Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Cena EISA 2021-2022 i pro Sigmu, Zoner nebo DxO

18.8.2021, Milan Šurkala, aktualita
Výčet ocenění na letošních EISA Awards 2021-2022 zakončujeme těmi společnostmi, které získaly po jednom titulu. Patří sem např. Sigma, český Zoner, nezapomnělo se ani na DxO, Epson, OPPO a Cewe.
V předchozích článcích jsme si představili vítěze ankety EISA Awards 2021-2022, kteří získali po dvou a více titulech. Nyní přichází na řadu firmy, které mají po jednom. Nejlepším portrétním objektivem je letos Sigma 85mm F1.4 DG DN Art. Je navržen pro full frame CSC fotoaparáty, je přesto relativně kompaktní. Nechybí odolnost vůči prachu a vodě, v optické konstrukci pak najdeme 5 SLD členů a jeden asférický. Díky světelnosti F1,4 také poskytne malou hloubku ostrosti a oceňován je také jemný bokeh.
 
Sigma 85mm F1.4 DG DN Art
 
Nejlepším fotografickým softwarem je české Zoner Photo Studio X. Jde o plnohodnotný konvertor RAWů s editačními funkcemi a podporou vrstev, obsahuje také katalog s filtrovacími schopnostmi. Využití zde najdou i systémy umělé inteligence, a to vše za přijatelnou cenu vzhledem ke konkurenci.
 
Zoner Photo Studio X
 
Titul nejlepšího pokročilého fotografického softwaru pak dostal DxO PureRAW. Ten slouží k přípravě snímků před dalšími úpravami v Adobe Lightroom nebo Photoshop i jiných editorech RAWů. Máme zde speciální demosaikovací algoritmus od DxO, korekce chyb objektivů, redukci šumu i zostřování snímků.
 
DxO PureRAW
 
Dále se už jen ve zkratce podíváme na další. Nejlepší fotografickou službou je Cewe Photoworld, titul nejlepší fotografické tiskárny pak putuje na adresu Epsonu SureColor SC-P700 s 10inkoustovým systémem. Pokud jde o nejlepší pokročilý smartphone, tím je OPPO Find X3 Pro s 50Mx hlavním fotoaparátem, 13MPx telemodulem a speciálním 3MPx makro fotoaparátem schopným pracovat ze vzdáleností 1-3 mm.
 
Zdroj: eisa.eu


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.