Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Doporučené fotoaparáty: prosinec 2023

29.12.2023, Milan Šurkala, článek
Doporučené fotoaparáty: prosinec 2023
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat v nabídce nejrůznějších fotoaparátů a smartphonů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším na trhu by vám v tom ale mohl pomoci.
Smartphony jsou kategorií, kde většinou mají vyšší váhu možnosti multimédií než focení, ale někteří fotografové si vybírají mobil i podle úrovně fotografování. Pro ně tu máme zajímavé zástupce fotomobilů.
 
 

Apple iPhone SE

 
Společnost Apple má v nabídce telefon iPhone SE druhé generace, který je cenově přístupným iPhonem se solidním fotoaparátem. Překvapením je ale to, že v dnešní době má jen jediný fotografický modul, ten je nicméně docela slušný. Nabídne rozumné 12MPx rozlišení (bohužel na poměrně malém snímači), který lze v některých aplikacích přinutit k výstupu do RAWu. Má i na svou třídu docela rozumné "makro". Objektiv pak nabídne solidní světelnost F1,8.
 
Apple iPhone SE
 
Působivé je ale především natáčení videa. Potěší možností natáčet UHD 4K video až při 60 snímcích za sekundu. Full HD video zvládá v téže rychlosti, ale je tu i slow-motion ve Full HD až při 240 fps. Zajímavostí je i podpora úsporných formátů HEIF a HEIC (H.265). Pokud to s focením a natáčením myslíte trochu vážně, vyhnul bych se asi 64GB variantě a připlatil si raději za vyšší kapacitu 128 GB nebo 256 GB.
 
V loňském roce vyšla varianta s procesorem A15 Bionic. Ta přináší vyšší výkon procesoru, datové připojení 5G a větší důraz na výpočetní fotografii (Deep Fusion, Portrait Mode). Její hlavní výhodou by mělo být to, že bude pravděpodobně mnohem déle podporována.
 
 
 
 

Vivo X80 Pro

 
Docela zajímavým telefonem pro focení je také Vivo X80 Pro. Ten sice nepotěší zájemce o kompaktní telefon (má obří 6,78" displej AMOLED LTPO), nicméně focením by už radost mohl udělat. Hlavním senzorem je tu Samsung ISOCELL GNV, který je typu 1/1,3", přitom má relativně nízké rozlišení 50 MPx, což se projevuje v solidních fotkách i při horším světle. Umí natáčet až 8K video, využitelnější pochopitelně budou spíše nižší rozlišení. Vedle velkého čipu potěší i velmi dobrá světelnost F1,57 a spolupráci s firmou Zeiss lze vidět např. na různých barevných režimech nebo simulacích bokehu známých řad objektivů Zeiss. Pochopitelně je nutno počítat s tím, že ne vždy bude popředí a pozadí správně odděleno. Nesmí chybět ani vylepšování videa pomocí systémů umělé inteligence a zajímavostí je podpora 3D LUT, což u telefonů není zvykem (a ostatně to umí jen málokterý fotoaparát).
 
Vivo X80 Pro
 
Dosti solidní výsledek dává i ultra-širokoúhlá kamerka. Tam byl použit také nezvykle velký 1/2" snímač se 48 MPx, díky čemuž na poměry této třídy dává docela slušné fotografie. Jeho světelnost je F2,2 a počítejte s tím, že proti konkurenci není úhel záběru až tak extrémně širokoúhlý (114°). Poměrně slušné fotografie pořizuje také základní 2× teleobjektiv se světelností F1,85. Za ním je už menší 12MPx čip, ale nejen za dobrého světla produkuje solidní snímky, za což vděčí také stabilizaci obrazu. Nakonec tu máme 8MPx modul s 5× zoomem, který už tolik parády neudělá, ale snímky jsou přesto docela koukatelné. Na telefon to není špatné.
 
 

Google Pixel 7

 
Základní Google Pixel 7 je hodně zajímavým fotomobilem. Dostal velký 1/1,31" snímač s rozumným rozlišením 50 MPx, které se slučuje do výsledných 12,5 MPx. Snímky jsou detailní, bez šumu, objektiv je poměrně kvalitní a velmi působivé jsou i fotky za horších světelných podmínek. Pokud navíc aktivujete Night Sight, noční snímky se stanou ještě lepšími a pozitivní je, že netrpí přehnaným HDR efektem jako některé jiné telefony. Nechybí ani optická stabilizace obrazu.
 
Google Pixel 7
 
V případě ultra-širokoúhlé kamerky tu máme 114° úhel záběru, což není nejvíce, ale na druhou stranu optická nekvalita rohů není až tak výrazná, jak bývá u mnoha telefonů zvykem. I přesto ale budete muset počítat s menší výrazností kresby v rozích a chromatickou aberací. Kvůli malému 1/2,9" čipu čekejte také více zašuměné video. To je ale u hlavní kamerky vynikající a krásně detailní. Obě kamerky umí natáčet 4K video, ale na stabilizaci by to chtělo ještě zapracovat (i hlavní modul s OIS by mohl dávat stabilnější video).
 
Přední kamerka má 10,8MPx 1/3,1" snímač s překvapivě kvalitními fotografiemi za dobrého světla. Mnohé může potěšit i fakt, že telefon patří v dnešní době k těm trošku kompaktnějším. Máme tu 6,3" AMOLED displej v rozlišením 1080×2400 pixelů a 90Hz obnovovací frekvencí. Telefon nemá slot pro paměťovou kartu, takže pokud to myslíte s focením a natáčením vážněji, sáhněte raději po 256GB verzi. Ta je ale u nás hůře sehnatelná.
 
 
 

Apple iPhone 14 Pro

 
Mezi nejlepší smartphony pro focení a natáčení videa patří tradičně i iPhony. V případě iPhonů 14 Pro tu máme po dlouhé době vyšší rozlišení než 12 MPx, a to 48 MPx na hlavním 1/1,3" snímači. Toto rozlišení je možné využít v ProRAW formátu, jehož výsledkem jsou překvapivě detailní a nezašuměné fotografie. Na telefon je až stěží uvěřitelné, že lze dosáhnout tak slušných detailů. Přesto pozor, u některých scén ono skládání snímků do ProRAWu může trochu pozlobit. Většina režimů z hlavní kamery nicméně fotí do 12 MPx. Objektiv má přepočtených 24 mm a světelnost F1,78, podporován je záznam do JPEGu, HEIFu a DNG. Hlavní kamerka slouží také k 2× zoomu, což je ale jen výřez (1/2,6").
 
Apple iPhone 14 Pro
Ultra-širokoúhlý fotoaparát si také polepšil a získal 1,4µm pixely (cca 1/2,55"). Nabídne 13mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost, 120° úhel záběru a fázové zaostřování. Telekamerka má také 12 MPx, přepočtených 77 mm a světelnost F2,8, nechybí ji ani optická stabilizace. Zajímavostí je podpora 4K60p videa na všech třech kamerách (bohužel 8K neumí), Full HD je možné až do 240 fps. K dispozici je také akční stabilizace s rozlišením 2,8K a výsledky jsou opravdu působivé. Jak už je u iPhonů (a dnes už i poměrně velkého množství Androidů) typické, není zde slot pro paměťové karty, takže fotografové by měli sáhnout minimálně po 256GB verzi. Chcete-li více točit video, asi bych doporučil plácnout se přes kapsu a sáhnout ještě výše na 512GB variantu. Zde je ale nutné říci, že příplatky jsou opravdu hodně vysoké.
 
 

Honor Magic5 Pro

 
Velmi zajímavý telefon má na svědomí společnost Honor. Její Magic5 Pro se při svém uvedení stal nejlépe fotícím telefonem na trhu. Může za to především hlavní snímač, který má rozlišení 50 MPx a velkou úhlopříčku, je totiž typu 1/1,2". Díky tomu má na dnešní dobu poměrně velké 1,4µm pixely (po sloučení 2,8µm) a při světelnosti F1,6, ohniskové vzdálenosti 23 mm a optické stabilizaci dokáže vykouzlit opravdu působivé fotografie. Obraz je ostrý až do rohů, JPEGy by však mohly být trochu méně odšuměné a občas to v automatice přehání s HDR efektem.
 
Honor Magic5 Pro
 
Také ultra-širokoúhlá kamerka má 50MPx rozlišení. Ta dostává po přepočtu 13mm objektiv se světelností F2,0 a 2,5cm makro. Rohová ostrost je už o něco slabší, nicméně na to, jak obecně špatné jsou v tomto telefony, Magic5 Pro patří k nadprůměru. Na vysoce kvalitní snímky to ale není. Příjemným překvapením je 50MPx telemodul. Ten má přepočtených 90 mm, světelnost F3,0 a velmi slušné snímky. Objektiv má jen mírnou chromatickou aberaci, jinak kreslí celoplošně dobře a Honor zde opět místy vyhlazuje trochu více, než by musel. Přesto jde rozhodně o nadprůměr a asi o jeden z nejlepších, ne-li nejlepší teleobjektiv v telefonech vůbec. Pokud jde o video, podporováno je 4K. Opět trochu pozor na automatiku, která místy více táhne do HDR efektu.
 
Počítejte s tím, že jde o rozměrově velký telefon (má 6,81" displej) a je s hmotností 219 gramů také docela těžký. Disponuje velmi výkonným hardwarem, podporuje rychlé drátové i bezdrátové nabíjení. U nás je k dispozici v konfiguraci 8GB/256GB a 12GB/512GB.
 
 
 

Apple iPhone 15 Pro / Pro Max

 
Nové iPhony 15 Pro sice ve většině parametrů fotoaparáty proti iPhonům 14 Pro nevylepšily, nicméně začínají na atraktivnějších cenách než předchůdci, takže není důvod je zavrhovat. Zůstává cca 1/1,3" snímač s 48MPx rozlišením, který podporuje focení do ProRAW formátu, nově ale v rozlišení 48 MPx zvládá také HEIF, což výrazně ušetří místo. Také tu máme nové skládané rozlišení 24 MPx, které je kompromisem mezi plným a 12MPx skládaným rozlišením. Zajímavostí jsou také předvolené výřezy pro 24mm, 28mm a 35mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost, z předchůdce zůstává i 12MPx výřez pro 48mm výřez (1/2,6").
 
Apple iPhone 15 Pro
 
Ultra-širokoúhlý modul zůstal nezměněn a máme tu 1/2,55" snímač s 1,4µm pixely a 12MPx rozlišením. V jeho případě je tu 13mm přepočtená ohnisková vzdálenost a 120° úhel záběru. Jedinou výraznější HW novinku máme u teleobjektivu. Zatímco verze Pro zůstává na 1/3,6" 12MPx snímači a přepočtených 77 mm s optickou stabilizací a světelností F2,8, Pro Max dostává větší 1/3,2" snímač s přepočtenými 120 mm a také světelností F2,8. V obou případech tu máme optickou stabilizaci obrazu.
 
Všechny moduly zvládají 4K60p video, těšit se můžete také na slow-motion ve Full HD a až 240 fps. Action Mode nabídne 2.8K 60p, nechybí ani Cinematic Mode ve 4K a ProRes záznam. Zajímavostí je také o téměř 20 gramů snížená hmotnost. Budete-li fotit do RAWu nebo točit ProRes video, určitě zvolte vyšší kapacity (minimálně 256 GB, raději alespoň 512 GB). V případě videa potěší možnost záznamu přes USB-C na externí úložiště (SSD, čtečku paměťových karet,...).
 
 
 
Do března jsme doporučovali realme 9 Pro+
 

realme 9 Pro+ - recenze

 
Při redakčním testu nás telefon realme 9 Pro+ dost potěšil. Může za to jeho hlavní snímač Sony IMX766, která má nadprůměrně velkou úhlopříčku. Jde o snímač typu 1/1,56" a má také na dnešní dobu překvapivě "malé" rozlišení. 50 MPx znamená, že má 1,0µm pixely a po slučování vyjde 2,0µm ploška. Výsledkem je, že většina režimů fotí do 12,5 MPx. Objektiv je solidní, dostatečně ostře kreslí, odšumování je na poměry telefonů docela v pořádku a nepřehnané, jen to doostřování a zvláštní zpracování hran by mohlo být trochu citlivější. Telefon nabídne i RAW a v tom se dočkáte velmi dobrého dynamického rozsahu a vynikající ostrosti. V tomto se překvapivě přibližuje profi kompaktům s 1,0" čipem. Pochopitelně jim nemůže konkurovat v oblasti zoomu. Nechybí manuální režim s až 32sekundovou expozicí.
 
realme 9 Pro+
 
Natáčet je možné video 4K30p, které je dost detailní. Optická stabilizace však pomáhá spíše fotkám než videu. Velmi detailní je také Full HD video, potěší také slow-motion video až při 480 fps (FHD), resp. 960 fps (HD) s časovým omezením (bez omezení 120 fps, resp. 240 fps). Při slabším světle ale může frekvence klesnout.
 
Ultra-širokoúhlá kamerka má 8 MPx a více šumí, také objektiv není až tak dobrý, přesto je to docela použitelné za dobrého světla. Makro modul s 2 MPx je však zbytečný (adekvátní výřez z hlavního fotoaparátu nabídne výrazně lepší detaily). Přední kamerka s 16 MPx má praktické rozlišení výrazně nižší, ale pro běžné použití funguje slušně a softwarové rozmazávání pozadí patří minimálně k průměru. Bohužel video ze selfie kamerky trpí na výrazný rolling shutter efekt. Telefon potěší i vynikajícím zpracováním a luxusním vzhledem.
 
 
 
Do května jsme doporučovali OnePlus 9 Pro
 

OnePlus 9 Pro

 
Velmi oceňovaným fotomobilem je i high-endový OnePlus 9 Pro. Máme tu 48MPx snímač s relativně velkými 1,12µm pixely, objektiv má pak světelnost F1,8 a optickou stabilizaci. Dává velmi slušný obraz, který je dostatečně detailní a přijatelně odšumovaný. Dobré výsledky podává také za špatného světla. Kdo chce, může v režimu Pro fotit i do 12bitových RAWů a manuálně ovládat expozici. Dále je tu podpora 8K videa při 30p a 4K videa až při 120p, nemluvě o slow-motion až do 480 fps.
 
OnePlus 9 Pro
 
Extra širokoúhlý modul dostal 50MPx rozlišení, světelnost F2,2 a oceňuji relativně nízkou chromatickou aberaci, která trápí nejeden konkurenční telefon. Obraz není příliš zkreslený a můžete natáčet 4K video při 60 fps. Teleobjektiv má sice jen 8 MPx a se 3× zoomem a F2,4 si nemůže vyskakovat např. na Samsung Galaxy S22 Ultra, přesto opět potěší relativně detailním obrazem. O fotoaparáty se zde totiž postarala společnost Hasselblad.
 
Telefon je k dispozici ve dvou variantách, 8GB+128GB a 12GB+256GB. Pokud to myslíte s focením trochu více vážně, chcete více používat např. RAW, natáčet video ve vyšších rozlišení a snímkovacích frekvencích, pak bych doporučil druhou verzi. Připravte se na to, že nepůjde o levnou legraci. Poznamenejme ještě, že OnePlus 9 Pro má velký 6,7" displej AMOLED s QHD+ rozlišením a obnovovací frekvencí 1 až 120 Hz, což šetří 4500mAh akumulátor, ale právě nižší výdrž je asi nejčastěji zmiňovaným negativem. Procesorem je Snapdragon 888. Počítejte však s tím, že už jde o starší telefon, který před sebou pravděpodobně nemá moc dlouhý život, co do podpory systému.
 

 
Do července jsme doporučovali Google Pixel 6
 

Google Pixel 6

 
Tradičně nadprůměrnými telefony jsou i nové Pixely 6 od Googlu. I když původní modely dokázaly i z 1/2,55" 12MPx čipu vytáhnout velmi solidní snímky, nyní tu máme výrazně větší 1/1,31" snímač. Jeho rozlišení vyskočilo na 50 MPx, ale díky výrazně většímu snímači se pixely až o tolik nezmenšily (z 1,4 µm na 1,2 µm). Pixely se navíc mohou slučovat do sebe, takže jsou zde 12,5MPx snímky, tedy skoro stejné rozlišení z plošně 4krát tak velkého čipu. Objektiv nabídne světelnost F1,85. Zatímco ve dne nejsou rozdíly příliš viditelné, noční snímky jsou výrazně kvalitnější.
 
Google Pixel 6
 
Širokoúhlý modul má nyní 12MPx rozlišení, 1,25µm pixely, 106,5° úhel záběru a světelnost F2,2. Bohužel podobně jako předchůdce, i zde trpí na docela výraznou chromatickou aberaci. Pixel 6 se bohužel musí obejít bez teleobjektivu, který najdete u dražšího Pixelu 6 Pro. Těšit se můžete na 4K video při 60p, které je dosti detailní a rozumně stabilní. Trochu ale mohou potrápit jemné vzory (např. na stěnách budov) svou nestálostí barev. Telefon umí také slow-motion ve Full HD při 240 fps, tam ale pochopitelně počítejte s menšími detaily. Aktivovat můžete záznam do formátu RAW.
 
Telefon má 6,4" obrazovku s Full HD+ rozlišením a 90Hz frekvencí, na telefon se zaměřením na focení možná překvapí tradiční 8bitová barevná hloubka. Telefon váží poměrně výrazných 207 gramů, nicméně to se dnes už stává standardem. Máme zde procesor Tensor, 8 GB RAM a 128GB úložiště. Pokud jde o akumulátor, ten má kapacitu přes 4600 mAh a má podporovat 30W nabíjení přes USB-C.
 
 
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.