Smartphony jsou kategorií, kde většinou mají vyšší váhu možnosti multimédií než focení, ale někteří fotografové si vybírají mobil i podle úrovně fotografování. Pro ně tu máme zajímavé zástupce fotomobilů.
Apple iPhone SE
Společnost Apple má v nabídce telefon iPhone SE druhé generace, který je cenově přístupným iPhonem se solidním fotoaparátem. Překvapením je ale to, že v dnešní době má jen jediný fotografický modul, ten je nicméně docela slušný. Nabídne rozumné 12MPx rozlišení (bohužel na poměrně malém snímači), který lze v některých aplikacích přinutit k výstupu do RAWu. Má i na svou třídu docela rozumné "makro". Objektiv pak nabídne solidní světelnost F1,8.

Působivé je ale především natáčení videa. Potěší možností natáčet UHD 4K video až při 60 snímcích za sekundu. Full HD video zvládá v téže rychlosti, ale je tu i slow-motion ve Full HD až při 240 fps. Zajímavostí je i podpora úsporných formátů HEIF a HEIC (H.265). Pokud to s focením a natáčením myslíte trochu vážně, vyhnul bych se asi 64GB variantě a připlatil si raději za vyšší kapacitu 128 GB nebo 256 GB.
V loňském roce vyšla varianta s procesorem A15 Bionic. Ta přináší vyšší výkon procesoru, datové připojení 5G a větší důraz na výpočetní fotografii (Deep Fusion, Portrait Mode). Její hlavní výhodou by mělo být to, že bude pravděpodobně mnohem déle podporována.
Vivo X80 Pro
Google Pixel 7

V případě ultra-širokoúhlé kamerky tu máme 114° úhel záběru, což není nejvíce, ale na druhou stranu optická nekvalita rohů není až tak výrazná, jak bývá u mnoha telefonů zvykem. I přesto ale budete muset počítat s menší výrazností kresby v rozích a chromatickou aberací. Kvůli malému 1/2,9" čipu čekejte také více zašuměné video. To je ale u hlavní kamerky vynikající a krásně detailní. Obě kamerky umí natáčet 4K video, ale na stabilizaci by to chtělo ještě zapracovat (i hlavní modul s OIS by mohl dávat stabilnější video).
Přední kamerka má 10,8MPx 1/3,1" snímač s překvapivě kvalitními fotografiemi za dobrého světla. Mnohé může potěšit i fakt, že telefon patří v dnešní době k těm trošku kompaktnějším. Máme tu 6,3" AMOLED displej v rozlišením 1080×2400 pixelů a 90Hz obnovovací frekvencí. Telefon nemá slot pro paměťovou kartu, takže pokud to myslíte s focením a natáčením vážněji, sáhněte raději po 256GB verzi. Ta je ale u nás hůře sehnatelná.
Apple iPhone 14 Pro
Mezi nejlepší smartphony pro focení a natáčení videa patří tradičně i iPhony. V případě iPhonů 14 Pro tu máme po dlouhé době vyšší rozlišení než 12 MPx, a to 48 MPx na hlavním 1/1,3" snímači. Toto rozlišení je možné využít v ProRAW formátu, jehož výsledkem jsou překvapivě detailní a nezašuměné fotografie. Na telefon je až stěží uvěřitelné, že lze dosáhnout tak slušných detailů. Přesto pozor, u některých scén ono skládání snímků do ProRAWu může trochu pozlobit. Většina režimů z hlavní kamery nicméně fotí do 12 MPx. Objektiv má přepočtených 24 mm a světelnost F1,78, podporován je záznam do JPEGu, HEIFu a DNG. Hlavní kamerka slouží také k 2× zoomu, což je ale jen výřez (1/2,6").

Ultra-širokoúhlý fotoaparát si také polepšil a získal 1,4µm pixely (cca 1/2,55"). Nabídne 13mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost, 120° úhel záběru a fázové zaostřování. Telekamerka má také 12 MPx, přepočtených 77 mm a světelnost F2,8, nechybí ji ani optická stabilizace. Zajímavostí je podpora 4K60p videa na všech třech kamerách (bohužel 8K neumí), Full HD je možné až do 240 fps. K dispozici je také akční stabilizace s rozlišením 2,8K a výsledky jsou opravdu působivé. Jak už je u iPhonů (a dnes už i poměrně velkého množství Androidů) typické, není zde slot pro paměťové karty, takže fotografové by měli sáhnout minimálně po 256GB verzi. Chcete-li více točit video, asi bych doporučil plácnout se přes kapsu a sáhnout ještě výše na 512GB variantu. Zde je ale nutné říci, že příplatky jsou opravdu hodně vysoké.
Honor Magic5 Pro
Velmi zajímavý telefon má na svědomí společnost Honor. Její Magic5 Pro se při svém uvedení stal nejlépe fotícím telefonem na trhu. Může za to především hlavní snímač, který má rozlišení 50 MPx a velkou úhlopříčku, je totiž typu 1/1,2". Díky tomu má na dnešní dobu poměrně velké 1,4µm pixely (po sloučení 2,8µm) a při světelnosti F1,6, ohniskové vzdálenosti 23 mm a optické stabilizaci dokáže vykouzlit opravdu působivé fotografie. Obraz je ostrý až do rohů, JPEGy by však mohly být trochu méně odšuměné a občas to v automatice přehání s HDR efektem.

Také ultra-širokoúhlá kamerka má 50MPx rozlišení. Ta dostává po přepočtu 13mm objektiv se světelností F2,0 a 2,5cm makro. Rohová ostrost je už o něco slabší, nicméně na to, jak obecně špatné jsou v tomto telefony, Magic5 Pro patří k nadprůměru. Na vysoce kvalitní snímky to ale není. Příjemným překvapením je 50MPx telemodul. Ten má přepočtených 90 mm, světelnost F3,0 a velmi slušné snímky. Objektiv má jen mírnou chromatickou aberaci, jinak kreslí celoplošně dobře a Honor zde opět místy vyhlazuje trochu více, než by musel. Přesto jde rozhodně o nadprůměr a asi o jeden z nejlepších, ne-li nejlepší teleobjektiv v telefonech vůbec. Pokud jde o video, podporováno je 4K. Opět trochu pozor na automatiku, která místy více táhne do HDR efektu.
Počítejte s tím, že jde o rozměrově velký telefon (má 6,81" displej) a je s hmotností 219 gramů také docela těžký. Disponuje velmi výkonným hardwarem, podporuje rychlé drátové i bezdrátové nabíjení. U nás je k dispozici v konfiguraci 8GB/256GB a 12GB/512GB.
Apple iPhone 15 Pro / Pro Max
Nové iPhony 15 Pro sice ve většině parametrů fotoaparáty proti iPhonům 14 Pro nevylepšily, nicméně začínají na atraktivnějších cenách než předchůdci, takže není důvod je zavrhovat. Zůstává cca 1/1,3" snímač s 48MPx rozlišením, který podporuje focení do ProRAW formátu, nově ale v rozlišení 48 MPx zvládá také HEIF, což výrazně ušetří místo. Také tu máme nové skládané rozlišení 24 MPx, které je kompromisem mezi plným a 12MPx skládaným rozlišením. Zajímavostí jsou také předvolené výřezy pro 24mm, 28mm a 35mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost, z předchůdce zůstává i 12MPx výřez pro 48mm výřez (1/2,6").

Ultra-širokoúhlý modul zůstal nezměněn a máme tu 1/2,55" snímač s 1,4µm pixely a 12MPx rozlišením. V jeho případě je tu 13mm přepočtená ohnisková vzdálenost a 120° úhel záběru. Jedinou výraznější HW novinku máme u teleobjektivu. Zatímco verze Pro zůstává na 1/3,6" 12MPx snímači a přepočtených 77 mm s optickou stabilizací a světelností F2,8, Pro Max dostává větší 1/3,2" snímač s přepočtenými 120 mm a také světelností F2,8. V obou případech tu máme optickou stabilizaci obrazu.
Všechny moduly zvládají 4K60p video, těšit se můžete také na slow-motion ve Full HD a až 240 fps. Action Mode nabídne 2.8K 60p, nechybí ani Cinematic Mode ve 4K a ProRes záznam. Zajímavostí je také o téměř 20 gramů snížená hmotnost. Budete-li fotit do RAWu nebo točit ProRes video, určitě zvolte vyšší kapacity (minimálně 256 GB, raději alespoň 512 GB). V případě videa potěší možnost záznamu přes USB-C na externí úložiště (SSD, čtečku paměťových karet,...).
Do března jsme doporučovali realme 9 Pro+
realme 9 Pro+ - recenze
Při redakčním testu nás telefon realme 9 Pro+ dost potěšil. Může za to jeho hlavní snímač Sony IMX766, která má nadprůměrně velkou úhlopříčku. Jde o snímač typu 1/1,56" a má také na dnešní dobu překvapivě "malé" rozlišení. 50 MPx znamená, že má 1,0µm pixely a po slučování vyjde 2,0µm ploška. Výsledkem je, že většina režimů fotí do 12,5 MPx. Objektiv je solidní, dostatečně ostře kreslí, odšumování je na poměry telefonů docela v pořádku a nepřehnané, jen to doostřování a zvláštní zpracování hran by mohlo být trochu citlivější. Telefon nabídne i RAW a v tom se dočkáte velmi dobrého dynamického rozsahu a vynikající ostrosti. V tomto se překvapivě přibližuje profi kompaktům s 1,0" čipem. Pochopitelně jim nemůže konkurovat v oblasti zoomu. Nechybí manuální režim s až 32sekundovou expozicí.
Natáčet je možné video 4K30p, které je dost detailní. Optická stabilizace však pomáhá spíše fotkám než videu. Velmi detailní je také Full HD video, potěší také slow-motion video až při 480 fps (FHD), resp. 960 fps (HD) s časovým omezením (bez omezení 120 fps, resp. 240 fps). Při slabším světle ale může frekvence klesnout.
Ultra-širokoúhlá kamerka má 8 MPx a více šumí, také objektiv není až tak dobrý, přesto je to docela použitelné za dobrého světla. Makro modul s 2 MPx je však zbytečný (adekvátní výřez z hlavního fotoaparátu nabídne výrazně lepší detaily). Přední kamerka s 16 MPx má praktické rozlišení výrazně nižší, ale pro běžné použití funguje slušně a softwarové rozmazávání pozadí patří minimálně k průměru. Bohužel video ze selfie kamerky trpí na výrazný rolling shutter efekt. Telefon potěší i vynikajícím zpracováním a luxusním vzhledem.
Do května jsme doporučovali OnePlus 9 Pro
Velmi oceňovaným fotomobilem je i high-endový OnePlus 9 Pro. Máme tu 48MPx snímač s relativně velkými 1,12µm pixely, objektiv má pak světelnost F1,8 a optickou stabilizaci. Dává velmi slušný obraz, který je dostatečně detailní a přijatelně odšumovaný. Dobré výsledky podává také za špatného světla. Kdo chce, může v režimu Pro fotit i do 12bitových RAWů a manuálně ovládat expozici. Dále je tu podpora 8K videa při 30p a 4K videa až při 120p, nemluvě o slow-motion až do 480 fps.
Extra širokoúhlý modul dostal 50MPx rozlišení, světelnost F2,2 a oceňuji relativně nízkou chromatickou aberaci, která trápí nejeden konkurenční telefon. Obraz není příliš zkreslený a můžete natáčet 4K video při 60 fps. Teleobjektiv má sice jen 8 MPx a se 3× zoomem a F2,4 si nemůže vyskakovat např. na Samsung Galaxy S22 Ultra, přesto opět potěší relativně detailním obrazem. O fotoaparáty se zde totiž postarala společnost Hasselblad.
OnePlus 9 Pro

Telefon je k dispozici ve dvou variantách, 8GB+128GB a 12GB+256GB. Pokud to myslíte s focením trochu více vážně, chcete více používat např. RAW, natáčet video ve vyšších rozlišení a snímkovacích frekvencích, pak bych doporučil druhou verzi. Připravte se na to, že nepůjde o levnou legraci. Poznamenejme ještě, že OnePlus 9 Pro má velký 6,7" displej AMOLED s QHD+ rozlišením a obnovovací frekvencí 1 až 120 Hz, což šetří 4500mAh akumulátor, ale právě nižší výdrž je asi nejčastěji zmiňovaným negativem. Procesorem je Snapdragon 888. Počítejte však s tím, že už jde o starší telefon, který před sebou pravděpodobně nemá moc dlouhý život, co do podpory systému.
Do července jsme doporučovali Google Pixel 6
Google Pixel 6
Tradičně nadprůměrnými telefony jsou i nové Pixely 6 od Googlu. I když původní modely dokázaly i z 1/2,55" 12MPx čipu vytáhnout velmi solidní snímky, nyní tu máme výrazně větší 1/1,31" snímač. Jeho rozlišení vyskočilo na 50 MPx, ale díky výrazně většímu snímači se pixely až o tolik nezmenšily (z 1,4 µm na 1,2 µm). Pixely se navíc mohou slučovat do sebe, takže jsou zde 12,5MPx snímky, tedy skoro stejné rozlišení z plošně 4krát tak velkého čipu. Objektiv nabídne světelnost F1,85. Zatímco ve dne nejsou rozdíly příliš viditelné, noční snímky jsou výrazně kvalitnější.

Širokoúhlý modul má nyní 12MPx rozlišení, 1,25µm pixely, 106,5° úhel záběru a světelnost F2,2. Bohužel podobně jako předchůdce, i zde trpí na docela výraznou chromatickou aberaci. Pixel 6 se bohužel musí obejít bez teleobjektivu, který najdete u dražšího Pixelu 6 Pro. Těšit se můžete na 4K video při 60p, které je dosti detailní a rozumně stabilní. Trochu ale mohou potrápit jemné vzory (např. na stěnách budov) svou nestálostí barev. Telefon umí také slow-motion ve Full HD při 240 fps, tam ale pochopitelně počítejte s menšími detaily. Aktivovat můžete záznam do formátu RAW.
Telefon má 6,4" obrazovku s Full HD+ rozlišením a 90Hz frekvencí, na telefon se zaměřením na focení možná překvapí tradiční 8bitová barevná hloubka. Telefon váží poměrně výrazných 207 gramů, nicméně to se dnes už stává standardem. Máme zde procesor Tensor, 8 GB RAM a 128GB úložiště. Pokud jde o akumulátor, ten má kapacitu přes 4600 mAh a má podporovat 30W nabíjení přes USB-C.
Doporučujeme z našich magazínů
Nejnovější články

Vesnička v USA zakázala vjezd autům kvůli náletům bezohledných influencerů
Dnes, Milan Šurkala

CIPA 07/23: nejlepší červenec v dodávkách fotoaparátů za poslední roky
Včera, Milan Šurkala

Automobilka NIO uvedla svůj první telefon Phone se třemi velkými 50MPx senzory
26.9.2023, Milan Šurkala

Xiaomi uvedlo telefony Redmi Note 13 Pro+ a Note 13 Pro s 200MPix fotoaparátem
25.9.2023, Karel Polívka

OpenAI uvádí generativní AI DALL-E 3, s příkazy jí pomůže ChatGPT
25.9.2023, Milan Šurkala

OM System přichází s outdoorovým kompaktem Tough TG-7
22.9.2023, Milan Šurkala13