reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Firmware pro Fujifilm X-Pro1, X-E1 a Nikon D7100

27.6.2013, Milan Šurkala, aktualita
Červnovou smršť nových firmwarů doplňují společnosti Fujifilm a Nikon dalšími novými verzemi. Fujifilm přinesl a ještě v příštím měsíci přinese firmware pro fotoaparát X-Pro1 a X-E1. Nikon pak vylepšil svou zrcadlovku D7100.
V posledních týdnech vyšly snad desítky nových firmwarů pro různé fotoaparáty a máme tu další tři. Začneme společností Nikon, která vylepšila svou zrcadlovku Nikon D7100 firmwarem verze C 1.01. Opravena byla chyba, kdy se při použití manuálního nebo stroboskopického blesku v menu prohlížení špatně ukazoval výkon blesku v položce korekce expozice blesku. Při použití speciálních efektů, AE/AF tlačítka a selektivní barvy při zvětšeném live view režimu se neměnil obraz, což je také opraveno. Další chybou byl zamrznutí elektronické vodováhy za určitých podmínek.


Nikon D7100


U bracketingu vyvážení bílé se zase ukazovala hodnota korekce 9, i když byla použita hodnota 10. Mezi další opravy patří odstranění občasného zamrznutí kurzoru v kalendářním prohlížení vyfocených snímků. V tomto režimu byla dále upravena velikost písma a Nikon opravil také nesprávně uvedené přepočtené ohniskové vzdálenosti v EXIFu. Jako poslední je tu oprava manuálního režimu videosekvencí, kdy se při natáčení v rozlišení 1920×1080 / 24p neměnila expozice videosekvencí, přestože uživatel nastavil jiný expoziční čas.


Fujifilm X-Pro1


Nové firmwary připravil i Fujifilm pro své CSC fotoaparáty X-Pro1 (verze 2.05) a X-E1 (verze 1.06). Opravy a rozšíření jsou pro oba modely totožné. Tlačítku Fn nyní může být přiřazena funkčnost výběru ostřící oblasti. Dále bylo vytvořeno další funkční Fn tlačítko, jehož funkci nyní může mít tlačítko šipky dolů. Fujifilm ještě přidal podporu nových objektivů XF 27mm F2.8 a XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS, jejichž clonu lze nastavovat otočným voličem.

Na 23. července je pak naplánován firmware verze 3.00 pro Fujifilm X-Pro1 a verze 2.00 pro X-E1. Vylepšena bude zejména rychlost se všemi XF objektivy (XF 14mm F2.8 R, XF 18mm F2 R, XF 35mm F1.4 R, XF 60mm F2.4 R Macro a XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS). Pokud vám zde chybí 55-200mm telezoom, tak jeho rychlost už byla optimalizována. V manuálním režimu ostření přibude funkce focus peakingu. Pro manuální ostření tu bude také kontrola zaostření se 3× a 10× zvětšením pomocí otočného voliče v obou směrech.

Zdroj: www.dpreview.com, www.nikon.com, www.fujifilm.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama