Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nejlepší profi kompakt ?

kesu (5)|6.7.2013 03:43
Zdravím všechny fotografické nadšence,
chtěl bych požádat o radu s výběrem profi kompaktu. V současné době vlastním Olympus XZ-1 a jsem s ním relativně spokojený. Jedná se však již o relativně starší stroj u kterého mi vadí nekvalitní video a par ergonomických nedostatků. Rozhodl jsem se tedy poohlédnout se po nějakém nástupci. Po přečtení recenze Olympusu Stylus XZ-2 sem se zaradoval a skoro jsem jej i objednal. Po pečlivém studiu recenzí přímých konkurentů jsem však zjistil, že rozhodování nebude tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Všichni konkurenti mají velmi pozitivní recenze. Otázkou tedy zůstává, který je nejlepší?

Canon Powershot G15
https://www.digimanie.cz/recenze-canon-powershot-g15-lepe-uz-to-asi-nepujde/4870-10

Nikon Coolpix P7700
https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-coolpix-p7700-silnejsi-nez-kdy-predtim/4794-10

Olympus Stylus XZ 2
https://www.digimanie.cz/recenze-olympus-stylus-xz-2-jednoduse-skvely/5066-10

Panasonic Lumix LX7
https://www.digimanie.cz/recenze-panasonic-lumix-lx7-kompaktni-hvezda-noci/4821-10
rousini (738)|6.7.2013 08:55
Ani jeden není nejlepší! Je jen nejlepší pro tebe a pro mě to může být klidně zase nějaký jiný.
Třeba nejlepší výstup má Sony RX100, ale pro mě není nejlepší, protože to má ergonomii vyžadující mít na prstech přísavky... Nikon P7700 má dobrou ergonomii, ale obrovské RAWy, zdlouhavé ukládání a nejistý AF. A takhle by se dalo pokračovat. Musíš si podle svého zaměření vybrat foťák, jehož nedostatky tě nebudou limitovat...
Pokud je prioritou video, tak bych volil Sony RX100, Panasonic LX7 nebo Fuji X20 (pro změnu nemá ND filtr...).
Nejlepší all-rounder je asi XZ-2. V ničem neexceluje a nic mu nechybí... Sám mám taky XZ-1 a jako nejsmysluplnější upgrade se mi jeví hledáček VF-2(3)... Zatím nebylo kde vyzkoušet, ale pokud splní očekávání a moc nenaruší kompaktnost, tak to bude moje volba. Hlavním požadavkem je přesnější manuální ostření a viditelná HO.
kesu (5)|6.7.2013 14:50
Takovouto odpověď jsem samozřejmě očekával. Je jasné, že pro každého je prioritou trochu něco jiného. Sony RX100 jsem ze svého výběru vynechal, především cena je relativně vysoká a nejsem si zcela jist, jestli přínos je skutečně tak velký. Rád si ale nechám poradit.
Každopádně zkusím více upřesnit své potřeby, resp. to jak fotoaparát využívám. Základem je pro mě univerzálnost a kompaktnost, což splňuje většina jmenovaných modelů. V podstatě by se dalo vyčlenit několik typových použití.

1) Produktová fotografie - interiérové focení drobné elektroniky do recenzí. V tomto směru aktuálně požaduji také kvalitnější video, které XZ-1 nenabízí. Důraz by měl být kladen na makro, které je v tomto směru důležité.
3) Fotografování osob - spíše amatérské pokusy o portrét, glamour apod. - interiér i exteriér. Zde vidím jako důležité možnosti blesku, dynamického rozsahu apod. Toto zaměření je pro mě zatím nové, ale rád bych využil v tomto směru i kompakt (než pořídím klasickou zrcadlovku)

Většina ostatního využití fotoaparátu je pro mě spíše okrajová (=jednou za rok na dovolené)
rousini (738)|6.7.2013 17:28
Dobré portrétní sklo (bokeh s ohledem na kompakt) má Fuji X10 (20). X20 by už měla mít slušné video...
Supermakro má tradičně dobré XZ-2. Možná i video by bylo dostatečné, to musíš posoudit sám... Přeostřování se dá eliminovat manuálním zaostřením na určítou vzdálenost. Pokud se pohyb objektů nebo švenkování neodehrává na mimo zaostřenou oblast, tak je to v pohodě. XZ_2 má výhodu výklopného displeje pro focení supermakra a přikládání objektivu takřka na objekt... XZ_2 má taky množství nastavení intenzity blesku full - 1/64.
Naštěstí je tady většina profikompaktů v recenzích, já je všechny v hlavě nemám. Některé jsem vyřadil:
- Fuji nemá ND filtr (nemožnost panningu a využití plné HO za dobrého světla)
- Canon G15 (lamelová krytka objektivu náchylná k mech poškození a následnému poškrábání objektivu)
- Nikon P7700 (viz. 1: příspěvek)
- Sony RX100 (neergonomický a navíc škaredý)
Milan Šurkala (3381)|7.7.2013 17:24
No, na produktové fotky a obecně práci s bleskem bych vzal Olympus XZ-2 (umí řídit blesky i bezdrátově). Pokud jde o makro, to je u Olympusu také dobré, ale nejvíce v tomto exceluje asi Canon G15. Umí fotit hodně z blízka i u delších ohniskových vzdáleností, dobrý je i pro portrét díky dobré světelnosti i při delších ohniskových vzdálenostech. Sony RX100 externí blesky nepodporuje, takže pro toto využití nebude vhodný přístroj, na druhou stranu DR má velmi slušný (ale toto není problém ani u 1/1,7" kompaktů). S vyřazením Fuji a Nikonu bych v tomto případě souhlasil, ale osobně bych pro dané využití doporučil asi právě Canon G15 a Oly XZ-2.
kesu (5)|7.7.2013 21:07
Díky za odpověď, zatím vše hovoří pro XZ-2, který jsem měl původně vybraný. Každopádně důležitou otázkou je ještě kvalita videa. Dle recenze jsou zde (XZ-2) ještě jisté rezervy. Jedná se o skutečné problémy nebo spíše drobnosti? (video na XZ-1 je skutečně otřesné) Foťák totiž plánuji použít i pro videorecenze. Díky
Milan Šurkala (3381)|7.7.2013 22:52
No, přečti si recenzi XZ-2, stáhni ukázkové video, pak stáhni videa z konkurenčních přístrojů a porovnej sám, to bude nejlepší. Osobně bych neřekl, že XZ-2 má s videem nějaké problémy, ale už jsem slyšel ohlasy jiných, kteří stále nejsou spokojeni. Každopádně proti XZ-1 je to výrazně lepší.