Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Apple iPhone 6

Rellik (1136)|12.10.2014 18:01
[QUOTE=joeh;34126]- napr. fotka zo zdroja - zive.sk - bez úprav :[/QUOTE]

Jo to už je sice jabka, nicméně z vyšší verze a to iPhone 6 Plus ;) Nicméně takovouto fotku za dobrého světla ti udělá téměř každý telefon, který má alespoň 5Mpx... Škoda, že už je venku tma, hned bych ti taky něco podobného "blikl" s tím mým mbl ať to más čím porovnávat a uvažovat zda telefon za těch 24k je opravdu lepší, než ten za 4k... :)

EDIT: něco podobného ze zhruba stejné vzdálenosti - krevetka o velikosti cca 4cm - Bez úprav přímo z mobilu...
joeh (3352)|12.10.2014 18:05
- vonku ešte nie je tma, ale na ten fotomobil za 4k je už asi fakt tma... však niečo odfoť ať je tu veselo...
Rellik (1136)|12.10.2014 18:15
[QUOTE=joeh;34131] však niečo odfoť ať je tu veselo... [/QUOTE] Tak se můžeš smát: Huawei G630 čas 1/33, ISO800... Ukaž fotku z toho IP6 na ISO800 ;)
joeh (3352)|12.10.2014 18:22
- ešte mi prezraď, kde mám ten iPhone 6 zohnať...
crashpc (541)|12.10.2014 18:24
kolyy: Ty recenze jsou opravdu žalostné a k pláči. To snad není možné, co jsou lidé schopní vykouzlit.

Ten Panasonic bych klidně nosil, a ještě ať to má pořádnej akumulátor...
Nejsem žádnej konstruktér objektivů, ale pokud se kouknem na ten Panasonic, máme tam 1" snímač na slušném f/2.8 skle, s 28mm ohniskem.
Pokud by se z toho udělalo multiaspect 15Mpx s f/3.2 a 25-26mm ohniskem, tak to bude pořád nejlepší řešení oproti všem těm 1/3.XX" snímačům, a s tloušťkou přístroje v bodu umístění modulu kamery bychom se mohli dostat na těch 10-11mm - takhle tlustý přece nemusí být celý telefon. 8mm na těle telefonu už je docela ok. A v ten moment to musí začít fungovat. Existovat takový telefon s normálními specifikacemi - (pomaleji tikající) čtyřjádro, /nikoli FULL/HD displej, 3500mAh akumulátor, provedení nějaké mainstreamové, ne nic extravagantního, tak si myslím, že má šanci se ujmout.
kultus (1295)|12.10.2014 18:27
A dival se nekdo vubec na tu recenzi treba na gsmarene, konkretne nocni fotky? To je totizto realny obraz kvality dnesnich fotomobilu. Recenzent napsal ze jsou to vyborne vysledky :D

http://www.gsmarena.com/apple_iphone_6-review-1141p9.php

crash, presne tak to vidim i ja. Tlusty je ten mobil jen v miste fotaku, tak se to delalo vzdycky. Kdo chce mit poradny kus technologie musi neco obetovat. Ja bych ho klidne nosil. Spis nez tloustka a vaha mi vadi plocha telefonu, kdy uz nejsem schopen jednou ruckou telefon ovladat. To jen dneska je kazdy pod*lanej kdyz ma mobil vic nez 10mm...ach ta dnesni doba.
joeh (3352)|12.10.2014 20:27
Prelúskal som pár recenzií včetne gsmareny a postupne začínam chápať, prečo je iPhone 6 nedostatkový tovar i to že je web plný diskusií, fronty čakajúcich a miliony predaných kusov za pár dní.
Rellik (1136)|12.10.2014 20:43
Tak si ho kup a neřeš neřešitelné... ;)
Pavel Matějka (394)|12.10.2014 20:44
No tak to já chápu taky - protože recenze smějí být pouze kladné a s chválou, jinak příslušná redakce u Applu končí, už ji nikdy nepozvou, ani jí nepůjčí přístroj...
joeh (3352)|12.10.2014 20:59
Rellik - pred zakúpením iPhone 6 som mal v úmysle získať nejaké relevantné informácie o zabudovanom foťáku a kamere. Odpovede sú podráždené reakcie ne-majiteľov akoby sa ani nejednalo o prístroj, ale susedovu milenku. Fakt zvláštne...
Rellik (1136)|12.10.2014 21:07
:D Ono je tady totíž web zabývající se fotografováním a ne mobily... Dobrou fotku s mobilem nezískáš nikdy ani kdyby to byl nevím co za nevím jaké peníze... Prostě s malým čipem malé výsledky... Fotit to bude dobře za dobrých světelných podmínek, točit to bude obdobně. Víc se k tomu asi opravdu už říct nedá... Dokonce bych si dovolil tvrdit, že jakýkoliv mobil s minimálně 5Mpx bude fotit naprosto stejně... Ať už stojí 2000 nebo 20000,- Tímto bych ukončil z mé strany debatu o tomto zařízení... Každý ať si koupí co se mu líbí... ;)
joeh (3352)|12.10.2014 21:22
Rellik - to sa ale čertovsky mýliš, aby vznikla svetlokresba na snímači, musia paprsky prejsť cez optickú sústavu, prevedené korekcie včetne zaostrenia, spracovanie digitálnych dát v prevodníku atd. Tvoja myšlienka - akýkolvek mobil s 5Mpx bude fotit naprosto stejne je vyložene nesprávna a demagogická. To by podľa tvojej teorie akákoľvek zrcadlovka s minimálne 15 Mpx mala fotit naprosto stejne ?
Antivir123 (81)|12.10.2014 21:31
Možná že nemají všechny stejny čip a MP ale [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] bohužel jsou asi použity jiné objektivy ale je to podobné.

Snad jediný telefon který to asi myslí vážně je Nokia 808

https://www.flickr.com/cameras/nokia/808_pureview/
https://www.flickr.com/search/?q=landscape&cm=nokia%2F808_pureview

Velmi zajímavá diskuze. Lidi fotici s 808čkou pouzivaj ND a polarizáky..přistupují k ní jako opravdovému foťáku a výsledky tomu odpovídají.
joeh (3352)|12.10.2014 21:55
- v rukách profíkov je všetko inak, fotky pod videom - http://austinmann.com/trek/iphone-6-plus-camera-review-iceland
Rellik (1136)|12.10.2014 22:01
Hmm pěkné... popisky "iPhone 6 - Unedited" ale ani u jednoho snímku není exif, který by potvrdil zařízení, se kterým je to foceno (navíc se dá vyčíst, že to bylo upraveno ve fotošopu)... Tady už opravdu není o čem diskutovat... Hawk...
kolyy (1542)|12.10.2014 22:12
[QUOTE=joeh;34129]No kolyy, musím ťa pochváliť - pochopil si čo to vlastne joeh chce. Skvelý mobil na telefonovanie s pridanou hodnotou fotoaparátu a videokamery, pričom výstup foto bude aspon na úrovni priemerného kompaktu a amatérskej kamerky s čipom 1/3".[/QUOTE]

Ok, to dáva zmysel, len ja by som skôr hovoril o úrovni lacného kompaktu, aj keď v danej kategórií slušného. Odlišný dojem som mal kvôli tomu, že opakovane píšeš o slabom svetle, nočných fotkách a podobne. Pokiaľ som si dobre všimol máš RX10 - nemyslím, že iP6 by mohol byť v týchto podmienkach ani vzdialene porovnateľný. Moje HTC 600 má podobný senzor a dokonca o trochu lepšiu sveteľnosť (F2.0). Použiteľné ISO je s biedou 200, potom foťák musí ísť s časom hore. iPhony idú ak sa nemýlim niekde na 1/15s a to je jednak problematické v ruke udržať a navyše vytvorí s pohybujúcich sa objektov akurát tak šmuhy. To na typických ukážkových fotkách nevidíš, lebo sú obyčajne skôr na statív, ale bol by som veľmi opatrný ak si napríklad sľubuješ fotenie ľudí za podobných podmienok.
kolyy (1542)|12.10.2014 22:25
[QUOTE=Rellik;34141]Dokonce bych si dovolil tvrdit, že jakýkoliv mobil s minimálně 5Mpx bude fotit naprosto stejně...[/QUOTE]

S týmto by som si dovolil nesúhlasiť aj ja. Obávam sa, že kvalita objektívov je rôznorodná a navyše dosť mobilov stále používa skutočne miniatúrne 1/4" senzory (pod 8mm2). To je menej ako polovica z 1/3" u iPhonu 6. Rozdiel je velký aj z mojej vlastnej skúsenosti, z 1/4" lezú vskutku príšernosti.
kolyy (1542)|12.10.2014 22:38
[QUOTE=crashpc;34134]Ten Panasonic bych klidně nosil, a ještě ať to má pořádnej akumulátor...
Nejsem žádnej konstruktér objektivů, ale pokud se kouknem na ten Panasonic, máme tam 1" snímač na slušném f/2.8 skle, s 28mm ohniskem.
Pokud by se z toho udělalo multiaspect 15Mpx s f/3.2 a 25-26mm ohniskem, tak to bude pořád nejlepší řešení oproti všem těm 1/3.XX" snímačům, a s tloušťkou přístroje v bodu umístění modulu kamery bychom se mohli dostat na těch 10-11mm - takhle tlustý přece nemusí být celý telefon. 8mm na těle telefonu už je docela ok. A v ten moment to musí začít fungovat. Existovat takový telefon s normálními specifikacemi - (pomaleji tikající) čtyřjádro, /nikoli FULL/HD displej, 3500mAh akumulátor, provedení nějaké mainstreamové, ne nic extravagantního, tak si myslím, že má šanci se ujmout.[/QUOTE]

Takto, nerozporujem, že sa môže objaviť na trhu časom viacero fotomobilov s 1" senzorom, asi je to aj pravdepodobné, pokiaľ by sa jednopalec posunul ako štandard v kompaktoch. Neviem, či to môže byť až tak kompaktné ako si myslíš, ale dajme tomu. Obávam sa však, že sa len ťažko môže stať štandardným formátom v mobilných telefónoch.
kultus (1295)|13.10.2014 08:03
[QUOTE=joeh;34140]Rellik - pred zakúpením iPhone 6 som mal v úmysle získať nejaké relevantné informácie o zabudovanom foťáku a kamere. Odpovede sú podráždené reakcie ne-majiteľov akoby sa ani nejednalo o prístroj, ale susedovu milenku. Fakt zvláštne...[/QUOTE]

Zvlastni spis je, zes krome par fotek neznameho puvodu nepostnul zadny komentar nebo presvedcivy dukaz toho, ze je necim vyjimecnym a fotky jsou jak radi pisou v zahr. recenzich "exceptional quality and detail". Misto toho se ohanis zebrickem nejhodnotnejsich firem a argumenty typu: proc ho vsichni kupuji, proc ho nestiha apple vyrabet, proc je nedostupny...atp. Tohle mi totizto pripomina fungovani masove histerie a rellik to napsal spravne jak recenzenti nenapisou kladne hodnoceni aspon vlajkovych lodi jsou na cerne listine. Proto jsem psal, ze mne zajima co nafotili a ne to co napsali o tom co nafotili! Tata se me vzdycky ptal jestli skocim z okna kdyz budou skakat jini...odpovez si sam za sebe ;-) za mne, nefoti spatne ale neni to nic vyjimecne. IP6 je sice asi prvni iphone ktery se mi designem libi, ale kvuli celkove koncepci iOS a cenove politice bych si ho nekoupil. Jinak mel jsem ipod touch takze jsem s iOS uz prisel do styku aby nekdo nerekl, ze pisu o necem co neznam.
Sakini (1174)|13.10.2014 08:39
Tak post-purchase syndrom už je poměrně normální věc, ale tohle snad je pre-purchase syndrom - máš na něj, můžeš ho mít, jsi o něm přesvědčený, tak do něj jdi ale nečekej všeobecné ovace. Existují lépe fotící mobily, a existují lépe vybavené a výkonější mobily než je iPhone, přesto má své pevné místo na světě a jeho pořízením si každý může poladit svoje osobní pocity. Až ho budeš mít, můžeš rozjet fototesty a ukázat nám co opravdu dokáže v reálném světě, ale odkazování se na tendenční recenze prostě není dost. A když dělíš lidi na ty dvě skupiny (ti co mají, a ti co ho chtějí - to je strašnej marketingovej blábol), tak tady bude asi spousta Marťanů, minimálně těch co mobilem vůbec nefotí a je jim to jedno. Sám mám Zopo které fotí naprosto katastrofálně, za ty fotky bych se styděl, ale taky by mě nenapadlo je vystavovat protože na focení ten telefon nemám... Pořiď ho a ukaž nám co s ním všechno dokážeš, pak to bude zajímavá diskuze, a třeba i někoho přesvědčíš když to bude to pravé ořechové ;-)
joeh (3352)|13.10.2014 08:58
Sakini - ja nepotrebujem niekoho presviedčať o tom, že iPhone 6 má najlepší foťák.

kultus - práve ty máš praktické skúsenosti s menovaným prístrojom, tak načo všeobecné slová - od teba som čakal konkrétne veci - rýchlost nábehu fotoaparátu, potvrdenie/vyvrátenie ospevovaného autofocusu atd. Čo sa týka Rellika - názor, že každý mobil s aspon 5 Mpx fotí stejne, to sa ani neoplatí komentovať, to snad uznávaš...
Dan7 (411)|13.10.2014 09:05
Fotky jsou především o fotografech a technika je až druhém místě. Za tu cenu by to mělo mít na mobil určitě dobré fotky jako u ostatních lepších mobilů :). Taky jsem focení na mobilech zatím moc nepřišel na chuť. Mé pokusy na různých mobilech byly zatím nevalné kvality. Špatně se mně to drží. Když se nechci tahat se zrcadlovkou, tak si vezmu lehkou bezzrcadlovku a je s tím zábava fotit. Výstup v rawu taky na úrovni zrcadlovek.
Fotíte někdo s mobilem a co? Na nějaké reportážní fotky a momentky by to asi šlo, ale co jinak. Párkrát se tady v galerii objevila dobrá fotka s mobilem, ale je to tady spíš vzácná rarita.
Na některé recenze v odkazech tady jsem se pro zajímavost díval. To je fakt dobré, když tzv. "unedited" fotky jsou projeté přes Photoshop a úplně chybí EXIF :).
kultus (1295)|13.10.2014 09:14
Tak ja si hlavne nemyslim, ze to myslel do slova. Holka ma 5Mpx nejaky levny samsung a ty fotky by mozna nestacili ani na 15x10. Obecne vzato, ale vetsina tech lepsich 5Mpx a vic foti natolik slusne, ze 15x10 rozdil moc nepoznas. Recenzi na IP6 jsem predtim necetl, takze jsem ho proste vzal do ruky a nacvakal par snimku abych videl jak foti. Ano je rychly, ale nemam s cim primo srovnat LG G2 je docela pomaly :D SGS4 co jsem mel predtim byl sice rychlejsi, ale taky to nebylo bleskove. Jak jsem uz psal jestli mi zaostri o desetinu driv nebo pozdeji mi je burt, zajimaji mne vysledky a tam je IP6 pro mne jen nadprumer hlavne kdyz se kouknu na fotky z Galaxy Note 4, ktery bude stat stejne nebo i min jako IP6+. IP6 nema oproti konkurenci OIS, takze bych ho nebral kdybych kupoval novy mobil zamereny na foto a video. Kdyby ten cip mel aspon lepsi DR, ale je to bez RAWu stejne zabite SW vyrobcu tak nac se rozpakovat. Na LG G2 jde pres root nahrat alternativni/upravene aplikace pro foceni se zmenou parametru jako komprese/kontrast/ostrost/odsumovani/blokovani fps/zvednuti Mbps u videa a pod. Jde to i na iOS?
joeh (3352)|13.10.2014 09:35
kultus - tak tvoj posledný príspevok je už o niečom inom - má o informačnú hodnotu. Teda mám potvrdené - iPhone 6 je vo fotorežime rýchly, dúfam aj AF.
Pridám aj ja niečo - pre jablčka je vytvorená veľmi pekná aplikácia Procamera, ktorá umožňuje fotit v režime priority času, parádna vec.
P.S. - spomínal si, že ti to pri mobiloch chýba.
kultus (1295)|13.10.2014 09:57
Tak mne uz ten posledni 5S prisel docela rychly, ale to zalezi na co je clovek zvyklej. Stejna situace muze nastat treba mezi RX10 vs. FZ1000 pri primem srovnani, nekomu muze prijit rozdil v ostreni neznatelny, nekomu je to jedno, ja si toho rozdilu vsiml hned. To "S" spis chybelo tak pred rokem nez ted, kdyz uz mam na foceni fotak, tak uz to ani nepotrebuji, spis bych ocenil ten RAW a neco z toho vytahnout. Ale verim, ze to nekdo vyuzije je to urcite plus. Nokia mne prekvapila se svou aplikaci s podporou RAWu, kdyby nebyla Lumie po HW strance tak zaostala mozna bych si nekdy ten Windows phone aj zkusil.

S mobilem uz toho ted moc nenafotim-zustal jsem u tech momentek na co je urceny. Jeste tak pred rokem jsem byl velkym zastancem mobilu jako fotaku pro vsechno. Cim vic ted ale fotim normalnim fotakem, tim vic si uvedomuji, ze ty upravy a vetsina tech aplikaci se z nej jen snazi udelat neco co neni. Mobil je opravdu jen na momentky a zadny z tech profifotografu co udelali tak uzasne fotky z ruznych mobilu, svoji profivybavicku urcite neodlozi.
joeh (3352)|13.10.2014 10:07
kolyy - ano, mám Sony RX10 a som si vedomý rozdielov v porovnaní i so špičkovým mobilom. Akurát ten mobil mám stále u seba, kdežto RX10 len na plánované fotografovanie. Proste hľadám mobil na všeobecné, každodenné použitie, aby sa dala vytlačiť fotka 13*18 a skuknúť video na fullHD telke bez nezmyselného preostrovania a trasu obrazu, 50-60 sn/s.
kolyy (1542)|13.10.2014 12:47
[QUOTE=Dan7;34154]Taky jsem focení na mobilech zatím moc nepřišel na chuť. Mé pokusy na různých mobilech byly zatím nevalné kvality. Špatně se mně to drží. Když se nechci tahat se zrcadlovkou, tak si vezmu lehkou bezzrcadlovku a je s tím zábava fotit. Výstup v rawu taky na úrovni zrcadlovek.
Fotíte někdo s mobilem a co? Na nějaké reportážní fotky a momentky by to asi šlo, ale co jinak.[/QUOTE]

Moja skúsenosť je trochu podobná. Keď som si vyberal súčasný mobil, tak už som bral ohľad na kvalitu foťáku. Uvažoval som asi ako joeh - chcel som mať neustále pri sebe niečo, z čoho budú použiteľné fotky. Realita je však nakoniec taká, že ak niekam idem a tuším, že by som možno mohol urobiť nejakú momentku, tak si do vrecka pre istotu strčím Nikon P330, ktorý som teda pôvodne chcel vyhodiť z okna ;)

Čiastočne je to kvalitou výstupu, ale omnoho dôležitejšia je pre mňa nakoniec ergonómia a možnosti ovládania. Ono P330 je síce neuveriteľný slimák, ale aj tak je to omnoho pohotovejšie cvakátko ako mobil, ktorý než zapnem, odomknem, spustim aplikáciu pre foťák a chytím nejako do ruky, tak už je moment väčšinou preč. Nehovoriac, že ak ide o pohybujúci sa objekt, ktorý treba sledovať, tak sa mi to s mobilom nedarí vôbec - hlavne kvôli labilnému úchopu. Idea, že s mobilom budem fotiť akési vtáky v lete sa mi zdá úsmevná, nech to ostrí rýchlo ako chce. Nehovoriac o ovládaní - na Nikone sa viem prispôsobiť scéne a pohotovo nastaviť čas alebo clonu. Preklikávať sa v mobile cez nejaké menu, no neviem.

Raz som si zabudol na výlete foťák a keďže mi záležalo na tom, aby som si niečo odniesol, tak som sa snažil a mám z toho pár snímkov. Na takúto núdzovku sa to veľmi hodilo, ale to neboli nijaké momenky. Inak som s ním viackrát skúšal pohotovo vyfotiť nejakú chvíľu, ale nič použiteľné z toho nevzišlo práve kvôli ergonómii fotenia. Vo výsledku mi príde, že mobil vôbec nie je dobrý prístroj na zachytávanie momentiek.
kolyy (1542)|13.10.2014 13:35
Podelím sa s vami o improvizovaný testík Fuji X-A1 vs Nikon P330 vs HTC 600 (APS-C vs 1/1,7" vs 1/3,2" = 370mm2 vs 43mm2 vs 16mm2), ktorý som skúsil pre vlastné pobavenie. Idea bola odskúšať identické nastavenia, ale trochu som narazil, lebo fotky z HTC na rovnakom ISO vyzerajú tmavšie - pri rovnakom nastavení foťáky prepaľovali. Zvolil som kompromis ISO500 vs ISO400, ale foťáky by sami zvolili asi ešte trochu nižšie ISO a tmavší výstup. Výstupy sú všetko jpegy, ale pri foťákoch sú parametre upravené tak ako ich bežne používam (stiahnutý kontrast, upravená saturácia, znížené odšumovanie).

Každopádne je to teda 1/20", 28mm ekvivalent a F2.0. Výsledok prikladám. Teoretický predpoklad je, že P330 má asi -3EV voči X-A1, HTC 600 asi -4,5EV.

Niekoľko postrehov:

- HTC 600 vyzerá celkovo podstatne horšie, tmavý snímok, vyblednuté a podivné farby, slabý kontrast a vyváženie bielej do modra. Pri porovnaní histogramov však nevyzerá mobil podexponovane, iba krivka je úplne odlišná. Skôr sa teda zdá, že kombinácia sensor+jpeg engine nedokážu pri tejto pomerne tmavej scéne vylúdiť životaschopnejší snímok po stránke jasu, farieb a kontrastu.
- P330 a X-A1 už majú pomerne podobné podanie a aj histogramy vyzerajú analogicky. P330 je však asi o 1/3EV svetlejší a kruto prepaľuje červený kanál, čo spôsobuje aj mierny nádych snímku do červena.
- objektívy všetky zvládli scénu na 1*, aj keď úplné rohy som nebral.
- Fuji X-A1 je veľmi mierne rozmazaný, keďže nasadený objektív 18mm F2.0 nemá stabilizáciu. Hĺbka ostrosti je pre túto scénu tiež na hrane. Napriek tomu v detailoch jasne víťazí, preto som to aj takto nechal, je to koniec koncov reálny test.
- X-A1 nemá prakticky nijaký šum. P330 už trpí jasným zašumením tieňov a rozmachlením jemných detailov po odšumovaní, je tam mnoho artefaktov po farebnom šume. HTC je zašumený kompletne.
- keď sa pozrieme zblízka na detaily: HTC - čitateľné iba väčšie nápisy, inak sa všetko topí v šume. P330 - výrazne lepšie a nečitateľné sú iba drobné texty. X-A1 - drobné texty jasnejšie, ale kvôli absencii stabilizácie nie sú oveľa lepšie čitateľné. Takže napriek predpokladu majú k sebe foťáky bližšie a mobil je viac výraznejšie pozadu.
- čo sa týka jemných detailov, najviac vypovedajúca je textúra na opičke - jedine X-A1 ju vie vykresliť aspoň trochu reálne. P330 je podstatne horší a nemá tam toho až tak oveľa viac ako mobil. Tu sa teda predpoklady viac menej napĺňajú.

Zaujímavé je ako šum navodzuje falošný dojem štruktúry, podľa HTC alebo P330 by človek získal úplne mylný dojem ako opička vyzerá. Vypovedajúci je Bart, napríklad jeho pravá topánka, jedine X-A1 vykresľuje jemnú textúru korektne.
IMAG0210.jpg DSCN4519.JPG DSCF3063.JPG
joeh (3352)|13.10.2014 15:38
Ďalšia recenzia na foťák v iPhone 6 o zaostrovaní, zdroj -letemsvetemapplem-
To som ale už skutočne zvedavý a snad to bude pravda. Časť textu renzie :

Fotoaparát
To první co vám u fotoaparátu padne do oka a okamžitě vám to vyrazí dech je rychlost, rychlost s jakou iPhone 6 zaostřuje je zcela neporovnatelná s čímkoli co znáte ze svých telefonů, PENů, zrcadlovek nebo videokamer. iPhone 6 zkrátka v rychlosti zaostřování nastavil díky technologii zaměření jednotlivých pixelů laťku zcela jinam, než byla doposud. Pokud tedy pracujete s rychlou scénou a chcete vyfotit například běžícího psa nebo projíždějící auto, s iPhone 6 to zvládnete.
kultus (1295)|13.10.2014 16:24
Tak abys to nezvladl kdyz mas od 1m po nekonecno prakticky zaostreno :-) o vikendu se mozna sejdu se segrou tak si na tu rychlost a kvalitu posvitim :-D
joeh (3352)|13.10.2014 16:40
- iste na clone 2,2 je ostré všetko od 1cm až nekonečno, srandičky, srandičky...
crashpc (541)|13.10.2014 17:20
Joeh: to spíš pan recenzent nikdy v ruce žádnou zrcadlovku nedržel. A pokud ano, tak byla vypnutá ;-)
crashpc (541)|13.10.2014 20:23
Jinak je to o tom, jestli se chce člověk opravdu věnovat fotografii, nebo bejt "frikulín". Na to první stačí kdejakej čínskej telefon se stejně kvalitnim fotoaparátem (Sony EXMOR 13Mpx) jako má LG, a podobně. Za zbytek peněz pořiď zrcadlovku nebo ILC. Bez apple ale nebudeš icool. Dnes jsou fotografové dost okrajová zaákežitost, a často zaměňováni za exoty, zvrhlíky, zloděje, agenty a paparazzi...
P.S.: Lumie rozhodně fotí lépe.
Rellik (1136)|13.10.2014 21:34
Strana 2 http://www.gymnaslo.cz/files/users/spravce/IVT/Bezpecnost/4_pravda_na_internetu.pdf - jen málo % informací na celém internetu je pravda.
https://books.google.cz/books?id=UJh-gLdTH8IC&pg=PA224#v=onepage&q&f=false http://www.jaknainternet.cz/page/1199/muzeme-verit-internetu-/ atd...

Zejména pak http://necyklopedie.wikia.com/wiki/IPhone ;)

Jinak k té křemíkové krabičce - dokážeš si představit jak "nákladná" je výroba? Ne? Tak já ti to prozradím... Vejde se do řádu stokorun a u některých telefonů ani to ne... Ono už totiž není křemík jako křemík... Křemík co se teď používá pro elektroniku, je uměle vytvářen a je tak velmi levný. Dalo by se říci, že u jakékoliv dnešní elektroniky jsou jejich výrobní ceny 1/10 ceny prodejní (a to myslím z celosvětového průměru ceny určitého spotřebiče)...

Co se týká rychlosti, tak ani na tom tvém vychvalovaném IP6 nebudeš za 3s schopný vyfotit nic - odemknutí, zapnutí aplikace, zaostření, vyfocení... To že vyfotíš ptáka, který letí kolem okna nevyfotíš ani nejrychlejší zrcadlovkou na světě, ne tak mobilem... Za prvé nevíš, že tam vůbec nějaký pták poletí a za druhé nemáš ani sekundu na jeho zaměření a vyfocení... A i kdybys věděl, že tam poletí, tak to stejně nestihneš... Takže tak...
joeh (3352)|13.10.2014 21:58
Rellik - a/ cenotvorbu v trhovom mechanizme nemá skutočne cenu riešiť. Je to otázka ponuky a dopytu.
b/ pravdepodobne si v živote nefotil s iPhone, inak by si vedel, že nič nemusíš odomykat, klikať na aplikáciu a podobné nezmysly. U jabka je foťák systémovo na uzamknutej ploche, to jest - stlačíš home - pohyb prstom po sklíčku a fotíš. Pochopil ?
crashpc (541)|13.10.2014 22:56
To maj samozřejmě i androidi, nicméně mobil v kapse prostě na akci moc není. Navíc je omezenej jen jedním ohniskem. No ptáka v letu stejně nevyfotíš. Vyfotíš jen ptáka v zorném poli objektivu, a to je setsakramensky velkej rozdíl.
joeh (3352)|14.10.2014 09:05
Práve naopak, na akčné zábery je foťák rýchleho mobilu ako stvorený, pretože má velikú hlbku ostrosti, nesmie to samozrejme byť lenivá potvora ako Nokia 1020. V reále je to veľmi jednoduché - manuálne nastavím krátky čas napr. 1/500s, zamknem expo., a držím spúšť 2-3s. Výsledkom je séria 8-12 fotografií. Na šport perfektná vec.
kultus (1295)|14.10.2014 12:08
Tohle ti udela pomalu jakykoliv lepsi fotomobil, namatkove SGS4 nebo LGG2 oba co jsem mel/mam to umi...a jestli mas za 3s 12 fotek tak to neni nic ohromujiciho. Novejsi fotaky maji bezne 10fps a vic...takze na rychle akce ty 4fps moc stacit nebudou hlavne kdyz budes muset kvuli 29mm ohnisku bliz! Takze to se ti razem moznosti fotit sport zmensi, hlavne kdyz si rozmlsany lepsim kompaktem/UZ.
kolyy (1542)|14.10.2014 13:55
joeh, zaujímalo by ma, či to čo píšeš hovoríš z vlastnej skúsenosti, máš napríklad starší model iPhonu, alebo je to len teória, ako si to predstavuješ. Lebo mne sa teda nejaké akčnejšie scény mobilom fotiť nedarí a je to najmä kvôli celkovej neohrabanosti ovládania, od zapnutia, nastavenia až po úchop. Ak som písal, to si radšej vezmem na pomery foťákov extra pomalý Nikon P330. A nemyslím, že iPhone ma oproti môjmu HTC v tomto akúkoľvek výhodu.

Asi by si mohol vedieť, že Apple aplikácia pre foťák nič také ako nastavenie času, či zamknutie expozície nemá. Používaš niečo alternatívne? iPhone samozrejme nemá ani spúšť, musíš kliknúť na obrazovku. Áno, odomknutie je možné spojiť so spustením aplikácie, to máš aj na Androide, ale stále je to sekvencia - zapnúť mobil, odomknúť, spustenie aplikácie, úchop a až potom fotenie.

A šport s tak širokouhlým ohniskom - no neviem. O akom športe hovoríš? Fotíš polovicu ihriska? Alebo nebodaj lezieš medzi hráčov?
kolyy (1542)|14.10.2014 14:05
Inak premýšľam, je vôbec možné u mobilov s pevnou clonou zafixovať čas? Myslím tým v princípe? Veď jediná ďalšia premenná je ISO a ak je dosť svetla a ISO musí na základ, tak už zostáva iba čas.
Begy_cz (537)|14.10.2014 14:08
nastavení času a ISO je jen o schopnostech řídícího programu.
kolyy (1542)|14.10.2014 14:20
Nerozumieme si. Samozrejme sa dá v princípe nastaviť akákoľvek hodnota času a ISO, ale akosi to nebude exponované správne. Čiže predstavme si, že joeh ide fotiť šport a nastaví si čas, nech to odhadne na 1/500s. Ale ak je svetla dosť, tak pri F2.2 a ISO32 môže byť správna expozícia kľudne 1/2000s a fotka bude prepálená o 2EV.
crashpc (541)|14.10.2014 15:53
Hloubku ostrosti můžeš mít jakou chceš. Když bude ten pták dál než metr, tak akorát půjde poznat, že je to pták, ale to není z principu fotografie ptáka. Aj s 80mm ohniskem na 18mpx snímači to pořád není kdoví co, takže tak... Nikdo tu netvrdil, že s tím nejde udělat hezká fotka. Jde. Jen musíš velice zkrouhnout témata a obsah/styl focení. Nemůžeš moc sportu, ptactvo, makro, a tak dále...
joeh (3352)|14.10.2014 17:47
Begy_cz - ano, je to presne tak, ako píšeš.

kolyy - samozrejme, vychádzam zo skúsenností, aktuálne používam apl. ProCamera.
Nechápem, ako môžeš napísať - " iPhone samozrejme nemá ani spúšť, musíš kliknúť na obrazovku " - pravda je, že ako spúšť fungujú až dve hardwérové tlačítka.
- pod režimom šport sa u fotografie rozumie rýchly pohyb na krátky čas, nemusíš nutne fotiť štadion...
- čo nastane keď joeh odhadom nastaví čas na 1/500s a zistí prepaly ? - nestane sa nič, joeh skráti čas napr. na 1/2000s, pretože vidí histogram i obraz...
Rellik (1136)|14.10.2014 20:05
Ano fotoaparát na IP6 má ohromné nastavení, kde si můžeš nastavit opravdu co chceš... Třeba přepnout na HDR, panorama nebo natáčet video :D

joeh (3352)|14.10.2014 20:43
Rellik - som rád, že si šťastný. Ak budeš i naďalej takto poctivo študovať iPhone 6 ako posledné dni, odmena ťa neminie - pošlem ti samolepku s logom Apple.
kolyy (1542)|14.10.2014 23:23
joeh: ok, takže vlastne fotíš šport alebo iné akčné scény mobilom pokročilou aplikáciou na plný manuál a stíhaš okrem sledovania scény prispôsobovať pomocou dotykového displeja čas, ktorým ovládaš expozíciu. Ak je to tak, potom klobúk dole. Ale prosím potom netvrď, že na toto je mobil ako stvorený, lebo 99,9% užívateľov vrátane mňa to nezvládne. Ešte mi z toho vyplýva, že si z nás celú túto diskusiu robíš vlastne srandu, lebo zďaleka najpokročilejší užívateľ iPhonu si tu Ty. A určite máš aj najlepšiu predstavu čo sa dá čakať od iP6. Ja som s iPhonom fotil akurát skúšobne a ako vidíš ani som neprišiel na to, že sa dajú ovládače hlasitosti použiť ako spúšť. Ešte sa opýtam:

- dolaďuješ potom jas každého snímku na pc alebo fakt triafaš expozíciu presne už počas fotenia?
- prečo nepoužiješ na takýto účel radšej RX10, kde by si mohol fotiť na prioritu času do rawu? Pripadá mi to ako omnoho menej roboty, nehovoriac o zoome. Pricloniť na rovnakú hĺbku ostrosti si môžeš predsa aj tam (cca F5.6)
joeh (3352)|15.10.2014 10:00
kolyy - ako som už spomínal, používam apl. ProCamera, ktorá podporuje hromadu funkcií ale na klasický, plný manuál nefotím s mobilom. Aplikáciu mám nastavenú na prioritu času a to je aj jediná veličina s ktorou pracujem. Máš pravdu, ono by to človek ťažko stíhal. V reále to vypadá asi takto - po spustení apky sa dole zobrazi stupnica EV a hore na obrazovke ikony T - EV - ISO, nad ikonami ešte nenápadný bodový histogram. Ak pohybujem mobilom na svetlo a tiene vidím ako sa mení čas, iso a histogram. Pokial sú hodnoty OK - cvak. Samozrejme pri športe adekvátne skrátim čas. Za slabšieho svetla má automatika snahu držať ISO dole, čo neúmerne predlžuje čas, takže znova nasleduje korekcia času napr. z 1/15s na 1/30s. Za dobrého svetla nemám žiadny problém použiť systémovú fotoapku.
- či dolaďujem jas každého snímku v pc ? - áno, každú fotku a je úplne jedno z akého prístroja dolaďujem, najčastejšie svetlá a tiene, bielu, šum, prevod na menšie rozlíšenie, doostrenie.
- prečo nepoužijem RX10 a RAW ? - ale ja RX10 používam. Je to skvelý aparát, asi najlepší prístroj, ktorý som za dlhé roky fotografovania používal. Má to však jeden háčik, prístroj váži 0,8kg a objem má asi tak 10 mobilov. Mobil mám u seba furt, preto.
To, že si robím srandu nie je pravda, vlákno som založil za účelom získania informácií o novom iPhone 6. Nemohol so predvídať, že sa tu nájde pár jedincov, ktorí dostávajú
závrate už len pri pomyslení na iPhone. Podľa sloganu oko za oko, zub za zub. Kto na produkty Apple žiarli, nech si ich nevšíma a hlavne netrepe somariny. Lepšia žiadna informácia ako nepravdivá informácia. iPhone 6 bude v ČR dostupný od 24.10., v SK asi od 30.10. Takže ak mi niekto poradí ešte lepší telefon-foťák-kameru v jednom, budem vďačný. Ak som na niečo odpovedal nedostatočne, kľudne napíš.
kultus (1295)|15.10.2014 11:15
Co jsem se na tu apku koukal, tak jedina moznost jak krome zvedani ISO se da korigovat cas na udrzitelnu hodnotu bez ovladani clony je pouze korekce expozice!!! A tuhle moznost ma jakykoliv mobil, co nemaji androidi je ukazatel casu jako na camerapro. Takze opet zadny zazrak...
joeh (3352)|15.10.2014 12:45
kultus - tak ty si koukal, ale asi von oknom. Myslím, že nieje fér i voči iným uživateľom, podávať vyložene nesprávnu informáciu a ešte ju zvýrazniť 3x výkričníkom.
Aplikácia neni pekná baba, aby stačilo koukat. Aplikácia sa musí nainštalovat, nastavit a zmysluplne využiť, potom spraviť relevantný záver.