Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Apple iPhone 6

kolyy (1542)|15.10.2014 14:37
joeh: ide mi o to, že priorita času je pri mobile s pevnou clonou vlastne manuál (prípadne manuál s Auto ISO). A ak je ISO na základe tak si predsa nemôžem len tak meniť čas, lebo tým mením expozíciu a jas snímku. Žiadnu automatiku nemám. Preto som sa pýtal ako to riešiš, či koriguješ potom jas snímku v pc. To čo popisuješ znie trochu inak - fotíš na automatiku a prepínaš na manuál zafixovaním času? Ak čas skracuješ oproti automatu, tak ho vlastne donútiš zdvihnúť ISO, čo je expozične ok. Následne však musíš dávať pozor aby si pri zmene podmienok nepreexponovával? Prípadne ma napadá - nie je voľba času v tej aplikácii skôr niečo ako minimálny čas pri Auto ISO? To by dávalo zmysel a bolo by to veľmi šikovné.
kultus (1295)|15.10.2014 15:54
Ale to prece neni zadny rezim priority casu. Rezim priority casu koriguje zmenu casu zmenou clony, prip. ISO. Cim tak muze iphone korigovat zkraceni/prodlouzeni casu? Jen zmenou ISO. Kdyz chces fotit na zakladni ISO, musi za vetsiny podminek dojit k pre/podexpozici. Kdyz rikas ze si na IP6 nastavis jiny cas, jedine co delas je korekci expozice, je to zakorenene uz v nazvu. Je to stejne jako kdybys mel programovou automatiku s pevnou clonou. Proste automat jen meni ISO a kdyz se ti to nelibi mu nanutis delsi/kratsi cas prave korekci expozice. A to ze korigujes expozici a vidis aktualni cas neznamena, ze se jedna o pravy rezim priority casu, to je jen nejaky pseudo "S" mod...
joeh (3352)|15.10.2014 16:36
kolyy - " Ak čas skracuješ oproti automatu, tak ho vlastne donútiš zdvihnúť ISO, čo je expozične ok. "
- správne, takto pracuje iPhone s aplikáciou Camera+. To je veľmi jednoduchá apka a zároveň riešenie, kedy ide foťák v režime auto, mimo času, ten mi umožňuje nastaviť aplikácia manuálne, - natvrdo.
Určite ťa napadne otázka, prečo preferujem aplikáciu ProCamera, keď Camera+ dokáže fixovať čas a podporuje auto ISO. Je to z dôvodu rozsahu dostupnosti časov -
Camera+ do 1/1000s
ProCamera do 1/12000s
Rellik (1136)|15.10.2014 17:21
Nevím jak přesně nastavuješ ten čas v tom tvém "Camera", jestli to jde pouze přidáním nebo snížením expozice, nicméně já si ve svém mobilu můžu nastavit ručně jak ISO, tak i čas. To je u mě plný manuální režim (clona je pevná)...
Takže pokud neco takového je IP6 věz, že je to i na Andoidu...





Nicméně pokud to tak funguje i na tom jabku, tak než něco nastavíš pojedou formule už další kolo... ;)
kolyy (1542)|15.10.2014 17:31
Takže ProCamera nepodporuje auto ISO? Tak potom som už úplne zmätený ako to funguje, veď píšeš "pohybujem mobilom na svetlo a tiene vidím ako sa mení čas, iso a histogram". Asi si by som si to musel skúsiť.
joeh (3352)|15.10.2014 18:18
ProCamera - po spustení je aplikácia v základnom - auto režime, pričom na obrazovke dole je zobrazovaná stupnica korekcie expozície a hore sa zobrazuje živý histogram a ikony času, expo. a ISO. Všetky ikony zobrazujú údaje v číselných hodnotách, ktoré sa menia v závislosti od množstva svetla zo scény. Toto mohlo pomýliť Kultusa, pretože nemal možnosť kliknúť na ikonu času. /predpoklad/ Teda po kliknutí na ikonu času sa stupnica v dolnej časti obrazovky zmení na stupnicu časov - v základnom mode 1s až 1/12000s, navolíš ľubovolný čas, uzamkneš ho klikom a fotíš. Samozrejme ak sa podstatne zmenia svetelné podmienky, manuálne prestavíš ISO.
Camera+ to robí automaticky.
kolyy (1542)|15.10.2014 18:37
Ok dík. Takže to naozaj znamená, že akonáhle zafixuješ čas, tak už fotíš v plnom manuále a korektná expozícia je na Tebe.
joeh (3352)|15.10.2014 18:47
Ano, pokiaľ ti to nevyhovuje, potom Camera+ a nemusíš sa starať o nič, len ľubovolnú hodnotu času.
Rellik (1136)|17.10.2014 20:39
Tak jsem se schválně přemohl (sport nesleduju a jde úplně mimo mě) a šel vyzkoušet fotit nějaký sport jen s mobilem...


Čas 1/100 - 1/120 ISO800

Závěr? Žádné detajly i přesto je jsem seděl ve druhé řadě cca 3m od hráčů, díky osvětlení malá kvalita, pro web (do kroniky) možná použitelné, jinak fotky k ničemu... To samé bude i z toho IP6 (jen možná v trošku lepší kvalitě)... A to jsem ani nezmínil pohotovost focení, která byla náhodná ;)
kultus (1295)|17.10.2014 20:53
Heh to se dalo cekat, ale na ISO800 muzes i z toho IP6 na lepsi fotky zapomenout. Jen takova blbost, spis trochu na zasmati. Sedim na zapase, fotak jsem nechal doma mam prece IP6 s poradnym fotakem. Jen si tak fotim a najednou nekdo zavola...takze asi tak. :-D ne to uz fakt nema smysl rozebirat...
joeh (3352)|18.10.2014 20:12
Foťák v mobile iPhone 6 podáva skvelé výsledky i v slabom osvetlení -http://www.imore.com/iphone-6-vs-iphone-6-plus-camera-comparison-6-plus-actually-better
kultus (1295)|18.10.2014 20:24
No kdyz myslis...
crashpc (541)|18.10.2014 20:29
Mě to nedovolí otevřít ty porovnávačky v plném rozlišení, a to co vidím, tam rozdíl není žádný. Každopádně skvělé výsledky v slabém osvětlení vypadají jinak....
joeh (3352)|18.10.2014 20:35
- to určite, foťáky majú oba mobily stejné /iPhone 6 vs. iPhone 6+/
/klik pravým myšiakom - otvoriť v novom okne/
Begy_cz (537)|18.10.2014 20:45
tohle je tak neprůkazný.....
nikde nejsou vidět nastavené parametry. Většina scén je statických, takže klidně mohli nastavit nízké ISO a dlouhý čas. U dynamických jako třeba u té fontány je vidět že to bylo braný krátkým časem - ale výsledek je celkem k zblití.

PS koukám že ti zmizel najednou link u příspěvku :D tady je: http://www.imore.com/iphone-6-vs-iphone-6-plus-camera-comparison-6-plus-actually-better
joeh (3352)|18.10.2014 21:06
- díky za opravu linku, kurňa toto za svet, už sa kradnú i linky...
joeh (3352)|18.10.2014 21:17
a prečo to dobre fotí :
77537d0cb9b30b559efab93369427efdf8e6e6ec-xlarge.jpg
Begy_cz (537)|18.10.2014 22:14
čekám nějaké vysvětlení, takhle vidím řadu sklíček? plastíků?
joeh (3352)|18.10.2014 22:54
- vysvetlenie : rada sklíčok je optická sústava /objektív/, prvé sklíčko je zafírové sklo na ochranu, farebný obdlžnik je snímač.
Begy_cz (537)|18.10.2014 23:39
hmm takže safírové sklo na ochranu znamená jasnou volbu pro dobrou optickou kvalitu. opravdu začínám mít dojem že si z náš děláš fakt prdel..... Omlouvám se za upřímnost
Opravdu už nehodlám na tyhle informace ala "Erich von Däniken" dál reagovat

pro osvětlení: http://cs.wikipedia.org/wiki/Erich_von_D%C3%A4niken
joeh (3352)|19.10.2014 00:26
tak nereaguj...
metatron123 (166)|19.10.2014 10:19
A kedy planujes nakup ? Som fakt zvedavy ako to foti.
Rellik (1136)|19.10.2014 11:22
[QUOTE=metatron123;34311]Som fakt zvedavy ako to foti. [/QUOTE] Myslím, že pak neukáže jak to fotí, jelikož se za ty fotky bude stydět na to jak je stále vychvaluje. A zatím stále neodkázal ani na jednu fotku, která by byla 100% určitelná, že je právě z IP6... Ono papír (monitor) snese všechno...

Ale třeba pošle pak fotku, jak je ten mobil variabilní http://i.ytimg.com/vi/znK652H6yQM/maxresdefault.jpg

Jedna fotka, která je opravdu z IP6 - http://mediafiles.allaboutsymbian.com/iphone6/house-ip6.jpg Na to, že to je na ISO32 je to dost rozpatlané odšumováním. Nicméně za dobréhp světla to není špatný výsledek
Další fotka, už je nam o něco hůř i přesto, že ISO bylo na hodnotě 40 - http://cnet1.cbsistatic.com/hub/i/2014/10/13/c260cb42-c54e-4400-b275-ae9e96274584/e395ed5632df83a53b0227d6f8be4c9e/nohdriphone6plus.jpg Holt na jakémkoliv mobilu při menším světle to nebude nikdy ono...

Řekl bych že takový Samsung Galaxy Note 4 je na tom s focením líp... Cenově vyjde zhruba nastejno...
Dan7 (411)|19.10.2014 11:36
No to je fakt trapas na mobil za tu cenu. Odolnější teda to tělo iPhonu být mohlo. Asi jsme namlsaní DSLR z hořčíkové slitiny.
Antivir123 (81)|19.10.2014 11:48
Moje K30 je dokonce jen plastová a něco vydrží :) Kapeni canon G12 seda pouzit málem jako kladivo-tough as nails..jsme zmlsaný..máte pravdu!

Tady by se asi měl ten novy IPhone6 testovat http://www.jungfraupark.ch - (DAnikenův "zábavný" park)

ALe je to jen rumor..
Antivir123 (81)|19.10.2014 11:53
[QUOTE=Rellik;34313]Myslím, že pak neukáže jak to fotí, jelikož se za ty fotky bude stydět na to jak je stále vychvaluje. A zatím stále neodkázal ani na jednu fotku, která by byla 100% určitelná, že je právě z IP6... Ono papír (monitor) snese všechno...

Ale třeba pošle pak fotku, jak je ten mobil variabilní http://i.ytimg.com/vi/znK652H6yQM/maxresdefault.jpg

Jedna fotka, která je opravdu z IP6 - http://mediafiles.allaboutsymbian.com/iphone6/house-ip6.jpg Na to, že to je na ISO32 je to dost rozpatlané odšumováním. Nicméně za dobréhp světla to není špatný výsledek
Další fotka, už je nam o něco hůř i přesto, že ISO bylo na hodnotě 40 - http://cnet1.cbsistatic.com/hub/i/2014/10/13/c260cb42-c54e-4400-b275-ae9e96274584/e395ed5632df83a53b0227d6f8be4c9e/nohdriphone6plus.jpg Holt na jakémkoliv mobilu při menším světle to nebude nikdy ono...

Řekl bych že takový Samsung Galaxy Note 4 je na tom s focením líp... Cenově vyjde zhruba nastejno...[/QUOTE]

Variabliní! TO bude na focení sportu - zoom - varifocal
joeh (3352)|19.10.2014 12:17
metatron123 - dostupný u operátora bude koncom mesiaca, samozrejme o testovanie sa podelím. Dúfam, že pre enormný záujem po celom svete obdrží operátor dostatok iPhone 6.
crashpc (541)|19.10.2014 13:59
joeh: bohužel, žádná z informací není relevantní. Obrázky nejsou uložené v plném rozlišení s EXIFem, a mateirál jednoho skla neřekne podstatného opravdu NIC. Bohužel. Jediné co jsem zjistil je, že Apple má v modulu fotoaparátu fázové ostření na snímači, a u verze 6+ také optickou stabilizaci, což jsou super záležitosti, které zaslouží pozornost, nicméně to ještě neříká nic o kvalitách fotografie pro obecné použití. Tedy ne, nemusí a nemá to zdaleka nejlepší foťák na světě.
Například v SONY kontrují jinými metodami ostření, ještě světelnější optikou s f/2.0 nebo méně, s větším rozlišením na snímači, nebo s reálným rozlišením udaným v l/mm nebo lp/mm. Pak bychom potřebovali udělat standarizovaný test za stejných podmínek, a to není sranda. Nicméně věřím, že ten test někdo udělá. Chce to jen čekat.

//už jsem našel nějaké testy s "resolution chart", a iPhone s menším rozlišením samozřejmě zaostává - nemá dost rozlišení na jemný detail...
Viz výřez z resolution chart, upraveno na stejné rozlišení, ať mají obrázky stejnou velikost:
Vlevo výřez iPhone, vpravo výřez Sony. Po zvětšení na plnou velikost je rozdíl dost jasný.
[ATTACH=CONFIG]1262[/ATTACH]

Kdo rozumí optice ví, že modul fotoaparátu v iPhone může mít dva problémy - nekvalitní optika, která nepřenese to rozlišení, nebo příliš silný AA filtr, který veškeré detaily rozmaže, jen aby nebyl vidět AA.
U Sony modulu nějaké to moire vidět je, nicméně to je slabina při focení striktně geometrických, rovinných útvarů o určité "frekvenci", jinde v praxi se tato optická "vada" neprojevuje, zato se projeví vyšší detail.
iPhoneVSSony.jpg
Antivir123 (81)|19.10.2014 14:36
A Sony udělalo QX1 :) Aneb telefon s 200mm tele realitou ;)
metatron123 (166)|19.10.2014 14:44
Zacina sa nam to zvrhávať :-D
Rellik (1136)|19.10.2014 15:55
To už se zvrhlo dávno tím, že zakladatel tohoto tématu si stále trvá na svém a zatím nepodal konkrétní NEupravené snímky z IP6... Jeho odkazy mají podobný efekt, jako kdybych napsal, že tento http://dv-foto.cz/gallery/cdd67900e02706719c083999475bf373/italy_8.jpg snímek jsem fotil tím mým mobilem Huawei G630 a trval si na tom...
crashpc (541)|19.10.2014 16:43
Jo, a pod tím v diskusi píše člověk, kterej vlastní jak iPhone 6 tak Lumii:

"Bias review
I have both iPhone 6 and Nokia 1020. The images of iPhone do not even come close to Nokia. What about night photos with flash on: 1020 is like miles ahead?
With this kind of reviews you are manipulating the people!".

Dále na DxO lze najít plno nesrovnalostí, vadných testů a nesmyslů, které jediné DxO prezentuje úplně špatně.
Dále DxO prezentuje pouze jednočíselný výsledek, což normálnímu fotografovi nemůže nikdy stačit. Co naplat, že iPhone bleskově ostří, když na krajinky je to u malého snímače buřt, stejně tak na TEXT a detail, a plno jiných fotoaparátů dodá mnohem lepší a detailnější fotku, viz můj praktický příklad.
Kde všemocné DxO, které co se dá vždy změří, nechalo měření, a pouze vyzvraceli pár subjektivních hodnocení v grafech?
Takže neobjektivní, neobjektivní, a ještě jednou neobjektivní. Milionkrát opakovaný blaf je pořád blaf, nikoli pravda.

Dokonalé je, že se na DxO usvědčili sami. Tyto výřezy jsou přímo z DxO. Porovnejte kontrast, barvy, digitální artefakty, šum, a řekněte mi někdo, proč je v tom 2D grafu Nokia tedy hodnocená hůře:
[ATTACH=CONFIG]1263[/ATTACH]


joehu rychle se vzpamatuj. Nemám nic proti tomu, když si koupíš iPhone. Je to fér deal, když si to chceš svobodně koupit. Ale prosím bez podkladů nemá cenu vydávat jakékoli tvrzení. Zatím vidím jen subjektivní pocity a špatné hodnocení švindlířů z DxO, nepoužitelné zmenšené fotky, neschopnost recenzenta nastavit testovaný model přístroje, a tak dále. Je to telefon, který má plno věcí, které jiné telefony nemají, a naopak jsou telefony, které mají to, co iPhone nemá a nikdy mít asi nebude.
compare.jpg
Rellik (1136)|19.10.2014 16:46
[QUOTE=joeh;34332]Hodnotenie fotomobilov v grafe - http://www.dxomark.com/Mobiles/Apple-iPhone-6-and-6-Plus-review-Bigger-and-better.-Apple-set-gold-standard-for-smartphone-image-quality[/QUOTE]

Testů můžeš poslat kolik chceš... Ty firmy, které to dělají, to nedělají zadarmo a tak výsledek testu mnohdy odpovídá ceně za uveřejnění... Pokud by sis našel jiný článek na tom samém webu, tak zjistíš, že například taková Nokia Lumia 1020 je do horších světelných podmínek výrazně lepší, jelikož má větší čip, než tebou vychvalované IPčka... Nebudu dávat odkaz (najdi si) dám jen odkaz na screenshot uvedeného srovnání
joeh (3352)|19.10.2014 20:43
- skusil som vytlačiť fotku z originálu /gsmarena/ na fotopapier 13x18 plus glossy. Vypadá to veľmi dobre. Pre predstavu náhľad :
gsmarena_008 b.jpg
Dan7 (411)|19.10.2014 22:03
No viděl jsem smělé recenze ve stylu "iPhone vs. DSLR", že nepoznáte rozdíl nebo iPhone už je blízko. Možná není rozdíl poznat při prohlížení v mobilu nebo tabletu v malém rozlišení, ale na větším monitoru mě tato špička v mobilních foťácích příliš nepřesvědčila. Čekal jsem, že by se to mohlo přiblížit aspoň mé starší CSC (Samsung NX11), ale nevypadá to. Hlavně z posledních odkazů tady na fóru se focení na mobilu zatím věnovat nebudu. Po rozkliku dost špatná kresba a málo detailů. Vypadá to jako z normálního kompaktu.
Když si to srovnám se svou DSLR, kde i po velkém přiblízení vidím hodně detailů. Příkládám fotku a dva výřezy z ní:
IMG_0713CROP.jpg IMG_0713.jpg IMG_0713CROP2.jpg
Antivir123 (81)|19.10.2014 22:16
A i ten Canon G12 dokáže moc pěkně zatopit (ne opravdu nechci machrovat ale ani celej integer markeťáků nepřebije co co nahé oči vidi..a což že je to z rawu..to není! podvod - vyvolávat rawy :) )

Je to 4 roky stary kompakt a ma už nejaky to smeti v objektivu a utržil par bojovych sramu. Iphone je srovnatelny tak s Pentaxem Q = fuj - ten letěl zpět velmi rychle.

The tree by Aleš87, on Flickr
joeh (3352)|19.10.2014 22:39
Dan7 - články porovnávajúce zrkadlovku vs. iPhone 6 neber vážne. Kto napíše, že sa iPhone čo len blíži k zrkadlovke, je naprostý fotografický diletant.

Antivir123 - súhlas, Canon G12 má podstatne lepší výstup ako iPhone 6 a to i v JPG.
Antivir123 (81)|19.10.2014 22:45
V jpg je iphone lepší na nizke iso. Canon ten Jpeg conventor nějak odflákl(Ocharana levnych zrcadel:) ) - barvy jsou pěkny ale detaily chybejí
miissanek (13)|20.10.2014 02:03
[QUOTE=joeh;34346]Dan7 - články porovnávajúce zrkadlovku vs. iPhone 6 neber vážne. Kto napíše, že sa iPhone čo len blíži k zrkadlovke, je naprostý fotografický diletant.

Antivir123 - súhlas, Canon G12 má podstatne lepší výstup ako iPhone 6 a to i v JPG.[/QUOTE]

Myslím si totéž. Už jen rozdíl ve velikosti čipu je jasnou odpovědí na tyto marketinkové bláboly. Ano, 95% běžných uživatelů by Ajfoun na jejich fotky z dovolené stačil a je tedy rovnocenou náhradou za kompakty v ceně do 3000. Jenže o tomhle focení se tu asi nebavíme, že :)
kolyy (1542)|20.10.2014 09:35
Podľa mňa by bolo zaujímavé porovnanie iP6 vs Olympus XZ-10, najmä ak by sme predpokladali fotenie do širokouhlého formátu. Rozlíšenie by sa potom nemalo príliš líšiť. Podľa celkového množstva zachyteného svetla by mal za dobrých podmienok viesť iPhone, za slabších XZ-10.
kultus (1295)|20.10.2014 09:58
Proc by mel za dobrych podminek vest iphone, podle celkoveho mnozstvi zachyceneho svetla? Tomu nerozumim...vysvetli
kolyy (1542)|20.10.2014 10:41
kultus: to je jednoduché. Expozícia (t.j.kombinácia clony a času) udáva množstvo svetla na jednotku plochy. Pri rovnakej expozícii je teda celkové množstvo svetla úmerné ploche senzoru a tu vedie XZ-10 o niečo viac ako o polovicu. Avšak za dostatočného osvetlenia, keď nie je limitujúci čas, treba pre maximálnu možnú expozíciu voliť čo najnižšiu citlivosť, t.j. ISO. A tu má výhodu iPhone kedže začína už na ISO32, t.j. trikrát menej ako XZ-10.

Príklad: predstavme si, že za nejakých podmienok navolím na XZ-10 F2.2 a pri ISO100 dostanem pre optimálnu expozíciu čas 1/300s. Na iPhone potom pre rovnako svetlý snímok možem ísť na ISO32 a čas 1/100s, t.j. trikrát dlhší čas. Na XZ-10 nemôžem zvoliť 1/100s (pokiaľ nekompenzujem priclonením, to však celkové množstvo svetla nezmení), lebo by som snímok prepálil.
kultus (1295)|20.10.2014 11:18
A jo takhle. Ja si myslim, ze zrovna tohle je asi bezpredmetne. Prece automatika si cas spocita sama a na nocni foceni ti to je stejne jedno IP6 neumi vic nez 1s expozici. Navic XZ-10 ma zabudovany ND filtr! Nez lepsi citlivost mne spis zajima, jaka je kvalita snimku nebo ucinnost opticke stabilizace. Dle predpokladu bude IMHO kvalita snimku z XZ-10 na ISO100 lepsi nez na iphone6 pri ISO32 a stabilizace (+ pri lepsi ergonomii) urcite taky. Takze porad mi unika ta vyhoda!
kolyy (1542)|20.10.2014 12:08
kultus: Ja si nemyslím, že je tak úplne bezpredmetné voliť nižšie ISO. Navolíš si kľudne ISO2400 miesto ISO800?
Je to trikrát viac svetla, rovnaký dôvod prečo si ľudia kupujú svetelnejší objektív alebo väčší senzor. Výsledok je kvalita snímku - úroveň šumu a dynamickému rozsahu. Pre tak malý senzor je rozdiel ISO32 a ISO100 veľmi významný, asi ako ISO640 a ISO2000 na APS-C.

Aký ďalší predpoklad pre kvalitu snímku na strane XZ-10 máš? Ja som vzal do úvahy veľkosť snímača, jeho citlivosť a svetelnosť objektívu. Môže byť rozdiel v efektivite senzoru (pixely sú však zhruba rovnako veľké), spracovaní obrazu alebo kvalite objektívu, ale nič z toho mi jednoznačne v prospech XZ-10 len tak od stolu nevychádza. Jedine tá stabilizácia - iP6 žiadnu nemá, má ju však iP6+.
kultus (1295)|20.10.2014 12:57
No vis ono foceni od stolu a teoretizovani je taky o nicem :D ne ted vazne, snimac XZ10 se da smele pomerovat se snimacem XZ2 jak uz ukazal Milan tady na didimanii. Troufnes si srovnavat IP6 s XZ2 (co se tyce TK vystupu)? Ono papirove hodnoty nejsou vsechno a ne vzdy, jen SW a kvalita snimace ti udela mnohem vic nez rozdil zakladnich citlivosti, na XZ10 muzes menit odsumovani, na IP6 tezko ze...dost podstatne! Podivej, par fotek v plnem rozliseni jsem uz z IP6 videl, sam jsem je nafotil. Mel jsem XZ10 pred rokem takze nejakou predstavu o kvalite uz mam. Jake predpoklady mas ty? ;)
kolyy (1542)|20.10.2014 13:29
kultus: Teoretizovanie nie je o ničom, ale dá Ti vodítko čo kam zaradiť, aby si nepodľahol nezmyslom o DSLR a podobne. Alebo si si naopak nemyslel, že XZ-10 musí byť automaticky lepší.

Milan ukázal, že XZ-2 je asi o toľko lepší ako XZ-10 o koľko sa dá očakávať, cca 0,5EV. Ak si očakával niečo iné, tak si si správne nezrovnal predpoklady. A samozrejme, ako som písal v úvode celej tejto diskusie, máš to na strane 1, iP6 má predpoklady byť v šume a DR rozsahu na úrovni 1/1.7" senzorov, t.j. ako XZ-2 alebo môj P330. To nie je na základe pocitu, ale na základe toho koľko svetla zachytáva ktorý aparát. A aj som hneď urobil hrubé porovnanie dvoch snímkov a vyhodnotil, že iP6 vyzerá byť slabší ako predpoklad, lebo má viac šumu v tieňoch a oblohe. A že teda môže zodpovedať skôr 1/2.3" senzorom. Preto hovorím, keď sa tu znova objavujú DSLR a kompakty do 3000, že mňa by skôr zaujímalo praktické porovnanie s XZ-10.
kultus (1295)|20.10.2014 13:50
Porad je to jen teoretizovani jako cela tahle diskuze kdyz ho nikdo nema doma a nezalezi na tom jak pekne odborne a zaobalene to napises. O vikendu ho budu mit zase v ruce, tak si na nej posvitim.
kolyy (1542)|20.10.2014 14:03
kultus: ja Ti len odôvodňujem, prečo si myslím, že praktické porovnanie XZ-10 vs iP6 by mohlo byť zaujímavé. Nehovorím čo je lepšie alebo čo vyhrá. Ani jedno z toho nemám k dispozícii, tak neviem čo odo mňa chceš. Urobil som rýchle porovnanie s P330, čo je maximum čo je momentálne v mojich silách. Ak nejaký praktický test urobíš, budem len rád.
joeh (3352)|20.10.2014 14:14
No Kultus, to som prenáramne zvedavý ako dopadne overovanie tvrdení seba samého...hi-hi...