Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Apple iPhone 6

kultus (1295)|20.10.2014 15:35
Tak nez o tom kecat bude uzitecnejsi udelat par fotek a nahodit je at si kazdy udela vlastni nazor. Uz ted je na netu k dispozici nekolik setu fotek z IP6. Bez primeho srovnani tech zarizeni je to stejne jen zbytecne tlachani i z me strany :D ono vzit nejake podminky a uvest je jako vyhodu jedneho zarizeni (viz.kolyy) je velice jednoduche, ale zrovna u fotaku to tak nejde, protoze se foti ruzna temata a za ruznych svet.podminek. XZ-10 uz davno nemam a srovnani s FZ1000 by nebylo fer, mozna se zadari udelat par srovnavacich fotek s pana TZ-10 (myslim) co ma fotrik ve skrini. To bude rovnejsi boj, canon SX510 se mi sebou kvuli tomu nechce tahat. I tak je ale vliv SW (jpeg enginu) kolikrat tak obrovsky, ze vysledek pak nic nevypovida o moznostech snimace nebo optiky. Vsichni co meli treba NEXe a srovnali vysledek z RAWu s jpegem primo z fotaku vedi co tim myslim...
joeh (3352)|20.10.2014 16:15
Tak to je pravda, reálne fotky je najlepšie riešenie. Tak si daj záležať, chystám sa tvoje fototesty upraviť a vytlačiť na 18x13, to je totiž ten najsprávnejší test.
Nezabudni skontrolovať verziu iOS, musí indikovať 8.1
crashpc (541)|20.10.2014 18:00
Množství světla není všechno. Na to pozor. Nejde donekonečna zmenšovat snímače a dělat světelnější skla, aniž by to jednou přestalo fungovat. Malé snímače narazí na problémy difrakcí, na problémy elektroniky (dark current) a na plno dalších věcí. Když porovnáme totožný snímek z iPhone na nějaké nastavení, a snímek z APS-C snímače na pevném skle na adekvátním - ekvivalentním nastavení, ten snímek z většího aparátu iPhone musí zákonitě rozdrtit - bude mít o mnoho víc rozlišení navíc, které lze snadno "vyměnit" za odšum.
Vyzkoušené v praxi.
Další věc je, že světelnost optiky se uvádí jen poměrem ohniskové vzdálenosti a velikosti clony. Realita - kolik světla dopadne na snímač - je překvapivě trochu jiná. Na to pozor. Všecko to jsou jen papírové parametry.
kultus (1295)|20.10.2014 18:55
Tak jasne mame tady teoretickou a skutecnou svetelnost, ale to uz zachazime az moc do detailu stejne jako srovnani s APS-C. Srovnavejme srovnatelne aspon pokud to jde. Mne prijde trochu prehnane i srovnani s 1/1.7" snimacem. Opravdu papir snese vsechno...
crashpc (541)|20.10.2014 19:25
No já jen, že jsme tu měli ukázku toho, že Lumia fotí lépe než zrcadlovka s APS-C snímačem. A jelikož podle hochů z DxO je fotoaparát iPhone ještě lepší, tak kde je ten extrén? Úplně normálně to můžem porovnávat ;-)
joeh (3352)|20.10.2014 19:37
crashpc - to sú limitované edície Nokie Lumia. Faktom je, že edícia Lumia Gold+ má lepší výstup ako bežná APS-C zrkadlovka. Edícia Lumia Platinum má výstup zrovnateľný s FF zrkadlom.

P.S. samozrejme, je to vtip
metatron123 (166)|20.10.2014 19:48
Prosim ? Zabehlo mi...
joeh (3352)|20.10.2014 19:50
- rýchlo sa napi
Milan Šurkala (3381)|20.10.2014 19:50
[QUOTE=crashpc;34373]No já jen, že jsme tu měli ukázku toho, že Lumia fotí lépe než zrcadlovka s APS-C snímačem. A jelikož podle hochů z DxO je fotoaparát iPhone ještě lepší, tak kde je ten extrén? Úplně normálně to můžem porovnávat ;-)[/QUOTE]

Otázkou je, co porovnáváš. Když jsem vyfotil dvě stejné fotografie s Nokií 808 PureView a Samsungem NX11, tak ta Nokia i při horší per pixel ostrosti ten Samsung s APS-C snímačem překonala v otázce detailů. Jenže detaily nejsou všechno a v dynamickém rozsahu a barevné přesnosti naopak drtivě vyhrával Samsung.
metatron123 (166)|20.10.2014 20:13
Moment ... ako moze mat viac detailov, ked ma horsiu ostrost... stracam sa.
Milan Šurkala (3381)|20.10.2014 20:35
Nokia má 38MPx, Samsung má 14,6 MPx. Per pixel ostrost (zobrazení 1:1) je o něco horší u Nokie, ale v tom vyšším rozlišení se to ztratí a celkový výsledek je lepší u Nokie (stačí porovnat 14,6MPx snímek z NX11 a 14,6MPx snímek z Nokie vzniklý zmenšením ze 38 Mpx). Prostě pro tisk (resp. pro zobrazení na předem dané ploše) měla lepší detaily Nokie. Ne nějak výrazně, ale trochu ano.

NX11 (14,6MPx) https://www.digimanie.cz/recenze-nokia-808-pureview-mobilni-zrcadlovkobijec/4625-5/img/body-36.287A.jpg

808 PureView (38->14,6 MPx) https://www.digimanie.cz/recenze-nokia-808-pureview-mobilni-zrcadlovkobijec/4625/img/body-48.2BEA.jpg
metatron123 (166)|20.10.2014 20:37
Uz som doma, jasne. Zabudol som na rozdielne rozlisenie (a znacne vyssie u Nokie) senzorov. Dik za vysvetlenie.
kolyy (1542)|20.10.2014 21:34
[QUOTE=crashpc;34370]Množství světla není všechno. Na to pozor.[/QUOTE]

A to som ja niekde tvrdil? Asi sa vyjadrujem dosť nezrozumiteľne...
crashpc (541)|21.10.2014 05:05
Tady se dá zažít srandy... ;-)
crashpc (541)|21.10.2014 17:58
Třikrát hurá! :-)
joeh (3352)|21.10.2014 18:26
- toľko radosti, som myslel, že padla vláda
joeh (3352)|21.10.2014 19:05
Rýchlosť zaostrovania iPhone 6 chvália všetci. Na dpreview vyšla nová recenzia : http://connect.dpreview.com/post/6303555427/apple-iphone-6-plus-camera-review
crashpc (541)|21.10.2014 19:15
Konečně... Tady je dost jasně a porovnatelně vidět, proč pro mnoho lidí iPhone nemůže nikdy mít ten nejlepší fotoaparát...
kultus (1295)|21.10.2014 19:24
Jasne a pak se staci podivat na fotku z labaku a je jasne, ze co se tyce kvality fotek je na tom IP5s skoro stejne mozna i lip a rok a pul stary SGS4 ho detailem i sumem strci do kapsy ikdyz je vyzehleny, nemluve o SGS5 a to ma GN4 jeste mnohem lepsi snimky nez SGS5. Jedine kde ziskava tak ve spatnem svetle, tak ho porazi tak lumia 1520 a mozna i 1020...
joeh (3352)|21.10.2014 20:33
Dnes je mobilný telefon multifunkčný prístroj a v prvom rade telefon. iPhone 6 je ojedinelý prípad a vlastne nemá priameho konkurenta. Pokial sa dívame komplexne na prístroj, za kopu peniažkov dostane zákazník špičkové zariadenie vo forme kvalitne spracovaného tela s použitím kvalitných materiálov, stabilný, spoľahlivý OS, na tak malý prístroj výborné fotky a video. Osobne neznášam vrzgajúce plastové akože telefony, sekajúci sa OS, mrznúce aplikácie a hromadu iných problémov. Taký Samsung S5 je cenovo veľmi blízko iPhone 6, no celkovo spracovaním a spoľahlivosťou je na hony vzdialený.
Pokiaľ má niekto tip na ešte lepší mobil, budem rád. Hodilo by sa niečo konkrétne.
crashpc (541)|21.10.2014 21:10
Přímého konkurenta nemají právě ani Lumie, ani plno čínských telefonů (ať už cenou, nějakým výstřelkem, nebo třeba enormní kapacitou akumulátoru a výpočetní silou). Myslím, že Nokia nabídne svým způsobem totéž, na Androidu (už ne tolik stabilní) nabídne například Motorola ještě lepší zpracování těla (proto jsem koupil kdysi Razr i, na to se nějakej iPhone vůbec nechytá). Nejlepší je tedy těžce relativní, a například u mě je iPhone někde na úrovni té nejlevnější číny - také odtamtud pochází, a je v mnoha aspektech překonán.
Hrubý výkon, výdrž, cena, fotoaparát, DualSIM, hromady snímačů, to všechno mají jiné telefony (všecko najednou u každého přístroje), a iPhone to nemá. NFC neměl iPhone pěkně dlouho. Nejen proto všecko třeba Nokia Lumia podle mě je lepší telefon, a i ten android se dá dnes překousnout, když mají telefony ostatní vlastnosti lepší. Např THL má zajímavé mašiny, Motorola má zajímavé mašiny (Teď Nexus je docela žrádlo).
Pokud se Ti iPhone líbí, kup si ho. Bohužel ho tu ale nedostaneš schválený jako nejlepší řežení, a už tuplem ne jako nejlepší fotografické řešení. Od toho jsou fotoaparáty. Obyčejnější telefon + Olympus XZ-2 by rozhodně bylo řešení, které udělá mnohem více práce a užitku.

kultus: Škoda, že SGS4 trošku přeostřuje, ale i tak od něj dostává iPhone na prd...
kultus (1295)|21.10.2014 21:31
Tady uz asi koncim, tyhle reklamni kecy na iphone mi pekne lezou krkem. Zacinam se priklanet k nazoru, ze si z nas tady joeh fakt uz dela prcu. Nerikam ze je to spatny telefon, rozhodne ale pro mne a spoustu jinych lidi co se nedaji zblbnout reklamou a medialni masazi, neni nicim extra vyjmecny. Je spousta telefonu, ktere by mi vyhovovali mnohem vic a vic toho nabizi a urcite bych prekousl i ten WP8. A to uz je co rict.

Crash: SGS4 jsem mel doma 3/4 roku a muzu rict, ze ikdyz preostruje, fotky z nej jsou libive a uz po zmenseni/zobrazeni na 70% to neni poznat a i vyrezy stali za to. 13Mpx je docela hodne. SGS4 s RAWem by byla paradni kombinace, fotky z SGS5 se mi uz tak nelibi - dost roztrepene, za to z Note 4, ktery ma mmch 16Mpx snimac sony IMX240 to uz je jine kafe. Je videt, ze ta samsung isocell technologie asi za moc nestala. Jak pisu IP6 mozna jen do horsich svet.podminek. Uprimne kolik % fotek z mobilu bude za takovych podminek? Dalsi vec, zmensit ty 16-20Mpx nocni fotky na 8Mpx a taky by se asi deli veci ze... mno docela mne bude zajimat az se dostane android 5 na vic zarizeni. Prvni jpg z DNG nexusu 5 vypadaji zajimave.
joeh (3352)|21.10.2014 21:49
crashpc - Motorolu Razr som mal, takmer pravidelne zamrzla počas hovoru, keď zavolal iný volajúci. Hrubý výkon je úplne k ničomu ak je to pri použití pomalé a hlavne nestabilné. Nechcem nejaké schvaľovanie, práve oponentúru. Ale ďakujem za konkrétnejší príspevok. Riešenie kompakt + obyčajneší telefon sa mi nepozdáva - poriadnu prácu neodvedie ani jeden, akurát starosti s dvoma prístrojmi.
Hodnotíš iPhone veľmi špatne - to je teoria, alebo si jabko používal ?
Hromady snímačov - co to je, resp. čo iPhone nemá ? /tomuto nerozumiem/
V prípade, že by ťa okolnosti prinútili zakúpiť nový mobil z rady vlajkových lodí, ktorý by si kúpil ? ď.

---------- Doplněno v 21:49 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:45 ----------

kultus - " reklamni kecy na iphone mi pekne lezou krkem " - každý sa musí nejak živiť...
Rellik (1136)|22.10.2014 16:15
[QUOTE=joeh;34422]kultus - " reklamni kecy na iphone mi pekne lezou krkem " - každý sa musí nejak živiť... [/QUOTE]Tak a je to jasné... Joeh má prodejnu a tímto masírováním láká nové ovečky na IP6...
joeh (3352)|22.10.2014 16:45
- no vida, tak to prasklo. Rellik, aspon prídi nejaký iPhone kúpiť, dám ti zľavu 2 promile a to sa oplatí !
Rellik (1136)|22.10.2014 17:33
[QUOTE=joeh;34445]- no vida, tak to prasklo. Rellik, aspon prídi nejaký iPhone kúpiť, dám ti zľavu 2 promile a to sa oplatí ! [/QUOTE]Jo tak kdybych měl 2 promile, tak bys mě možná ukecal na nějakou 80% slevu... :)
joeh (3352)|22.10.2014 17:44
jáááj, s tebou bude ťažká práca... Tak ok, zaručujem pre teba 2,5 promile a zľavu 75% na iPhone, ale musíš zobrať dva. A to sa oplatí. Ponuka platí do dnes 15:30 hod.
crashpc (541)|22.10.2014 18:31
Nevím co jsi s tím dělal, ale dokud tam nenamastím plno 3D her, tak se telefon chová bez chybičky. Nikde ani zásek. Faktické oponentury už jsi dostal dost, dál to asi už nepokračuje.
O tom, který přístroj udělá práci asi nemáš moc kompetencí rozhodovat. Olympus XZ-2 jako obecně používaný fotoaparát rozdrtí na prach prakticky všechny fotomoduly v telefonech, jiné telefony zase trumfnou iPhone v konstrukci a materiálovém provedení, a jiné zas ve výkonu. To už bychom se točili dokola, a dostali bychom se zas k tomu, že fotoaparát z iPhone 6 je lepší než zrcadlovky, a tam už jsme se ujistili, že tomu tak není :-D

Semnou bys měl ještě těžší práci. Být přistižen s iPhone 6 v ruce by pro mě bylo horší, než kdyby mě někdo přistihl v sadomaso klubu :-)
joeh (3352)|22.10.2014 18:47
crashpc - aké kluby navštevuješ a či ťa tam niekto pristihol, to je mi vcelku jedno. Je to výsostne tvoje rozhodnutie.
Mňa by zaujímali tvoje odpovede na moje otázky ohľadne iPhone 6 zo včera, ktoré si pravdepodobne prehliadol : Hodnotíš iPhone veľmi špatne - to je teoria, alebo si jabko používal ?
Hromady snímačov - co to je, resp. čo iPhone nemá ? /tomuto nerozumiem/
V prípade, že by ťa okolnosti prinútili zakúpiť nový mobil z rady vlajkových lodí, ktorý by si kúpil ? ď.
kultus (1295)|22.10.2014 20:12
Co iphone 6 nema? Treba poradny fotak s OIS, radio, infraport, plnohodnotne NFC, vodotesnost, microUSB, USB OTG, MHL, velky displej s FHD rozlisenim, normalni cenu, ani android nema :) jo a to nejdulezitejsi, chybi mu kousek z jabka :D co ma je vysoka cena, za kterou koupim dva telefony, ktere budou mit kazdy tak 80% toho co jsem vyjmenoval...
crashpc (541)|22.10.2014 20:28
Kultus to taknějak shrnul za mě. Koukni třeba na vybavení THL 5000. Co se praxe týká, na irelevantní otázky nebudu odpovídat. Praktické vlastnosti a parametry jsou objektivně zdokumentované online, dostal jsi na tyto výsledky odemne několik odkazů. Že tomu nevěříš, to není můj problém. Prostě z úhlu pohledu fotografa je iPhone 6 dost zlý krám. Ani jako uhlí do grilu to není dobré, a je pravdou, že bychom nejraději zatopili i s Tebou.
joeh (3352)|22.10.2014 21:14
kultus - som zdesený, fakt máš pravdu, iPhone nemá android a to som ho chcel kúpiť....

crashpc - citujem "Co se praxe týká, na irelevantní otázky nebudu odpovídat." - ano, v tvojom prípade je to skutočne irelevantná otázka. Najlepšie je hodnotit to, čo nepoznám.
A už absolutne nechápem, ako môžeš s takou ohromnou nenávisťou diskutovať o telefone. Z toho mi vyplýva, že ten mobil je asi fakt klasa. Antireklama je bomba vec, bacha na to....
crashpc (541)|23.10.2014 04:38
My ale vlastnosti telefonu známe. Jsou objektivně zdokumentované a hodnotitelné bez nutnosti přístroj vlastnit. Nikde jsem nepsal, že ten telefon nenávidím. Není to pravda. Opakovaně odpovídáš na základě sebou vykonstruovanývch nesmyslů.
kultus (1295)|23.10.2014 07:49
No joeh, to ze jsi opet komentoval jen tu nadsazku co jsem napsal a ignoroval vycet funkci a vlastnosti, ktere IP oproti konkurenci proste nema a zaostalou politikou applu zrejme dlouho mit nebude, jsi opet potvrdil kvalitu tohodle vlakna. Na to uz argumenty nezbyli co...IP je proste jen predrazene tezitko a jedine co jej dela vyjimecnym je nadsazena cena a kult, ktery se kolem nej stihl udelat. Kdybych si mel koupit iphone byl by to asi ten prvni, takova mala revoluce, jinak muzu rict ze apple dost zaspal a i ten posledni cinsky vyrobce se uz na nej pekne dotahl. Android uz totizto diky vyvoji HW a optimalizaci systemu neni zdaleka tak pomaly jak se zda a przni ho jen samotni vyrobci telefonu nadstavbama a pod. Kdo se neboji trochu experimentovat udela si temer z kazdeho telefonu delo...ja to delam bezne a v posledni dobe spis ze zabavy nez nutnosti
joeh (3352)|23.10.2014 09:24
crashpc - praktické používanie prístroja je to najdôležitejšie, online info je len vodítko. Priznal si, že mobil nemáš a z praxe nepoznáš, ale to ti nebráni prístroj hodnotiť - interesantné...

kultus - preštuduj si špecifikácie iPhone 6 napr. v odkaze. Hned v prvom bode /čo iPhone nemá/ si napísal nezmysel - iPhone poriadny foťák v rámci mobilov má, dokonca je všade v recenziách hodnotený ako špička.
http://www.apple.com/cz/iphone-6/
kultus (1295)|23.10.2014 09:57
No dobre beru zpet, takze ma nadprumerny (pro nekoho spickovy) fotak. Porad ale BEZ OIS! A co to ostatni? Protoze "poradny" fotak ma dnes uz vetsina vlajkovych lodi, i tech lonskych...za to vycet nadstandartnich funkci u apple skoncil nekdy v roce 2008 a 2009, kdy implementovali do iphone GPS a kompas :D a ty dneska najdeme i v nejlevnejsich mobilech...
mvladar2 (4)|23.10.2014 11:14
Sledujem diskusiu o novom Apple mobile od začiatku a podľa mňa má Joeh pravdu. Nový mobil dotrepal kolega z Nemecka a požiadal ma o nastavenia konektivity, iCloudu, streamu a podobne.
Mal som mobil celý deň, dizajnovo zaujal okamžite každého u mňa boduje predovšetkým displej. Ten nemá chybu. Po aktualizácii iOS som sa pripojil na Apple store to je otázka pár sekúnd a nainštaloval desiatku aplikácií ako office, pdf prehliadač a podobne. Po kompletnom nastavení a synchronizáciou kontaktov, sms, fotiek s iClodu drive so mobil natvrdo reštartol a zariadenie bolo pripravené na odovzdanie, samozrejme som to poriadne vyskúšal a postrehy v krátkosti uvádzam. V prvom rade je to rýchlosť a hladkosť všetkých činností. Aplikácie sa spúšťajú s ľahkosťou systému, s mobilom je radosť pracovať či už v sieti, lokálne alebo s pc. K tomu fotoaparátu asi takto je opäť veľmi rýchlo spustený a fotka sa dá spraviť takmer okamžite, video je lepšie ako z mojej kamerky fullhd. Záverom snáď len toľko, že sa jedná o technologicky mimoriadne vyspelé zariadenie ktoré osloví každého nadšenca IT.
crashpc (541)|23.10.2014 16:01
Online info není "jen vodítko". Jsou to podstatné, prakticky sebrané a zdokumentované informace, které lze v různých aspektech považovat za alfu a omegu, a v jistých aspektech nikoli. Naschvál jsem vybral ty vlastnosti "z prvního soudku", kde to je neoddiskutovatelný fakt. Mobil z praxe nepoznám a nemusím. Stejně tak jako nemusím čichat ke každému hovínku abych zjistil, že smrdí. Existuje něco jako dedukce na základě přesných faktů, a to kupodivu funguje. Když z ruky upustíš kámen, také sám nepoletí nahoru. A to samé je to například s fotoaparátem iPhonu - plno telefonů má lepší fotoaparát, a má pro to ty nejlepší předpoklady, které se dokonce ověřily i fakticky. Tak tu nevymýšlej hovadiny o tom, jak někdo musí mít věc v ruce. Nemusí. Pokud ano, dokaž proč.

mvladar: Není to špatný telefon, je to optimalizovaný telefon na rychlost, a své zájemce si najde. To neznamená, že je univerzálně ve všem nejlepší. Svět není tak černobílej. Zde jsme na fotografickém foru, porovnáváme moduly fotoaparátů v mobilech, a víme, že některé přístroje mají fotoaparát v mnoha aspektech lepší. To je celé. Dál to nepokračuje.
joeh (3352)|23.10.2014 17:03
Záujem o nový iPhone 6 je až neuveriteľný, to snáď nepredvídali ani v Cupertine - http://mobil.idnes.cz/prodeje-iphone-6-a-6-plus-0ve-/iphone.aspx?c=A141016_031600_iphone_ada
crashpc (541)|23.10.2014 17:56
Největší obrat je typicky v tom nejhorším šmejdu, i když priznávám, tady to není tak zlé. To už bych byl moc nefér...
joeh (3352)|23.10.2014 19:30
amatersky filmár s iPhone 6 -
joeh (3352)|25.10.2014 12:40
Zaujímavé a relatívne lacné rozšírenie možností optiky foťáku iPhone 6 http://www.olloclip.com/iphone6/
crashpc (541)|25.10.2014 15:19
Makro schopnosti mám na APS-C snímači zprostředkované asi za 900Kč. (Rychle cvaknutý) výsledek zde:



Rybí oko netuším, ještě jsem to neměl potřebu používat, protože se mi širokoúhlé fotky moc nelíbí co do kvality - malé rozlišení na úhel je při dostatečném zvětšení dost vidět. Nicméně se pro mobily dá čočka pro rybí oko koupit za 350Kč na aukru.
No, Právě mi do ČR dorazil (DHL) telefon s 13Mpx Sony IMX135 modulem. Máš už tu šestku, abys mohl prakticky při porovnávačce dokázat, jak má lepší fotoaparát, nebo jsi mě uháněl zbytečně, nic nemáš, a tedy sám máš máslo na hlavě?
joeh (3352)|25.10.2014 17:29
iPhone 6 videoukážka 240 fps [video=vimeo;106557317]https://vimeo.com/106557317[/video]
joeh (3352)|2.11.2014 21:33
ukážka ISO 1250 /eq 3200/, fotené do TIFF, 1/45s
Leica.jpg
joeh (3352)|2.11.2014 23:02
poštová známka v režime macro
post zn.jpg
joeh (3352)|3.11.2014 00:02
bodové svetlo 1/30s ISO 320
ovocie.jpg
joeh (3352)|3.11.2014 14:42
Len tak z auta... fotené do .tiff, prevod .jpg :
IMG_0841.jpg IMG_0857.jpg IMG_0854.jpg
Rellik (1136)|3.11.2014 16:49
Hmm... Zmenšit nekvalitní obrázky na 3mpx aby vypadaly aspoň trochu slušně, se dá udělat na jakémkoliv "lepším" mobilu nebo "horším" kompaktu... Až vyfotíš něco co bude koukatelné i v plném rozlišení, rád se podívám... :)
Taky můžu nahrát "parádní" výstup z mého Hueaweje pokud zmenším rozlišení z 8Mpx na 3:


Opět podáváš snímky neodpovídající originálnímu výstupu z fotoaparátu mobilu...