Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Foťák s 4K videom F1.0

kultus (1295)|6.5.2016 13:57
[QUOTE=Vierzbowski007;42019]No ono to na mě působí nepřirozeně - působí to televizně, reportážně. Je to stejné, jako když se Jackson rozhodl natočit Hobbita v 48fps - tato verze řadu lidí odradila a neujalo se to. Na reportáže je to OK, ale pro film mě přijde přirozenější takové to "cukání." Proto jsem také vždycky vykolejený, když u někoho na TV shlédnu nějaký film, který jsem viděl před léty v klasickém 25fps (50i PAL) - SW TV to nějak "zamázne" a působí to pak na mne hrozně - televizně, reportáženě, nefilmově. Když si pouštím filmy na monitoru PC, tak se všechno zdá OK - na LCD televizích mám ale po zážitku. Zkoušel sem někde v MENU TV toto vypnout, ale nepodařilo se mi to.[/QUOTE]

Dekuji, taky to tak vnimam. Mame doma starsi televizu, notebooky, telefony a vsude mi filmy a vysilani prijde prirozenejsi tak jak je "cukane". Pokazde kdyz prijedu dom a vidim neco na te nove fotrove televizi je to strasne zrychlene az neprirozene. Bude to o zvyku protoze nasi to vubec nevnimaji. Jde o to, ze 4K 25p videa z FZ1000 jsou na notebooku az moc cukane, proste opacny extrem. Neni to vykonem, je to tim videem v 25p, podle mne to trvale cukani jeste vic zvyraznuje ostrost 4K. Kdyz se to projede tim AME, ziska umele tech 50p ale je to prirozenejsi nez z tech modernich televizi. Je to neco mezi a vypada to dost slusne. Chce to vyzkouset, kazdy to vnima jinak...
Vierzbowski007 (118)|6.5.2016 14:52
Díky moc za postřehy. Třeba jednou v budoucnosti přejdu na natáčení 4K a tohle se bude hodit.
kolyy (1542)|6.5.2016 15:51
Nechýba vám aj blikanie CRT? ;)
Vierzbowski007 (118)|6.5.2016 16:37
[QUOTE=kolyy;42024]Nechýba vám aj blikanie CRT? [/QUOTE]

ho hooo, tohle je trochu podpásovka, ale budiž, říkal sis o to :)

Mě blikání CRT nechybí, protože sem sledoval filmy na CRT EIZO se 100 Hz obnovováním. Ale co mi chybí, je ten barevný gamut co to mívalo - 100% AdobeRGB. Žádný ořez typu 89%/98% apod. . A ani tehdejší nejlevnější monitory neměly problém s barvami, když se na ně člověk díval z různých úhlů.

A i dnešní levné LCD 30Hz LCD blikají o 106 :D
joeh (3352)|6.5.2016 20:00
Chalani, sekaná je výborná na chlebe alebo so sviečkovou na smotane, na monitor nesmie.
joeh (3352)|6.5.2016 21:50
[QUOTE=Vierzbowski007;42017]Ta konverze z 25p na 50p mě docela zarazila už v jiné diskusi.[/QUOTE]

- pokial myslíš diskusiu o Media Encoder a funkciu "optický tok", ono to v podstate neni konverze. Soft pracuje na jednoduchom princípe - každý druhý obrázok videa je vypočítaný z dvoch susedných, skutočne zosnímaných obrázkov. Za určitú časovú jednotku to pri prehrávaní vypadá nasledovne : reálny - vypočítaný - reálny - vypočítaný atd. V prípade jednej sekundy a skutočného záznamu 25fps sa pri pomere 1:1 dostaneme na výstup 50fps. Pri správnom postupe spracovania videa podáva soft vynikajúci výsledok.
joeh (3352)|6.5.2016 23:05
[QUOTE=kultus;42015]...ale kdyby to chtel treba joeh zkusit vubec bych se nezlobil[/QUOTE]

- problém je v tom, že joeh sa nikdy nepúšťa do projektov, ktoré nemajú pravdepodobnosť úspešnosti aspon 51%. V tomto prípade joeh vyhodnotil pravdepodobnosť na jedno promile, čo je veľmi málo, dokonca menej, ako má momentálne alkoholu v krvi.

P.S. : Možno to skúsim, ale vidím to negatívne.
joeh (3352)|8.5.2016 15:20
Adaptér a objektív v danej téme by mal fungovat i na novom Panasonicu GH5. Predstavený by mal byť na Photokine 2016. S blížiacim sa termínom predstavenia konšpiračné teórie naberajú obrátky. Osobne som zvedavý na rozhodnutie výrobcu ohľadne stabilizácie vo videorežime.
Vierzbowski007 (118)|9.5.2016 16:53
IMHO ten 6K mód je spíše zbožné přání. Teď Panasonic používá SONY 20 MPix senzor a ten bude i v GH5. Dokonce si ani nejsem jistý, zda-li tam dají tu stabilizaci na čipu - ta se zatím objevila jen v GX řadě. To je dáno tím, že GH má spíše více fíčur na video a Panasonic pořád tlačí své stabilizované objektivy.
Milan Šurkala (3381)|9.5.2016 18:18
[QUOTE=Vierzbowski007;42046]To je dáno tím, že GH má spíše více fíčur na video a Panasonic pořád tlačí své stabilizované objektivy. [/QUOTE]

Já bych stabilizaci na čipu docela předpokládal, neboť dneska se začíná tlačit na duální stabilizaci. Tedy se dá čekat, že Panasonic postupně bude navyšovat počet stabilizovaných těl a naopak Olympus počet stabilizovaných objektivů.
joeh (3352)|9.5.2016 21:38
GH5 by mal disponovať stabilizovaným čipom, inak bude strácať voči konkurencii. Jednu vec ale musí mať bezpodmienečne, to je formát 4k / 60p. Možno, že sa dočkáme foťáku s ventilátorom, Panasonic vetráčky zbožňuje, má ho i kamerka X-1000.
joeh (3352)|9.5.2016 23:10
kultus, v linku je ukážka funkcie 4K Live Crop, môžeš zhodnotit plynulost :

[video=vimeo;164015435]https://vimeo.com/164015435[/video]
joeh (3352)|10.5.2016 20:09
Milan, aký máš názor na zostavu GX80 + Metabones Ultra + Sigma art ? D.
Vierzbowski007 (118)|11.5.2016 14:05
Jenom vysvětlím zdroj mojí skepse ohledně té stabilizace: tou je mkt strategie SONY. Když vyšlo A7 II, tak obsahovala poprvé 5ti osou stabilizaci na čipu. Sice to nebylo tak účinné jak u Olyho, ale byl to velký pokrok. I v prezentacích od SONY se ukazovalo, že tato fíčura se bude požívat běžně u CSC strojů. To potvrdil i nástupce a7S s označením II. Očekával jsem tedy celkem logicky, že nástupce A5100/A6000 bude mít také tuto fíčuru. Navíc by teoreticky měla být ještě účinnější jak u FF strojů. A ono nic.

I z tohoto důvodu bych se vůbec nedivil, kdyby na to nakonec pekl i Panasonic.

btw: mnohem víc jak 4K v60fps bych uvítal RAW video - ale to je kvůli datovým tokům docela těžko řešitelné :(
joeh (3352)|15.5.2016 17:33
Podpora objektívov Dual IS podľa plánu výrobcu prostredníctvom firmware update :
Dual IS.jpg
joeh (3352)|27.7.2016 16:38
Chladná sprcha v podobe slabého autofocusu v režime videa je tu. Prístroju prekáža pohyb a nie len predo-zadný, ale všeobecne. V podstate funguje ako pri starších modeloch výrobcu. Systém DFD je skvelý na fotky, ale nefunkčný vo videu. To ma mrzí, inak skvelý foťák...
kolyy (1542)|27.7.2016 20:07
S akým objektívom si to skúšal?
joeh (3352)|27.7.2016 20:57
- kolyy, na rovinu - neskúšal som to so žiadnym objektívom, GX85 som mal v pláne zakúpiť na 99%, avšak pokiaľ sa dostal do predaja sledoval som diskusie a videá o prístroji. Bohužial, videá s predo-zadným pohybom foťák nezvláda. Na nete je už kopec videí, no nevidel som jediné, ktoré by foťák zvládol, proste ani jedno, to nebude náhoda.
Vierzbowski007 (118)|28.7.2016 14:17
To nezvládá ani Olík - na tento pohyb je prostě 5ti osá stabilizace krátká. Kde vidím já její přínos je pohyb do strany místo slideru a statičtější záběry aniž bych musel použít stativ. A to v zásadě stačí. Pro pohyb, jako je např běh, se mi jeví jako lepší varianta koupit nějaký 3osý levnější gimball - Nebula4000Lt, Beholder, nebo Feiyu. Ta stabilizace je prostě taková nouzovka, využitelná spíše pro run-and-gun videa. Stabilizátory to nenahradí.
joeh (3352)|28.7.2016 19:53
[QUOTE=Vierzbowski007;42685]na tento pohyb je prostě 5ti osá stabilizace krátká[/QUOTE]

- pravdepodobne došlo k nedorozumeniu, posledné príspevky sa týkali AF, nie IS.
Vierzbowski007 (118)|29.7.2016 15:28
Sry - už to chápu - ano, zachytávání pohybu je pro Oly i Panasonic konečná - ani DFD nic nového v tomto směru nepřináší a jedinou jistotou je buď ostřit růčo, nebo mít předostřené, nebo natáčet s velkou
MONYS (152)|29.7.2016 18:56
Ale děte pánové, stejný problém mají i běžné spotřební videokamery zaostřit a sledovat rychle letící cíl. Třeba letecký model atd.
joeh (3352)|29.7.2016 19:33
- nejde o extrémne rýchly pohyb, to je v poriadku, že AF nestíha. Panasonic má problém i s pomalým predo-zadným pohybom a nestabilitou - pri snímaní statickej scény nedrží zaostrený objekt. V ukážke z YT je charakteristické správanie AF, to je podľa teba MONYS v poriadku ?
MONYS (152)|29.7.2016 20:56
To netvrdím, zatím jsem neměl příležitost toto vyzkoušet.Nevidím tam ale zapnuté sledování pohybu.
joeh (3352)|29.7.2016 21:26
[QUOTE=MONYS;42701]To netvrdím, zatím jsem neměl příležitost toto vyzkoušet.[/QUOTE]

- ty už máš GX80 ?
MONYS (152)|30.7.2016 19:37
Mám GH4 a jsem za ni rád.
kolyy (1542)|31.7.2016 17:09
[QUOTE=joeh;42700]- nejde o extrémne rýchly pohyb, to je v poriadku, že AF nestíha. Panasonic má problém i s pomalým predo-zadným pohybom a nestabilitou - pri snímaní statickej scény nedrží zaostrený objekt. V ukážke z YT je charakteristické správanie AF, to je podľa teba MONYS v poriadku ?
[/QUOTE]

Toto nie je typické pre GM5 a pochybujem, že AF pri GX80 je horší. V diskusii na dpreview autor tohto videa tvrdí, že foťáky Panasonic vo videu nepreostrujú pokiaľ je na scéne pohyb a zaostria až keď sa scéna ustáli. To odporuje mojim skúsenostiam s GM5 a mám podozrenie, že skôr autor robí čosi zle. Pôvodná diskusia na dpreview:

https://www.dpreview.com/forums/thread/4003863
joeh (3352)|31.7.2016 17:40
[QUOTE=kolyy;42716]Toto nie je typické pre GM5 a pochybujem, že AF pri GX80 je horší.[/QUOTE]

- bodaj by si mal pravdu, ale nevidím to ružovo. Som z toho autofocusu rozladený, pretože ukážkové videá podporujú myšlienku autora videa s dronom na dpreview. Na eoshd už ktosi potvrdil kompabilitu GX85 s metabones 0,64x, to by som sa dostal na skvelú F0,9, lenže ak autofocus zlyháva s nasadeným origoš sklom od výrobcu s metabones to môže byť tragédia.
joeh (3352)|31.7.2016 18:59
Fakt neviem, čo si o tom autofocuse myslieť. Od 33.sec je v ukážke pohyb kamerou a AF si ani neškrtol :

kolyy (1542)|1.8.2016 00:53
joeh: špeciálne pre Teba rýchla ukážka autofocusu vo videu pri GM5. Myslím, že je z toho dobre vidieť čo to dokáže a kde sú limity. Občas to možno môže zahaprovať viac, ale toto je typické. Cvakol som to s 12-35mm na 25mm F2.8. Samozrejme, nie je žiadna garancia, že cez adaptér by to fungovalo podobne.

joeh (3352)|1.8.2016 14:13
[QUOTE=kolyy;42722]Občas to možno môže zahaprovať viac, ale toto je typické.[/QUOTE]

- áno, to je práve problém, že je to typické.

Ďakujem za ukážku z GM5. Vidím to tak na hranici, ale je to použiteľné. Otázka je, ako by sa zachoval AF v prípade pohybu plyšáka.
kolyy (1542)|1.8.2016 22:02
[QUOTE=joeh;42727]áno, to je práve problém, že je to typické.[/QUOTE]

Myslel som to tak, že to čo vidíš na mojej ukážke je typické. Zlyhania na tých videách mi podľa mojich skúseností prídu atypické a tipol by som to na chybu užívateľa. Treba si uvedomiť, že rovnako ako autofokus pri fotení, aj ostrenie vo videu môže ostriť na niečo iného ako chce užívateľ. To nie je chyba ostrenia. Pri mojej ukážke som použil plne automatický režim, ktorý v tomto prípade nemal problém vybrať správny objekt, keďže ten bol v popredí a dominoval scéne. Bežne však používam sledovanie objektu (tracking) a počas točenia ťuknutím na displej dávam foťáku informáciu na čo má ostriť. Tým korigujem nespoľahlivosť trackingu alebo mením zaostrený objekt. Žeby som minútu točil nezaostrený objekt v popredí je nezmysel, okamžite by som ťuknutím foťáku určil, že má preostriť. Rovnako pri tom švenku po meste, ak chcem aby ostril na objekty ďalej, tak predsa dám foťáku vedieť, ak chcem aby preostril bližšie, korigujem ťuknutím na displej. Myslieť si, že použitím celoplošnej automatiky dostanem spoľahlivý autofokus je naivné.
joeh (3352)|1.8.2016 22:53
[QUOTE=kolyy;42730]Myslel som to tak, že to čo vidíš na mojej ukážke je typické.[/QUOTE]

- ano, to ma napadlo 2sec po odoslaní príspevku


[QUOTE=kolyy;42730]Rovnako pri tom švenku po meste, ak chcem aby ostril na objekty ďalej, tak predsa dám foťáku vedieť, ak chcem aby preostril bližšie, korigujem ťuknutím na displej. [/QUOTE]

- to myslíš vážne ? Za slnečného dňa napríklad, pri pohybe kamery i snímaného objektu, však to nejde...


[QUOTE=kolyy;42730]Myslieť si, že použitím celoplošnej automatiky dostanem spoľahlivý autofokus je naivné.[/QUOTE]

- najzákladnejší režim, ktorý musí zvládnuť videokamera je AF-C s prioritou stredu, okamžite po švenku kamery na iný objekt, ktorý sa ocitne v strede musí AF preostriť a nematurovať, pokial to nedokáže je proste slabý...
joeh (3352)|1.8.2016 23:23
V ukážke z GM1 je presne to zlyhanie autofocusu ako popisuje chlapík na dpreview o GX80, totiž zaostrenie až po ustálení scény :

-
kolyy (1542)|1.8.2016 23:38
[QUOTE=joeh;42732]to myslíš vážne ? Za slnečného dňa napríklad, pri pohybe kamery i snímaného objektu, však to nejde...[/QUOTE]

Či už fotíš za slnečného dňa alebo nie, nie je samozrejmosť vyberať ostriaci bod? Prečo by to pri videu malo byť iné? Stále je to oveľa menej práce ako ostriť manuálne. Navyše hovorím o trackingu, keď sa foťák snaží objekt sledovať. To je pre fotky, aspoň pri GM5, nepoužiteľné, ale pre video je to ok. Keď foťák objekt občas stratí, tak ho stačí skorigovať. Ťuknúť na displej raz za čas je predsa obrovská výhoda oproti manuálnemu ostreniu.

Ďalšia vec je hĺbka ostrosti. Ak použijem seťák vonku za slnečného dňa na F5.6, tak ostrenie prirodzene nemá problém, keďže je ostré všetko asi kilometer ďaleko, keď to trochu preženiem. Ak ale chcem točiť s malou hĺbkou ostrosti, nároky sa zvyšujú a začne to byť netriviálne.

[QUOTE]najzákladnejší režim, ktorý musí zvládnuť videokamera je AF-C s prioritou stredu, okamžite po švenku kamery na iný objekt, ktorý sa ocitne v strede musí AF preostriť a nematurovať, pokial to nedokáže je proste slabý...[/QUOTE]

Otázka je, či tento najzákladnejší režim niekto kedy vôbec skúšal. Ľudia, tipujem, točia väčšinou v plnej automatike, keď ostriaci bod vyberá foťák. Ono to potom môže vyzerať tak, že foťák nezaostril, ale on predsa nevie na čo má ostriť, len háda.

Nechcem tvrdiť, že kontrastné ostrenie vo videu od Panasonicu je úžasná a neomylná vec. Má zásadné limity, ale to nie je to čo vidíš na tých videách. Všeobecne, aspoň pri GM5, reaguje na pohyb na scéne a preostruje veľmi pekne a plynule. Reakcie sú trochu oneskorené, ale to je predpokladám hlavne kvôli plynulosti, veď pri fotení to reaguje rádovo rýchlejšie. Pre mňa je podstatnejší problém, že z času na čas ostrenie zapulzuje, aj keď jemne, aj pri statických scénach. Ak je na to človek citlivý, tak je to neprijateľné, lebo to nutne vedie k skazenej stopáži. Ja s tým zatiaľ žijem. V niektorých situáciách sú tie reakcie príliš pomalé a je škoda že sa to nedá nastaviť, aj na úkor plynulosti, ako pri Sony. Zriedkavejšie sa autofokus výraznejšie stratí a zapulzuje to viac. Nezažil som, že by sa stratil úplne, ale najmä pri dlhších ohniskách a veľmi malej hĺbke ostrosti (Olympus 45mm F1.8) to začína byť nepoužiteľné. Tam je ozajstný limit.
kolyy (1542)|1.8.2016 23:43
[QUOTE=joeh;42733]V ukážke z GM1 je presne to zlyhanie autofocusu ako popisuje chlapík na dpreview o GX80, totiž zaostrenie až po ustálení scény[/QUOTE]

Ako som písal na dpreview, a ďalší ľudia tiež, mne GM5 toto nikdy neurobilo, ani raz, neviem čo s tým robí. Ak by to robilo mne, tak by som svoj foťák dávno vyhodil z okna, lebo kompetentný autofokus vo videu bola jedna z vecí, kvôli ktorej som GM5 kupoval. Veď to vidíš na mojom videu, evidentne niečo nesedí.
joeh (3352)|2.8.2016 12:28
[QUOTE=kolyy;42735]Pre mňa je podstatnejší problém, že z času na čas ostrenie zapulzuje, aj keď jemne, aj pri statických scénach. Ak je na to človek citlivý, tak je to neprijateľné, lebo to nutne vedie k skazenej stopáži.[/QUOTE]

- tak to je fakt nepríjemná vlastnosť, GX80 to samozrejme zdedil a je to značne iritujúce :

sblasko (133)|2.8.2016 13:01
@Kolyy: Prosim o upresnenie. Uvedeny problem zlyhanie autofocusu by sa mohol prejavit vtedy ked na fotaku je pevne ohnisko a ja sa priblizujem/oddalujem s fotakom,
alebo ked sa fotak nepohybuje ale priblizenie/oddalenie robim pomoci zoomu.

PS: Inak diky vsem ze dobre vlakno :-)
kolyy (1542)|2.8.2016 14:36
joeh: zaujímavá ukážka, pripadá mi to tak, že si foťák (pokiaľ nejde o zámerný focus pull) nevedel vybrať kam ostriť. Nezdá sa mi, že by prechádzal rozsah aby našiel maximálny kontrast. Tento prípad by malo riešiť práve určenie oblasti kde má foťák ostriť, aby zbytočne netápal.

Inak som si všimol rôzne poznámky v diskusiách na dpreview, že foťáky Panasonic vraj ostria podstatne pomalšie a menej spoľahlivo v 4K ako v 1080p. Nevidel som poriadny test, ale ak je to pravda, možno by to riešilo časť záhady.

sblasko: reč je o pohybe na scéne, prípadne pohybe foťáku, nie zoomovaní. Tam neviem ako sa to chová, nemám to príliš odskúšané.
joeh (3352)|2.8.2016 15:15
[QUOTE=kolyy;42747]Inak som si všimol rôzne poznámky v diskusiách na dpreview, že foťáky Panasonic vraj ostria podstatne pomalšie a menej spoľahlivo v 4K ako v 1080p.[/QUOTE]

- na tom bude kus pravdy. V manuále sa uvádza toto :
manual gx80.jpg
joeh (3352)|2.8.2016 20:03
Dovolím si máličko odskočiť ku Canonu. V ukážke autofocus na relatívne novom EOS 80D s nasadeným stejne novým sklom 18-35mm IS USM:

[video=vimeo;165106203]https://vimeo.com/165106203[/video]
joeh (3352)|3.8.2016 20:59
Ďábelsky rýchly AF Panasonicu GX80 vo fotorežime
, to som ešte nevidel, na konci ukážky je to fakt zážitok :

kolyy (1542)|5.8.2016 15:58
Efektné, skúsil so to s GM5, ale tam to takto nefunguje.

Čo sa týka 80D, naozaj perfektná presnosť. Len mi to prišlo až také strojové, ale možno sa dá tá plynulosť nastaviť.
joeh (3352)|5.8.2016 17:00
[QUOTE=kolyy;42794]Čo sa týka 80D, naozaj perfektná presnosť. Len mi to prišlo až také strojové, ale možno sa dá tá plynulosť nastaviť.[/QUOTE]

- dá sa nastaviť rychlosť i citlivosť, Canon 80D má ten AF skutočne premyslený :
Canon r-AF.jpg Canon c-AF.jpg
sblasko (133)|5.8.2016 22:54
[QUOTE=joeh;42770]Ďábelsky rýchly AF Panasonicu GX80 vo fotorežime
, to som ešte nevidel, na konci ukážky je to fakt zážitok :
[/QUOTE]

Ano, dobry gulomet, ale v realu, bez stativu, bude to na daco dobre, vyuzitelne? Aby to fotak zvladol, je nutne nastavit prioritu casu napr. 1/400, nebo je to jedno a mozno tak urobit v priorite clony??
joeh (3352)|7.8.2016 16:59
- na videu je foťák v režime priority clony. V ľavo hore, červená ikona " A " aperture, clona.
Kabe (442)|7.8.2016 20:19
[QUOTE=sblasko;42810]Ano, dobry gulomet, ale v realu, bez stativu, bude to na daco dobre, vyuzitelne? Aby to fotak zvladol, je nutne nastavit prioritu casu napr. 1/400, nebo je to jedno a mozno tak urobit v priorite clony??[/QUOTE]
Tak jen z toho videa ani není patrno, jak to ten foťák zvládl, chybí ty výsledne fotky k posouzení. A i kdyby byly stejně těžko zhodnotíme, jak přístroj reálně reagoval.
Podle mne pokud se bude fotit z ruky, bude se situace vzdáleně podobat sledování pohybujícího se objektu a výsledek tedy bude záležet na míře třesu ruky, která ten foťák bude držet.
Tak ono na netu je spousta videí a je na nás, jak si to , co vidíme, přebereme.
Kupříkladu:

Vidělo to dle YT cca 18000 lidí. By mě zajímalo, kolik z nich si myslí, že je to teda bomba stroj a že tímhle stylem lze získat 6 krásných fotek pohybujícího se objektu každou vteřinu.