Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Foťák s 4K videom F1.0

kolyy (1542)|7.8.2016 21:48
[QUOTE=Kabe;42830]Vidělo to dle YT cca 18000 lidí. By mě zajímalo, kolik z nich si myslí, že je to teda bomba stroj a že tímhle stylem lze získat 6 krásných fotek pohybujícího se objektu každou vteřinu.[/QUOTE]

To ma by teda zaujímalo, čo sa Ti na tom nezdá. Ja vidím 1/4000s, F3.8 a autofokus zvolený veľmi rozumne. Neudržal foťák rovno a na chvíľu mu subjekt vyliezol zo zvolenej oblasti, ale typujem že veľká časť výsledných fotiek môže byť veľmi podarená.
Kabe (442)|7.8.2016 23:16
[QUOTE=kolyy;42831]To ma by teda zaujímalo, čo sa Ti na tom nezdá. Ja vidím 1/4000s, F3.8 a autofokus zvolený veľmi rozumne. Neudržal foťák rovno a na chvíľu mu subjekt vyliezol zo zvolenej oblasti, ale typujem že veľká časť výsledných fotiek môže byť veľmi podarená.[/QUOTE]
Všechno se mi zdá - nekritizuji tvůrce videa ani ten foťák.
Jestli bude velká část těch fotek podařená ..to podle mě hodně záleží na tom, co přesně znamená velká část a co přesně znamená podařená, protože pod tím si každý můžeme představit dost odlišné věci.
Takže když to zkusím za sebe nějak více upřesnit, tak ano, věřím, že většina pořízených fotek bude zaostřena někam do oblasti té postavy.
Chtěl jsem tím říci předtím, že většina lidí získává mylný úsudek na základě sledování třeba takovýchto videjí. Proti GX 80 fakt nic nemám, přísáhám :)
kolyy (1542)|8.8.2016 14:47
Zašiel som si dnes odkúšať GX80 a celkové dojmy mám veľmi pozitívne. Foťák je výborne spracovaný, nijaká hračka. Rozmery sú tak akurát, aby to nepôsobilo prehnane veľké a ťažké. Všetko funguje tak ako má, ovládače sú príjemné, úchop prirodzený. Jedine funkčné tlačítka sú utopené rovnako ako pri GM5, to by som dal ako výtku k ergonómii. Inak som bol okamžite doma pri prechode z GM5, je to také jeho väčšie a vyspelejšie dvojča. Často kritizovaný hľadáčik je pre mňa úplne v pohode, oproti GM5 je to luxus.

Prístroj je celkovo o malý kus rýchlejší ako GM5. Autofokus je o stupienok lepší (skúšal som s 12-35mm F2.8), sériové snímanie rýchlejšie, sledovanie objektu spoľahlivejšie (ale pri sériovom snímaní nepoužiteľné, výborné však na video). Buffer aj v rawe bol prakticky nekonečný pri 6fps, keď je k dispozícii aj živý náhľad v hľadáčiku.

Čo sa týka videa (t.j. táto diskusia):

Stabilizácia - je skvelá. Je to obrovský skok aj pri použití už stabilizovaného objektívu (12-35mm v mojom prípade), rozdiel je ohromný. Ak chce niekto vážne točiť z ruky a toto si skúsi, neverím že bude ešte uvažovať a systéme so stabilizáciou iba v objektíve.

Autofokus - naozaj je v 4K podstatne pomalší ako pri 1080p. Pri širokých ohniskách ten rozdiel ešte nie je taký veľký, ale pri zazoomovaní je to evidentné. Pri 35mm F2.8 (70mm ekvivalent) je autofokus pri 4K v podstate mŕtvy. Dokáže zachytiť len veľmi jemné pohyby, inak sa stratí a už nechytí. Je to použiteľné pre pomalé a kontrolované sekvencie, ale pre čokoľvek akčnejšie to chce prepnúť na 1080p alebo ostriť manuálne. Pri záberoch na širokých ohniskách a s väčšou hĺbkou ostrosti to asi bude bez problémov aj v 4K.
joeh (3352)|8.8.2016 17:37
kolyy, výstižne si prístroj charakterizoval, plne sa s tým stotožňujem, prvú časť príspevku nebudem komentovať ide mi hlavne o video 4K.
Takže k videu :
- od začiatku diskusie som pochopil jednu vec - pokiaľ by som prístroj zakúpil, tak verziu GX85, pretože má 4k/30fps, GX80 má len 25fps.
Tento fakt nevadí, NTSC verzia sa dá objednať zo zahraničia. Obrovský problém je lekárskou rečou vyjadrené - autofocus podáva výsledky nezlučiteľné so životom. Paradoxne, stabilizácia je výborná ovšem dlhšie ohniská sa nedajú zmysluplne využiť, pretože autofocus nestíha. Ano je mrtvy, ale i na širokom konci to neni výhra, pulzovanie obrazu, neschopnosť udržať zaostrený objekt v centre a problém s pohybom sú atribúty, ktoré znemožňujú použitie prístroja ako kamery. Mám už dostatok informácií o GX85 a nezostáva nič iné ako konvertovať ku konkurencii...
kolyy (1542)|8.8.2016 20:37
A o čom od konkurencie uvažuješ?
joeh (3352)|8.8.2016 21:16
Favoritom je Sony A 6300 + sklo s OSS.
kolyy (1542)|8.8.2016 21:37
Autofokus tam bude určite super, to je veľká výhoda. Môj problém so Sony ale je - ako ten AF ovládať? Pre mňa je Sony ťažko stráviteľné pokiaľ nezavedú dotykový displej aj inde ako pri A5100. Alebo nejaký iný spôsob rýchleho ovládania autofokusu. Ako to vidíš Ty?

Inak čo sa týka OSS - ja som si kúpil Panasonic 12-35 hlavne kvôli stabilizácii vo videu. A ono to samozrejme výrazne pomáha. Lenže to čo som videl dnes je úplne iný level. Pobehoval som tam po predajni bez väčšieho rozmyslu, zoomoval hore-dole a výsledok je pevný ako skala. Keď sa pozriem na svoje videá s optickou stabilizáciou, tak dá sa to prežiť, ale neustály tras tam proste je. Takže teraz prehodnocujem životné priority a rozmýšľam čo s tým... ;)
joeh (3352)|8.8.2016 22:07
Daktyl by mi určite nechýbal. Mám 4k kameru Panasonic s daktylom a takmer to nepoužívam, na to neni čas pri snímaní troška akčného videa. V manuálnom režime je na zmenu času a clony výhodnejší mech. ovládač. Čo sa týka ovládania AF, musí byť rýchly a stabilný v centre scény. Za zložitejších podmienok je výhodnejšie použiť hľadáčik v tom prípade je už dotykáč mimo. Je mi to vlastne jedno daktyl-nedaktyl.

Nemusíš prehodnocovať priority - rozmazané, nezaostrené video sa nedá zachrániť, troška roztrasené určite áno.
joeh (3352)|8.8.2016 22:28
Neni čip ako čip, v ukážke je porovnanie APS-C snímačov Canon 80D vs. Sony A 6300 za slabého svetla :

kolyy (1542)|8.8.2016 22:48
[QUOTE=joeh;42844]Daktyl by mi určite nechýbal. Mám 4k kameru Panasonic s daktylom a takmer to nepoužívam, na to neni čas pri snímaní troška akčného videa. V manuálnom režime je na zmenu času a clony výhodnejší mech. ovládač. Čo sa týka ovládania AF, musí byť rýchly a stabilný v centre scény. Za zložitejších podmienok je výhodnejšie použiť hľadáčik v tom prípade je už dotykáč mimo. Je mi to vlastne jedno daktyl-nedaktyl.[/QUOTE]

Zaujímavé, asi točíme podstatne iné veci. Ty asi akčnejšie, zrejme na dlhšom ohnisku. Pre mňa stred nestačí, potrebujem aby sa AF bod držal na človeku, ktorý sa pohybuje po scéne, typicky na širokom akebo normálnom ohnisku (nič zložité, často točím svoju dcéru). K tomu pravidelne potrebujem stiahnuť fokus z človeka na predmet záujmu, t.j. napríklad ostrím na tvár, potom na niečo iné a naspäť na tvár. Neviem ako to bez "daktylu" urobiť. Samozrejme, celé je to o tom, že točím na nízkej clone a mažem pozadie, ktoré ruší.

Iste, viem si predstaviť, keby som točil kamoša na snowboarde, tak by boli prority iné. Snáď sa k tomu dostanem, až dcéra trochu odrastie ;)
MONYS (152)|9.8.2016 19:51
JOEH s jakým časem pracuješ při 25sn/30sn/sec progresiv tak aby nedocházelo k blikání na zelených plochách např. listí nebo střešních taškách po renderu?Je to 1/50 respekt.1/60 popřípadě angle 180d? Je to tak?
joeh (3352)|10.8.2016 13:13
Ano, dlhší čas závierky môže čiastočne eliminovať príznaky aliasingu, moiré a kompresných artefaktov. Záleží na konkrétnom prístroji, zvolenom kodeku i schopnosťou videoeditora toto potlačiť pri prevzorkovaní a exporte. Ak sa nemýlim, používaš Edius - skus nájsť niečo ako anti-moiré efect, program tejto triedy by ho mal obsahovať. Pokiaľ nie skus, na postihnuté časti aplikovať efekt čiastočného rozmazania. Taktiež na prístroji je vhodné ubrať ostrosť na "0" alebo do mínusu. Ostrosť videa doporučujem upraviť v editore pri 150 až 200% zvečšení.
MONYS (152)|10.8.2016 15:37
Dík za odpověd, zajímavé je že tento nešvar není vidět při přehrávání po renderu na monitoru PC, ale je přítomen při přehrávání přes MMC WD s inter. hdd na TV.
joeh (3352)|10.8.2016 20:50
[QUOTE=MONYS;42851]zajímavé je že tento nešvar není vidět při přehrávání po renderu na monitoru PC, ale je přítomen při přehrávání přes MMC WD s inter. hdd na TV.[/QUOTE]

- to mení situáciu, ak je video čisté na monitore, dochádza k zhoršeniu kvality videa v reťazci MMC - TV. Podľa príznakov by som tipoval na prevzorkovanie /upscal/ v reálnom čase. Je možný aj špatný zásah dopočtu snímkov /frame rate/. Skontroloval by som nastavenie výstupu z prehrávača a tiež nastavenie HDMI vstupu TV.
MONYS (152)|11.8.2016 13:17
To jsem samozřejmě udělal je to houby platné. MMC má sice přepínač pro různé mody od SD - HD -FHD +různé fps i-p 24-60 ale je to neůčinné.
joeh (3352)|11.8.2016 19:41
Skus ešte iný HDMI kabel a nastavenia "vylepšovátok" na TV.
joeh (3352)|15.8.2016 21:27
Test AFC Sony A6300, ISO 4000, 62mm, točené z ruky. Video je fullHD/60p prevzorkované zo 4k/30p :
https://ulozto.sk/!xAftcxJrQ/alko-fhd-60p-z-4k-mp4
joeh (3352)|15.8.2016 21:35
Na ulozto.sk je výrazný rýchlostný limit, tak repete na LP :
http://leteckaposta.cz/684545532
swissman (1)|16.8.2016 11:28
[QUOTE=joeh;42879]Test AFC Sony A6300, ISO 4000, 62mm, točené z ruky. Video je fullHD/60p prevzorkované zo 4k/30p :[/QUOTE]

Ahoj je mozne pri nataceni videa u te A6300 menit plynule clonove cislo?
Diky
P.
joeh (3352)|16.8.2016 17:01
V priorite clony alebo v manuálnom režime sa clona ovláda rolerom, ktorý je krokový, avšak v režime videa mení clonu veľmi plynule. V samotnom videu je prechod hladký i v prípade zmeny o viac clonových čísiel, je to plynulé ako u kamery.
joeh (3352)|18.8.2016 22:26
Takže definitívne zbohom GX85, zostali len nostalgické spomienky na rádoby kamerofoťák...
To je rana, toto dokáže vyliečiť len niečo lepšie, niečo podstatne lepšie :
Sony A6300  Tessar FE 16-35  Metz.jpg
joeh (3352)|20.8.2016 14:33
Vyšiel nový firmware pre Sony A6300, ukážka autofocusu + stabilizácie na 52mm už s aktuálnym FW :

[video=vimeo;179561536]https://vimeo.com/179561536[/video]
joeh (3352)|24.8.2016 17:18
Tip pre fanúšikov videa - majiteľov Sony prístrojov s bajonetom E - objektív s hladkým zoomom, OSS a konštantnou clonou F4 v celom rozsahu 27-157mm. http://www.sony.com/electronics/camera-lenses/selp18105g
Sony G 18-105.jpg
joeh (3352)|29.8.2016 14:24
Sony A6300 test AF v najzákladnejšom režime - ostrenie na stred. Export 4K/60p :

[video=vimeo;180582120]https://vimeo.com/180582120[/video]
joeh (3352)|2.9.2016 17:26
Ukážka - Naša malá ratolesť sa rozčuluje, že ju točím pri jedle : [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] - clip 9sek / 29MB
- filter filmlook
- A6300, Tessar
sblasko (133)|2.9.2016 18:21
[QUOTE=kolyy;42722]joeh: špeciálne pre Teba rýchla ukážka autofocusu vo videu pri GM5.[/QUOTE]

@kolyy: Chcel by som vedet ci pri tvorbe ukazky bol pouzity dotykovy display v GM5 pre lepsiu volbu (navedenie) kde ma AF zaostrit? Alebo dotyk. display nepouzivas?
kolyy (1542)|2.9.2016 18:26
[QUOTE=joeh;42948]Ukážka - Naša malá ratolesť sa rozčuluje, že ju točím pri jedle [/QUOTE]

Milé, aj keď krátke ;)

Môžem sa opýtať, aká bola motivácia ku kúpe (ak si ho teda kupoval) 16-35/4, namiesto 16-70/4 alebo 18-105/4? Plánuješ prechod na FF?

Inak ja som zvolil opačnú cestu a išiel som do GX80. Celkové dojmy po pár týždňoch používania rozpíšem niekedy do samostatného vlákna, ale aspoň stručne k videu:

+ 4K video je naozaj parádne a prináša významne lepšiu kvalitu aj pri jednoduchom prevode do 1080p. To ma prekvapilo a vo finále som zatiaľ točil výhradne do 4K, aj keď som to pôvodne neplánoval.
+ zabudovaná stabilizácia je vskutku výborná, či už s opticky stabilizovanými alebo nestabilizovanými objektívmi, nie je to veľký rozdiel. Nie je problém točiť z ruky s Olympusom 45mm F1.8, s Panasonicom 15mm F1.7 sa dá normálne chodiť. GX80 + nestabilizovaný objektív je podstatne lepší ako GM5 + stabilizovaný.
+ tracking vo videu je výborný, plne použiteľné
~ autofokus pri 1080p je slušný, aj keď nie na úrovni Sony.
- autofokus v 4K je veľmi pomalý, ale funkčný. Keďže je plynulý, nepulzuje a nezmätkuje, tak je v rade situácií použiteľný. Nie je problém s čímkoľvek s veľkou hĺbkou ostrosti a dá sa používať aj pri menšej hĺbke s malým pohybom. Takže napríklad rozhovor s človekom, ktorý sedí či stojí áno, prichádzajúci človek však už nie. Dá sa mu pomôcť natlačením spúšte, ktorý dá foťáku signál aby preostroval, potom to zvládne aj tento prípad, ale to je naozaj limit. Pre porovnanie, preostrenie trvá v 1080p typicky tak 0.5s, v 4K 1-2s.
- zabudovaný mikrofón je slabota, výsledok je citeľne horší ako pri GM5. Typujem, že problém by mohol byť v tom, že stabilizácia konštantne jemne hučí a tak je mikrofón ladený na zaberanie zvukov z okolia a potlačenie hluku z foťáku. Výsledok je ale rozpačitý.

Neviete niekto poradiť externý mikrofón s nahrávaním, ktorý by šiel nasadiť do sánok?
kolyy (1542)|2.9.2016 18:41
[QUOTE=sblasko;42949]@kolyy: Chcel by som vedet ci pri tvorbe ukazky bol pouzity dotykovy display v GM5 pre lepsiu volbu (navedenie) kde ma AF zaostrit? Alebo dotyk. display nepouzivas?[/QUOTE]

Dotykový displej používam, ale v tomto videu som to nechal plne na automatike, nech je vidieť ako sa to správa bez zásahu užívateľa. V podobných prípadoch to funguje bez problémov, v zložitejšej situácii je však dobré foťáku určiť na čo má ostriť. Občas tiež potrebujem preostriť z jedného objektu na iný, tam to bez dotykového displeja rozumne nejde.
joeh (3352)|2.9.2016 19:56
[QUOTE=kolyy;42950]aká bola motivácia ku kúpe (ak si ho teda kupoval) 16-35/4, namiesto 16-70/4 alebo 18-105/4? Plánuješ prechod na FF?[/QUOTE]


- áno, kúpil som FF Tessar 16-35. Som nadšenec fotografovania i videa, asi tak 50:50. Objektív je určený prioritne na fotky.
- Sony G 18-105 je na ceste, mal by doraziť do 5 dní, ten je určený prioritne na video.
- momentálne neplánujem prechod na FF, ale chcem si založiť systém na bajonete E
- učarovalo mi video v slabom svetle, na to bude sklo Sigma 24mm F1.4 Art + Sigma MC11 for Sony E
kolyy (1542)|2.9.2016 21:14
Ok, ale nie je to potom duplicita? Veď ten 16-35/4 nie je práve lacný.

Neuvažuješ aj o Sigme 30mm F1.4 miesto 24mm cez MC11? Podstatne ľahšia a lacnejšia kombinácia. Mieniš točiť z ruky bez stabilizácie alebo so statívom?
joeh (3352)|2.9.2016 21:34
[QUOTE=kolyy;42956]Ok, ale nie je to potom duplicita? Veď ten 16-35/4 nie je práve lacný.
[/QUOTE]

- to ešte neviem, až dorazí G 18-105 porovnám kresbu a uvidím...
- Sigma 30mm je už moc dlhá, ľahká a malá, na pevnom skle potrebujem univerzálne ohnisko bajočko 35mm po prepočte
- točiť budem s popruhom v stabilizovanej polohe + InertiaCam v FCP
joeh (3352)|2.9.2016 22:33
A6300 + Tessar 16-35 ukážky bokeh a protisvetlo :
bokeh.jpg protisvetlo.jpg
kolyy (1542)|3.9.2016 00:19
[QUOTE=joeh;42957]to ešte neviem, až dorazí G 18-105 porovnám kresbu a uvidím...[/QUOTE]

Aha, už chápem, nejde Ti o ohnisko či svetelnosť, ale o optickú kvalitu a čakáš, že FF objektív na tom bude lepšie. Podľa tých ukážok sa zdá, že to kreslí pekne.
sblasko (133)|4.9.2016 22:18
[QUOTE=kolyy;42950] zabudovaný mikrofón je slabota, výsledok je citeľne horší ako pri GM5. Typujem, že problém by mohol byť v tom, že stabilizácia konštantne jemne hučí a tak je mikrofón ladený na zaberanie zvukov z okolia a potlačenie hluku z foťáku. Výsledok je ale rozpačitý.

Neviete niekto poradiť externý mikrofón s nahrávaním, ktorý by šiel nasadiť do sánok?[/QUOTE]
Externy sice je ale nejde nasadit do sanok: https://www.dpreview.com/forums/post/58279655
kolyy (1542)|6.9.2016 03:17
Tak Zoom H1 práve ide nasadiť do sánok (cez redukciu). Ale nakoniec som objednal Olympus LS-P1. Dám vedieť skúsenosti.
joeh (3352)|6.9.2016 15:23
kolyy, ako máš premyslenú synchronizáciu externej audio stopy zo záznamníka s video stopou foťáku ? Budeš extrahovať audio stopu z originálu a nahradíš to záznamníkom ?
kolyy (1542)|6.9.2016 16:24
Uvidíme, nemám s tým nijaké skúsenosti, tak som zvedavý ako to pôjde. Plán je taký ako píšeš, nahrať do editora externé audio, zosynchronizovať manuálne, pôvodné audio nepoužiť. Uvidím ako to bude náročné, pôvodná stopa by mi snáď mohla výrazne pomôcť. V tejto chvíli idem skôr skúsiť, nakoľko môže malý, ale kvalitný záznamník pomôcť a či to stojí za tú námahu. Dúfam, že:

- poberie menej ruchov od foťáku, najmä šum od stabilizácie
- kvalitnejšie zaznamená komentár kameramana a poberie menej ruchov od okolia, pokiaľ natočím rekordér mikrofónmi smerom dozadu
- kvalitnejšie zaznamená chcené zvuky okolia, s lepším priestorovým efektom, ak natočím záznamník mikrofónmi dopredu
- nájdem nastavenie, kde to bude pri rozhovore viac zaznamenávať hlas a menej brať okolité ruchy

Vstavaný mikrofón na môj vkus príliš výrazne zaznamenáva rôzne ruchy, aj dosť vzdialené, najmä vo vyšších frekvenciách. Navyše je v pozadí stále šum od foťáku. Celkovo kvalita audio dosť kontrastuje s kvalitou videa, ktorá je super.

Samozrejme, rekordér nemusí byť vždy na foťáku, môže sa niekam položiť ako to bude vhodnejšie, napríklad na statív. Druhý level by mohol byť skúsiť aj niečo trochu pokročilejšie, dokúpiť vhodný mikrofón a pichnúť ho do záznamníka. Ďalšia možnosť je zmixovať audio z foťáku a rekordéra, keď každý bude brať niečo iné. Ale to sú všetko len také nápady, zatiaľ neviem, či to vôbec pre tie moje domáce videá stojí za to.
joeh (3352)|6.9.2016 20:25
[QUOTE=kolyy;42974]Ďalšia možnosť je zmixovať audio z foťáku a rekordéra, keď každý bude brať niečo iné.[/QUOTE]

- to je už taký " profi " prístup, primárny mikrofon zaznamenáva hlavnú scénu a sekundárny, takzvaný ruchový, vnáša atmosféru. Každopádne ti fandím v experimentoch s audiom. Nevynechaj možnosť čarovania s digitálnym zvukom prostredníctvom audioeditora, je celkom pravdepodobné, že pokial je ten šum z prístroja uniformný /v zmysle frekvenčnej charakteristiky a úrovne/, výsledky by mohli byť zaujímavé.
kolyy (1542)|7.9.2016 16:45
Tak priebežný report - Olympus LS-P1 je veľmi šikovný rekordér (veľkosťou cca ako klasická Nokia), ľahko sa mu nájde miesto aj v malej brašne. Má slušne veľkú internú pamäť a k pc sa pripája ako USB kľúč. Menu má trochu zložité (veď je to Olympus), ale inak sa používa dobre.

Synchronizácia zvuku sa ukázala byť hračkou, stačí si do videa povedať moment keď sa zapína rekordér (napr. raz-dva-tri) a v ten moment ho potom primixovať v editore. Originálna stopa ľahko pomôže v doladení, rozfázovanie je veľmi dobre počuť, najmä na ľudskom hlase. Zvyčajne stačí posunúť o pár stotín sekundy a je to.

Negatívom ale je, že rekordér úplne nevyriešil problém s hlukom od stabilizácie. Ako som zistil, ten hluk nezaberajú mikrofóny cez vzduch, ale ide o vibrácie ktoré sa šíria telom fotoaparátu. Akonáhle sa rekordér napevno pripojí cez sánky, vibrácie idú aj do neho a objaví sa hukot. Je slabší ako z interného mikrofónu, ale je tam. Takže by to chcelo odpruženie, riešenie zatiaľ nemám. Tiež to vysvetľuje slabé audio z foťáku - mikrofón je veľmi blízko k stabilizačného systému a aj keď Panasonic zrejme filtruje tento hluk, tak úplne to odstrániť asi nejde. Zostáva taký neurčitý širokospektrálny šum a navyše to deformuje celkovú charakteristiku výsledného audia. Typujem, že táto skúsenosť bude zrejme platiť pre všetky foťáky zo stabilizovaným senzorom, pre dobré audio to bude chcieť do sánok odpružený mikrofón alebo nahrávať externe.

Čo sa týka samotného zvuku z LS-P1, je to pokrok, ale nie revolúcia. Je tam ale dosť nastavení, s ktorými sa dá pohrať. Nízkofrekvenčný filter je veľmi účinný, a výrazne pomáha aj z hukotom od stabilizácie, ale výsledné audio je dosť ploché, chýbajú mu basy. Dá sa nastaviť aj smerovosť mikrofónov (zrejme softvérovo), to by mohlo byť veľmi užitočné pre rozhovory, ale zatiaľ neviem nakoľko to funguje.

Najväčšiu výhodu takéhoto rekordéru zatiaľ vidím vo flexibilite. Pokiaľ sa natočí smerom dozadu, tak komentár kameramana je skvele počuť. Pokiaľ sa nepripojí k foťáku, ale umiestni niekam blízko k zdroju zvuku, výsledok bude jasne lepší ako z interného mikrofónu. Je tu možnosť pomocou sluchátok monitorovať audio a podľa toho nastaviť výstup. Ale nie je to len o tom, namontovať a zabudnúť, tým sa až tak prevratný rozdiel nezíska.
P1430554.JPG
sblasko (133)|7.9.2016 22:51
[QUOTE=kolyy;42950]
Inak ja som zvolil opačnú cestu a išiel som do GX80. Celkové dojmy po pár týždňoch používania rozpíšem niekedy do samostatného vlákna[/QUOTE]
Takze GM5 sa odporucala z domu, alebo odychuje na polici?

Pises ze autofokus GX80 v 4K je veľmi pomalý. To plati len pre low light alebo vo vsetkych podmienkach?
kolyy (1542)|8.9.2016 01:12
[QUOTE=sblasko;42981]Takze GM5 sa odporucala z domu, alebo odychuje na polici?[/QUOTE]

Nie-nie, GM5 ostáva v službe, malý foťák je pre mňa základ. Keďže mám už značný počet M4/3 objektívov, dávalo mi dobrý zmysel dokúpiť aj plnohodnotné telo. Aj keď GX80 dáva v podstate rovnakú základnú obrazovú kvalitu ako GM5, odstraňuje niekoľko zásadných obmedzení, ktoré som pri GM5 čím ďalej tým viac pociťoval. Takže pre určité situácie, napríklad akčné scény alebo video, uprednostním GX80 aj napriek väčším rozmerom. Navyše môžem zobrať oba foťáky aj naraz, každý s iným objektívom. Vojdú sa do jednej, stále kompaktnej brašny, a nemusím potom prehadzovať objektív.

Čo asi pôjde z domu je Fuji X-A1. Napriek tomu, že mám ten foťák veľmi v obľube, používam ho čím ďalej tým menej, práve autofokus a video nepustí.

[QUOTE]Pises ze autofokus GX80 v 4K je veľmi pomalý. To plati len pre low light alebo vo vsetkych podmienkach?[/QUOTE]

Platí do vo všetkých podmienkach. A nielen vo videu ale aj pre 4K foto, čo sa človek málokde dozvie. Pre predstavu som urobil podobné videá ako pre GM5.

Aj keď to pri točení nebola priorita a s foťákmi som riadne máchal, oproti GM5 vidieť aj výrazne lepší účinok stabilizácie. Pritom oba mali ten istý, stabilizovaný, objektív Panasonic 12-35/2.8.


joeh (3352)|8.9.2016 18:11
[QUOTE=kolyy;42980]Synchronizácia zvuku sa ukázala byť hračkou, stačí si do videa povedať moment keď sa zapína rekordér (napr. raz-dva-tri) a v ten moment ho potom primixovať v editore.[/QUOTE]

- mne sa to vidí ďaleko zložitejšie...
sblasko (133)|8.9.2016 21:59
[QUOTE=joeh;42836] .... nezostáva nič iné ako konvertovať ku konkurencii...[/QUOTE]

@joeh: pred kupou A6300 , mal si skusenosti s A6000? Pripadne ako sa sprava AF v Sony fotakoch pri videu ak scena je v zhorsenych svet. podmienkach?
sblasko (133)|8.9.2016 22:08
[QUOTE=kolyy;42982].. oproti GM5 vidieť aj výrazne lepší účinok stabilizácie. Pritom oba mali ten istý, stabilizovaný, objektív Panasonic 12-35/2.8. [/QUOTE]

Ukazky pekne. Akurat mi pride ze GM5 lezie konstantnejsie vyvazenie bielej. Z GX80 pri priblizeni a oddialeni (je jedno ci to je 4K alebo FullHD) sa meni farba tvare Mikiho. Alebo je to tym ze svetlo prichadzalo z inej strany, ci si pohybom svojho tela si viac tienil??

To by ma zaujimalo co s tym - zmena farby vo videu. Pri fotke sa zmeni AWB a hotovo, ale vo videu?? Da sa nejako upravit farba - odtien nasnimanej sceny??
kolyy (1542)|8.9.2016 22:41
[QUOTE=joeh;42984]- mne sa to vidí ďaleko zložitejšie...[/QUOTE]

Aj ja som sa bál, že to nebude jednoduché, ale nevymýšľam si, naozaj to nie je nič ťažké. Už som zosynchronizoval asi dvadsať (skúšobných) videí a po pár pokusoch už je to hračka. Ak Ťa to zaujíma, našiel som si tento systém:

Pri točení:
- spustiť video
- pri zadaní signálu (raz-dva-tri) spustiť audio

Pri spracovaní:
- nahrať video
- prehrať video, na "raz-dva-tri" pozastaviť
- nahrať audio - teraz je to zosynchronizované plus-mínus nejaká desatina sekundy
- spustiť prehrávanie s oboma zvukovými stopami, ak je počuť nesynchrónnosť, typicky ozvena, posunúť začiatok audio o pár stotín sekundy
- niekedy je to zosynchronizované dobre hneď, niekedy po pár doladeniach, ale celé to netrvá viac ako pár desiatok sekúnd
- vypnúť pôvodnú audio stopu

Pokiaľ ide len o to nahradiť pôvodnú audio stopu novou, tak aj mierna nesynchrónnosť medzi videom a audiom, do nejakej desatiny sekundy, bude ťažko postrehnuteľná. Pritom presnosť synchronizácie podľa tohto postupu je na úrovni stotín sekundy, to si nikto nemôže všimnúť. Samozrejme, ak by som chcel použiť obidve audio stopy, tak to musím zosynchronizovať úplne presne, keďže aj veľmi mierne rozladenie je počuť.
joeh (3352)|8.9.2016 22:48
[QUOTE=sblasko;42987]@joeh: pred kupou A6300 , mal si skusenosti s A6000? Pripadne ako sa sprava AF v Sony fotakoch pri videu ak scena je v zhorsenych svet. podmienkach?[/QUOTE]

- má to fázu i kontrast, naprosto bez problému napríklad v byte za svetelných podmienok zodpovedajúcim 1/30s, F4, ISO6400

- nemám skúsenosti s A6000, pred Sony A6300 som mal Nikon D810 a Fuji X100T
kolyy (1542)|8.9.2016 22:51
[QUOTE=sblasko;42988]Ukazky pekne. Akurat mi pride ze GM5 lezie konstantnejsie vyvazenie bielej. Z GX80 pri priblizeni a oddialeni (je jedno ci to je 4K alebo FullHD) sa meni farba tvare Mikiho. Alebo je to tym ze svetlo prichadzalo z inej strany, ci si pohybom svojho tela si viac tienil??[/QUOTE]

Máš pravdu, sú tam dva zdroje svetla, halogénka a žiarivka. Halogénka ide zhora, žiarivka zozadu, tú som zrejme pri pohybe tienil. Je možné, že žiarivka bola pri videu s GM5 vypnutá, už si nepamätám. Ospravedlňujem sa, ale farby som pri týchto videách fakt neriešil ;)

[QUOTE]To by ma zaujimalo co s tym - zmena farby vo videu. Pri fotke sa zmeni AWB a hotovo, ale vo videu?? Da sa nejako upravit farba - odtien nasnimanej sceny??[/QUOTE]

Pri Panasonicu ide normálne nastaviť AWB aj pre video, rovnako ako všetky ostatné parametre spracovania obrazu. Inak povedané, nie je rozdiel v možnosti nastavenia medzi fotom a videom. Teda, okrem jednej veci, pre video nie je k dispozícii raw...
joeh (3352)|8.9.2016 23:30
kolyy - k synchronizácii audia : oceňujem fintu so záznamníkom a indexovaním hlasom. Samozrejme, že v editore sa to dá sfázovať veľmi presne i s echo efektom ťa chápem, rýchlosť zvuku je zlomok z rýchlosti svetla a pár metrov vzdialenosti mikrákov už môže vykazovať asynchronnosť. Mne sa jednalo o napasovanie zvuku v prípade početných videosekvencií záznamu - napr. prídem domov z akcie a na karte mám 30-40 videosúborov v záznamníku dajme tomu 20 audiosúborov /nepredpokladám vypnutie audiorekordéra pri každom prestrihu/, akcií bude možno viac, ako na to ?
kolyy (1542)|9.9.2016 00:27
Takže audio považujem pre túto chvíľu za vyriešené. Výsledok - GX80 hobby filmaker kit:

rekordér Olympus LS-P1
držiak JJC MSA-11 (pre Olympus do sánok)
mikrofón Rode Videomic GO
protiveterná ochrana Rode DeadKitten

Rekordér uživí ten mikrofón, ktorý nemá vlastné napájanie, ale je veľmi šikovný. Mikrofón je perfektne odpružený, takže ruch od stabilizácie foťáku k nemu nepreniká. Do jeho držiaku sa dá prisunúť aj rekordér (aj keď to výrobcom takto určite nebolo myslené) a odpruženie stále funguje super. Mŕtve mačiatko (protiveterná ochrana) celkom dobre pasuje na rekordér a výborne odruší poveternostný hluk v exteriéry. Dá sa napasovať aj na mikrofón a aj tam je účinok dobrý, takže zatiaľ som nekupoval väčšiu verziu určenú špecificky preň.

Mikrofón Ŕode je veľmi smerový, takže je ideálny pre rozhovory s potlačením pozadia. Olympus je menej smerový, ale stále nie všesmerový, takže je dobrý pre komentár s primiešaním pozadia alebo čisté snímanie prichádzajúceho zvuku. Dúfam, že sa budú dobre doplňovať pre rôzne situácie. Olympus nie je problém mať vždy pribalený so sebou a v exteriéroch nebude absencia odpruženia problém. Rode nájde použitie v tichších interiéroch alebo ho vezmem ak bude jasné, že chcem točiť niečo s kvalitnejším smerovým zvukom. Oba sa dajú umiestniť mimo foťák, napríklad na statív, a získať optimálnejší zvuk v mnohých situáciách. Rode si viem predstaviť aj ako úplne klasický mikrofón pre hovorené slovo.
P1430563.JPG P1430560.JPG P1430569.JPG
kolyy (1542)|9.9.2016 00:43
[QUOTE=joeh;42993]kolyy - k synchronizácii audia : oceňujem fintu so záznamníkom a indexovaním hlasom. Samozrejme, že v editore sa to dá sfázovať veľmi presne i s echo efektom ťa chápem, rýchlosť zvuku je zlomok z rýchlosti svetla a pár metrov vzdialenosti mikrákov už môže vykazovať asynchronnosť. Mne sa jednalo o napasovanie zvuku v prípade početných videosekvencií záznamu - napr. prídem domov z akcie a na karte mám 30-40 videosúborov v záznamníku dajme tomu 20 audiosúborov /nepredpokladám vypnutie audiorekordéra pri každom prestrihu/, akcií bude možno viac, ako na to ?[/QUOTE]

Tak moje skúsenosti sú veľmi obmedzené, ale určite by som vypínal audiorekordér pri každej sekvencii vždy súčasne s videom. Hneď som totiž narazil na to, že audio bude presahovať do ďalších záznamov a potom je nutné strihať aj konce. Ak sa to vypne súčasne, tak koniec netreba riešiť a počet video a audio súborov bude zhodný. Akurát na začiatku každej videosekvencie treba povedať raz-dva-tri a spustiť audiorekordér. Problém asi môže vzniknúť pre profesionála, ktorý musí reagovať rýchlo a nebude mať vždy na "indexovanie" čas. Potom sa s niektorou sekvenciou bude musieť pohrať. Ale rovnaký počet audio a video sekvencií mi príde zásadný, inak v tom vznikne totálny bordel, ktorý by určite zabral omnoho viac času.