Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 1 z 7 123 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 1 až 15 z 96

Téma: Kompakty: Olympus Omd EM10 Mark II

Neregistrovaný

Tazatel: Richard Kučera

Znění dotazu: Rád bych se zeptal, zda je dobrý fotoaparát Olympus Omd EM10 Mark II? Je o dost levnější, než OMD EM10 MarkII. Nevíte, jaké jsou rozdíly a zda má multi shot a stejné video? Moc děkuji

Fotovýbava, které se dotaz týká: Olympus
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele Sakini
    Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Které že dva typy to mají být? jednotlivé verze E-M10?

Neregistrovaný

Byl to překlep. Chtěl jsem napsat OMD EM5 MarkII. Děkuji předem

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

No dá se říct, že E-M10II udělá všechno co je třeba, a co zvládá E-M5II, a pětka nabízí možnosti vyšší třídy navíc. O něco lepší možnosti ovládání videa (kvalita samotná se zdá být stejná), utěsnění, větší hledáček (rozlišení je stejné, jen větší), HiRes skládání expozic, trochu lepší stabilizace, možnost použití battery gripu, rychlejší závěrka s 1/8000, o něco rychlejší sériové snímání, možnost externího mikrofonu - prostě kdo nepotřebuje nadstandart vyšší třídy, udělá stejnou práci s desítkou a nebude moc ochuzený. Na některých jiných trzích je cenový rozdíl dost malý, a stojí za to vzít pětku, ale u nás je to opravdu hodně a tu investici si člověk musí opodstatnit skutečnou potřebou vyšší specifikace. Za ten cenový rozdíl se dá pořídit nějaké pěkné sklo.

Neregistrovaný

Děkuji za to srovnání. Hodně fotím krajiny, mám EM5 tu první verzi. Říkal jsem si, že by se mi hodil multi shot. Nevíš, má jej EM10 Mark II?

Neregistrovaný

Nikde jsem nenašel, že by M10 MarkII uměl multi shot. Tak asi jej neumí. Chtěl jsem si nový foťák koupit hlavně kvůli multi shotu. Ten OMD Mark II je určitě super, ale zdá se mi už dost drahé. Používám Zoner 17 a tam je funkce multi shot. Jen když jsem tam dal více snímků, tak mi to výsledný snímek obsahově a pixelově nikdy nezvětšilo. Nevím jestli dělám někde chybu a nebo to ten Zoner neumí tak složit, tak abych měl cca 40-50 mpx snímek. Údajně to umí Lightroom. Ještě jsem se chtěl zeptat, zda ty novější modely mají rychlejší kontinuální autofocus? Nebo je to zhruba stejné jako u OMD EM5 první verze?

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

No to víš že ne, to už by jsme po Olympusu chtěli moc, a pravděpodobně by to nedal ani hardware, ať už kvůli nedostatečné vyrovnávací paměti nebo stabilizaci, která je za HiRes zodpovědná (dost to vypadá že E-M5 II ji má modifikovanou oproti ostatním OM-D).

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Bohužel, kontinuální AF je pořád na stejné úrovni, bez fázového ostření jim to prostě líp nejde, to by ses musel obrátit aspoň k Panasonicu (nový G80 vypadá velice dobře). A to o čem mluvíš v Zoneru je zřejmě jiná funkce, ani v LR si něčeho takového nejsem vědom, ona multiexpozice je generálně něco jiného než to co dělá Olympus. Takhle nafocené snímky, s malými posuny, bys ideálně měl spojovat v nějakém slušném programu na panoramata, ty LR umí ale ne moc dobře, jinak nemám představu jak by se to v něm dalo spojit na větší rozlišení.

Neregistrovaný

Aha, tak to jsem rád, že jsem natrefil na někoho, kdo se v tom tak dobře vyzná. Zkusím ještě zapátrat po nějakém programu ve kterém by to šlo. Nedávno jsem dostal fototiskárnu, kde je možné tisknout až do velikosti A3+, což už je v podstatně velkoformát. A proto jsem si říkal, že by se mi hodil ten multi shot. Údajně pro větší formáty A3+, pokud jde o 300 dpi je potřeba alespoň 50 mpx. Ale stejně si říkám, zda se dá vůbec ten multishot použít na krajinu, kde se třeba třepotá listí ve stromech. Údajně by měl lehčí pohyb zvládat nový Olympus Omd EM1 Mark II. Ten by měl v podstatě vše, multi shot, výborný autofocus, ale obávám se, že bude hodně drahý. Já jsem si myslel, že ty nové modely díky výkonnějším procesorům už mají autofocus v pohodě. O tom Panasonicu jsem vůbec nevěděl a vypadá fakt dobře. Jen to fázové ostření, které je tady na digimanii v testu vypadá zkraje ne úplně spolehlivě.
    http://www.digimanie.cz/recenze-pana...onalost/6695-2
    A u toho Panasonicu je ta stabilizace zhruba účinná, jak u Olympusu OMD EM5 Mark II?

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

To je hodně subjektivní, co chceš na takový formát tisknout, jak to má vypadat a hlavně z jaké vzdálenosti se na to budeš dívat. Troufal bych se říct, že nakonec jen minimum lidí bude tak velkou tištěnou fotku prohlížet s nosem na papíře, jakmile se normálně vzdálíš už se nároky na rozlišení digitálního vzoru hodně snižují. Mám k dispozici solidní A3 tiskárnu, průběžně si nějakou fotku vytisknu když chci vidět nakolik kvalitní výstup je (hlavně u starších strojů s malým rozlišením), a velice pěkné A3 fotky mi dala i třeba stařičká Sigma SD10 s 3 MPx APS-C senzorem. Hodně v tisku ovlivní i to, čím jsou ty megapixely naplněné, kolik detailů tam je - a na to bude mít vliv dobrá optika. 16 MPX vyfocených přes nějaké laciné bláto bude i v tisku horší než to samé rozlišení přes špičkové ostré sklo, a je to určitě ovlivnitelnější aspekt než dosahování enormních rozlišení. V praxi mi zatím 16 megapixelů stačilo na cokoliv do tisku, když to bylo pokryté dobrým sklem, největší co se tisklo byly potisky na firemní veletržní stánek z fotek z Nikonu D7000, velikost jednotlivých tisků byla v rozmezí A1-A0 a vypadalo to víc než dostatečně pro běžného pozorovatele který stojí metr před tím stánkem. Je potřeba si uvědomit, jak ty tisky chceš použít a jak budou pozorované, pokud nebudeš jezdit po papíře lupou tak by ti ty supermegapixely neměly chybět.
    On ten režim vysokého rozlišení je zatím dost choulostivý, nejen že stativ je nutný, ale v záběru nesmí být ani hnutí, stačí aby stoupal kouř z komína a hned se to projeví. Použití bych viděl v kontrolovaném prostředí, na produktovku a podobně, pak to může být dost užitečné. E-M1 II nebude dělat žádný zázrak, jen bude mít větší výpočetní sílu která umožní ten multishot provést mnohem rychleji, takže to bude praktičtěji použitelné. Bohužel kontrastní ostření má limit z principu, který lepší procesor jen tak nevyřeší. Jak se to vyřešit dá ukazuje Panasonic, který DFD má na bázi kontrastu a dokáže tomu dát takový výkon, že dokáže simulovat fázové ostření. Není to ani zdaleka dokonalé, ostatně i fázové ostření přirozeně inklinuje k nepřesnostem, a záleží na konkrétním výrobci jak se s tím popere. Ale určitě to co umí Panasonic je lepší než co předvádějí Olympusy (a E-M1 taky žádné disko, ta fázová oblast na senzoru je opravdu malá), dřív měli slabší senzory (špatný dynamický rozsah) a chyběla jim stabilizace v těle, ale teď všechno dohánějí, a ve videu budou vždycky míli napřed. Ta stabilizace v těle možná bude mít krapet menší účinek než ta u E-M5 II, ale duální funkce spolu s objektivy to minimálně dožene, a rozdíl by asi bylo těžké hledat. Navíc, u Panasonicu ta duální řeší i problém dlouhých objektivů, na které stabilizace v těle nemá moc účinek, což jak vidno dobře vědí i u Olympusu který nový 300 mm objektiv vybavil vlastní stabilizaci. Časem to budou taky implementovat, ale Panas je v tom dál, těžko říct kde vzali takový pokrok v IS, možná od Fujifilmu s kterým mají strategické partnerství (Fuji má dlouhodobé zkušenosti se superstabilizovanými vědeckými optickými systémy, a sami mají enormně účinné stabilizace v objektivech), každopádně je to jen dobře a jejich systém to enormně povyšuje.

Neregistrovaný

To je jistě dobré vědět. Dívat se na to budu asi zhruba z 1 až 1,5 m. Tak asi by to mohlo stačit. Včera jsem tisknul dvě fotografie ve formátu A3 a vypadá to velmi dobře. Krajiny hlavně fotím zoomem 12- 40 mm od Olympusu a ten se zdá velice ostrý.
    V recenzi se píše, že Panasonic má základní ISO 200. A dále je tam uvedeno, že Panasonic má rozšířenou citlivost ISO 100. To je podobné, jako u OMD EM5 první verze, že tato citlivost již snižuje dynamický rozsah?

Ten problém s tím průběžným ostřením by možná vyřešil nový SW.

Moc nerozumím co je to DFD? Jaký je rozdíl mezi ,,normálním“ fázovým ostřením a tím DFD?

A ten nový Olympus OMD EM1 Mark II má také to ostření DFD?

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Je to vždy to samé, rozšířená citlivost 100 je vlastně jen ztmavené ISO 200, nic dobrého to přinést nemůže, je to jen řešení krajní situace kdy i 200 je moc (což je opravdu vzácné). Popis fungování DFD máš v recenzi G80, je to prakticky simulace fázového ostření pomocí dvou kontrastně zaostřených snímků, dá se čekat že to Panasonic ještě dál vyvine ale bude to mít své technologické limity, přece jen fázové ostření nepotřebuje zkoušet oba směry jako kontrastní. E-M1 II má regulerní fázové ostření, a dá se očekávat že hodně výkonné.

Neregistrovaný

No, přiznám se, že fotívám noční snímky ze stativu na ISO 100 kvůli co nejnižšímu šumu a zdá se, že při velkém zvětšení na monitoru je to opravdu méně zašumělé. Ten nový Olympus má mít možnost nastavit ISO 64. Tady se jedná už o regulérní ISO?

Registrace
    Jul 2012
    Fotografií
    56

Kdo ví, tolik informací ještě venku není, třeba to s novým senzorem dokážou, ale spíš to bude taky rozšířené. Ty používáš 100 v situaci s malým dynamickým rozsahem, kde skutečně jsou trochu čistší stíny (noční snímky nejsou nic jiného, že), pokud bys ho použil na scéně s vysokým DR setkal by ses s přepalováním a snížením kontrastu. Můžeš si to ve dne na takové scéně zkusit, na ISO 100 zkrátit čas o polovinu oproti ISO 200, a porovnat expozice. Kolega E-M5 měl ještě když přišel ten firmware se sníženou citlivostí, takže jsem si to mohl vyzkoušet.

Neregistrovaný

Jo, to určitě zkusím. Jinak ve dne používám vesměs auto ISO, takže to nějak nesleduji. Každopádně díky moc za cenné rady. Zajdu si vyzkoušet ten nový Panasonic a uvidím. Slyšel jsem totiž, že nový Olympus má stát okolo 50 tisíc a to mi přijde přestřelené. Nevím, pokud to za takovou cenu budou prodávat, tak pochybuji, že to budou lidi nějak moc kupovat. Možná to časem zlevní, tak jak každou novinku. I když Olympus si ty ceny dost drží. Přijde mi, že za tu cenu už je lepší si koupit nějaké tělo, co má fullframový snímač, nebo třeba Fujifilm X T2, který stojí 45 tisíc a má taky fázové ostření. I když nevím nakolik to zlepšili, protože ty předchozí modely, co jsem slyšel moc dobře kontinuální autofocus nezvládají.

Strana 1 z 7 123 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. Olympus OM-D EM10, Sony A6000 nebo něco jiného?
    Od Sekel v sekci Fotoaparáty s EVF
    Reakcí: 86
    Poslední příspěvek: 04-02-2017, 14:35
  2. Sony A58 vs Olympus OMD E-M5
    Od monikash v sekci Fotoaparáty s EVF
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 08-10-2015, 18:19