Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Generace Z na TikToku objevuje kouzlo fotoaparátů zavádějícími srovnáními

11.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
Generace Z na TikToku objevuje kouzlo fotoaparátů zavádějícími srovnáními
Mladá generace dnes fotí především pomocí telefonů, nicméně na TikToku se objevil zajímavý trend propagující digitální fotoaparáty vůči smartphonům. Trochu smůlou je to, že prezentované snímky nejsou plně vypovídající.
Prodeje digitálních fotoaparátů možná půjdou lehce nahoru. Už víme, že Fujifilm má dodnes vyprodaný kompakt X100V kvůli virálnímu videu jedné tiktokerky a následným zájmem o filmové filtry ve fotoaparátech této značky, nyní se touto sociální sítí šíří nová vlna srovnávání smartphonů vůči digitálním fotoaparátům. Postaralo se o ni několik tiktokerek jako Lauren Wolfe nebo Bella Ramirez. Ty prezentovaly fotografie z telefonu a z kompaktního fotoaparátu s tím, že digitální fotoaparát posunul jejich snímky na úplně jinou úroveň. Kolik lidí se v reakci na to rozhodne rozběhnout do obchodů a koupit nový Canon PowerShot řady G7 X, na kterých byly snímky prezentovány, to se teprve uvidí. Alespoň u nás jsou oba modely (II i III) stále bezproblémově dostupné.
 
 
Problém s tímto trendem je ale to, že srovnání nejsou zrovna nejpřesnější. V zásadě ukazují silu interního blesku, který je u telefonů (a iPhonů také) obvykle velmi slabý na to, aby dokázal prosvětlit postavu ve stínu. Naproti tomu xenonový blesk v kompaktech toto zvládne a spolu s výraznější podexpozicí vytáhne postavu více proti pozadí. V tomto ohledu jsou telefony (v drtivé většině případů) opravdu na výrazně horší úrovni než kompakty. Dobré by ale bylo, kdyby tyto snímky byly opravdu srovnáními, ideálně snímky vedle sebe a ne mnohdy odlišnými fotografiemi pořízenými s jinými pózami a podobně (zejména případ Belly Ramirez).
 
 
Nepřekvapí, že se na sociální sítích zvedla jak vlna toho, že snímky přesvědčily uživatele k nákupu nové fototechniky, tak i vlna nesouhlasných názorů, že horší výsledky z telefonů jsou dány spíše chybou uživatele než chybou fotografické techniky. Fotografové možná ale díky tomu vezmou na milost sociální síť TikTok, proti které se sice spousta lidí vymezuje, ale v tomto ohledu může způsobit větší zájem o fotografickou techniku a spolu s tím i zvednout prodeje fotoaparátů. Na druhou stranou je otázkou, zda je opravdu nutné si kupovat nový digitální fotoaparát za 15 tisíc Kč i více, když v případě nasvětlení by podobný výsledek mohlo nabídnout i nějaké rozumnější externí LED světlo za řádově nižší cenu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.