Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Leica možná chystá nový kompakt, spekuluje se o APS-C senzoru

19.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
Leica možná chystá nový kompakt, spekuluje se o APS-C senzoru
Objevují se informace o tom, že Leica možná chystá nový kompakt. Zaregistrovala si totiž modelové číslo, které spadá k ostatním kompaktům, zejména ke světelnému Micro Four Thirds modelu D-Lux 7.
Koupili byste si APS-C kompakt Leicy s pevným světelným objektivem?
V anketě lze hlasovat do 19.4.2024. Počet hlasujících: 8
Ano13 %
Záleželo by na ceně13 %
Ne75 %
Prodeje digitálních kompaktů jsou už velmi nízké, nicméně v poslední době se stávají retro trendem. Možná se ale schyluje k menší renesanci i v podobě nových modelů. Nedávné zákulisní informace napovídají, že o nějakém tom retro kompaktu s velkým APS-C snímačem má uvažovat Canon, nyní se podobná informace objevuje ohledně Leicy. Společnost Leica má v nabídce nadále ultrazoom V-Lux 5, nicméně výroba profi kompaktu se 4/3" snímačem D-Lux 7 už skončila. Ten vycházel z fotoaparátu Panasonic Lumix LX100 II. Tyto zprávy se zakládají na tom, že zatímco D-Lux 7 měl kódové číslo 3952, Leica si nechala zaregistrovat označení 3952A.
 
Leica Q3
 
A zde se nám to zamotává. Stejné číslo doplněné jen o písmenko "A" napovídá, že by mohlo jít jen o malé vylepšení původního modelu, jenže Panasonic už žádný novější model nevydal, takže na čem by byla novinka vlastně založena? Objevují se ale zprávy také o tom, že navzdory tomuto by mělo jít o podstatně větší upgrade a jakousi baby-Q3. Leica Q3 je docela populárním full frame kompaktem a spekuluje se, že nový model, o kterém je řeč (D-Lux 8?), by mohl být jakousi APS-C variantou. Neměl by tedy mít už 4/3" snímač, ale větší APS-C senzor. Tím to navíc nekončí. Místo zoomovacího světelného objektivu se zde údajně má objevit pevný a ještě světelnější objektiv (předpokládá se takový, který by po přepočtu mohl dávat zhruba 28 mm jako u Leicy Q3). Toto vše jsou ale stále jen spekulace, vůbec nic potvrzeného. Uvítali byste takový kompakt?
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.