Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon mění firmware u 300mm F4 PF objektivů, s řadou D8x0 trpí na roztřesení obrazu

17.4.2015, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Nikon svolává do servisu některé série objektivu AF-S Nikkor 300mm f/4 PF ED VR, které s fotoaparáty D800, D810 a D810E mohou za určitých podmínek trpět na roztřesení obrazu interakcí vibrací závěrky a optické stabilizace.
Pokud máte objektiv AF-S Nikkor 300mm f/4 PF ED VR se sériovým číslem menším než 205101, zbystřete. Na full frame fotoaparátech Nikon D800, D800E a D810 totiž může za určitých podmínek docházet k výraznějšímu roztřesení obrazu. Jde zejména o časy okolo 1/125 sekundy při zapnuté optické stabilizaci v režimu Normal i Sport.


AF-S Nikkor 300mm f/4 PF ED VR


Ačkoli takový čas je už za bezpečným časem daným převrácenou hodnotou ohniskové vzdálenosti, v praxi jsou se stabilizací snímky zpravidla ještě více neostré než bez ní. Může za to kombinace vlivů vibrací zrcadla a zejména závěrky s optickou stabilizací v objektivu, které se spíše posilují než vyrušují. Objektiv je možné zaslat zdarma do servisních center Nikonu k bezplatné opravě.

Připomeňme, že vibrace závěrky nejsou ničím neobvyklým. Pozorovali jsme je zde na Digimanii v testech na low-endových zrcadlovkách Nikon D3300 a D5300, zahraniční média informovala o podobných problémech např. i u Sony A7R nebo nových 50MPx zrcadlovkách Canon a Olympus tímto trpí u PENů, kde je rovnou zavedena minimální prodleva mezi spuštěním mechanické a elektronické závěrky (tzv. 0 second anti-shock). Ostatně dnes už elektronická závěrka na první lamele není především u CSC fotoaparátů vůbec ničím neobvyklým.

Zdroj: nikoneurope-en.custhelp.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.