Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

RED žaluje Nikon kvůli technologii komprese RAW videa v Z9

, , aktualita
RED žaluje Nikon kvůli technologii komprese RAW videa v Z9
Společnost RED je známá výrobou high-endových videokamer používaných ve filmové produkci. Nyní žaluje firmu Nikon za použití patentované kompresní technologie, kterou používá nový firmware fotoaparátu Nikon Z9.
RED žaluje Nikon kvůli technologii komprese RAW videa v Z9
Před několika týdny vyšel firmware 2.0 pro Nikon Z9. Ten přinesl mnoho novinek a vedle 12bitového záznamu ProRes RAW HQ to byla především možnost interního záznamu videa 8.3K 60p ve 12bitovém N-RAWu. A právě to se stává terčem sporu mezi společností RED a Nikon. Nikon použil technologii TicoRAW od IntoPIX, která ale podle REDu v Nikonu Z9 porušuje celkem 7 jeho patentů ohledně technologie komprese pro interní záznam videa v RAWu.
 
Nikon Z9
 
Ta využívá oddělené komprese pro modrý a červený kanál, což zvyšuje schopnost komprese dat. Zelený kanál je první, který je demozaikován, a modré a červené kanály jsou pak rekonstruovány na jeho základě. To vše by mělo zajistit rychlou a velmi účinnou kompresi RAWu téměř beze ztrát.
 
Otázkou nyní je, jak se bude celá kauza vyvíjet, a co se stane, pokud by soudy uznaly, že je RED v právu. Není to poprvé, co RED napadl porušení svých patentů, což např. zapříčinilo odstranění podpory interního záznamu do Apple ProRes RAW z kamery DJI Ronin 4D, náhradu za ProRes 4444 XQ a snížení ceny ze 7199 na 6799 USD. Interní záznam videa do RAWu tak bude pro ostatní výrobce hodně tvrdým oříškem.