Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Roman Pihan

Zaměření: fotografování obecně
Redaktorem Digimanie: od začátku roku 2006
 
Ing. Roman Pihan vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Záhy však začal působit v reklamě, marketingu a využití fotografie při propagaci. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Jeho fotografie jsou využívány v řadě reklam, propagačních projektů, kalendářích atp. i pravidelně zveřejňovány v různých časopisech.
Získal 1. místo ve fotografické soutěži firmy Canon a prostor v prestižní fotografické knize "Svět kolem nás, Czech Nature Photoannual“.

Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.
Vše od autora | Jen články a recenze
DSLR na cestě časem - 13. díl

DSLR na cestě časem - 13. díl

Dnes se podrobně podíváme na druhý úkol expoziční automatiky, a to stanovit kompromisní trojici ISO – clona – čas. Dále prozkoumáme nástroje, které má k dispozici pokročilý fotograf, aby automatice úlohu usnadnil. I přes značný pokrok automatik to totiž plně automaticky mnohdy nejde.
24.12.2008, Roman Pihan1
DSLR na cestě časem - 12. díl

DSLR na cestě časem - 12. díl

Minule jsme popsali, jak historicky probíhal vývoj měření expozice až k současným moderním a velmi sofistikovaným TTL expozičním režimům používaných nejen na DSLR. Dnes postoupíme a podíváme se na druhý úkol expoziční automatiky – řešit expoziční kompromisy.
17.12.2008, Roman Pihan1
DSLR na cestě časem - 11. díl

DSLR na cestě časem - 11. díl

V minulém díle jsme popsali, jaký je rozdíl mezi dopadajícím a odraženým světlem a kdy, jak a proč se expoziční automatika musí mýlit. Dnes se podíváme na to, jak se měření expozice vyvíjelo až k dnešnímu modernímu TTL a maticovému měření.
10.12.2008, Roman Pihan3
DSLR na cestě časem - 10. díl

DSLR na cestě časem - 10. díl

V minulém díle jsme začali popisovat měření expozice a zavedli jsme kolem ní základní pojmy. Dnes tuto terminologii dokončíme a podíváme se na to, za jakých předpokladů měří současné expoziční automatiky dobře, kdy se mýlí a jak případně jejich chyby napravit.
3.12.2008, Roman Pihan7
DSLR na cestě časem - 9. díl

DSLR na cestě časem - 9. díl

V řadě minulých dílů jsme napříč různými značkami podrobně prozkoumali AF systém dnešních DSLR. Vedle AF systému je však další problematickou oblastí měření expozice. I když problematika vypadá na první pohled jednoduše, je tam také spousta různých zákoutí.
26.11.2008, Roman Pihan
DSLR na cestě časem - 8. díl

DSLR na cestě časem - 8. díl

V předchozích dílech jsme popsali možnosti nastavení AF systému u zrcadlovek Nikon a Canon. Nyní se podívejme na problémy, které ostření často provází, a sice na tzv. Front focus/Back focus. I když se obvykle nejedná o žádnou katastrofu, je to předmětem častých diskuzí fotografů.
19.11.2008, Roman Pihan8
DSLR na cestě časem - 7. díl

DSLR na cestě časem - 7. díl

V minulém díle jsme podrobně popsali možnosti nastavení AF systému u zrcadlovek Nikon. I když v zásadě disponuje většina DSLR podobnými možnostmi, tak v detailech se často liší. Podívejme se dnes na možnosti typické pro DSLR Canon.
12.11.2008, Roman Pihan3
DSLR na cestě časem - 6. díl

DSLR na cestě časem - 6. díl

Dnes pokračujme v kapitole ostření praktickými případovými studiemi, které rozebírají způsoby a možnosti nastavení AF systému u dnešních DSLR. Podíváme se na konkrétní nabídku u prvního typického zástupce na trhu – u Nikonu D90. Podobný systém však používá většina zrcadlovek Nikon.
5.11.2008, Roman Pihan4
DSLR na cestě časem - 5. díl

DSLR na cestě časem - 5. díl

Dnes se podíváme na rychlost ostření dnešních DSLR, na způsob ostření při živém náhledu (Live View), rozebereme odlišnost mezi ostřením DSLR a kompaktů a poznatky kolem ostření celkově shrneme. Po přečtení tohoto článku tak budete mít přehled o všem podstatném ohledně AF.
29.10.2008, Roman Pihan12
DSLR na cestě časem - 4. díl

DSLR na cestě časem - 4. díl

V dnešním tématu budeme pokračovat v popisu ostření u typické DSLR, podíváme se také na způsob, jak a kdy zvolit správný AF bod, jakou metodu ostření či jakou strategie ostření pro nejrůznější scény. Další díl našeho seriálu je zde!
22.10.2008, Roman Pihan3
DSLR na cestě časem - 3. díl

DSLR na cestě časem - 3. díl

Po měření expozice v minulém díle se dnes podíváme na konstrukci automatického ostření (autofocus), tolik typickou pro současné SLR/DSLR. Podíváme se tedy nejen na typy autofocusů, ale hlavně na to, jak tyto vlastně pracují.
15.10.2008, Roman Pihan1
DSLR na cestě časem - 2. díl

DSLR na cestě časem - 2. díl

V minulém díle jsme začali dávnými časy zrcadlovek. I když z pohledu technického se jedná o dávné časy, tak z ryze časového pohledu se jedná o pouhých 100 let, což není zas až tak mnoho. Podívejme se tedy v kontextu historie podrobněji na současný stav konstrukce SLR/DSLR.
8.10.2008, Roman Pihan2
DSLR na cestě časem - 1. díl

DSLR na cestě časem - 1. díl

Digitální zrcadlovky (DSLR) jsou v amatérské veřejnosti stále oblíbenější. Může za to mimo jiné i drastický pokles jejich ceny, který v poslední době zaznamenaly, a díky kterému se dostaly až na úroveň lepších kompaktních fotoaparátů. Podívejme se na fenomén DSLR podrobněji a začněme jak jinak než trochou historie.
1.10.2008, Roman Pihan3
Island - království krajinářské fotografie: IV.

Island - království krajinářské fotografie: IV.

Dnes naši okružní cestu kolem Islandu ukončíme popisem zejména jeho severní části. Celá cesta měřila i se zajížďkami přes 1600 km, a tak bylo možné z Islandu již něco vidět. V každém případě ale nejsilnější zážitek z jeho krás získáte, vydáte-li se tam osobně.
24.9.2008, Roman Pihan4
Island - království krajinářské fotografie: III.

Island - království krajinářské fotografie: III.

Na naší okružní cestě Islandem nyní dokončíme jeho jižní část a pomalu se přesuneme na východ. Protože na jihu je navíc řada jezer, ledovců, vodopádů, řek a samozřejmě i moře, tak to bude zejména o vodě. A té bude na následujících fotkách opravdu mnoho.
17.9.2008, Roman Pihan
Island - království krajinářské fotografie: II.

Island - království krajinářské fotografie: II.

V minulém díle jsme započali naší fotografickou cestu po Islandu. Nyní rozebereme, jaké potíže vás při fotografování na Islandu čekají a podíváme se také na krásy Islandu na jeho jižní části. Poznáme také místní krátery a jezera.
10.9.2008, Roman Pihan1
Island - království krajinářské fotografie: I.

Island - království krajinářské fotografie: I.

Různá místa vybízejí fotografy k různému pojetí fotografie. Zatímco procházka Římem bude nabitá příležitostmi k architektonickým snímkům, svatba bude plná portrétů. Zamíříte-li na Island, budou to zejména krajinářské fotografie v různých světelných podmínkách.
3.9.2008, Roman Pihan1
Jaký fotoaparát? – 11. díl: nové technologie II

Jaký fotoaparát? – 11. díl: nové technologie II

V závěrečném díle seriálu dokončíme popis nových technologií, dotkneme se otázky „Kompakt nebo DSLR“ a celý seriál uzavřeme. Slovo „uzavřeme“ je však jen relativní, protože vývoj v oblasti fotoaparátů je tak rychlý, že je jen velmi obtížně možné považovat jakýkoliv seriál o nich za „uzavřený“.
27.8.2008, Roman Pihan6
Jaký fotoaparát? - 10. díl: nové technologie

Jaký fotoaparát? - 10. díl: nové technologie

V minulých dílech jsme se věnovali některým novým technologiím a dnes budeme v tomto popisu pokračovat. Víte třeba jaké možnosti vám při fotografování nabízí poziční systém GPS nebo jaké využití přináší dnešním fotoaparátům standard videa ve vysokém rozlišení? Pokud ne, tak čtěte.
20.8.2008, Roman Pihan4
Jaký fotoaparát? - 9. díl: přenos dat

Jaký fotoaparát? - 9. díl: přenos dat

V minulých dílech jsme se věnovali zejména novým funkcím, které se více méně týkaly fotografování. Technologický vývoj kolem nás ale proniká i do fotoaparátů, a tak se v nich integruje stále více elektroniky se zcela novými možnostmi.
13.8.2008, Roman Pihan
Jaký fotoaparát? – 8. díl: pokročilé funkce

Jaký fotoaparát? – 8. díl: pokročilé funkce

V minulém díle jsme se věnovali funkcím usnadňujícím ovládání fotoaparátu (IIa. a IIb.), a to zejména při plně automatickém fotografování. Nyní tento popis dokončíme a podíváme se na podobné funkce používané pro třídu DSLR.
6.8.2008, Roman Pihan3
Jaký fotoaparát? – 7. díl: ovládání

Jaký fotoaparát? – 7. díl: ovládání

V minulém díle jsme se věnovali zejména růstu inteligence automatiky v souvislosti se stanovením expozice a ostřením. Nyní se zaměříme na problematiku stále nedostatečného dynamického rozsahu a podíváme se také na novinky v ovládání.
30.7.2008, Roman Pihan2
Jaký fotoaparát? – 6. díl: funkce automatiky

Jaký fotoaparát? – 6. díl: funkce automatiky

V minulých dílech jsme začali popisovat nové funkce usnadňující amatérům i profesionálům fotografování a probrali jsme zejména stabilizaci obrazu (očíslovanou Ia). Nyní budeme v tomto popisu pokračovat a zaměříme se na expoziční a ostřící automatiku.
23.7.2008, Roman Pihan4
Jaký fotoaparát? – 5. díl: stabilizace

Jaký fotoaparát? – 5. díl: stabilizace

V minulém díle jsme začali popisovat nové funkce, které se na trhu digitálních fotoaparátů objevily v poslední době. Nyní budeme pokračovat podrobným popisem sice principem staré, ale dnes v mnohých ohledech zdokonalené stabilizace obrazu.
16.7.2008, Roman Pihan7
Jaký fotoaparát? – 4. díl: další funkce

Jaký fotoaparát? – 4. díl: další funkce

V minulém díle jsme popsali základní faktory při výběru fotoaparátu. Nyní se podíváme na některé nové funkce, které se u fotoaparátů objevily v poslední době a mohou být tedy kriteriem výběru u novátorsky orientovaných a/nebo pokročilých uživatelů. Dnes začneme obecným přehledem a stabilizací obrazu.
9.7.2008, Roman Pihan4
Jaký fotoaparát? – 3. díl: základní parametry

Jaký fotoaparát? – 3. díl: základní parametry

V minulém díle jsme dokončili základní roztřídění fotoaparátů do tříd podle jejich vybavení a funkcí. Nyní se podíváme na některé typické funkce a parametry podrobněji. Řada z nich sice není nijak nová, ale i když se stále zlepšují, představují stále reálné limity práce.
2.7.2008, Roman Pihan10
Jaký digitální fotoaparát na léto?

Jaký digitální fotoaparát na léto?

Je to zhruba dva roky co jsme uveřejnili seriál na téma „Jaký digitální fotoaparát na...
1.7.2008, Roman Pihan
Jaký fotoaparát? – 2. díl: kategorie II

Jaký fotoaparát? – 2. díl: kategorie II

V minulém díle jsme začali naší klasifikaci digitálních fotoaparátů s cílem seznámit se s nabídkou na trhu, zorientovat se v ní a tím usnadnit výběr a pořízení fotoaparátu. Nyní budeme pokračovat vyššími třídami fotoaparátů určených k již vážnější práci.
25.6.2008, Roman Pihan22
Jaký fotoaparát? – 1. díl: kategorie

Jaký fotoaparát? – 1. díl: kategorie

Je to zhruba 2 roky co jsme uveřejnili seriál na téma „Jaký digitální fotoaparát na dovolenou“. Ti, kteří před dvěma lety fotoaparát pořídili, mají už možná situaci vyřešenou. Otázka se ale stále vrací a to tím spíše, že digitální fotoaparáty jsou již v cenové kategorii vysloveně spotřební a tak se často obnovují. Navíc se toho na trhu stalo spousta nového.
18.6.2008, Roman Pihan
S rybím okem na Krétě: II.

S rybím okem na Krétě: II.

V minulém díle jsme popsali základní vlastnosti objektivů typu rybí oko, které již mnoho desítek let obohacují fotografický trh a nejsou-li nadužívány, produkují zajímavé obrázky, které jsou často k nalezení i v různých publikacích. Dnes popis dokončíme praktickými poznatky z práce s objektivem Canon EF 15 mm f/2.8 Fish eye.
11.6.2008, Roman Pihan1