Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma kvůli klesající poptávce "končí" s vývojem objektivů pro M4/3

26.2.2023, Milan Šurkala, aktualita
Sigma kvůli klesající poptávce "končí" s vývojem objektivů pro M4/3
Osud systému Micro Four Thirds je už nějakou dobu poněkud nejasný. Fotodivize Olympusu byla odprodána a je nyní pod křídly OM Digital Solutions, Panasonic tlačí zejména své full framy. A Sigma nyní nechce uvádět nové objektivy pro MFT.
Systém Micro Four Thirds založil kategorii bezzrcadlovek (Lumix G1, PEN E-P1), nicméně je otázkou, nakolik bude schopen pokračovat dále. V poslední době se tu objevilo několik věcí, které pro jeho budoucnost nevypadají růžově. Společnost Olympus se zbavila své fotodivize, kterou nyní vede OM Digital Solutions, nicméně zde stále není jasné, jak se novému majiteli podaří pokračovat dál (zatím to nevypadá ani špatně, ale ani nějak zvlášť dobře). Panasonic svůj systém MFT nadále vyvíjí, ale zejména v high-endu (např. novým Lumixem GH6), zatímco low-end strádá. Více se věnuje spíše full frame systému Lumix S, a tak jsou zde budovy o budoucnost Lumixů G a systému MFT i z této strany. A nyní se přidává společnost Sigma.
 
Sigma Micro Four Thirds
 
CEO společnosti Sigma, Kazuto Yamaki, se nechal slyšet, že společnost nehodlá uvádět už žádný další objektiv pro tento systém. Důvodem je to, že poptávka po tomto formátu dramaticky klesá, nicméně věří, že novinky od OM System by mohly pomoci toto stabilizovat.
 
Na druhou stranu se tímto prohlášením vlastně vůbec nic nemění. Pro MFT má Sigma jen tři objektivy Contemporary DC DN ve verzích 16mm F1.4, 30mm F1.4 a 56mm F1.4, což jsou jen předělané verze z APS-C modelů, které byly představené mezi roky 2016 až 2018. Od té doby se nic nového neuvedlo a akorát se už dříve skončila výroba kompaktních verzí s F2,8 (19mm, 30mm a 60mm z roku 2013).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.