Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma uvedla APS-C objektiv 23mm F1.4 DC DN Contemporary

6.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
Sigma uvedla APS-C objektiv 23mm F1.4 DC DN Contemporary
Poslední novinkou z těchto dní od společnosti Sigma je APS-C objektiv pro bezzrcadlovky Sony, Fujifilm a pro bajonet L-Mount. Má 23mm ohniskovou vzdálenost, což dává 35 mm po přepočtu. Slibuje i výbornou světelnost F1,4.
Sigma před několika dny představila 3 nové objektivy. Pro full frame to byl model 17mm F4 a 50mm F2, pro APS-C je to pak nový objektiv 23mm F1.4 DC DN Contemporary. Má 23mm ohniskovou vzdálenost, a protože je určen pro APS-C CSC fotoaparáty, po přepočtu dává 35 mm a úhel záběru 63,4°. Skládá se z 13 optických členů uspořádaných do 10 skupin. V tomto počtu jsou tři elementy z SLD skla a 2 asférické. Světelnost dosahuje výborné hodnoty F1,4 a clonit lze max. na F16 pomocí 9lamelové clony. Objektiv nemá clonový kroužek.
 
Sigma 23mm F1.4 DC DN Contemporary
 
Zaostřovat lze krokovým motorkem nebo manuálně, a to od 25cm vzdálenosti, což umožní dosáhnout max. zvětšení 1:7,3 (tj. 0,137×). Novinka má 65,8 mm v průměru, na délku má dle bajonetu 76,9 až 79,2 mm. Hmotnosti jsou pak 330 až 340 gramů. K dispozici bude pro Fujifilm X (od léta), Sony E a L-Mount (od dubna). Zde je zajímavé, že Sigma ukončila další vývoj objektivů pro Micro Four Thirds kvůli nízkému zájmu, ale nějak mi není jasné, kdo si bude kupovat APS-C objektiv pro L-mount (takové fotoaparáty skoro neexistují a kupovat si APS-C objektiv na full frame tělo pro cropovaný režim mi nepřijde zas moc obvyklé). 
 
Objektiv podporuje filtry s 52mm průměrem. Nechybí povrchové vrstvy Super Multi-Layer Coating pro minimalizaci odlesků, máme tu i odolnost vůči prachu a vodě. Objektiv je kompatibilní se Sigma USB Dock UD-11. Pokud jde o cenu, tak ta činí 348 USD.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.