Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma v rozhovoru pohovořila o problematickém Foveonu i o objektivech

18.9.2020, Milan Šurkala, aktualita
Zástupce společnosti Sigma se v rozhovoru pro Imaging Resource rozpovídal o mnoha zajímavých skutečnostech. Mluvil např. o full frame Foveonu, náročnosti výroby objektivů i o jejich úspěších.
Kazuto Yamaki ze společnosti Sigma se zúčastnil rozhovoru pro server Imaging Resource a je to rozhodně zajímavé čtení. Zmiňuje minimální dopad koronavirové pandemie na výrobu objektivů i zpomalení vývoje kvůli omezení počtu pracovníků, kteří mohli do práce. Dalším tématem byl full frame Foveon, který se už měl dostat na trh. Byl však posunut kvůli návrhovým chybám, které je potřeba vyřešit. Druhým problémem je výroba, o kterou se nakonec postará společnost v USA, jež má ale kořeny v japonské společnosti NEC. V jejím případě ale bude nutné vyrábět Foveony nadvakrát. Použitá litografická technika neumožňuje vyrobit celou plochu snímače najednou, a tak se musí dělat po polovinách (to byl i důvod používání APS-H čipů v začátcích digitální fotografie, které byly maximální plochou, jež šla vyrobit najednou).
 
Sigma 24-70mm f/2.8 DG DN
 
Sigmu potěšil zájem o full frame fp v Japonsku, kde ho uživatelé používají zejména k focení a ne až tak moc pro video. Populární je zejména s adaptéry pro objektivy Leica M. Naopak v ostatních zemích je zájem takřka nulový a zde se pro změnu čekalo více. Zajímavostí je i informace o nákladech na výrobu FLD a SLD skel. Nejde totiž jen o samotný materiál, ale i o nutnost několikanásobného leštění, které je hodně drahé (i kvůli vyšší chybovosti a nižší výtěžnosti). Skla pro Sigmu vyrábí společnosti Hoya a Ohara, která je dceřinou společností Canonu.
 
Připravují se L-Mount objektivy i pro APS-C. Sigma řekla, že zájem o výměnu bajonetů (Mount Conversion Service) je relativně stálý a nepříliš vysoký, nejčastěji ze systémů Canon EF, Nikon F na Sony E/FE, v poslední době také z Canonu a Sigma SA-Mount na L-Mount. Zmínil také prodejní úspěch objektivu 24-70mm f/2.8 DG DN, u kterého šla Sigma schválně cenou nižších marží na kus než obvykle, což se jí ale podařilo vykompenzovat vyšším počtem prodejů. Další detaily se dozvíte v celém rozhovoru (v angličtině). 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.