Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zájem o kompakty roste, Fuji X100 VI rozvířil vody, lidé hledají i info o Sony RX100

15.4.2024, Milan Šurkala, aktualita
Zájem o kompakty roste, Fuji X100 VI rozvířil vody, lidé hledají i info o Sony RX100
Kompakty jsou sice na pokraji vymření, nicméně v poslední době zaznamenáváme nezvyklý nárůst zájmu o ně. Své si přihodil i profi kompakt Fujifilm X100 VI, přičemž rostoucí trend zájmu je i o Sony RX100.
V roce 2008 a 2010 bylo prodáno rekordně vysoké množství kompaktů, šlo tehdy o zhruba 110 milionů kusů. Něco takového je ale s příchodem smartphonů už dávno minulostí. Např. v roce 2023 to bylo jen 1,7 milionu kusů, což je asi 1,5-1,6 % rekordu před cca 15 lety. Jsou to ale také sociální sítě, které kompaktům vlévají trochu krve do žil. Mnoho influencerů přichází s videoklipy, kde kompakty jako [dnes už] retro hračky zkouší a prezentují, jak jsou jimi nadšeni. Vyhledávání pojmů jako Coolpix roste a hodně se o to zasadil fotoaparát Fujifilm X100 a jeho následovníci. Jejich filmové režimy se díky několika virálním videím na TikToku a jiných sítích staly velmi populární a řada X100 je už dlouho vyprodaná.
 
Trend Fujifilm X100
 
Nejnovější model Fujifilm X100VI toto ještě zesílil. Přestože má produkci 2krát vyšší než předchozí modely, navýšení rozlišení z 26 na 40 MPx i použití mechanické stabilizace senzoru natolik zaujalo, že je fotoaparát na 2 roky dopředu vyprodaný. I to opětovně přidává na zájmu o kompakty obecně. Vidět je to i na trendech ve vyhledávání, které prezentuje Google. Nahoře vidíte graf z trends.google.com na dotaz "fujifilm x100". Jak je vidět, z minima v roce 2021 se to dost zvyšuje a z hodnot kolem 10 jsme se v roce 2023 dostali už k 20-25 a uvedení X100 VI toto dále navýšilo.

Trend Sony RX100
 
Otázkou je, kam to spadne po prvotní vlně nadšení. Postupné nárůsty ale vidíme i u dalších kompaktů, např. "sony rx100" také vykazuje postupné nárůsty (viz druhý graf). Z hodnot okolo 25 jsme nyní na 40 a za poslední týden je už okolo 60. Otázkou je, zda se to nějak projeví v ochotě výrobců vyvinout nějaké nové modely. Proslýchá se totiž, že Sony možná ukončilo výrobu i nejnovějšího modelu Cyber-shot RX100 VII, což svědčí spíše o opaku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.