Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

8K hybridní fotoaparát Sharpu je hotov a levnější

16.1.2020, Milan Šurkala, aktualita
Před rokem představila společnost Sharp prototyp hybridního fotoaparátu, resp. kamery, která je schopna 8K záznamu. Přinese H.265 video, 5,5” dotykovou obrazovku i znatelně nižší cenu, než bylo původně předpokládáno, a to o čtvrtinu.
Sharp je společností, se kterou se na stránkách Digimanie nesetkáváme moc často. Tentokrát ale připravuje hybridní fotoaparát, který má nabídnout také vynikající schopnosti videa, tedy zamíří tam, kde má např. Panasonic svou GH5, S1H, Blackmagic svou Pocket Cinema Camera 6K nebo Canon nový EOS-1D X Mark III. Novinka od Sharpu přinese Micro Four Thirds snímač a bajonet pro tentýž systém. Bude umět záznam videa v 8K rozlišení při 30p a 4K při 60p. 60 snímků za sekundu má umět i při Full HD, o slow-motion videu zatím zmínka nepadla. Datový tok může dosáhnout až 200 Mbps při 10bitových barvách s H.265 kodekem.
 
 
Najdeme tu klasické velké HDMI a obrovský dotykový a polohovatelný 5,5” displej s HD rozlišením. Nebudou chybět ani 3,5mm jacky pro sluchátka a externí mikrofon, nezapomnělo se dokonce ani na podporu mikrofonů přes mini XLR. Pokud jde o stabilizaci, ta nebyla zmiňována. Pravděpodobně tu tedy nebude, protože se nejspíš předpokládá profesionální užití se stativy, follow-focus systémy a podobně.
 
Příznivou zprávou je také cena. V minulém roce Sharp předpokládal hodnotu okolo $5000, nyní hovoří o $4000. Fotoaparát by se měl dostat do prodeje v polovině letošního roku nejprve v Japonsku. Zda to Sharp stihne před Olympijskými hrami, to se ještě ukáže. Zde by totiž mělo dojít k prvnímu masivnějšímu nasazení 8K kamer. Zbytek světa se novinky dočká později, těžko ale říci, zda se objeví všude (např. i v Evropě).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.