Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot PX: fotoaparát, který fotí automaticky sám

31.10.2021, Milan Šurkala, aktualita
Canon v poslední době představuje netradiční produkty do řady PowerShot. Byla zde kamerka Posture Fit nebo Zoom, nyní tu máme PowerShot PX. Jde o automatický fotoaparát, který sám pořizuje snímky.
Canon se snaží přinést na trh netradiční produkty v řadě PowerShot, která se kdysi soustředila na kompakty. Nyní tu máme různé experimentální fotoaparáty jako Zoom nebo Posture Fit. Některé už přesáhly fázi crowdfundingových kampaní a staly se součástí standardní nabídky. Podobně se tak koncept PowerShot PICK dostal oficiálně na trh jako PowerShot PX. Tento fotoaparát sám analyzuje scénu, hledá v ní tváře a snaží se vyfotit snímky v ty nejlepší okamžiky. "Fotograf" se tak nemusí o nic starat a může nechat fotoaparát pořizovat snímky za něj. Výhodou je tak to, že sám (nebo sama) může být na fotce.
 
Canon PowerShot PX
 
Fotografie se pak automaticky nahrávají do aplikace, tam se analyzují obličeje, na jejichž základě lze i snímky prohledávat a mít přehledně řazené. Fotoaparát dokáže otáčet modulem o 170° vpravo i vlevo, vertikálně je to pak o 20° dolů a o 90° nahoru. Podobný koncept už známe z kolébky Party-shot s fotoaparátem Sony Cyber-shot WX1.
 
Canon PowerShot PX
 
Máme zde tradiční 1/2,3" snímač CMOS s rozlišením 12,8 MPx (efektivně 11,7 MPx) a procesor DIGIC 7. Objektiv má 3× optický zoom v přepočteném rozsahu 19 až 57 mm a diagonální úhel záběru je tak 97,5° až 41,6°. Minimální zaostřovací vzdálenost se dle zoomu liší od 20 do 30 cm.
 
Canon PowerShot PX
 
Kamerka dokáže také natáčet Full HD video při 60p. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor s výdrží na 2 až 5 hodin podle nastavené frekvence snímání. Nabíjí se přes kabel USB-C. Máme zde bezdrátové rozhraní Bluetooth 4.1LE a podporu microSDXC karet včetně UHS-I variant. Rozměry činí 56,4×81,9 mm a váží 170 gramů. Cena byla stanovena na 11990 Kč s DPH.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.