Strana 170 z 202 PrvníPrvní ... 70120160168169170171172180 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 2,536 až 2,550 z 3017

Téma: Foťák s 4K videom F1.0

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2016

Citace Původně odesláno od crashpc Zobrazit příspěvek
    Loskyn: na to se neodpovídá snadno, protože máme hodně jiný úhel pohledu. Ale popořade:

Hloubka ostrosti: I za větší cenu nedostanem to co u FF
    Cena Zeisse je o 2 tis. vyšší, ale je pravda a to jsem i psal, že MFT nemá možnost mít takovou malou hloubku ostrosti jako FF.

Ostrost: Dám ruku do ohně za to, že i kdyby na krásně byla ta Leica ostřejší "na milimetr čtverečný", máš se Sony/Zeiss možnost dostat z toho znatelně větší rozlišení.
    To v tom odkaze mi přijde jako nevhodné porovnání. Zaostření není vždy 100% stejné, kontrast není tvořen jen objektivem, ale i presetem fotoaparátu, nejsou porovnávané ekvivalentní situace, a je tam toho víc, do čeho bych si uměl píchnout. Jestli někdo ty fotoaparáty používá tak jak ten pán, tak se mu ani nedivím.
    Ano, pokud to nasadíš na 42 mpx verze, tak rozlišení vyšší mít budeš, ale je otázkou, co budeš mít v mikrokontrastu a jemných detailech. Protože pokud to sklo nevykreslí na cca shodném rozlišení, tak jej pravděpodobně nevykreslí ani při vyšším rozlišení. Co se ostrosti týká, tak když se podívám na testy toho obrázku na láhvi, tak při clonách f 2,8 na MFT a f 5,6 na FF je celý obrázek v hloubce ostrosti. Klidně si to porovnej i na f 8 a f 16, aby nebylo výmluv, že je něco mimo hloubku ostrosti. Je to tak, jak jsem psal, Leica je ostřejší.

Co se samotného kontrastu týká, tak testy se dělají v defaultu a pak, fotil do Rawu. Můžeš na tom hledat chyby a nějak to zpochybňovat, ale lepší bude si tu Leicu porovnat přímo a udělat si svůj soukromý test a pak to posuzovat. Za mě, je to skvělý objektiv a tomu odpovídá i ta vyšší cena. Ta se stále drží vysoko, navzdory tomu, že ostřejší a utěsněný Olympus 45 mm f 1,2 cenově klesl o cca 4 tisíce. Samozřejmě nemluvím o cenové trhu v ČR.

Mno a pořád je to dražší objektiv, než objektiv na FF, a pořád je to prémiová třída. Co takhle porovnat obyčejný 85mm f/1.8....
    Však mezi portrétními objektivy je i ten Zeiss prémiová třída, stejně jako Leica. Pravděpodobně máš na mysli např. Olympus 45 mm f 1,8. Jak si něm psal v tématu A7 III:,, Tady dostává Olympus na prdel". Ano, ten není tak tak ostrý jako Leica, která na Panasoniku G9 (Dpreview bohužel s EM1 Mark II netestoval Leicu, ale základní portrétní Olympus 45 mm f 1,8) je podstatně ostřejší v těch testech Dpreview. Ten objektiv ale také stojí zlomek ceny toho, co stojí Leica.

---------- Doplněno v 12:23 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 12:21 ----------

Citace Původně odesláno od fotoslechta Zobrazit příspěvek
    Chlape, už poněkolikáté jsem si všiml zde jak tvrdošíjně bazíruješ na přepočítávání u ISO, podle čehosi co vyhovuje lidem s MTF - viz polemika s Cejpatkou... ISO je ISO.

Koukni na to z jiné strany. Máš danou scénu, dané světelné podmínky, čas závěrky je stanoven pohybem ve scéně. FF má stále ještě kvalitní data, MTF o 2 (u rawu spíše 3) EV vyšší šum. A 2-3 EV to je bratru rozdíl technologicky jako mezi Nikon D300S a D850 = 8 let vývoje. Proto MTF je z mého pohledu systém pro hraní, na dovču, třebas i pro video hrátky, ale rozhodně ne pro seriózní práci s fotografií. A o kvalitě těch surových dat se ani snad netřeba zmiňovat.
    Na ničem tvrdošíjně nebazíruji. A ničím se na rozdíl od tebe nechlácholím. Vycházím jen z faktů a zkušeností. Pokud se bavíme o shodném výstupu, shodné hloubce ostrosti, tak jako se přepočítává clona mezi systémy, tak se přepočítává i ISO. Tak to zkrátka je, to jsou věci dané a v testech je to jasně vidět, jak na tom fotoaparáty jsou s obrazovou kvalitou. Psal jsem o tom zcela jasně a dost obsáhle, bez mlžení a opravdu srozumitelně a zároveň to nikomu nenutím, takže pokud s tím máš problém, věř tomu, čemu věříš, jen je jistě dobré tu neplést ostatní návštěvníky něčím, co není pravda.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

- Pri 42,5mm/1,2 nejde o žiadnu Leicu, ale Panasonic. Vyvíja a vyrába to Panasonic, je na tom napísané Panasonic Lumix a má to výrobné číslo Panasonic. Leica tomu prepožičiava produktové meno a možno nejaké know-how naviac, ale to nikto presne nevie. Panasonic proste používa pre prémiovú radu svojich objektívov označenie "Leica", podobne ako Sony "Zeiss" a "GM", Olympus "PRO" a Canon "L".
    - Pri 85mm/1,8 nejde o Sony, ale skutočne Zeiss. Nejde teda o Sony "Zeiss", ale o produkt firmy Zeiss, rada Batis. Vyrába sa v Japonsku (špekuluje sa, že ho pre Zeiss vyrába Tamron), ale Sony s tým nemá nič spoločné. Má to označenie aj výrobné číslo produktov Zeiss.
    - Panasonic stojí v bežnom predaji okolo 40000Kč, Zeiss cca 32000Kč. Toto sú ceny z oficiálneho importu s riadnou zárukou. Či je Panasonic lacnejší v Hongkongu či z čierneho dovozu neviem, nechce sa mi to zisťovať, ale ak niekto chce používať takéto ceny, mal by jasne uviesť o čom hovorí. Normálne je teda Panasonic výrazne drahší, a to je Zeiss takisto vysoko predražený, ako všetky produkty Zeiss. Pre porovnanie, Sony 85mm/1,8 stojí 17000Kč, Sony 85mm/1,4 GM 53000Kč.
    - Idea, že Zeiss nedokáže vykresliť 24Mpx snímač je smiešna. Stačí sa pozrieť na testy s 42Mpx senzormi. Ak niekomu ide o dokonalé vykreslenie pórov v pokožke, stačí použiť senzor s vyšším rozlíšením. To pri M43 možné nie je. Nechce sa mi vyhodnocovať minatúrne rozdiely na nejakej obskúrnej stránke, o ktorej som nikdy nepočul. Stačí sa pozrieť na normálne testy.
    - Podstatná vec je, že Panasonic je menej svetelný o celé 1EV, pri zohľadnení veľkosti senzoru. Je jedno aký je ostrý, je proste podpriemerne svetelný, takže menej maže pozadie a je horší do slabších svetelných podmienok. Tomu absolútne nezodpovedá prestrelená cena na zhruba trojnásobku toho, čo by to malo stáť.

Ešte poznámka k označeniam "Leica" a "Zeiss" pri produktoch Panasonic a Sony. Osobne som prešiel určitým vývojom a momentálne je mi skôr trápne, že moje objektívy nesú takéto označenie. Zažil som, ako ľudia bez bližších znalostí obdivovali môj objektív len na základe loga, pričom sám viem, že to má s realitou pramálo spoločné. Príde mi to teda ako klamavá reklama. Som rád, že aspoň Sony od tohto ustupuje a prechádza na triezvejšie "GM".

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Podstatná vec je, že Panasonic je menej svetelný o celé 1EV, pri zohľadnení veľkosti senzoru. Je jedno aký je ostrý, je proste podpriemerne svetelný, takže menej maže pozadie a je horší do slabších svetelných podmienok.
    Fíha, to sme to dopracovali, keď objektív F1.2 je podpriemerne svetelný...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od jozkopower Zobrazit příspěvek
    Fíha, to sme to dopracovali, keď objektív F1.2 je podpriemerne svetelný...
    Clonový otvor:

Panasonic 42.5mm/1,2 = 35,4mm (40000Kč)
    Sigma 56mm/1,4 = 40mm (10000Kč?)
    Fujifilm 56mm/1,2 = 46,7mm (25000Kč)
    Sony 85mm/1,8 = 47,2mm (17000Kč)
    Sigma 85mm/1,4 = 60,7mm (29000Kč)
    Sony 85mm/1,4 =60,7mm (53000Kč)

Registrace
    May 2011

kolyy, ten zoznam beriem, mňa by však zaujímalo, akú svetelnosť by mal mať podľa teba MFT objektív s označením vysokosvetelný, ak F1.2 je podpriemerný. Mám pocit nepatrične/neadekvátne zvoleného termínu.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

ISO není ISO. Ekvivalence je hodně důležitá. Nicméně je potřeba pochopit:
    a) že i na ekvivalentní ISO má větší systém větší možnosti
    b) u malého systému neexistuje plno ekvivalentních nastavení, které je možno nastavit na FF.
    Není nic, co by se vyrovnalo FF nastavené na ISO100, a podobně.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od jozkopower Zobrazit příspěvek
    kolyy, ten zoznam beriem, mňa by však zaujímalo, akú svetelnosť by mal mať podľa teba MFT objektív s označením vysokosvetelný, ak F1.2 je podpriemerný. Mám pocit nepatrične/neadekvátne zvoleného termínu.
    On je iste svetelný vzhľadom na formát, ale v širšom porovnaní, aké sa tu robí, ho za svetelný podľa môjho názoru označiť nemožno. A v tomto zmysle na M43 nijaký skutočne svetelný objektív ani neexistuje. To je podobné ako so "svetelným" Nikkorom 32mm F1.2 pre Nikon 1, ktorý bol svojho času tiež hrozne predražený. Darmo, že to malo F1.2, keď to bolo to isté ako lacné F1.8 na M43.

Obyvatel Digimanie
    Registrace
    May 2006

Je to tak. Co je na FF f/1.8, je na MFT 0.9 papírově, ale spíš ještě méně, protože taková kvalitní skla budou mít hodně elementů, a budou propouštět méně světla. To je pak celé takové nevýhodné a extrémně drahé. To je ten důvod, proč si myslím, že f/1.2 sklo na MFT by i v prémiové kvalitě mělo být cenou pod FF.
    Není, není. Nevadí. Poohlédnu se "jinde" :-)

Dnes jsem na A7R koupil brašničku. O pár milimetrů větší, v případě brzského úmyslu upgrade na A7R II.
    Cvaknul jsem si na stole první produkt, a nestačil jsem se zhrozit. Zatímco na EOS M6 postačilo produkt ofidlat štětečkem, ofouknout a pak v postprocessu vyretušovat deset až patnáct smítek, s A7R je to peklo. Není čisté nic, a stovky prachových částeček, které jsou jasně vyditelné, na to nemám nervy! :-D

Registrace
    May 2011

crashpc, kolyy, vy dvaja lapaji, už by ste v tej úprimnosti mohli poľaviť. Máte pravdu, však je tam 2EV rozdiel, len ma troška šetrite, ako majiteľovi MFT skiel F1.4 sa to strašne zle číta brrrrrr....
    Ale už viem ako na vás - práve študujem Fuji GFX 50R, predsa nebudem v dnešnej dobe fotit na krpatý FF snímač.

Registrace
    May 2011

No konečne, Sony čoskoro predstaví špičkový APS-C videofoťák. Má to kopírovať telo A7/A9 a okrem iných špecialít podporovať 4K/60p, ejha, to bude zaujímavý prístroj.
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: Bez názvu.jpg 
Zobrazení: 38 
Velikost: 171.8 KB 
ID: 2604  

Registrace
    May 2011

Fujifilm gfx50s, tak tomuto hovorím rezerva pri vyťahovaní tieňov v podpale, kde je šum, nikde, plnka 50MPx :
    Připojené obrázky Připojené obrázky Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: DSCF0771 (1).jpg 
Zobrazení: 57 
Velikost: 3.56 MB 
ID: 2605   Klikněte na náhled pro zobrazení v plné velikosti 
Název: DSCF0771.jpg 
Zobrazení: 59 
Velikost: 3.68 MB 
ID: 2606  

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2016

- Pri 42,5mm/1,2 nejde o žiadnu Leicu, ale Panasonic. Vyvíja a vyrába to Panasonic, je na tom napísané Panasonic Lumix a má to výrobné číslo Panasonic. Leica tomu prepožičiava produktové meno a možno nejaké know-how naviac, ale to nikto presne nevie. Panasonic proste používa pre prémiovú radu svojich objektívov označenie "Leica", podobne ako Sony "Zeiss" a "GM", Olympus "PRO" a Canon "L".
    Oficiální název máš popletený. Ten zní Panasonic Leica DG Nocticron 42,5 mm f 1,2 ASPH, pokud máme být přesní. A nápis Leica je přímo na objektivu:

https://www.megapixel.cz/panasonic-l...IaAkGKEALw_wcB

Samotná Leica se na vývoji podílela. Proto nese její název a není to jen nějaká nálepka pro odůvodnění vyšší ceny. Kvalita, zpracování a optické vlastnosti jsou na té nejvyšší úrovni. O tom není pochyb. Mezi fotografy mu ani nikdo jinak, než Leica neřekne.
    - Pri 85mm/1,8 nejde o Sony, ale skutočne Zeiss. Nejde teda o Sony "Zeiss", ale o produkt firmy Zeiss, rada Batis. Vyrába sa v Japonsku (špekuluje sa, že ho pre Zeiss vyrába Tamron), ale Sony s tým nemá nič spoločné. Má to označenie aj výrobné číslo produktov Zeiss.
    Netvrdil jsem, že je to Sony objektiv, ale psal jsem jeho prodejní název, tedy Zeiss Batis. Podstatné je, že porovnáváme prémiové objektivy, podobnou cenovou kategorii. Předražený český trh nechávám stranou.
    - Panasonic stojí v bežnom predaji okolo 40000Kč, Zeiss cca 32000Kč. Toto sú ceny z oficiálneho importu s riadnou zárukou. Či je Panasonic lacnejší v Hongkongu či z čierneho dovozu neviem, nechce sa mi to zisťovať, ale ak niekto chce používať takéto ceny, mal by jasne uviesť o čom hovorí. Normálne je teda Panasonic výrazne drahší, a to je Zeiss takisto vysoko predražený, ako všetky produkty Zeiss. Pre porovnanie, Sony 85mm/1,8 stojí 17000Kč, Sony 85mm/1,4 GM 53000Kč.
    - Idea, že Zeiss nedokáže vykresliť 24Mpx snímač je smiešna. Stačí sa pozrieť na testy s 42Mpx senzormi. Ak niekomu ide o dokonalé vykreslenie pórov v pokožke, stačí použiť senzor s vyšším rozlíšením. To pri M43 možné nie je. Nechce sa mi vyhodnocovať minatúrne rozdiely na nejakej obskúrnej stránke, o ktorej som nikdy nepočul. Stačí sa pozrieť na normálne testy.
    Není to žádný černý dovoz z Hongkongu, normální legální nakupování ze zemí EU. Pokud jde o ceny, to jsme už dost obsáhle diskutovali. To bych už nerozváděl. Pokud se někomu chce platit dvojnásobnou cenu za objektiv a má přitom ještě dobrý pocit že někoho podpořil, proč ne.
    Kdyby ten Zeiss měl lepší kresbu, nemám problém to přiznat. Ale ty jemné detaily vykresluje hůře a kontrast má také jasně slabší. Musel bych být slepý, abych to neviděl. A k testům s 42 mpx se vyjadřuji ještě níže.. Pokud ti však na zhruba stejné rozlišení objektiv nevykreslí nejjemnější detaily, tak vyšší rozlišení tomu nepomůže. Nepleť si dva pojmy. Jedna věc je ostrost, mikrokonstrast a druhá věc je samotné rozlišení. Když to s nadsázkou přeženu, tak kdybych měl objektiv ,,jak bláto", tak mi vůbec nepomůže, že to nasadím na 42 mpx snímač.

Panasonic stojí v bežnom predaji okolo 40000Kč, Zeiss cca 32000Kč. Toto sú ceny z oficiálneho importu s riadnou zárukou. Či je Panasonic lacnejší v Hongkongu či z čierneho dovozu neviem, nechce sa mi to zisťovať, ale ak niekto chce používať takéto ceny, mal by jasne uviesť o čom hovorí. Normálne je teda Panasonic výrazne drahší, a to je Zeiss takisto vysoko predražený, ako všetky produkty Zeiss. Pre porovnanie, Sony 85mm/1,8 stojí 17000Kč, Sony 85mm/1,4 GM 53000Kč.
    - Podstatná vec je, že Panasonic je menej svetelný o celé 1EV, pri zohľadnení veľkosti senzoru. Je jedno aký je ostrý, je proste podpriemerne svetelný, takže menej maže pozadie a je horší do slabších svetelných podmienok. Tomu absolútne nezodpovedá prestrelená cena na zhruba trojnásobku toho, čo by to malo stáť.
    Psát, že je ten objektiv podprůměrně světelný je dost zavádějící. I když to přepočteme, tak f 2,4 není nic podprůměrného. Ale souhlasím, že méně maže pozadí, ale to jsem nepopíral.
    Cena odpovídá optické kvalitě. Jak vidíme v testu, je ten objektiv celkově ostřejší s lepším kontrastem, lépe vykresluje jemné detaily. Ale uznávám, cena by měla být nižší, avšak trojnásobně určitě ne. Jak jsem psal, také je třeba zohlednit kvalitu zpracování, použité materiály, optické vlastnosti a nejen samotnou světelnost bez ohledu na vše ostatní.

A k testům. Testy, kde jsou jen směsice čísel, ničím nepodložené, které hovoří o jakémsi počtu vykreslených čar, které nikde ani nevidíš, mám dost výhrady. Jednak ty test nesedí s jinými a jednak kde je jistota, že jsou nezávislé. Každý z něčeho žije. Stačí vzpomenout, jak skončil Dxomark, který zkrachoval. Jejich sponzorem byl Nikon, kterému jaksi záhadně některé testy vycházeli lépe.

Dívat se na nic neříkající testy, které jsou dost pochybné a nepřesné v porovnání s jinými dalšími takovými podobnými a přitom ignorovat testy, kde jsou reálné snímky….? Zkus si někdy ty prémiová skla porovnat osobně. Pak se budeš divit, jak to v těch či oněch testech vychází a jaké máš výsledky ty sám. Zkus si vyfotit za stejných podmínek hlavně textury, obrázky, kde je velmi jemná kresba a texty s různě velkým písmem. Pak na ty nic neříkající testy budeš mít jistě jiný pohled.

Pravidelný diskutér
    Registrace
    Nov 2016

ISO není ISO. Ekvivalence je hodně důležitá. Nicméně je potřeba pochopit:
    a) že i na ekvivalentní ISO má větší systém větší možnosti
    b) u malého systému neexistuje plno ekvivalentních nastavení, které je možno nastavit na FF.
    Není nic, co by se vyrovnalo FF nastavené na ISO100, a podobně.
    Jakých plno ekvivalentních nastavení? Jistě, a to jsem psal, FF má výhodu světelných skel, která ale mnohdy použít nelze pro velmi malou HO. Je jen jedno nastavení, a to na nejnižší ISO. Avšak pro celou řadu situací, a pro nemálo fotografů je to většina situací, kdy si nemůžou dovolit nastavit nejnižší ISO, na kterém stejně u žádného systému šum není prakticky patrný.

Jozkopower: buď v klidu. I středoformát docela slušně šumí. Viz ukázka Fufilm GFX 50S, ISO 12800:

https://www.dpreview.com/files/p/art...F0525-ACR.jpeg

Pravidelný diskutér Avatar uživatele Cejpatka
    Registrace
    Oct 2008
    Fotografií
    2

A ten Radek "Loskyn" si nedá a nedá pokoj...
    https://www.digimanie.cz/forum/showt...ll=1#post49175

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od Loskyn Zobrazit příspěvek
    Oficiální název máš popletený. Ten zní Panasonic Leica DG Nocticron 42,5 mm f 1,2 ASPH, pokud máme být přesní. A nápis Leica je přímo na objektivu:
    Ja nemám nič popletené, to Ty príliš nechápeš čo ten názov znamená. "Panasonic" - výrobca. "Leica DG"- rada objektívov. Panasonic má ešte okrem toho rady "Lumix G" a "Lumix X".

Isteže je nápis "Leica" vpredu na objektíve, to je to hlavné. A to je samozrejme jediné, čo to má naisto spoločné s Leicou. Z boku je veľký nápis "LUMIX" a zospodu "Made in Japan Panasonic"

Samotná Leica se na vývoji podílela.
    A to vieš odkiaľ? Pracuješ v Leice?

Proto nese její název a není to jen nějaká nálepka pro odůvodnění vyšší ceny.
    A to vieš odkiaľ? Pracuješ v Panasonicu?

Kvalita, zpracování a optické vlastnosti jsou na té nejvyšší úrovni. O tom není pochyb. Mezi fotografy mu ani nikdo jinak, než Leica neřekne.
    No iste. Pre trochu vytriezvenia, vieš o tom, že prakticky každý kompakt od Panasonicu má "Leica" objektív, s presne rovnakým nápisom vpredu? Pozri sa, tu máš všetky tie objektívy najvyššej úrovne:

https://camerasize.com/compact/#630,556,647,353,ha,f

Předražený český trh nechávám stranou.
    Ten predražený trh je európsky, nie český. Tie ceny sú presne také, za aké ich tu chce Panasonic (či ostatní výrobcovia) predávať. Je to oficiálny import. Ak chceš upozorniť na to, že tie objektívy sa nejakým spôsobom dajú kúpiť lacnejšie, prosím, ale napíš to jasne, akým spôsobom a presne odkiaľ. Ty bez akéhokoľvek upresnenia napíšeš, že Batis je o 2000Kč drahší. To je proste zavádzajúce, lebo bežná cena tomu nezodpovedá.

Není to žádný černý dovoz z Hongkongu, normální legální nakupování ze zemí EU. Pokud jde o ceny, to jsme už dost obsáhle diskutovali. To bych už nerozváděl. Pokud se někomu chce platit dvojnásobnou cenu za objektiv a má přitom ještě dobrý pocit že někoho podpořil, proč ne.
    Drvivá väčšina spotrebiteľov túto cenu platí. Takže ak nehovoríš o bežnej cene, tak to jasne napíš, vrátane zdroja.

Kdyby ten Zeiss měl lepší kresbu, nemám problém to přiznat. Ale ty jemné detaily vykresluje hůře a kontrast má také jasně slabší. Musel bych být slepý, abych to neviděl.
    Vyhodnocuješ to základe jedného obskúrneho testu a ignoruješ všetko ostatné. Tie rozdiely sú vskutku drobné a môžu byť dané kľudne rôznym spracovaním.

Jedna věc je ostrost, mikrokonstrast a druhá věc je samotné rozlišení. Když to s nadsázkou přeženu, tak kdybych měl objektiv ,,jak bláto", tak mi vůbec nepomůže, že to nasadím na 42 mpx snímač.
    A ako si potom vysveltľuješ, že ten objektív je schopný vykresliť 5000 čiar plne otvorený?

http://www.opticallimits.com/sonyalp...s85f18?start=1

Psát, že je ten objektiv podprůměrně světelný je dost zavádějící. I když to přepočteme, tak f 2,4 není nic podprůměrného. Ale souhlasím, že méně maže pozadí, ale to jsem nepopíral.
    Priemer pre pevné sklá na FF je F1.8-2. F1.4 je nadpriemer, F2.8 je podpriemer. Ak tomu neveríš. vyhľadaj si všetky pevné FF objektívy, urob si štatistiku, spočítaj priemer a povedz nám, čo Ti vyšlo.

Dívat se na nic neříkající testy, které jsou dost pochybné a nepřesné v porovnání s jinými dalšími takovými podobnými a přitom ignorovat testy, kde jsou reálné snímky….? Zkus si někdy ty prémiová skla porovnat osobně.
    Ja mám Panasonic Leica objektív priamo pred sebou (15mm F1.7). A porovnal som ho so Samyangom 35mm F2.8 a hádaj k čomu som dospel. Že tá Leica nevie nič naviac. A teraz Ty - skúsil si si tie priémiové sklá porovnať osobne alebo len varíš z vody?