Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum
Strana 20 z 202 PrvníPrvní ... 1018192021223070120 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 286 až 300 z 3017

Téma: Foťák s 4K videom F1.0

Redaktor Digimanie Avatar uživatele Milan Šurkala
    Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Citace Původně odesláno od joeh Zobrazit příspěvek
    Pohlľad na dvojprocesorovú matičnú dosku nového A6500, okrem zrýchlenia operácií výrobca proklamuje vylepšenie obrazovej kvality na strednej a vysokej citlivosti ISO
    Což nemusí nic znamenat. Známe situaci jinde, např. u toho Panasonicu, kde jedinou dobrou vlastností jejich superinteligentního odšumování je to, že se dá snížit na minimum.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Milan, mám dve otázky ohľadne Panasonicu G80 /GX80/. Je pri zapnutom IBIS v 4K citeľná strata rozlíšenia / detailov ? Máš natočenú nejakú ukážku s pohybom kamery + s pohybom na scéne ? /nejaké zlepšenie AF G80 vs. GX80/
    Ďakujem za odpovede.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

- ten objektív je veľmi zaujímavý aj rozsahom ohniska, v prepočte je to v prípade 4K videa 27 - 315mm bez straty kvality / rozlíšenia
    Nenapadlo ma to hneď, ale ten ekvivalent 315mm predsa nemôže bez straty rozlíšenia. Senzor má 6000 pixelov na šírku a na 1:1 4K je potrebných minimálne 3840. To dáva crop factor 6000/3840=1,56 a ekvivalent 247mm na tých reálnych 105mm. Pri efektívnych 315mm sa číta už len 3000x1688=5,1Mpx, takže mierna strata rozlíšenia už tam nutne je.

Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Pri efektívnych 315mm sa číta už len 3000x1688=5,1Mpx, takže mierna strata rozlíšenia už tam nutne je.
    - je celkom možné, že máš pravdu. Subjektívne je obraz veľmi dobrý i na 315mm, to bude asi efektom "priblíženia", uhlom záberu. Na širokú krajinku je potrebné podstatne vyššie rozlíško ako na portrét. Neviem či ma chápeš ?

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Milan, mám dve otázky ohľadne Panasonicu G80 /GX80/. Je pri zapnutom IBIS v 4K citeľná strata rozlíšenia / detailov ? Máš natočenú nejakú ukážku s pohybom kamery + s pohybom na scéne ? /nejaké zlepšenie AF G80 vs. GX80/
    Ďakujem za odpovede.
    Ztrátu rozlišení při zapnutí stabilizace jsem nestudoval, nepřijde mi, že by tam měl být nějaký rozdíl. Zatím bohužel nemám 4K monitor, můžu akorát studovat Full HD výřezy. Pokud jde o pohyb kamery+pohyb na scéně, tak to ve 4K rozlišení nemám. Fotoaparát už byl odeslán zpět, takže případné další testy už neudělám.

Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    Ztrátu rozlišení při zapnutí stabilizace jsem nestudoval, nepřijde mi, že by tam měl být nějaký rozdíl.
    - z mojej praxe je to asi nasledovne :

- optická stabilizácia v objektíve - žiadna strata rozlíšenia, účinnost premenlivá, podľa výrobcu a typu
    - elektronická stabilizácia - najvyššia strata rozlíšenia, vysoká účinnosť, závisí od nastavenia výrobcu, dochádza až k vlneniu obrazu
    - mechanická stabilizácia na čipe - z princípu by malo dochádzať k určitej strate detailov, ale nemám overené
    - stabilizácia prístupom užívateľa s pomocou popruhu, silonu atd.
    - mechanická stabilizácia pomocou vyváženia hmotnosti, tu je problém s ťažiskom

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Ono u některých fotoaparátů dokáže stabilizace udělat neplechu, to je pravda. Ale pokud to udělá, zpravidla jde o takový problém, že je snímek na vyhození a bavit se o nějaké ztrátě rozlišení ani nemá smysl.

Registrace
    May 2011

Sony u modelu A7R II zvolili kompromis, čip kmitá, ale nemá to až taký výrazný účinok. Niekde sa tvrdí, že FF čip má podstatne vyššiu hmotnosť, preto je účinok menší. Ja si myslím, že je to aj z dôvodu zachovania čo najvyššej ostrosti obrazu, no uvidím ako to naladili v A6500, ak to kúpim...

Registrace
    May 2011

Problém môže vzniknúť raz-dva :

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

Jenže co to má společného se stabilizací? Dělá to bez i se stabilizací a podle autora jen s 35-100mm objektivem.

Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od Milan Šurkala Zobrazit příspěvek
    Jenže co to má společného se stabilizací? Dělá to bez i se stabilizací
    - tam je dual IS zapnutá a vypnutá, čip kmitá, teda aspon si to tak vysvetľujem...

Registrace
    May 2006
    Fotografií
    32

- tam je dual IS zapnutá a vypnutá, čip kmitá, teda aspon si to tak vysvetľujem...
    Regardless of Dual IS ON/OFF, some dizzy wobbling can be seen easily when camera is on the tripod.
    I found this only happens with 35-100 F4-5.6 Lens

Tedy to spíše vypadá na chybu firmwaru než hardwaru a neschopnosti interní stabilizace pracovat správně.

Registrace
    May 2011

14-140mm má zas mikro-tras, od 40s vs. 12-60mm :

Registrace
    May 2011

Panasonic GX85 IBIS super :

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

- je celkom možné, že máš pravdu. Subjektívne je obraz veľmi dobrý i na 315mm, to bude asi efektom "priblíženia", uhlom záberu. Na širokú krajinku je potrebné podstatne vyššie rozlíško ako na portrét. Neviem či ma chápeš ?
    Áno, tých 5Mpix je na video stále výborné rozlíšenie. V princípe však už zoomovaním nad tých 1:1 nič nezískaš, lebo to môžeš ekvivalentne orezať až v editore. Určite to ale môže byť veľmi pohodlné urobiť už na mieste. Inak súhlasím, že širokouhlé krajinky bývajú na detaily najcitlivejšie.

- mechanická stabilizácia na čipe - s princípu by malo dochádzať k určitej strate detailov, ale nemám overené
    Pri fotkách áno, ak stabilizácia zazmätkuje počas expozície. To sa pri videu prejaví tak, že obraz skokovito poskočí. To sa deje pri GX80 v niektorých špecifických situáciách a citlivé sú na to najmä dlhé ohniská. Je to v princípe to, čo dáva limit pre použiteľnosť stabilizácie senzoru pre video. Ak totiž nejaký pohyb prekoná rozsahom možnosti stabilizácie, tak tá nemá inú možnosť ako ten pohyb nasledovať, čo je vidieť ako náhle trhnutie obrazom. Takže kým na širokých ohniskách je možné foťák nielen držať a švenkovať s ním, ale aj s opatrnosťou chodiť, na dlhých už je to problém aj iba udržať bez toho, aby to periodicky obrazom trhalo.

Špecifická vec je zámerný pohyb foťákom, napríklad švenkovanie. Foťák totiž musí uhádnuť, že nejde o tras, ktorý má stabilizovať. Takže ak človek pohne foťákom necitlivo, ten sa pohyb bude snažiť stabilizovať až kým nenarazí na limit rozsahu a potom nastane trhnutie. Preto je veľmi dôležité pri stabilizovanom senzore začať každý pohyb jemne, aby foťák pochopil, že je to zámerné a až následne plynulo zvýšiť rýchlosť pohybu.

Problém môže vzniknúť raz-dva :
    To ma zaujalo, a keďže 35-100/4-5.6 mám, tak som ho hneď nasadil na statív a vyskúšal to. Obraz je pevný ako skala. Môžem to dať na youtube, ak by mi niekto neveril. Tipujem, že v tom videu ide o nejakú rezonanciu od statívu, ktorú zosilňuje rolling shutter efekt.

Nie, takto to nefunguje. Vypnúť/zapnúť sa dá iba komplet stabilizácia, nejde zvlášť ovládať tú v objektíve a na senzore. Ak má objektív tlačítko, tak sa ním vypne nielen OIS ale aj IBIS. Takže "Dual IS off" znamená úplne vypnutú stabilizáciu.

14-140mm má zas mikro-tras, od 40s vs. 12-60mm :
    Áno, to je známy problém, spôsobený stabilizáciou v tomto objektíve (ďalší dôkaz okrem tuhého krúžku, že tento objektív nie je primárne na video). Netýka sa však GX80 a predpokladám ani G80, kde to stabilizácia na senzore vyhladí. Pre istotu som si to teraz vyskúšal a na GX80 je obraz normálny, kým na GM5 je vidno tento mikrotras. Avšak oproti tomuto videu je to výrazne jemnejšie, neviem či to záleží na špecifickej situácii, konkrétnom kuse objektívu alebo type foťáku.

Strana 20 z 202 PrvníPrvní ... 1018192021223070120 ... PosledníPoslední