Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt Canon Powershot G1 X Mark III má APS-C čip a fázový AF

16.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Jak naznačovaly úniky, tak se i stalo. Společnost Canon představila nový profi kompakt PowerShot G1 X Mark III. Ten dostává 24MPx APS-C senzor, duální pixely pro fázové ostření a F2,8-5,6 objektiv. 
Canon inovuje nabídku svých profi kompaktů a představuje nový PowerShot G1X Mark III, který nahrazuje starší PowerShot G1 X Mark II. Novinka dostává o trochu větší senzor o velikosti APS-C. Úhlopříčka tak vzrostla z 1,5" na zhruba 1,73". Nahoru šlo také rozlišení, které nyní činí 24,2 megapixelů. Obraz z něj je zpracováván procesorem DIGIC 7.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III
 
Objektiv má reálné ohniskové vzdálenosti 15-45 mm, což po přepočtu dává širokoúhlých 24 mm až 72 mm. Fotoaparát tak přišel o velkou část zoomu, neboť předchůdce končil až na 120 mm. Velmi výrazně se zhoršila i světelnost. Na nejširší ohniskové vzdálenosti dosahuje pěkných F2,8, nicméně předchůdce měl ještě mnohem lepších F2,0 a na maximálním zoomu se zhoršila z F3,9 na nynějších F5,6. Uvážíme-li, že se velikost senzoru až tak moc nezvětšila, jde o značný krok zpět. V hloubce ostrosti jej tak budou překonávat nejen kompakty jako Panasonic LX100, ale pozadí budou více mazat dokonce i 1,0" kompakty jako Panasonic LX15, Sony Cyber-shot RX100 III (a pozdější) nebo dokonce konkurence z vlastní stáje PowerShot G5 X a G7 X Mark II
 
Canon PowerShot G1 X Mark III předpokládaná světelnost
 
Protože mnoho čtenářů bylo v minulosti nadšeno z informací ohledně velkého APS-C čipu (očekávání malé hloubky ostrosti a nízkého šumu), dovolil jsem si udělat jeden malý předběžný výpočet. Za předpokladu, že by PowerShot G1 X Mark III měl průměrný průběh světelnosti typický pro tyto kompakty, vypadala by clona ekvivalentní full frame senzoru tak, jak vidíte na grafu výše. Pro větší mazání pozadí je nutné mít nižší přepočtenou clonu (menší hodnota na grafu je lepší, nový G1 X Mark III je červená linka). Vede tedy Lumix LX100. Jak je vidět, původní G1 X Mark II maže pozadí navzdory trochu menšímu senzoru výrazně lépe než novinka a totéž platí i pro Canon G5 X/G7X. (pozn. žlutá čára Sony RX100III+ je pod tmavě modrou čarou Panasonicu LX15 - mají takřka totožný průběh světelnosti)
 
Objektiv se 3x optickým zoomem se skládá z 9 optických členů v 8 skupinách, z toho 3 členy jsou oboustranně asférické a jeden je asférický jednostranně. K dispozici je inteligentní optická stabilizace obrazu. Ta má až 4EV účinek a při natáčení videa se můžete těšit na stabilizování v 5 osách. Minimální zaostřovací vzdálenost je 10 cm na nejširší a 30 cm na nejdelší ohniskové vzdálenosti. Fotoaparát je vybaven snímačem s duálními pixely (Dual Pixel AF), umí tedy ostřit i fázově. Nabídne tak velmi rychlé ostření jak u fotek (0,09 sekundy), tak i u videa. Samozřejmostí je i podpora manuálního ostření a potěší také focus bracketing.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III objektiv
 
Expozici je možné řídit automatikou, je zde i priorita clony, času a plný manuál. Citlivosti mohou být od ISO 100 do 25600, automatice pak lze nastavit horní hranici tohoto rozsahu a způsob, jak se bude ISO navyšovat v závislosti na zoomu. Pokud jde o expoziční časy, zde se Canon moc nepředvedl a rozsah začíná až na 1/2000 sekundy. Maximem je pak 30 sekund a nechybí bulb režim. Potěší však to, že vedle irisové clony můžete využít i ND filtr. Ten se může pro kreativní focení rozhodně dost hodit. Synchronizační čas blesku činí 1/2000 sekundy, podporovány jsou i externí blesky Speedlite.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III ovládání
 
Přístroj zvládá sekvenční snímání s rychlostí solidních 9 fps pro maximálně 24 JPEGů nebo 19 RAWů (ty jsou 14bitové). V případě, že chcete využít průběžné ostření, budete muset počítat maximálně se 7 fps. Další oblastí, kde Canon zůstává poněkud pozadu, je rozlišení videa. Zatímco ostatní už několik let produkují 4K přístroje, Canon očividně ještě pár let zůstane maximálně u Full HD (řada G1 X mívá velmi dlouhý životní cyklus). Maximem je tak nadále rozlišení 1920×1080 pixelů při maximálně 59,94p. Využívají se MP4 soubory s kodekem MPEG-4 AVC/H.264 a stereo zvukem. Pochopitelně nechybí Wi-Fi (IEEE 802.11b/g/n), dynamické NFC a Bluetooth 4.1 LE.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III displej
 
Canon PowerShot G1 X Mark III je vybaven interním OLED hledáčkem s 0,39" úhlopříčkou a rozlišením 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů). To je velmi vítané zlepšení, protože předchůdci hledáček chyběl a byl k dispozici jen za opravdu velký příplatek. Dále tu najdete plně polohovatelný 3,0" displej s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Ten je navíc dotykový a už víme z minulosti, že Canon dotykové displeje umí dobře.
 
Podporovány jsou paměťové karty SD, SDHC a SDXC včetně UHS-I verzí. Li-Ion akumulátor NB-13L má vydržet jen na pouhých 200 snímků, v ECO režimu se má pak výdrž vyšplhat na 250 fotografií. Rozměry fotoaparátu činí 115,0×77,9×51,4 mm a váží 399 gramů včetně baterie a karty. Cena byla stanovena na $1299, což je bohužel dvakrát tolik, za kolik je k sehnání předchozí druhá generace (cca 34.000 Kč s DPH). V prodeji bude i sluneční clona ($59), podvodní pouzdro ($499) a kožené pouzdro ($99).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.