Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon a Panasonic dostávají po 2 oceněních TIPA 2022

3.6.2022, Milan Šurkala, aktualita
Nikon a Panasonic dostávají po 2 oceněních TIPA 2022
V letošních cenách TIPA Awards 2022 jsme měli ještě několik výrobců, kteří si odnesli po dvou oceněních. Mezi ně patřil Nikon se dvěma CSC fotoaparáty a Panasonic, který to dostal pro jeden fotoaparát a jednu videokameru.
Letos jsme měli na cenách TIPA Awards 2022 velký rozdíl mezi nejlepším Canonem a Sony s 5 oceněními a těmi dalšími, kteří si odnesli nanejvýš dvě ceny. Mezi takové patřil např. Nikon, který dostal titul za nejlepší APS-C fotoaparát. Tím se stal model Z Fc. Má 20,9MPx snímač CMOS, procesor EXPEED 6, 11fps snímání a 4K30p video. Citlivost lze vyhnat až na ISO 51200. Cílí také na vloggery díky otočnému dotykovému LCD nebo možnosti použít externí mikrofon. S adaptérem FTZ lze použít i starší objektivy s F-mount.
 
Nikon Z Fc
 
Nejlepším profesionálním full frame fotoaparátem je Nikon Z9. Ten má 45,7MPx vrstvený snímač CMOS, který zvládá 30fps snímání do JPEGu a 20fps v RAWu. Už v základu zvládal 8K video při 30p a nyní s novým firmwarem umí i 12bitový RAW záznam v 8K60p, a to interně.
 
Nikon Z9
 
Dostáváme se k Panasonicu a nejlepšímu hybridnímu fotoaparátu pro 4K. Tím je letos Panasonic Lumix GH6, který exceloval i v naší recenzi. Umí skládat 8 snímků do jedné 100MPx fotografie, a to bez využití stativu, stabilizace nabídne 7,5EV účinek, sekvenční snímání může být až 75 fps. Zvládá 5.7K video při 30p, kodeky Apple ProRes 422HQ, 4K ve slow-motion a autofokus je dostupný i při vyšších snímkovacích frekvencích. Zajímavostí je i aktivní chlazení.
 
Panasonic Lumix GH6
 
Nejlepší profesionální videokamerou je Panasonic Lumix BS1H s bajonetem L-Mount. Kamera má malé rozměry 9,3×9,3×7,8 cm a uvnitř je 24,2MPx full frame snímač. Natáčet je možné 5.9K video, dosahuje více než 14EV dynamického rozsahu. Snadno se dá namontovat na drony, aktivní chlazení umožní natáčet i dlouhé klipy bez přehřívání. Nechybí ani Wi-Fi a Bluetooth.
 
Panasonic Lumix BS1H
 
Zdroj: tipa.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.