Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
Komentáře od Pavel Matějka (3)
na to porovnání stabilizace videa jak chci, pořád se mi zdá to bez stabilizace míň rozklepané, než s obyčejnou stabilizací. Nemáte to přehozené?
Odpovědět0  0
že v kapitalismu, když něco chybí, tak se hned najde někdo, kdo to vyrobí a dodá.

Zapomněli říct, že to platí jen pro případy, kdy na tom vydělá alespoň sto milionů dolarů...
Odpovědět1  2
Malá restaurace v Praze přes 300 tisíc měsíčně, větší přes 600. Stačí si vyhrabat ta nařízení a spočítat si to. Někteří lidé to udělali a pak se šli zeptat. A je to tak. Pokud některý hostinský nemá dost, tak neví, o co a jak může žádat.

Podle naší slavné opozice tito lidé už vyškrabují špínu z hrnců a pánví aby přežili, ale to jsou jen žvásty.
Odpovědět0  2
Kdybys trochu četl, tak bych věděl, že chudák hostinský, pokud není hloupý, vydělá na dotacích a náhradách víc, než za provozu. I ten, který by už za normálního provozu zkrachoval.
Odpovědět0  2
Nikon ty chystané lepší kompakty zrušil ­- protože o ně nebyl zájem. A zájem o ně nebyl proto, že měly víceméně nesmyslné rozsahy ohnisek...
Odpovědět2  1
Protože nemá prostředky na vývoj bezzrcadlovek.
Odpovědět2  1
Jo? Pokud vím, posílá na nás Jupiter z Oortova oblaku komety, které by normálně neměly tak výstřednou dráhu a k nám by se nepřiblížily.
Odpovědět0  0
Dneska jsem se dozvěděl, že tři králové byli Evropan, Asiat a Afroameričan. To jde, ne? Cca 1500 let před Kolumbem...
Odpovědět4  0
bude úpadek Olympusu pokračovat, ať už patří komukoliv a jmenuje se jakkoliv.
Odpovědět5  0
Já chápu, že se s čtyřiašedesáti megapixely dá udělat softwarové kouzlo, například HDR v jedné expozici 16 MPx obrázku, ale pořád je to jen výpočet malůvky ze šumu.
Odpovědět1  0
ale 12 bitů poskytne 12 EV. Takže to bude přemapované na nižší DR.
Odpovědět0  0
Úsporami nelze vydělat, přísloví o tom, že ušetřená koruna je vydělaná koruna, lže. Vydělat lze poctivou prací, vynalézavostí, invencí, investicemi ­- nebo také ekonomickým zločinem. Ale úspory vedou jen do pekel.
Odpovědět1  1
Politiků? Ale kdež, ten zavádějí ­"ochránci demokracie­", například takzvaní elfové ­(ve skutečnosti skřeti­).
Odpovědět0  2
Silně pochybuju, že z nich vyhodila Exif.
Odpovědět7  0
On myslel dokonce Ryzen řady 5000.
Odpovědět1  0
To mi připomíná Intel, když teď jeho procesory prohrávají všechny bechmarkové testy proti AMD, tak mluví o pocitech z používání jeho procesorů...
Odpovědět1  1
Ten už je úplne v rejži?
Odpovědět0  2
mhyslí vážně, už i on si musel všimnout, že zrcadlovky nemají budoucnost a hlavně zákazníky.
Odpovědět3  1
že vzít si s sebou na takovou příležitost fotografa je vlastně tak trochu pojistka, že necouvnu. :­-­) Je jedno, jestli je to profík nebo jen kámoš s mobilem.
Odpovědět0  0
Problémem pro fotoaparáty nejsou horší výsledky a menší možnosti focení mobilem ­- problém je v tom, že focení mobilem drtivé většině lidí stačí. A mají ho v kapse nebo kabelce pořád po ruce. Tohle je krám velikosti foťáku, který s sebou už skoro nikdo nechce tahat.
Odpovědět5  0
G7 X MarkII. Ano, šum je rozpatlaný Digicem. Kdyby nebyl, tak by se na to koukat nedalo vůbec.
Odpovědět3  1
Jeden z těch současných profikompaktů od Canonu mám, 20 Mpx na 1­", a šum je znatelný i na základním ISO.
Odpovědět1  1
Jenže DSLR od Panasonicu nikdo nekupoval. Ty od Sony, nástupce Minolty, se prodávaly dobře.
Odpovědět2  0
Jednu výhodu má ­- na sluníčku se pomaleji ohřívá.
Odpovědět2  1
Ona se taky blíží doba, kdy kliknete na mapu Google, určíte směr, osvětlení, případně osoby a ekvivalentní ohnisko a dostanete obrázek... Jo, zní to možná jako scifi, ale podle mě to bude tak do patnácti, dvaceti let. A vzhledem k tomu, že v té době už budeme všichni jen konzumenti internetu a jakékoli vlastní příspěvky budou nemožné, protože bychom náhodou mohli zveřejnit něco proti systému, nebude to doba nikterak veselá.
Odpovědět2  0
Kdo by se na ně chodil dívat?
Odpovědět0  1
za důkaz, že Olympus bude pod novým majitelem normálně fungovat. Přitom musí být i hlupákovi jasné, že je nový model výsledkem nějakou dobu, třeba rok, trvající práce vývojového oddělení, zatímco pod novou firmou Olympus vlastně ještě není. I kdyby ten obchod už oficiálně proběhl, následné změny vždycky pár měsíců až let trvají.
Odpovědět2  0
Taky si myslím, že ho neoznámil Putin...
Odpovědět0  0
Nevěř tomu, že do toho reportéři nemluvili a že to někdo rozhodl za ně. Podle mě ta změna musí vycházet právě od nich, vedení je úplně jedno, čím jeho reportéři fotí, pokud to přináší dostatečný zisk.

Respektive nejspíš dostali k posouzení nabídky předních výrobců a porovnávali. A pokud chtěli přejít na bezzrcátka, vybírali mezi uceleným funkčním systémem od Sony a nedostatečnými začátky od Ca a Ni.
Odpovědět1  0
lidé, tvrdící, že bojují za demokracii, ve skutečnosti jdou proti ní a proti výsledkům demokratických procesů, a rasisté tvrdí, že bojují proti rasismu. A všechno to začíná politickou korektností, tedy neochotou nazývat věci jejich pravými jmény.
Odpovědět8  0
co nedávno kompletně přešla na focení iPhony? Nebo to byla jiná?
Odpovědět0  1
Ten hledáček je fakt bezkonkurenčně malý, třeba Nikon D3500 má 0,85x....
Odpovědět0  1
od firmy, která nedokáže zásobit své autorizované servisy náhradními díly, takže pak člověk musí vyhodit tři roky starý foťák, už stejně nekoupím ani šroubeček.
Odpovědět0  2
Tyhle hnusárny tady už dávno jsou. Jde jen o to, kdo vás zažaluje. A pište si, že u nás takový soud homosexuálové vyhrajou.
Odpovědět2  1
Ta je asi úmyslně malá, aby lidi kupovali gripy... Takhle velký foťák by si zasloužil aku alespoň na 500 expozic.
Odpovědět0  0
To bylo na paralelním rozhraní, to se už dávno nepoužívá.
Odpovědět0  0
Zrovna tak může přijít třeba Z7 Mark II nebo Z710.
Odpovědět0  0
MFT přístroje se objevily i jako ­(pseudo­) Kodak a Xiaomi, ale tam to asi nepokračuje...
Odpovědět0  0
Najít ten seznam na nepřehledném adobáckém webu nedokážu, ale s mým Zenfone Max Pro M1 to fungovalo taky, když jsem to zkusil. Hned to letělo pryč, je to kravina.
Odpovědět2  0
byla to milá hračka, jen to neumělo 16 bit barevnou hloubku ­- proto hračka. No a teď za ty peníze je to nástroj pro profíky, který pouštím z hlavy. Nebudu za to platit 3x tolik, než mě stojí program pro zpracování fotek.
Odpovědět2  0
fotky licencovat holt nebude.
Odpovědět1  1
Ale jo, prodávají se, všechny mají rozumně zvolené rozsahy ohnisek pro svoji cílovou skupinu. Já, když to tenkrát Nikon chystal, jsem nadával, proč nemůže udělat něco s rozsahem 24­-120 nebo třeba 28­-200, prostě cestovní kompakt. Ty dva krátké kompakty se měly pokusit nahradit širokáče a krátké základy fullframů? Nebo co to mělo znamenat? No a k tomu ultrazoom, kterých jsou tucty.
Odpovědět0  0
Pokud si vzpomínám, tak Nikon tenkrát zařízl tři už zkonstruované kompakty. A já se mu nedivil, ani jeden neměl takový rozsah ohnisek, aby měl šanci prodávat se ve větším počtu.
Odpovědět0  2
tak koukám, co se od Nikonu prodává ­- jsou to jen ultrazoomy a odolňáky, všechny s pidičipem. Nabídka k ničemu...
Odpovědět7  0
"plně polohovatelný ­(otočný o 270°, dopředu lze vyklopit o 176°­)­" ­- pod pojmem plně polohovatelný si nepředstavuju hodnoty, které končí před plným otočením či vyklopením. Dopředu by měl displej jít vyklopit o víc, než 180°, přičemž 180° je minimum. 176° beru jako výsměch.
Odpovědět2  0
Mám takový pocit, že video se točí i na mobilech. Pravda, málokdy v 8K.
Odpovědět0  1
Protože vývoj karet dnes táhnou mobily, ne foťáky.
Odpovědět1  2
Myslíte lidstvo. Mnozí jednotlivci jsou hrozbou už dávno.
Odpovědět1  0
To je nadšení nebo strach? Já bych se toho bál ­- organické prvky jsou časově nestabilní v nezanedbatelné míře. Aby se mi u drahého přístroje časem měnilo podání barev a třeba i klesala citlivost čipu, o to bych tedy vůbec nestál.
Odpovědět2  0
virtuální kopie ve Vyvolat...

Tvorba výstupů v ZPS má jednu nevýhodu ­- člověk si nemůže vybrat, kde si to dá udělat. Já třeba dělám fotoknihy u Bontie, kvalita mi vyhovuje a ceny jsou lepší.
Odpovědět1  0
Všechny konspirační teorie jsou vymyšleny tak, aby dávaly smysl ­- proto jim lidé uvěří.

Mně se líbí ta, že koronavirus do Wu­-Chanu přivezli Amíci na celosvětové armádní sportovní hry v říjnu 2019. Jeden se jim při neopatrné manipulaci nakazil, tak ho letecky lifrovali domů. Proto tajné služby tvrdí, že není umělý, a Trump opět jede po Číně jako slepice po flusu pod průhlednou záminkou ­- připravil si pro to půdu.
Odpovědět1  1
Navíc jsou lidi za jakž takž slušně fotící mobil ochotni vypláznout dvacet až třicet tisíc.
Odpovědět0  0
Ale pohnuly. Tenkrát byly soudy závislé ­- na KSČ a zákonech. Teď jsou nezávislé, na zákonech, na logice, na selském rozumu, na čemkoliv ­- vyhraje ten, kdo víc zaplatí. A navíc jsou soudci prakticky neodvolatelní.
Odpovědět3  0
Používá standardní formát LCP ­(a pro foťák DCP­) jako Adobe, takže když si nainstaluješ DNG Converter, získáš spoustu profilů spousty objektivů. A dají se sehnat na netu i další, pomocí strejdy Googla.

Problém nastane, pokud používáš foťák, který ukládá profil objektivu přímo do RAW souboru. Já mám třeba Canon G7 X II. ZPS používá interně open source knihovny dcraw, které to neumějí a asi ještě dlouho umět nebudou. Jediná pomoc je zase ten DNG Converter ­(se kterým ZPS spolupracuje naprosto bezešvě, nainstaluješ, nastavíš a zapomeneš, že ti RAWy otevírá on a ne ZPS­) a nastavení interpolace přes něj. Pak to funguje dobře.

Odšum, no, jak bych to řekl, nemám moc srovnání, ale asi tak středně. Jde to dost vylepšit dalším nastavením, lze ladit odšum pro konkrétní odstíny nebo jasové úrovně, takže se to nakonec dá vylepšit docela dost.
Odpovědět4  0
že jaro už je ­- meteorologické, které se počítá na celé měsíce, tedy březen, duben, květen. Astronomické už přijde taky brzo.

Modul vyvolat bude rychlejší, když si v nastavení rychlého náhledu snížíte kvalitu zobrazování. Střední podle mě úplně stačí a extra fotky vám nikdo nebrání piplat v kvalitě nejvyšší.

Zajímalo by mě, jestli někdy přidají do Vyvolat možnost virtuálních kopií. Už jsem jim to i navrhoval.
Odpovědět0  0
jakoby v EU a v USA nebyla cenzura jako řemen a internetové firmy ji nemusely respektovat.
Odpovědět2  0
A třeba je tam někde překlep ­- i to se stává. 14­-55 by vypadalo líp? Nebo 24­-75?
Odpovědět0  0
Proč záhadou? Třeba tam zase bude špičková optická kvalita, ne?
Odpovědět0  0
je Foveon slepá ulička. Tedy o takové době snah o jeho zdokonalení spíš slepý bulvár... Vysoké rozlišení se dá docílit i jinak a na citlivost prostě musí zákonitě dojet.
Odpovědět1  1
Například jim foťák počurala doga...
Odpovědět2  0
Bez Sony by se k tomu ­(pravděpodobně o pár let později­) dospělo také. Dobře navržené bezzrcadlovky prostě nabízejí více.
Odpovědět5  0
Jen ať si konkurují. Je větší výběr a nutí to výrobce k vylepšování obojího.

Větší prodeje bezzrcadlovek jsou alespoň zčásti způsobeny přechodem od zrcadlovek. Pokud by neexistovaly, prodá se celkově míň ­- zrcadlovkáři by neměli kam přecházet.
Odpovědět8  0
Radši si to ani představovat nechci. Ale mohlo by se to dávat do mobilů, ty se stejně po dvou létech vyhazují. 2 mikrony velké pixely, to by odpovídalo.
Odpovědět1  0
Taky tak. Navíc si kvůli titulku začínám připadat jako podprůměrný.
Odpovědět0  0
Antone Pavloviči?
Odpovědět2  1
aby mi nebylo líto to při první drobné závadě vyhodit.
Odpovědět2  4
Právě to, že se složí pixel ze čtyř subpixelů, šum krásně potlačí. Stačila by jedna recenze a došlo by to i FF fotografům...
Odpovědět2  2
proč se tyhle nové směry neprojevují i u foťáků. Příliš vysoká cena velkého snímače se 140 nebo 260 megapixely? Drahý výkonný procesor s pamětí?

Nebo si to firmy šetří pro budoucí čas ­- až začnou mobily dohánět plnoformát? :­-)
Odpovědět2  2
Měl by ses dovzdělat, než někam něco napíšeš. Tvé znalosti odpovídají roku tak 2012. No a na fóra přece chodit nemusíš, že?
Odpovědět3  2
Jasně, ostření na plochu čipu bude vždycky přesnější, než na nějaká čidla bokem přes zrcátko. Dnes, kdy bezzrcadlovky překonaly DSLR i v rychlosti ostření, není prakticky důvod DSLR kupovat. Ano, ještě nějaký čas se bude v diskusích tvrdit, že elektronický hledáček nikdy nemůže nahradit optický ­- bez ohledu na to, že už ho vlastně nahradil a hledáčky dražších bezzrcadlovek optiku dávno překonaly i v praktickém použitíí.
Odpovědět7  3
Případně ho dávat s novou bezzrcadlovkou v ceně.
Odpovědět0  0
Jo, OLED displeje vyřešilo LG tak, že jsou všechny svítící diody bílé a nad nimi jsou anorganické barevné filtry. Původní idea barevně svítících diod vzala dávno za své kvůli nestabilitě modré barvy. Pokles jasu s časem se dá dohnat ­- za cenu zvyšování spotřeby.

Prostě to není ono a snímač taky nebude to pravé ořechové, I am sorry.
Odpovědět2  0
kdy se na to vykašlou. Organický snímač bude v čase barevně nestabilní a jeho citlivost bude klesat. Nijak nestojím o něco takového.

Jestli Panasonic sníží ztráty, když bude muset snímače nakupovat, no, to se teprve uvidí.
Odpovědět1  0
Proč paskvil? Je to prostě hračka pro lidi bez větších nároků, kteří chtějí foťák s velkým přiblížením a nechtějí se nic učit. Věřte tomu, že většina lidí se stovek možností nastavení na lepších foťácích bojí.
Odpovědět2  2
není až tak veký rozdíl, vadí spíš rozdíl tvaru a objemu. Drtivé většině lidí fotky z mobilu stačí ­- jejich věc.
Odpovědět3  0
vejde méně ztrátově komprimovaných RAWů než bezeztrátově komprimovaných? Je to ztracené v překladu, nějak to souvisí s pomalostí ztrátové komprimace ­- nebo je u Fuji ztrátová komprimace méně účinná, než bezeztrátová ­(a tedy zbytečná­)?
Odpovědět0  0
Snímač Lytro? O ty se už od dubna 2018 nikdo nesnaží. Slepá ulička.
Odpovědět1  0
Chybička se mi vloudila, na AI nemám. Má tam být: ­"její přítel, který jí na chvíli půjčil mobil­". Tak, jak jsem to napsal, by na obrázu musel být ségra místo jejího přítele.
Odpovědět1  0
že za pár let bude snímací čip nahrazen generátorem bílého šumu a fotku vyrobí AI pomocí přesného určení polohy a natočení mobilu, předpovědi počasí, znalosti denní doby, polohy slunce či měsíce, určení polohy a identity v blízkosti se vyskytujících osob a databáze snímků z celého netu. Tupým zásobovačům sociálních sítí fotkami bude úplně jedno, že na obrázku bude mít kámoška místo tepláků džíny a jinou barvu halenky, než v reálu ­- nebo že na fotce jídla bude místo kung­-pao švejžužu, či dokonce místo ségry její přítel, kterému na chvíli půjčila mobil... :­-)
Odpovědět3  0
vytvářet ve Vyvolat více verzí výsledného snímku.
Odpovědět0  0
Bez DNG converteru využívají interně knihovny dcraw, seznam foťáků je na https:­/­/www.zoner.cz­/podpora­/fotoaparaty.aspx. Ale když jsem to zkoušel naposledy, neumělo to použít interní ­(přímo do souborů RAW vložené­) profily objektivů ­(což je u mého G7 X Mark II hodně velký problém­). Lepší je jet přes ten converter a zaškrtnout si interpolaci při převodu do DNG.
Odpovědět2  0
Když vám dnes nový ajfoun vydrží půl hodiny šest metrů pod vodou, tak nač je třeba odolný kompakt, proboha? Jo, zoom, ano, já taky rád zoomuju a mobilem prakticky nefotím. Ale všiml si někdo z vás, co se odvoláváte na zoom, že 99% lidí je to srdečně jedno? Když teď navíc můžou kupovat mobily se třemi ohnisky?
Odpovědět0  2
Souhlas. Naopak se domnívám, že jako další teď vymřou obrněné kompakty ­- mobily je nahradí také.
Odpovědět0  1
Ten rozdíl tam je. Nevím, jestli zásadní, ale v každém případě při správném využití a zpracování jednoznačně k lepšímu.
Odpovědět1  0
Proč? Protože z toho jde vycucat větší dynamický rozsah, tak je to špatné? Já bych takový čip bral hned.
Odpovědět4  0
Pak se ovšem naskýtá otázka opačná ­- proč jim nedají 24 MPx? To je přece logický další krok, ne?
Odpovědět0  0
Když dnes kompakty v podstatě už nikoho nezajímají, proč se výrobci nedokáží vrátit na řekněme 12 MPx a docílit tak použitelných výsledků? Sony by odmítlo vyrábět takový snímací čip?
Odpovědět1  0
Jde o matematicky triviální hloupost toho, kdo to poprvé vymyslel. Expozice každé buňky snímače ­(nebo každého zrnka chloridu stříbrného v citlivé vrstvě­) je naprosto nezávislá na tom, kolik světla dopadne kamsi daleko od něj. Vy do toho taháte počet pixelů, ne množství světla.
Odpovědět0  3
To, že kvalita fotografie závisí na množství světlka na snímači, je stále dokola tupě opakovaná pověra. Ne. Závisí na množství světla, které dopadne na jednotku plochy snímače.
Odpovědět0  1
A pokud bude organický snímač stejně málo stabilní v čase, jako obrazovky OLED, tak bude lepší jej nekupovat. Však už se ví, že OLED je slepá cesta a vyvíjí se microLED ­- zase z křemíku, žádná organika. Dlouhodobé stabilitě organických materiálů prostě nevěřím ­- vždyť i ty pevné plasty stárnou a křehnou...
Odpovědět2  0
Teda vlastně nezvládne ­- musí člověk otevírat ten RAW přes DNG Converter, ten se o to postará.
Odpovědět0  0
Tak ono je zvládne i ZPS X. :­-)
Odpovědět0  0
Naširoko je to sklo trochu měkčí v rozích. Jo a vady ­- nebudete se stačit divit, až si otevřete RAW z 24 mm ohniska v programu, co neumí korigovat soudkovou vadu.
Odpovědět1  0