Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
Komentáře od Pavel Matějka (4)
On snad reklamě ještě někdo věří? Připomínáte mi mou tchyni, jak jásala nad Arielem, jak v reklamě tu košili krásně vypere. Dokud jsem jí nevysvětlil, že nejdřív se natočí čistá košile, pak se zasviní a pak se to správně sestříhá a spojí. Stačí se podívat na libovolnou reklamu v telce ­(místo odbíhání na WC­) a dvě ze tří nestydatě lžou a ta třetí zamlčuje pravdu. Proč by právě Huawei měla dělat reklamy jinak, proboha?
Odpovědět2  0
To je začarovaný kruh ­- bez aplikací se mobily s novým OS neprodají a bez prodejů nebude na ně nikdo programovat. Potřebujete to nějak rozjet.

Microsoft to rozjížděl silou svých miliard a docela mu to šlo ­- jenže jenže. Nejdřív páni programátoři předělali celý OS 3x za sebou, přičemž to nešlo upgradovat, pročež lidi přestali mít zájem se s tím prčit. A pak z toho Nadella prostě vycouval. Přitom se mu v bankách válí zbytečně desítky miliard ­- kdy by pět z nich dal do marketingu a dal programátorům ­(třeba dočasně­) exkluzivní podmínky, tak by dnes běhala po světě první stovka milionů mobilů s Windows 10 Mobile. Nemusel by se snažit procpat na Android se svými aplikacemi. Kdyby pak dal novější verze mobilních Office jen na Windows, měl by kšeft zaručený.
Odpovědět0  0
Souhlasím, ale drobný problém tady je ­- aplikace. Pokud na nový systém nebude aspoň dvě stě tisíc appek, nebudou jej lidi používat. Jedinou šanci má teda systém, který bude umět používat aplikace pro Android nebo pro iOS.
Takže nový OS by musel umět využívat appky z Google Play ­(Google by to musel umožnit, nebo by ten systém aspoň musel simulovat Android při přístupu do obchodu­) a zároveň by na něj musely rychle přibývat nativní aplikace, které by jely rychleji a míň žraly baterku ­(to by asi nebyl problém udělat­), ale především by musely líp vypadat a mít lepší ergonomii.
Odpovědět0  0
Řekl bych, že z majitelů malých kompaktů přešlo na focení mobilem docela dost ­- aspoň tak 90%. A teď přijdou mobily s periskopickým objektivem ­- čeká nás nejdřív 10x zoom. Při velikosti snímacích čipů v mobilech to ani se světelností nebude bůhvíjaký průšvih.
Odpovědět0  0
Já mám na novém mobilu foťák vlevo nahoře v rohu ­- pořád si to zakrývám prstem, když už teda chci něco vyfotit ­- nebo spíš naskenovat účtenku. Kterej debil vymyslel tohle umístění? S foťákem uprostřed se mi to nikdy nestalo.
Odpovědět3  0
Kyselé hrozny...
Odpovědět0  2
Vyrovnaly rychlost a překonaly přesnost ­- u bezzrcadlovek neexistuje FF­/BF problém. Takže překonaly.
Odpovědět0  2
Spotřeba je zcela marginální výhoda ­- není problém mít v zavazadle místo jedné náhradní baterky třeba čtyři. Ostatně část problémů bezzrcadlovek v tomto změru je způsobena snahou o malé rozměry ­- taková Sony A7 III už vydrží na jedno nabití docela dost.
Odpovědět1  1
Právě. Moc se stále víc centralizuje a svoboda člověka je za pomoci nadšených idiotů i placených hajzlíků stále více omezována ­- až jí začíná být méně, než v tzv. ­"době nesvobody­"...
Odpovědět1  1
No, ještě něco ­- bezzrcadlovky překonaly zrcadlovky právě v tom, o čem se tvrdilo, že budou mít DSLR vždycky lepší: V autofokusu a v hledáčku. A bude to pokračovat. Zrcadlovkám zbývají v podstatě dvě výhody ­- spousty ­(zastaralých­) objektivů a malá spotřeba.
Odpovědět3  3
Dospělá liška polární má s ocasem 80­-105 cm. Tohle musí být mládě, nezkušené, zvědavé, hravé.
Odpovědět3  0
Oh yes, H.264 už je ztrátová komprese demosaicovaných obrázků. RAW video bude asi obdoba RAW fotografií, ne? Surová data ze snímače, maximálně s bezeztrátovou kompresí pro snížení objemu.

Ještě bych dodal, že video se komprimuje ještě jinými postupy, než fotky ­(JPEG­). Laicky řečeno se ukládají jen změny v obraze proti předchozímu snímku a jednou za několik políček se uloží jeden ­(komprimovaný­) snímek komplet, aby bylo z čeho vycházet.
Odpovědět3  0
Nemělo to být HDP? To by dávalo smysl..
Odpovědět0  0
Lumia 950 taky nebyla za pusinku, že?
Odpovědět0  0
Taky jsem nad těmi Sony a Lumixy dlouho uvažoval. A nakonec koupil Canon G7X Mark II. Vyhrála lepší ergonomie a ovládání spolu se světelností a slušným rozsahem zoomu včetně malých rozměrů, vejde se do spousty kapes. :­-­) Navíc mi tenkrát Canon vrátil 750 Kč v cashbacku. Neexistující 4k video mě nesvrbí, foťáky mám především na focení.
Odpovědět1  0
Někde jsem četl, že je Oly závislý na Sony a to si asi nebude přát další konkurenční FF bezzrcadlo.
Odpovědět0  0
Dostane za to dvě nejlevnější začátečnické DSLR Canon se seťákem. Přístroje vcelku na nic.

My, dospělí lidé sami mezi sebou, ovšem dobře chápeme, že kvalitní kompakt má úplně jiné využití, než humpolácká zrcadlovka. Proto já k ní vždycky nějaký mám, i když trochu menší a levnější, než je tenhle Panák. V současné době Canon G7 MkII, poté, co mi odešel Oly XZ­-2 a já se dozvěděl, že je servisy Olympus už neopravují, protože jim firma nedodává žádné náhradní díly.
Odpovědět4  1
Na mobily, které si lidi běžně pořizují na půl roku až dva roky, se dávají tvrzená skla jako třeba Gorilla Gllass, a na foťák, který by měl sloužit podstatně déle, se nedává nic?
Odpovědět2  0
co jsem zjistil, že se fotoaparáty Olympus prakticky neopravují, protože firma není schopna zásobit servisy náhradními díly, tak Oly nikomu nedoporučuji, a to velmi důrazně.
Odpovědět2  1
A proto velký bratr používá nejčastěji kamery s 320 řádky a k tomu černobílé. Ona je trochu potíž ty balíky dat z 8K nejdřív někam dopravit ­- a potom zpracovat a uložit.
Odpovědět0  0
Panasonic skončil u LiveMOS.
Odpovědět0  0
lomo­-krám, ale na druhou? :­-)
Odpovědět0  0
Ale spoustu toho neumí. Já o něm nikdy ani neuvažoval kvůli Adobe Camera RAW, osekanému až na kost.
Odpovědět0  0
kteří se milují natolik, že se musí pořád fotit, jen povzbudí ­- hele, mám selfie ze zákazu!
Odpovědět3  1
která odstraní problém nenabíjení některých nových iPhonů. S tímhle, pokud to Apple uzná za problém, počkejte tak na 12.5. :­-)
Odpovědět1  1
Problém je, že se ty limity nedaří posunovat ­- na rozdíl od limitů snímačů s bayerovou maskou.
Odpovědět0  0
IMHO už i Sigma chápe, že Foveon byl krok do slepé uličky. Osobně bych jej nechtěl, možná snad zadarmo.
Odpovědět0  2
Jenže to znamená redukci ­- kdo chtěl používat bazarové objektivy, už k nim dávno má levnou DSLR.

Drahé bezzrcadlovky jsou spíš pro profíky či poloprofíky, ne?
Odpovědět0  0
Psal jsem někde v létě tady, že se Panasonic a Oly s fullframy také přidají, že to vyplývá z logiky věci. Bylo to tuším u nějaké zprávy o prodejích. Takže už zbývá jen Olympus a ten určitě taky přijde se svou troškou do mlýna. Domnívám se, že oba protagonisté m4­/3 něco chystají, ale jsou připraveni to pozměnit podle alespoň nějakých zkušeností s tím, s čím přišli CaNikon.
O Fuji nebo Pentaxu si netroufám spekulovat.
Odpovědět1  0
Dejte ho prosím zabanovat. Na serveru, kde moderuju diskuse, by si dávno ani nevrzl.
Odpovědět8  0
takže se možná začne líp chovat i ke své APS­-C řadě? Koukal jsem, že už pro ni má 6 zoomů a teď to budou tři pevná skla.
Odpovědět0  0
Tak jsem si tohoto Canona schválně koupil a zkusil to. Kapsa u plátěných kalhot naprosto v pohodě, do džín se nevejde skoro ani kapesník, natož foťák, tam mám problém nacpat Ixus 115 HS. :­-­) G7 X Mark II je znatelně menší, než Oly XZ­-2 ­(ten navíc s automatickou krytkou­), rozdíl v hmotnosti člověk prakticky nepozná.
Odpovědět0  0
prodeje padají, aby firmy udržely zisky, přecházejí na výrobu a prodej dražších foťáků, tím klesnou prodeje, tím se zase zvednou ceny, tím zase klesnou prodeje... Skončíme v situaci, kdy foťák bude jen pro milionáře. Kdyby to byly rohlíky, začne je vyrábět spousta jiných pekáren, ale začít zničeho nic vyrábět dobré foťáky opravdu nejde. Čínské pokusy zatím za moc nestojí a o jiných ani nevím... Myslíte, že Huawei začne dělat foťáky ­- když se na to Samsung vykašlal?
Odpovědět0  1
zatímco před pár lety měl foťáček s 3x ­(nebo víc­) zoomem kdekdo, dnes lidstvo fotí mobily s širokoúhlým ohniskem a nepřijde mu to divné, i když z mnoha objektů zájmu má na fotce blešk. Firmy následkem toho přecházejí na výrobu přistrojů pro milionáře a multimilionáře, na nichž se ještě dá něco vydělat, a cenově přijatelné malé ­(i když slušně fotící­) foťáčky končí. Poslední kompakt Canonu s větším čipem je dva roky starý, Nikon výrobu zabil ještě před narozením, Panasonic ani Olympus už kompakty pro jistotu nevyrábějí vůbec, Sony slavnostně dalo na trh kompakt za cenu zrcadlovky se třemi skly... Udržuje se výroba odolných přístrojů s mikročipem a ultrazoomů, taky s mikročipem, které si ovšem o slušném obrazu musejí nechat leda tak zdát, protože čelí omezením optiky ­(30­-150x zoom nebo periskop­) a omezení dvaceti megapixelů na pidičipu ­(následku pošetilé megapixelové války­).
Odpovědět4  0
Inu, fullframů vyrábí a úspěšně prodává už dost, proč nerozšířit portfolio směrem k možná levnějším kvalitním strojům?
Odpovědět0  0
na foťáky trapné dva roky po skončení výroby, je zralá k likvidaci. Prostě na to nemá.
Odpovědět0  1
se porouchala spoušť. Požádal jsem servis o odhad ceny opravy a dozvěděl se, že se už neseženou náhradní díly. Ježíšmarijá, Sony opravovalo problém s ostřicím modulem na Minoltách Dynax5D ještě 7 let po skončení výroby ­- zdarma. Canon i iné firmy vyměňovaly snímače v kompaktech s výrobní vadou i po deseti letech ­- a Olympus nemá ND dva roky po skončení výroby.

Takže Olympus už nikdy ­- ať si pro mě za mě zkrachuje.
Odpovědět0  0
Já zase považuji focení selfie za projev sebestředné debility, takže jsme si kvit, saldokonto klapne a nikdo neškoduje. :­-)
Odpovědět1  1
že je na tom MFT tak špatně, že spadl mezi ­"ostatní­". Asi je další na řadě. Jsem zvědav, kdy Oly nebo Panasonic ­(nebo oba­) přijdou s fullframem.
Odpovědět0  1
fotit sám sebe? Vždyť se můžu kdykoli podívat do zrcadla. Sebe bych fotil leda v případě, že bych musel vyrobit narychlo fotku na nějaký doklad. Stejně je jednodušší zajít k odborníkovi s vybavením...
Odpovědět4  2
Kdyby nevydělali, nedělali by to.

Osobně obdivuji iOvce, které obdivují Apple za to, jak na nich vydělává. Což neházím na vás, mluvím obecně. Mám ale obavy, že kdyby Jobs začínal dnes a tady, patřil by mezi tzv. šmejdy.
Odpovědět0  0
prodalo ve druhém kvartále 2018 Oppo 29,4 mil., Xiaomi 31,9 mil., Apple 41,3 mil., Huawei 54,2 mil. a Samsung 71,5 mil. telefonů. To abyste nebyli tolik ohromeni úspěchem Apple, s nímž se bůhvíproč všechno srovnává. Každý šmatlafoun je podobný iPhonu, každý tablet iPadu, každý noťas MacBooku a každý blb Jobsovi... :­-)
Odpovědět2  0
když to bude mít ekvivalent ohniska třeba 8 mm... K čemu to ovšem bude, to nevím.
Odpovědět0  1
Je naivní si myslet ­(to není na vás, pane Šurkalo­), že natrénování softwaru v křemíkovém čipu na čtyřech milonech fotek pojme lidskou kulturu a psychiku. Naučí se to pár jednoduchých rozlišovacích pravidel a cokoli se jim vymkne, letí do koše. Bude to něco jako když vědci odvodili ideálně krásnou ženskou tvář. Ano, byla pohledná, milá a naprosto tupá.
Odpovědět0  0
aby se to líbilo něčemu, co nějaký programátor nahrál do křemíkového čipu ­- to je totální chucpe.
Odpovědět2  0
Já našel švédský cloud, který dává 100 GB zdarma a tam se mi fotky v pohodě vejdou. Ony by se mi vešly i na 50 GB zdarma na mega.nz, ale tam jsem narazil na ­(nezveřejněné­) omezení počtu složek. Plus doma je mám na třech místech.
Odpovědět0  0
s těmi změnami, ano, tohle Zoner hezky marketingově využil ­- jenže tak se chovají všechny RAW konvertory se všemi úložišti včetně lokálních disků. :­-)
Odpovědět0  0
Nejlepším tahem by byla úprava cen o 50% dolů.
Odpovědět7  0
Bez problému kompatibilní ­- nemusí fungovat DFD nebo zdvojená stabilizace, mohou být problémy s opravou soudkovitosti. Nemusí jít upgradovat firmware objektivu.
Odpovědět1  1
ale jedenáct set za pluginy, které se za posledních několik let ani nepohly kupředu a umí zpracovávat jen JPEGy, je asi tak pětkrát tolik, než bych byl ochoten zaplatit. Až to bude umět 16bit barevnou hloubku, tak to bude jen asi 2x předražené...
Odpovědět0  0
ISO ­- ono záleží, jak velkou fotku člověk potřebuje. Protože na 10x15 cm určitě stačí i ISO 6400, podle toho, co jsem viděl na dpreview. Zkoumat šum v zobrazení 1:1 mělo smysl tak u 6 MPx, u dvaceti jen pro hodně veliké zvětšeniny. Nemluvě o tom, že tisk šum trochu zamaskuje.
Odpovědět0  0
Podle mě je to ideální rozsah na cestování, na dovolenou a pod. Tedy přesně to, na co beru kompakt. Jen ta cena je nechutně přestřelená. Jestli to do dvou let sleze pod dvacet, tak si to možná koupím.
Odpovědět1  1
který to stíhá obsloužit, a máme docela slušný počítač. :­-)
Odpovědět0  0
Problém je v tom, že ten výstup už nebude prakticky nikoho zajímat. Čím dál tím víc fotíme pro sebe.
Odpovědět4  0
Byla to slepá ulička. Systém, jehož komplikovanost a nárok na výkon procesoru roste s třetí mocninou rozlišení, nemá nárok na praktické využití ­- zvlášť, když jde v pohodě a s lepší kvalitou nahradit hloupým focus bracketingem.
Odpovědět0  0
v modulu Vyvolat přestěhování profilu foťáku a objektivu nahoru. Tím se přece začíná a lovit to dole pod nastavením bylo pěkně protivné.
Další ­(vyskakovací­) panel s nastavením program celkově hodně zpřehlednil. I když pro ty, kdo vrstvy nepoužívají, je to spíš na obtíž ­- ale třeba je to přiměje vrstvy zkusit. Ostatně to jde přepnout do předchozího rozložení.
Odpovědět0  0
No a spousta lidí, kteří se nevěnují fotografii dlouhodobě, tam zase najde spousty informací, nad kterými vy ohrnujete nos, protože je už dávno znáte.
Odpovědět2  0
Nejde. Jen dali možnost platit roční předplatné v měsíčních splátkách.
Odpovědět0  0
To má. Ale podle četnosti novinek s bajonety A, E a FE je dost jasně vidět, kde se teď dělají kšefty ­- a kde se to jen udržuje, aby se neřeklo.
Odpovědět0  0
Vše nové ne, jde o novou základní desku, tedy výměnu elektroniky.
Odpovědět0  0
Souhlasím s tím, že OLED technologie je slepá ulička vývoje. Sice dlouhá, ale slepá.
Odpovědět0  0
Vypadá to na 29 tisíc za základní model.
Odpovědět0  0
A ještě pěkně zblízka.

Cena u nás ­- čtyřicet tisíc.
Odpovědět0  0
Rychlé operace kvůli novému procesoru a vysoce výkonný čip a nezvládne to 4K­/30 snímků? Na tom něco ošklivě smrdí.
Odpovědět1  0
o kvalitě zpracování obrazu a výstupu. Nehodlám to zkoušet.
Odpovědět1  7
Já si zase myslím, že je to slepá větev, hodná prozkoumání Járou Cimrmanem. Problém je totiž v tom, že složitost snímání v Lytru roste s druhou mocninou rozlišení v megapixelech. V době, kdy by technika mohla dospět k Lytru na 20 MPx, budou ostatní foťáky zase někde úúúplně jinde ­- nebo tady s luky a šípy budeme lovit zdivočelé psy v troskách měst.
Odpovědět0  0
Tak pokud chcete 4 MPx obrázek s mizernou kvalitou a zašlými barvami, je pro vás Lytro jistě výhra.
Odpovědět1  0
řekl bych jim to rovnou. Jak dlouho trvalo Panasonicu, než přidal funkci dodatečného výběru zaostření, tedy autofokus bracketingu? Při nesrovnatelně lepší kvalitě fotek i foťáků.
Odpovědět0  0
Schválně, jak dlouho bude trvat, než budete psát ­"zrcadlo ještě žije­"?
Odpovědět5  1
Ročně 708,­- včetně rozšíření pro rodinu. Holt to chtělo nezaváhat, když s předplatným začínali.
Odpovědět0  0
že se čtvercový formát používat už před Polaroidem.
Odpovědět0  0
Míval jsem levnou Cosinu 70­-210­/F:2,8­-4 a ta to uměla. Říká se tomu parfokální objektiv.
Odpovědět0  0
V počátcích kapitalismu, kdy byl trh větší, než kapacita výroby, vyhrával ten, kdo dodával kvalitnější zboží. Dnes je to naopak ­- kapacita výroby trh převyšuje ­- takže vyhrává ten, kdo prodá víc levného šmejdu. To jsou vcelku jednoduché ekonomické závislosti.
Odpovědět2  0
Corel AfterShot Pro. Jo, tam si databázi dělat nemusíte ­- nebo si jich můžete udělat třeba sto.
Odpovědět1  0
a s požadavkem na vysokou světelnost přecházejí výrobci na ­"základní rozsah zoomu­" ­(24­-70mm a pod.­) a moc se jim nechce dělat univerzálnější rozsah, vhodnější na cesty a dovolené, například 28­-140mm, byť třeba s trošku horší světelností. To mě dost mrzí.
Odpovědět1  0
Důvodem dobré třetiny problémů lidstva je činnost USA, a nejenže s ní nikdo nic nedělá, ale spousty pitomců jí ještě tleskají nebo ji aspoň obhajují.
Odpovědět2  2
Stálým zákazníkům dávali slevu ­- kolega dostal předplatné těsně nad 600 a já mám včetně rozšíření pro domácnost za 708,­-.

Možná zas někdy nějaká akce bude.
Odpovědět0  1
Jenže ten software od Oly je tak pomalej a neschopnej, že letěl z disku po první půlhodině pokusů.
Odpovědět0  0
Ty kdybys myslel hlavou, nevypotil bys radši vůbec nic.
Odpovědět1  2
Má to v sobě ZPS, stačí si nainstalovat jejich profily třeba právě získané z DNG Converteru. ­"Správné WB­" je chiméra, fungující jen s firemním software, které dá to, co bylo nastavené na foťáku ­- takže často se to stejně musí upravovat. Do ZPS jdou instalovat i profily foťáků, ovšem ke každému jsou jich k sehnání větší počty a každý dává trochu jiný výsledek ­- úmyslně.
Odpovědět0  0
je v tom pořád osekaný o polovinu možností?
Odpovědět0  0
Nainstaluješ ho a v Možnosti ­/ Formát RAW v ZPS k němu nastavíš cestu. Nezapneš lineární interpolaci. No a pak to používáš, aniž bys o nějakém DNG Converteru věděl.
Odpovědět0  0
ZPS X má docela slušný seznam přímo podporovaných foťáků na https:­/­/www.zoner.cz­/podpora­/fotoaparaty.aspx. Všechny ostatní přes DNG Converter, což funguje úplně stejně dobře.
Odpovědět0  0
Mě naštvalo taky. Ale pak jsem si uvědomil, že jsem už od verze 7 stejně každý rok platil upgrade, tak co...
Odpovědět0  0
Co jsem tak někde pochytil, tak GIMP používá jako RAW plugin RAW Therapee.
Odpovědět3  0
Jasně, jakmile není fotka vyznamenaná ve třech soutěžích světového významu, nelze ji použít k výuce.

Dej si placku na čelo.
Odpovědět3  1
Včera říkal pan Vondruška na iDnesu, že se dozvěděl, že u nás máme už přes dva miliony zákonů, vyhlášek a nařízení! Prostě není možné je všechny dodržovat.
Odpovědět0  0
Desítky milionů? :­-)
Odpovědět1  1
Autorská práva nezískal ­- získal jen klid o jedné z debilních a zbytečných organizací, které vysávají zblblé lidstvo. Autorská práva buď měl nebo neměl, a pokud měl a neprodal, tak má. Podle mě jde o mechanický záznam skutečnosti, podobně, jako když fotopast zachytí vlka nebo rysa.
Odpovědět3  0
Být milionář, už si ho předobjednávám.
Odpovědět2  0
JPEG ve videu odpovídá MOV ­- to je opravdu SLZO ­(sto let za opičkami­).
Odpovědět0  0
LG totiž vyrábí OLED úplně jinak a s tím má úspěch. Místo, aby řešilo rozdílnou životnost různě barevných LED z organických materiálů, používá všechny bílé a nad nimi barevné filtry. A je to.
Odpovědět0  0
Pokud si to nenechají kompletně zkonstruovat a vyrobit jinde, bude to mít určitě nějaké porodní bolesti. Pokud to přežije trh a postoupí do dalších generací, tak bych tipoval, že tak ta třetí už bude použitelná.
Odpovědět1  2
už je srpen.
Odpovědět0  0
Obávám se, že to ­"učení­" je dodatečná konstrukce pana Slatera. Což vám potvrdí každý, kdo se pokoušel nějaké zvíře naučit nějakou sofistikovanější činnost. Obvykle to zabere dlouhou dobu, kdy musíte být se zvířetem ve stálém kontaktu a mít možnost jej odměňovat a trestat ­- přičemž tresty, ať se to návštěvníkům cirkusů líbí nebo ne, mají mnohem větší význam a přínos.
Odpovědět1  0
někdo by měl dát do placu bezzrcadlovku s kvalitním výstupem, ale s jednoduchým ovládáním. Všechno, co je k dostání, snad s výjimkou malé řady od Olympusu ­(sakra, kdy naposled vyšel jiný typ, než OM­-D?­), je složité jak blázen. My více fotící si snad nestěžujeme, ale na tohle se noví fotografové nepřilákají. Ti nepotřebují v nastavení sedm set možností ­- těm jich stačí deset a i to je možná příliš. Ti nepotřebují čtyři fyzická a čtyři doteková programovatelná tlačítka ­- ti potřebují jednoduché, jasné a jednoznačné ovládání na dva prsty. Navíc by takový přístroj měl vyjít levněji.

Mezi kompakty takové přístroje byly. Kdysi. Ale dnešní bezzrcátka, ta se nedají používat bez hloubkového studia a zkoušení ­(protože ani v návodech obvykle není všechno jasně popsáno­) a to není nic pro začátečníka. Tohle je podle mě další faktor, který pomáhá nahnat fotografující veřejnost k mobilům.
Odpovědět0  2
Zkus si porovnat velikost a váhu. Tohle je úplně jiný druh přístroje, než FZ­-200. A mimochodem ­- nemá na něj.
Odpovědět0  0
No, taky asi má vliv skutečnost, že levné kompakty se už prakticky nevyrábějí. Něco Canon, něco Sony ­- a dál?
Odpovědět2  0
Dokonce poslední dva typy z této řady se už dají používat, už ostří pod sekundu :­-­) . Jen skel moc nemá, aby to náhodou někdo nechtěl koupit... stejný problém, jako Nikon 1, jen nekanibalizovat prodeje svých zrcadlovek. No, Canon aspoň vykročil lepším směrem a vybral použitelnou velikost snímače, takže má na čem stavět, pro případ nutnosti už má začato.
Odpovědět2  0
Možná to budou chtít zkusit po pentaxovsku ­- tělo bez zrcátka a k tomu svých šest tisíc typů objektivů pro DX a FX? Sice je to slepá cesta, ale co my víme, jestli se po ní nevydá?
Odpovědět0  0