Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung prý ukončí nesmyslnou megapixelovou válku ve smartphonech

16.4.2021, Milan Šurkala, aktualita
Objevují se informace o tom, že chce společnost Samsung přehodnotit své snahy na poli mobilních snímačů a jejich vysokého rozlišení. Spekuluje se tak, že se možná připravovaný 600MPx senzor ani neobjeví.
Samsung v poslední době rozjel velkou megapixelovou válku v oblasti smartphonů. Jeho technologie Tetracell nabízí menší pixely, které sice více šumí, nicméně inteligentním slučováním dokáží rozšiřovat dynamický rozsah, nebo se v případě potřeby přiblížit šumem nerozděleným pixelům ve čtvrtinovém rozlišení, a pokud to telefon dovolí, lze získat snímky s plným rozlišením bez těchto funkcí. Jenže poslední dobou to začalo nabírat až absurdní směr. Nonacell dělí pixely už na 9 miniaturních (3×3 pixely), pracuje se na 250MPx čipu a v plánu je i 600MPx senzor, byť ten má zamířit spíše do průmyslového použití než do telefonů. Ostatně byla zveřejněna i prezentace, jak šíleně by takový telefon s 600MPx čipem vypadal.
 
Samsung Nonacell
 
Objevují se však neoficiální informace, které přinesl poměrně spolehlivý zdroj Ice Universe, že společnost Samsung přehodnocuje svou strategii v oblasti snímačů. Podle něj by se měl Samsung vrátit k rozumu a "nehonit" jen obrovská čísla, která v praxi stejně nedávají smysl. Nyní je tak otázkou, kde se ta rozlišení mobilních snímačů nakonec zastaví (a např. to, zda se pro průmysl objeví 600MPx čip, nebo i ten bude škrtnut). Ještě poznamenejme, že se neoficiálně hovoří o jednáních Samsungu s OM Digital (bývalá fotodivize Olympusu), jejichž výsledkem by měla být mechanická stabilizace Olympusu v telefonech Samsung.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.