Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Megatest ultrazoomových objektivů

22.3.2011, Milan Šurkala, recenze
Dnes jsme vyzkoušeli pětici ultrazoomových objektivů na zrcadlovkách Canon. Postavíme proti sobě Canon 18-200 mm, dále Sigmu 18-200 mm, Sigmu 18-250 mm, Tamron 18-200 mm a Tamron 18-270 mm. Který z nich bude nejlepší?
Na závěr si shrneme jednotlivé poznatky z testu. Jak bylo vidět, koncepce velkého zoomu pro APS-C čipy není úplně nejšťastnější. Prakticky všechny objektivy vykazovaly dosti silnou aberaci i jiné optické chyby. Podíváme se nyní na všechny objektivy zvlášť a poté (možná) vyhlásíme vítěze.


Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS


Objektiv od Canonu mě příliš nepřesvědčil zpracováním po delší době používání. Testovací kus už měl něco za sebou a byl poněkud rozvrzaný, objektiv se navíc vlastní vahou snadno vysouval. Nelíbily se mi malé přepínače stabilizace a autofokusu. Objektiv však potěší opravdu velmi rychlým a přesným ostřením (přestože není ultrasonické), příjemný je i bokeh. Dalším plusem byla velmi účinná stabilizace. Sférické zkreslení na širokém ohnisku a poduškovité na nejdelším vykazovaly všechny objektivy, nejen tento Canon. Objektiv ale trpěl na výraznější aberaci v celém rozsahu ohnisek.



Kresbu má docela slušnou, při ostření na větší vzdálenosti jsou přijatelné i rohy. Objektiv Canon 18-200mm na rozdíl od jiných ultrazoomů má výhodu ve své spolehlivosti obrazových výsledků. Ať použijete jakékoli ohnisko, vždy můžete čekat určitou míru aberace, určitou kvalitu kresby a podobně. Jiné objektivy mají na různých ohniscích značně proměnlivé výsledky, což u Canonu naštěstí neplatí.

Účinná optická stabilizace
Všudypřítomná chromatická aberace
Rychlé a přesné ostření
Malé přepínače stabilizace a autofokusu
Vyrovnanost optických výkonů (nepřekvapuje špatnými snímky za určitých podmínek)
Samovolné vysouvání objektivu
Cena v době testování: 12 000 Kč s DPH


Stále aktuální cena v českých obchodech





Sigma 18-200mm F3.5-6.3 DC OS


Sigma je o něco levnější než Canon, přesto na první pohled působí poněkud kvalitněji. Ostření je bohužel dosti pomalé a ani na makro není úplně nejlepší (nicméně rozdíl je proti ostatním objektivům velmi malý). Nevýhodou je také horší průběh světelnosti na širších ohniscích a stabilizace má jen slabý účinek. Navíc způsobuje přeskakování obrazu při komponování. Zkreslení je stejné jako i u ostatních objektivů.



I přes nižší cenu ale Sigma potěší docela slušnými obrazovými výsledky. Na většině ohnisek má slušnou kresbu zejména uprostřed, v rozích je to ale někdy horší. Obrazové výsledky se totiž v závislosti na ohniscích někdy docela mění. Chromatická aberace je trochu slabší v porovnání s Canonem, což je plus pro Sigmu.

Nižší cena
Nevyrovnanost optických výkonů
Dobrá středová ostrost
Slabší stabilizace
Ikona Odkaz na databázi
Pomalé ostření
Cena v době testování: 9 500 Kč s DPH


Sigma 18-250mm F3.5-6.3 DC OS HSM


Sigma 18-250mm je vzhledově velmi podobná verzi 18-200mm. Vykazovala dosti tuhé zoomování. Ultrasonické ostření potěší tichostí i rychlostí, která patřila k nejlepším v testu. Rovněž makro je na tom z testovaných objektivů nejlépe, za což může i delší 250mm ohnisko. Stabilizace je účinnější než u levnější Sigmy , i když výkonu Canonu stále nedosahuje. Geometrické zkreslení bylo ze všech testovaných objektivů nejmenší.



Potěšila i trochu menší vinětace, zejména s vyššími clonami. V neposlední řadě se může chlubit i slušnou kresbou (s výjimkou ohnisek kolem 100 milimetrů), a to většinou i v rozích. Na většině ohnisek má objektiv lehce nižší chromatickou aberaci, ta ale výrazně vzroste na nejdelších ohniscích. Objektiv také občas trpí na odlesky světel mimo úhel záběru a sluneční clona je doporučenou pomůckou.

Menší geometrické zkreslení
Velmi silná chromatická aberace na nejdelším ohnisku
Menší vinětace
Horší kresba kolem 100mm ohniska
Na většině ohnisek slušná kresba
Postranní odlesky objektivu
Na většině ohnisek nižší chromatická aberace
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 15 000 Kč s DPH


Stále aktuální cena v českých obchodech





Tamron AF 18-200mm F/3.5-6.3


Tamron 18-200mm byl jediný objektiv v testu, který neměl optickou stabilizaci. Pro zrcadlovky Canon a Nikon tak nebude nejvhodnější (nicméně Sigma 18-200mm sice stabilizaci má, ale moc účinku také nepobrala). Naopak pro zrcadlovky Pentax a Sony se stabilizací v těle může být za cenu lehce přes 5000 Kč velmi zajímavou alternativou. Ostření je hlučné, rychlost spíše pomalejší. Výhodou jsou velmi malé rozměry i hmotnost, potěší i menší závit na filtry. S tímto objektivem bude celý fotoaparát překvapivě kompaktní.



Na objektivu se mi nelíbil bokeh, který není příliš pravidelný, vytváří jakoby duté prstence. Na druhou stranu má objektiv často nejnižší vinětaci v testu. Kresba je uprostřed slušná, ale směrem k rohům často výrazně klesá. Chromatická aberace byla silnější zejména na delších ohniscích, na širších to bylo lepší a zde naopak často vykazoval znatelně lepší výsledky než ostatní (tento objektiv nicméně vyžaduje aspoň mírné přiclonění a kvalita se dramaticky zlepší, plně otevřená clona mu příliš nesvědčí).

Dalším minusem jsou silné odlesky. Testovací zrcadlovka s tímto objektivem poněkud zvláštně měřila expozici, bylo nutno podexponovávat. Také barvy byly poněkud chladnější. Jak již však bylo zmíněno, objektiv má stále velmi silný argument v opravdu velmi nízké ceně.

Velmi nízká cena
Silné odlesky
Nízká aberace již při mírném přiclonění
Chromatická aberace při plném odclonění a nejdelším ohnisku
Velmi kompaktní rozměry
Absence stabilizace (problém u Canonu a Nikonu)
Ikona Odkaz na databázi
Hlučné a pomalé ostření
Cena v době testování: 5 300 Kč s DPH


Tamron AF 18-270mm F/3.5-6.3 Di-II PZD


Druhý nejdražší objektiv v testu měl největší 15× optický zoom. Přesto byl druhým nejmenším. Stejně jako u levnějšího Tamronu, i zde najdete menší 62mm závit na filtry. Zajímavé je velmi tiché piezoelektrické ostření, které je však pomalé. Makro je spolu se Sigmou 18-250mm nejlepší. Stabilizace potěšila slušným výkonem. Naopak vinětace byla dosti vysoká (na širokých ohniscích u všech objektivů, zde ale i v těch delších).



Objektiv potěší nejmenší chromatickou aberací v testu, a to prakticky v celém rozsahu ohnisek. Co se týče kresby, objektiv na tom není špatně, ale chybí mu výraznější ostrost. Ve většině případů má objektiv slušně ostré rohy, jistou náladovostí ale objektiv přeci jen trpí.

Nízká chromatická aberace
Pomalé ostření
Docela účinná stabilizace
Vyšší vinětace
Největší zoom v testu
Ikona Odkaz na databázi
Kompaktní rozměry
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 14 500 Kč s DPH


Stále aktuální cena v českých obchodech





Shrnutí


Podobně jako v testu 50mm objektivů, ani zde jsem nenašel mezi testovanými objektivy vyložený skvost nebo objektiv, který by značně předčil ostatní. Mezi dvojku nejlepších se probojovala Sigma 18-250mm a Tamron 18-270mm. Sigma předváděla velmi slušné výsledky ve většině případů a rychle ostří. Je však nutno počítat např. se silnou aberací na nejdelším ohnisku. U Tamronu 18-270mm patří optické chyby k nižším, ale obraz by mohl být trochu ostřejší a především ostření má opravdu pomalé.

Canon bych zařadil do středu pole. Obrazové výsledky má dobré až na aberaci ve většině případů, na druhou stranu potěší slušnou stabilizací a především vyrovnanými výsledky. Vždy tedy víte, jak snímek zhruba dopadne a nejste doma nemile překvapeni, že tu je velká aberace, tu zas neostré rohy a podobně. Tamron 18-200mm potěší nízkou cenou a dobrou středovou ostrostí, pro majitele zrcadlovek Pentax a Sony může být zajímavou velmi levnou volbou pro co nejuniverzálnější objektiv, byť s jistými limity. Sigma 18-200mm je poněkud rozporuplná, má občas náladové chování, což se týká jak optických výsledků, tak výkonů stabilizace.

Opět ale musím podotknout, že rozdíly mezi objektivy nejsou dramatické. Jeden je dobrý v tom, druhý zas v onom. Bohužel, ani jeden není dobrý ve všem.


Za zapůjčení fotoaparátu Canon EOS 550D děkujeme Canonu.




Za zapůjčení objektivu Sigma 18-200mm a Sigma 18-250mm děkujeme Hamě.




Za zapůjčení objektivů Tamron 18-200mm a Tamron 18-270mm děkujeme Pentě.




Testované objektivy a široký výběr dalších produktů naleznete na www.fotoskoda.cz.



Vývoj ceny testovaného produktu:




Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.