Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Kámská

Dan7 (411)|10.5.2015 21:13
Ale máš to tam. A teď si nedělám srandu! (:)) Akorát se to jmenuje "A" AUTOMATIKA. To si myslíš, že by japonští inženýři zapomněli na základní režim pro svatby?!
David H (225)|10.5.2015 21:56
[QUOTE=Dan7;37766]Ale máš to tam. A teď si nedělám srandu! (:)) Akorát se to jmenuje "A" AUTOMATIKA. To si myslíš, že by japonští inženýři zapomněli na základní režim pro svatby?![/QUOTE]

Nezapomněli, ale není :) ''A'' je priorita clony. Žádné AUTO se nekoná :)
Hanibal Kanibal (0)|10.5.2015 22:02
Tohle už je na mě moc. Jste vážně tak nechápaví? Nebudu se pořád opakovat. Výše jsem to jasně popsal. To se zase sešli dva, co potřebují urážet druhé a honit si tak ego. Kdopak asi má mnohem více zkušeností? Jan Rybář je velmi šíkovný a známý fotograf a když něco řekne, tak to má nějakou váhu. Kdopak tu asi má mnohem více zkušeností? Uznávaný fotograf Jan Rybář, který pořádá úspěšně několik let řadu kurzů fotografování, nebo snad tady ti náfukové co uráží ty kdo s nimi nesouhlasí?

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Ryb%C3%A1%C5%99_%28novin%C3%A1%C5%99%29

http://www.janrybar.cz/
David H (225)|10.5.2015 22:55
Já tady žádný urážky nevidím, až na tu #153. Na těch pár nesmyslů někdo reagovat musel. Jan Rybář je určitě dobrý fotograf, ale toto je nejspíš vytržené z kontextu
Hanibal Kanibal (0)|10.5.2015 23:04
Pro hůře chápající ještě jednou:

http://www.amaze.cz/fotokurz-rezimy-fotoaparatu/
Dan7 (411)|10.5.2015 23:06
Davide, nemá ta Fuji i "A" někde u objektivu? Když zmáčkneš to "A" u objektivu a pak "A" na rolleru, tak by si měl mít Péčko - P-Program.
David H (225)|10.5.2015 23:15
[QUOTE=Dan7;37772]Davide, nemá ta Fuji i "A" někde u objektivu? Když zmáčkneš to "A" u objektivu a pak "A" na rolleru, tak by si měl mít Péčko - P-Program.[/QUOTE]

Dane, máš pravdu, ted' jsem to zkoušel. Dělá se to tak, jak píšeš. A je z toho skutečně péčko.
rousini (738)|11.5.2015 01:56
A přitom jsem myslel, že jsem se péčka zbavil spolu s kompaktem...

Takže si to zrekapitulujeme, péčko:
- Odhadne statickou scénu a zacloní na zamýšlenou hloubku ostrosti
- Ve statické scéně rozpozná krajinu a přicloní pro nejlepší kresbu
- V dynamické scéně zaostří na pohybující se objekt (takže nic neuteče - rozumím)
- pokud se pohybuje více objektů, zaostří tam, kde je míč nebo jiná kulatá blbost
- v ostatních případech na něvěstino levé ňadro

Škoda, že to neumí šoupnout zoomem a navrhnout posun scény pro nejlepší kompozici. Takže ješttě to chce péčko trochu poladit...
Karbanik (0)|11.5.2015 07:01
Další takovej. Umíš číst? Navíc píšeš hlouposti.

Poloautomatický režim P

Režim P (často označovaný jako Program AE) je režim velmi podobný plné automatice. Sám nastavuje expoziční čas i clonu ale zásadní rozdíl oproti plné automatice je v tom, že v režimu P je možné volně nastavovat všechny ostatní hodnoty a veličiny. Jedná se zejména o zapnutí/vypnutí blesku, výběr zaostřovacího bodu, metodu měření expozice, expoziční kompenzaci, vyvážení bílé a mnoho dalších.


http://www.fotoroman.cz/techniques3/expozice3_rezimy.htm
Dan7 (411)|11.5.2015 09:22
Samozřejmě ať si každý fotí čím chce a jak chce. Na to nejsou žádná pravidla :). Jinak to už trochu vypadá na nějakou skrytou reklamu na fotografické kurzy za 2800 Kč.
kolyy (1542)|11.5.2015 12:27
Režim P Fuji samozrejme má, to je keď sa nastaví čas aj clona na automatiku. Pre začiatočníka to môže byť dobré, aby videl aké hodnoty to nastavuje a aké výsledky to dáva. A následne po určitých skúsenostiach začať napríklad korigovať clonu a prejsť to tak režimu priority clony.
Rellik (1136)|11.5.2015 18:15
Ježiš vy tu ale řešíte kraviny... Poloautomat je dobrý akorát tak pro ty co se nechtějí dál zabývat některým z manuálních režimů, ale zase nechtějí mít foťák úplně mimo kontrolu. Je to dobré tak pro začátečníky, kteří se postupně seznamují s režimy "S,A,M", ale zatím je nechtějí používat na 100% pro fotky o které by nechtěli přijít nesprávným nastavením. Pokročilý fotograf (svatební fotograf), má už nacvakáno tolik snímků, že z hlavy pozná jakou nastavit clonu, čas i ISO, tak aby fotky byly dobré (při plném manuálu). Nicméně většinou použije některý z režimů A, S podle toho co fotí. Navíc to může "okořenit funkcí autoISO, kterou si taky předem nastaví na maximální požadovanou hodnotu...

Takže abych to shrnul. Režim P je pro ty začátečníky jak jsem psal, případně pro nějaké rychlocvaky, kdy není čas na nějaké komplexnější nastavení (což stejně zdrží při přepínání na tento režim). Použití P režimu tedy víceméně závisí na složitosti/ jednoduchosti nastavování zákkladních veličin...
Sonanelly (73)|16.5.2015 20:16
Krásný víkend všem přeji :) Tak jsem byla opět fotit, ale opět zklamaná :( Nevím, ale toto opravdu nejsou výsledky, které bych čekala od tohoto foťáku.
Podotýkám, že teorii o focení mám přečtenou 2x a to nejen z tohoto serveru. Hodím sem pár fotek a schválně co vy na to. Opravdu se mi dost zdá, že
tento druh objektivu neostří dobře, a to ani na manuální ostření ( s ostřícím kroužkem)a ani na autofokus. A co hlavně vidím je podle mě ta ,,chromatická aberace". Při normálním zvětšení
na 100% je to vidět dost. Tudíž se chci zeptat, to se s tím mám spokojit ??? :( Děkuji moc za odpovědi Sonanelly
DSCF3408.JPG DSCF3379.JPG DSCF3410.JPG DSCF3049.JPG
David H (225)|16.5.2015 20:46
Ahoj máš přehnaná očekávání, solidní fotku za Tebe neudělá fot'ák. Ostří to jak má, aberace je minimální, když to porovnám třeba se setovým Canonem 18-55, který jsem kdysi měl, tak je to nebe a dudy. Navíc Fujinon 18-55 není makroobjektiv, na podobné fotky není ideální. Na to bud' jiný objektiv nebo možná nějaké makropředsádky. Fotit do rawu, aby se fotky daly upravovat. Odhadnout dobré světlo, bez toho dobrá fotka nejde. Chce to fotit, fotit, zkoušet, experimentovat, nezkoumat fotky pod mikroskopem. Nejde to ze dne na den. A i zkušenější fotograf dost fotek hodí do koše.
Rellik (1136)|16.5.2015 20:49
[QUOTE=Sonanelly;37846]Krásný víkend všem přeji :) Tak jsem byla opět fotit, ale opět zklamaná :( Nevím, ale toto opravdu nejsou výsledky, které bych čekala od tohoto foťáku.
Podotýkám, že teorii o focení mám přečtenou 2x a to nejen z tohoto serveru. Hodím sem pár fotek a schválně co vy na to. Opravdu se mi dost zdá, že
tento druh objektivu neostří dobře, a to ani na manuální ostření ( s ostřícím kroužkem)a ani na autofokus. A co hlavně vidím je podle mě ta ,,chromatická aberace". Při normálním zvětšení
na 100% je to vidět dost. Tudíž se chci zeptat, to se s tím mám spokojit ??? :( Děkuji moc za odpovědi Sonanelly[/QUOTE]

Mě ty fotky přijdou dostatečně ostré a detajlní. Ono fotit makro se "nemakro" objektivem na 55mm nikdy nebude žádná paráda. A opět podotýkám - není dobré koukat na fotky ve 100% zvětšení. U takového zvětšení nebudou fotky vypadat dobře ani z fotoaparátu za 100 000,- s objektivem za dalších 60 000,- Fotky, které presentuješ jsou více než dobré na to čím a jak jsou focené...

Nicméně pokud budeš řešit stále tyto nesmyslné "vady", tak nikdy nic pořádného nevyfotíš... Fotku nedělá dobrou její kvalita, ale její obsah. To je důležité si uvědomit a neřešit krávoviny ;)
Romana Din (31)|16.5.2015 21:04
Taky se mi nezdají špatné. Ty s bílými květy nejsou sice nějak ostré, ale na seťák to jde. Pokud chceš fotit kvalitní makro, tak je předně potřeba dobrý makro objektiv. A rozhodně se alespoň pokus o základní úpravy Rawů. Hlavně hlavu vzhůru. Jak se říká: ,,žádný učený z nebe nespad." Chce to hodně praxe. Tím se ale nenechej odradit. Na začátečníka je to vážně dobré. Já když začínala, tak jsem měla tolik zkažených snímků... Chce to nemít také na sebe přehnaně velké nároky.
Sonanelly (73)|16.5.2015 21:05
[QUOTE=David H;37847]Ahoj máš přehnaná očekávání, solidní fotku za Tebe neudělá fot'ák. Ostří to jak má, aberace je minimální, když to porovnám třeba se setovým Canonem 18-55, který jsem kdysi měl, tak je to nebe a dudy. Navíc Fujinon 18-55 není makroobjektiv, na podobné fotky není ideální. Na to bud' jiný objektiv nebo možná nějaké makropředsádky. Fotit do rawu, aby se fotky daly upravovat. Odhadnout dobré světlo, bez toho dobrá fotka nejde. Chce to fotit, fotit, zkoušet, experimentovat, nezkoumat fotky pod mikroskopem. Nejde to ze dne na den. A i zkušenější fotograf dost fotek hodí do koše.[/QUOTE]
Ahoj a můžu se zeptat, jestli jsem se nespletla, Ty máš stejný foťák ? Jinak já vím, že jsem někdy moc sebekritická a že mám přehnané očekávání, to je bohužel pravda :D
Už se nemůžu dočkat tedy, jak budou vypadat fotky s makropředsádkou :) Co se týká toho ,,dobrého" světla, to se právě snažím taky hledat a zaznamenat :D A věř mi,
že fakt fotím, fotím a fotím, protože mě to baví, baví a moc baví :D Takže výsledek je takový, že z 200 snímků se mi opravdu líbí asi tak max 20 :D To je normální ? :)))
Samozdřejmě, že ty fotky co se mi líbí, sem nedávám. Tudíž beru na vědomí, že žádná chromatická aberace se nekoná a zkusím tedy fotit do Rawu i Jpeg :) Díky moc za Tvůj čas
i Tvé zkušenosti S.
David H (225)|16.5.2015 21:10
Ano, mám stejnou kombinaci. Tak on ten Fujinon 18-55 hlavně není běžný set'ák jako mají Nikon, Canon, Sony atd. Tam to většinou bývá ten nejlevnější základní objektiv. Fujinon 18-55 je jiná liga. Má vylepšenou světelnost, kvalitní zpracování, kovový bajonet, účinnou stabilizaci a jeho ostrost se dá srovnávat třeba s pevnými objektivy jiných značek. Ostrost je fajn. Ale pořád platí, že to je objektiv spíš univerzální, na kytičky to není nej..
Na kytičky nebo portréty by se hodilo spíš toto: http://objektivy.heureka.cz/fujinon-xf-60mm-f-2_4r-macro/
nebo nějaká makropředsádka (nemám vyzkoušené). Já mám ještě XC50-230. Tu makropředsádku bych dal spíš na ten teleobjektiv. Ten se dá z druhé ruky pořídit zhruba kolem 6tisíc
Sonanelly (73)|16.5.2015 21:11
[QUOTE=Rellik;37848]Mě ty fotky přijdou dostatečně ostré a detajlní. Ono fotit makro se "nemakro" objektivem na 55mm nikdy nebude žádná paráda. A opět podotýkám - není dobré koukat na fotky ve 100% zvětšení. U takového zvětšení nebudou fotky vypadat dobře ani z fotoaparátu za 100 000,- s objektivem za dalších 60 000,- Fotky, které presentuješ jsou více než dobré na to čím a jak jsou focené...

Nicméně pokud budeš řešit stále tyto nesmyslné "vady", tak nikdy nic pořádného nevyfotíš... Fotku nedělá dobrou její kvalita, ale její obsah. To je důležité si uvědomit a neřešit krávoviny ;)[/QUOTE]
Už nebudu řešit hovadiny slibuju :DDD Dobře tedy, beru si to k srdci i od Vás. Děkuji moc S.
Sonanelly (73)|16.5.2015 21:21
Na ,,kytičky" to není ono. Já si to myslela :D Tak se poohlédnu co nejdřív po té makropředsádce od Viltrox či od Fuji, protože ten objektiv je ještě na mě drahý. Musím jaksi
teď trošku šetřit :) Ty fotky jsou moc pěkný :) Určitě souhlasím s tím, že ostrost je mnohdy to poslední co ,,prohlížející" vidí :) Díky moc za pomoc :) S.
David H (225)|16.5.2015 21:29
(Já ještě doplnil ten předchozí příspěvek :) ) Každopádně ta makropředsádka na tom 18-55 nevím, jak bude fungovat, zkušenosti s tím nemám, chtělo by to vyzkoušet. Možná se tu někdo najde.
Sonanelly (73)|16.5.2015 21:43
[QUOTE=Romana Din;37849]Taky se mi nezdají špatné. Ty s bílými květy nejsou sice nějak ostré, ale na seťák to jde. Pokud chceš fotit kvalitní makro, tak je předně potřeba dobrý makro objektiv. A rozhodně se alespoň pokus o základní úpravy Rawů. Hlavně hlavu vzhůru. Jak se říká: ,,žádný učený z nebe nespad." Chce to hodně praxe. Tím se ale nenechej odradit. Na začátečníka je to vážně dobré. Já když začínala, tak jsem měla tolik zkažených snímků... Chce to nemít také na sebe přehnaně velké nároky.[/QUOTE]
Děkuji moc za slova podpory, protože takových lidí co podpoří, na světě zas tolik není :) Ano nevzdám se a budu bojovat :D S těmi přehnanými nároky, ježíšmarjá tady jsou
snad všichni telepati :D O ty Rawy se pokusím určitě, protože ten dynamický rozsah a WB opravdu potřebuje doladit v PC :) Krásný zbytek sobotního večera přeji Sonanelly
Sonanelly (73)|16.5.2015 22:04
Ještě bych se chtěla prosím zeptat na dvě věci. Zkoušela jsem fotit sluníčko přímo jen s UV filtrem a na vyšší clonu f18. Četla jsem někde, že by mělo, stejně jako pouliční lampy
večer, v noci, dělat 14-cípou hvězdu. Je to tak ? A proč to některé objektivy nedělají ? A druhý dotaz, když fotím trošku do protisvětla, bez sluneční clony, (protože ta by stejně nepomhla), pomůže mi mít vyváženější ,,obzor" většinou nebe, ten tzv. přechodový filtr? Jde mi o to, ztmavit právě tu skoro ošklivě bílou oblohu. Děkuji moc za jak tady někdo trefně napsal, rychlokurz :D S.

---------- Doplněno v 22:04 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:00 ----------

[QUOTE=David H;37854](Já ještě doplnil ten předchozí příspěvek :) ) Každopádně ta makropředsádka na tom 18-55 nevím, jak bude fungovat, zkušenosti s tím nemám, chtělo by to vyzkoušet. Možná se tu někdo najde.[/QUOTE]
No já jsem to studovala už předtím, jaké objektivy a za kolik ufff :) nabízí Fujifilm. Jenže teď jsem z toho fakt blázen, protože jak může mít makro objektiv zaostřovací vzdálenost od 27 cm ??? To tam mají snad nějakou chybu ne? :D To mám totiž teď, že můžu zaostřit od 27 cm ? :D Z tohoto linku jsem to vyčetla :)
http://objektivy.heureka.cz/fujinon-xf-60mm-f-2_4r-macro/specifikace/#section
Díky S.
DSCF3309.JPG DSCF3428.JPG DSCF3423.JPG
janfran (48)|16.5.2015 22:23
K první sérii:
Ty fotky jsou z hlediska ostrosti v pořádku, u jiných foťáků a objektivů této kategorie by dopadly stejně. Stoprocentní zvětšení není žádný středobod fotografie, aby v něm musela fotka nutně působit ostře. Je to pouze jakýsi mezistav, ze kterého se obvykle zmenšuje na výsledný výstupní formát (monitor, výstisk). Důležité je, jestli ti stačí ostrost v těchto výstupních formátech, zvětšení 1:1 tě vlastně ani nemusí zajímat.
Co se týče aberace, opět je zcela přiměřená situaci, rušivá je pouze u první fotky. Pokud jí chceš předejít, měj při focení makra hlavní objekt vždycky uprostřed záběru a kompozici pak uprav ořezem, megapixelů k ořezávání máš dost.

A ke druhé:
Počet cípů u "hvězdiček" závisí na počtu lamel clony. Ostrost těch cípů a jejich tvar potom záleží na tvaru lamel a vůbec konstrukci objektivu, takže je normální, že některé objektivy dělají "hvězdičky" snáz a jiné hůř. Většina levných kompaktů vůbec nemá clonu s lamelama, místo nich tam je akorát kruhový otvor - ty by hvězdičky dělat neměly, ale vyzkoušené to nemám.
Přechodový filtr ti opravdu ztmaví nebe, podobného efektu dosáhneš i nastavením zvýšeného dynamického rozsahu (DR200, DR400), ale jak už zde bylo psáno, za cenu snížené kvality fotek.
Jinak UV filtr má význam leda jako ochrana objektivu, fotky nijak nezlepšuje, foťák už má vevnitř jeden UV filtr zabudovaný.
Begy_cz (537)|16.5.2015 22:31
už dle specifikace je to celý nějak divný. Udávají zvětšení 0,5x - což je takový macro/nemacro. Makro objektiv by měl mít zvětšení 1:1, jinak se používají ohniska spíše tak 100-150mm.
Za 15tis 60mm "rádoby macro" je dost hustej úlet....
Milan Šurkala (3381)|16.5.2015 22:43
[QUOTE=Sonanelly;37856]No já jsem to studovala už předtím, jaké objektivy a za kolik ufff nabízí Fujifilm. Jenže teď jsem z toho fakt blázen, protože jak může mít makro objektiv zaostřovací vzdálenost od 27 cm ??? To tam mají snad nějakou chybu ne? To mám totiž teď, že můžu zaostřit od 27 cm ? Z tohoto linku jsem to vyčetla
http://objektivy.heureka.cz/fujinon-...ikace/#section
Díky S. [/QUOTE]

U kompaktů se ostřící vzdálenost počítá od přední čočky, ale u fotoaparátů s výměnnými objektivy od roviny čipu. Tzn. tvůj objektiv ostří od hrozivých 40 cm (u konkurenčních systémů je to většinou okolo 28 cm), jenže v těchto 40 cm je započítána i 1,8 cm vzdálenost čip-bajonet a 9,8cm délka objektivu. Od přední čočky tedy 40 - 1,8 - 9,8 = cca 28,4 cm. U 60mm makra Fuji uvádí ostřící vzdálenost 26,7 cm. Což znamená 26,7 cm - 1,8 cm (vzdálenost čip-bajonet) - 7,1 cm (délka objektivu) = 17,8 cm od objektu. Navíc má 60mm ohniskovou vzdálenost a ne 55mm, takže je kapánek více "zazoomovaný". Nicméně nejde o pravý makro objektiv, má zvětšení jen 0,5×, což není zas až tak moc.

Jinak mi přijde, že máš u fotografií nějaké přehnané nároky a možná ani nevíš, co vlastně chceš. Jinak řečeno, s jiným fotoaparátem bys byla zklamaná asi stejně, protože pořád se tu motáme okolo chyb neznalosti problematiky, nereálných očekávání a ne okolo chyb fotoaparátu.
Begy_cz (537)|16.5.2015 22:43
PS
pokud chceš fotit makro dám ti pár tipů

- snaž se mít za foceným objektem "co nejvíc volného prostoru" nebo pozadí bez výrazných prvků (nejlépe obojí) odpíchneš tím prvek od pozadí
- cloň minimálně na číslo kde objektiv kreslí nejlíp (obecně se při makru cloní pokud možno co nejvíc)
- samotná hloubka ostrosti nezáleží ani tak na cloně, jako spíš na vzdálenosti z jaké fotíš. čím jsi blíže - tím je hloubka ostrosti menší (tedy v podstatě cloň tolik, aby objektiv co nelépe kreslil)
David H (225)|16.5.2015 22:59
Přechodový filtr bych v tuto chvíli neřešil. Ta bílá vypálená obloha tam je prostě proto, že popředí je tmavé a obloha příliš jasná (velký dynamický rozsah) a senzor to nepobere. Zrovna tak jako člověk se nedívá do slunce nebo příliš jasného světla. Vyvarovat se podobných scén a prostě to tak nefotit, upravit kompozici, nebo fotit třeba ve směru světla.. Já jsem přechod'ák měl, použil jsem ho jen několikrát, většinu času strávil v šuplíku, pak šel i s objektivem do světa. K tomuhle fot'áku sice mám nějaký neznačkový set UV filtr+ND filtr+polarizák, ale používám je jen zřídka, kromě toho UVčka, který mám našroubovaný jen kvůli ochraně objektivu.
David H (225)|16.5.2015 23:54
Tak mi to nedalo a u XF18-55 (X-E1) jsem naměřil:
ohnisko 18mm: čip-bajonet 1,8cm, délka objektivu 7cm, zaostřovací vzdálenost od přední čočky 13cm, celkem od roviny čipu cca 22cm
ohnisko 55mm: čip-bajonet 1,8cm, délka objektivu 10cm, zaostř.vzdálenost od přední čočky 21cm, celkem od roviny čipu cca 32cm
kolyy (1542)|17.5.2015 03:15
Na takéto bežné kvietky seťák úplne stačí, na Tvojom mieste by som neriešil makroobjektív ani raw, ale kompozíciu a techniku fotenia. Pridávam sa k tomu čo bolo povedané, fotky nepoukazujú na nedostatky foťáku, ale fotografa.

Príklad z Fuji X-A1+XC16-50, t.j. lacná verzia toho čo máš. Je to jpeg z foťáku bez akejkoľvek úpravy či orezu:
DSCF0442.JPG
Hanibal Kanibal (0)|17.5.2015 10:53
Pokud nemáš dostatek financí, tak si kup redukci na Nikon.

http://foto-predsadky-redukce.heureka.cz/kipon-adapter-nikon-na-fujifilm/

Můžeš na ni pak nasadit nějaký starší makro objektiv, který koupíš v bazaru za pár Kč. Bohužel ti nebude fungovat AF, ale u makrofotografie je stejně priorita manuální ostření.
Ono mezi námi stejně Fuji nemá dobré makro objektivy. Je to dáno silným odšumem i v rawu, takže ostrost prvotřídní nikdy mít nebudeš.
Určitě ale souhlas s tím, že bys měla prvně rešit základy kompozice a jak budeš mít trochu zkušeností, tak se vrhnout postupně na makro.
Hanibal Kanibal (0)|17.5.2015 11:00
Předsádka je o ničem pokud ji dáš na setový zoom. Když už, tak na nějaké pevné sklo. Ještě dodám, že Nikon má určitě lepší a cenově výhodnější makro objektivy než má Fuji.
Begy_cz (537)|17.5.2015 11:09
[QUOTE=Hanibal Kanibal;37865]Pokud nemáš dostatek financí, tak si kup redukci na Nikon.

Můžeš na ni pak nasadit nějaký starší makro objektiv, který koupíš v bazaru za pár Kč. [/QUOTE]

je otázka čemu říkáš pár kaček, jetý makro objektiv máš +- 4000 a výš (tedy pevné makro sklo s 1:1 a né pseudo nesmysly jako 24-80/macro :D )
Milan Šurkala (3381)|17.5.2015 14:36
[QUOTE=Hanibal Kanibal;37866]Předsádka je o ničem pokud ji dáš na setový zoom. Když už, tak na nějaké pevné sklo. Ještě dodám, že Nikon má určitě lepší a cenově výhodnější makro objektivy než má Fuji.[/QUOTE]

S tím bych nesouhlasil. Naopak, na setových objektivech dokážou makro předsádky docela pěkné věci při překvapivě výborné optické kvalitě. Jen to zvětšení se tam nezvýší nějak dramaticky.

---------- Doplněno v 14:36 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:34 ----------

[QUOTE=Begy_cz;37867]je otázka čemu říkáš pár kaček, jetý makro objektiv máš +- 4000 a výš (tedy pevné makro sklo s 1:1 a né pseudo nesmysly jako 24-80/macro )[/QUOTE]

Já používám na makro starou FD 50mm od Canonu, kterou jsem koupil snad za necelé dva tisíce. Zvětšení sice jen 0,5×, ale mám i makrokroužky.
Draco52 (9)|17.5.2015 16:06
Používám Fujinu XT-1. Objektiv 18-55 je podle mne velice kvalitní a Fujina mi s ním opravdu sedne. Mám mezikoroužky Viltrox a myslím, že právě na tento objektiv jsou dost dobré. Zatím jsem jen rychle vyběhl na zahradu a udělal cvak s 16 mm mezikroužkem. Clona 11, ohnisko 55 mm, ISO 1600, JPEG. Není proveden ořez, je to celé políčko. Nehodnoťte prosím kompozici, rovinu ostrosti atd, byl to jen cvak a to ještě trochu foukalo ( to je makro hrob). Naopak tyto mezikroužky chodí mizerně na objektivu 50-230, je to asi plastovým bajonetem, blbnou konektory. Mám i Raynoxy 150 a 250, tam je naopak vhodnější tohle telátko, na záklaďáku je vinětace vidět. Výhodou mezikrožků je i možnost nasadit makrosvětlo/makroblesk na objektiv. Na Raynoxy to tak jednoduše nejde.
Srdicka_1.jpg
joeh (3352)|17.5.2015 16:59
Draco52 - obrázok má 0,4Mpx, to je strašne málo...
Draco52 (9)|17.5.2015 18:53
Jo, jo zmenšil jsem ho. Tak sem dám menší zmenšení, snad se to načte. Má to 1,32 MB. Ale fakt to posuzujte schovívavě. Jen jsem si uvědomil (bylo to dost ve spěchu), že jsem možná použil oba mezikroužky. Mám v plánu udělat trochu podrobnější test, společně s Raqynold makročočkama. Zase ale nevím, kam to zavěsím na www.
Srdicka_2.jpg Srdicka_2.jpg
joeh (3352)|17.5.2015 19:11
Draco52 - nevadí, nejde ani tak o objem v MB - 1,32MB je OK, ale o rozlíšenie v Mpx. Stačí v editore zadať pri exporte min. šírku fotky 3000 pixel, potom bude obrázok obsahovať 6Mpx.
Begy_cz (537)|17.5.2015 20:10
[QUOTE=Milan Šurkala;37868]je otázka čemu říkáš pár kaček, jetý makro objektiv máš +- 4000 a výš (tedy pevné makro sklo s 1:1 a né pseudo nesmysly jako 24-80/macro )

---------- Doplněno v 14:36 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:34 ----------

Já používám na makro starou FD 50mm od Canonu, kterou jsem koupil snad za necelé dva tisíce. Zvětšení sice jen 0,5×, ale mám i makrokroužky.[/QUOTE]

což ale není zrovna přímo makro objektiv že :)
Ono těch požadavků na makro objektiv je víc. Logicky co nejmenší zaostřitelná vzdálenost, zvětšení 1:1 a mimojiné měl by umět dobře kreslit i při vysokých clonách - tedy aby při f14 nešla kresba do háje.
Sonanelly (73)|17.5.2015 21:15
[QUOTE=Begy_cz;37858]už dle specifikace je to celý nějak divný. Udávají zvětšení 0,5x - což je takový macro/nemacro. Makro objektiv by měl mít zvětšení 1:1, jinak se používají ohniska spíše tak 100-150mm.
Za 15tis 60mm "rádoby macro" je dost hustej úlet....[/QUOTE]
No to souhlasím, že to je hodně hustej úlet a více snad k té ceně ...NO COMMENT! Snad jedině jen, to si radši za ty peníze koupím právě adaptér na jiný objektiv :)
Sonanelly (73)|17.5.2015 21:22
[QUOTE=Draco52;37871]Jo, jo zmenšil jsem ho. Tak sem dám menší zmenšení, snad se to načte. Má to 1,32 MB. Ale fakt to posuzujte schovívavě. Jen jsem si uvědomil (bylo to dost ve spěchu), že jsem možná použil oba mezikroužky. Mám v plánu udělat trochu podrobnější test, společně s Raqynold makročočkama. Zase ale nevím, kam to zavěsím na www.[/QUOTE]
Nádhernáááá ! :) Srdcovka nádherná je jedna z mých favoritů na zahradě :) Taky si ji chci vyfotit, jenže ji vidím vždycky jen za plotem někde :) Přemýšlím, že asi zazvoním a zeptám se, jestli si ji můžu cvaknout :D Jinak super zpráva, že to bylo foceno s pomocí makrokroužků od firmy Viltrox :) Protože lepší než parametry a srovnávání v recenzích jsou prostě fotky uživatelů :) Děkuji S.
Sonanelly (73)|17.5.2015 21:54
[QUOTE=Milan Šurkala;37860]U kompaktů se ostřící vzdálenost počítá od přední čočky, ale u fotoaparátů s výměnnými objektivy od roviny čipu. Tzn. tvůj objektiv ostří od hrozivých 40 cm (u konkurenčních systémů je to většinou okolo 28 cm), jenže v těchto 40 cm je započítána i 1,8 cm vzdálenost čip-bajonet a 9,8cm délka objektivu. Od přední čočky tedy 40 - 1,8 - 9,8 = cca 28,4 cm. U 60mm makra Fuji uvádí ostřící vzdálenost 26,7 cm. Což znamená 26,7 cm - 1,8 cm (vzdálenost čip-bajonet) - 7,1 cm (délka objektivu) = 17,8 cm od objektu. Navíc má 60mm ohniskovou vzdálenost a ne 55mm, takže je kapánek více "zazoomovaný". Nicméně nejde o pravý makro objektiv, má zvětšení jen 0,5×, což není zas až tak moc.

Jinak mi přijde, že máš u fotografií nějaké přehnané nároky a možná ani nevíš, co vlastně chceš. Jinak řečeno, s jiným fotoaparátem bys byla zklamaná asi stejně, protože pořád se tu motáme okolo chyb neznalosti problematiky, nereálných očekávání a ne okolo chyb fotoaparátu.[/QUOTE]
Přemýšlela jsem jak Vám asi tak představit mé představy o tom jak si přeju, aby vypadali fotky z tak vychvalovaného foťáku jako je Fujifilm X-E1. Tak Vám ukážu pár fotek, které jsem pořídila s Sony Cybershoot S45. Samozdřejmě si odmyslete trošku vzdálenost od fotoaparátu, protože ta Sony měla min.zaostř.vzdálenost okolo snad 5 cm. Ale tak nějak bych chtěla mít nejen ostré, ale i barevně hezké fotky. O kompozici se stále snažím :) Pravdilo zlatého řezu je mi již známé a občas si to i uvědomím :D Pravidlo, že uprostřed by neměl být hlavní motiv taktéž:) Až na vyjímky, kdy to fotograf zamýšlel :) Tak tady jsou ...
labute 047.JPG labute 190.JPG labute 207.JPG labute 204.JPG labute 259.JPG labute 284.JPG labute 284 kopie.jpg labute 024.JPG labute 067 kopie.jpg labute 134.JPG
kolyy (1542)|17.5.2015 23:25
Fuji má svoje vlastné makro medzikrúžky MCEX-11 a MCEX-16. S MCEX-16 by sa aj seťáky mali dostať na 1:1 zväčšenie (na APS-C!). Zatiaľ ale nie sú zrejme príliš dobre dostupné.
kolyy (1542)|18.5.2015 00:18
Sonanelly: toto je už solídnejšie makro, ktoré naozaj so seťákom na Fuji neurobíš, aspoň nie bez brutálneho orezu. Farebne však na tom nič špeciálneho nevidím.
Sonanelly (73)|18.5.2015 15:39
[QUOTE=kolyy;37879]Fuji má svoje vlastné makro medzikrúžky MCEX-11 a MCEX-16. S MCEX-16 by sa aj seťáky mali dostať na 1:1 zväčšenie (na APS-C!). Zatiaľ ale nie sú zrejme príliš dobre dostupné.[/QUOTE]

Jo to vím, a k dostání jsou na fotoškoda.cz :) Jinak to je jasný, že by se to muselo ořezat :) Ty barvy souhlasím nejsou nějak úchvatné, ale ty barvy právě jdou nejsnáz upravit ve Photoshopu. Stejně tak jako jsem vždycky musela upravit úrovně nebo křivky. Finální doostření ani tak nebylo potřeba. Ale spíš jsem měla na mysli, že ty barvy nejsou takové rozpyté, či rozmyté právě. Nejen po konturách, ale i uvnitř třeba těch květin, nebo toho motýla je vidět prostě jakoby struktura. Stejně tak barevná aberace byla vidět minimálně a to jen na větším zoomu,nebo opravdu jen proti obloze, když jsou vidět stromy a obloha. Fakt dělal super makro ten Sony. Doufám, že s makrokroužkem to bude tak pěkně ostré jako s tou Sony :D Dík S.
Draco52 (9)|18.5.2015 16:48
Re: Joech :: Pochopitelně mohu zaslat třeba na úschovnu.cz
Re: Sonanelly:: Jo je opravdu nádherná. Manželka je na kytičky a tak nám teď kvete celá zahrada. Taky mne srdcovka fascinuje. U nás se dá běžně koupit. Už pomalu odkvétá.
Jak už jsem uvedl, mám mezikroužky Viltrox a na záklaďáku jsou zcela bez problémů. A jsou podstatně levnější než od Fujimy (asi 1 600 Kč). Jsou podstatně příjemnější na zaostření, než uvedené Raynoxy. Mají větší zaostřovetelné rozmezí (to asi není správný termit). A lze použít bez problémů makroblesky, jak jsem uvedl (třeba B.I.G. LED makrosvětlo L48). Raynoxy zase umožňují dosáhnout opravdu vysokého poměru zvětšení. To ale pochopitelně přináší zmenšení hloubky ostrosti a nutnost zvýšit clonění. Potom je trochu problém slušná expozice. Pochopitelně nutný je stativ a případně makrosáňky.
Domnívám se, že pro většinu focení rostlin jsou mezikroužky ve spojení se záklaďákem 18-55 velmi dobrým a použitelným řešením. Chce to také asi vybrat simulaci filmu, skusit třeba Velvii.
Nadějí je avizovaný nový objektiv Samyang 100 mm/2,8 Makro. Je bez stabilizace a nevím jak bude kvalitní. Je manuální, ale to není problém, Fuji má bezva manuální ostření – stejně ho pro detaily výhradně používám. Cena bude okolo 20 000 Kč (odhad). Velkou výhodou u makro objektivů, podle mne, je možnost zaostřování od minimální vzdálenosti po nekonečno. Jinak bych příliš nesouhlasil s tvrzením, že plusem je minimální zaostřovací vzdálenost. Naopak – cloní objektiv, pokud se fotí hmyz, tak pláchne atd.. Proto jsou tak oblíbené makroobjektivy s f=>90 mm pro APC-S i FF.
Hanibal Kanibal (0)|18.5.2015 19:58
Zkusím to nějak shrnout. Makropředsádka zhoršuje kresbu. Mezikroužky jsou určitě lepší volbou. Nejlepší je každopádně špičkový makro objektiv. Nejde jen o zvětšení, ale i o kvalitu kresby a minimum optických vad. Vzhledem k tvým nárokům bych se nad tím zamyslel. Starší špičkový Nikon se dá koupit za opravdu rozumné peníze. Pár Kč - myšleno samozřejmě vzhledem k ceně nových objektivů.
Sonanelly (73)|18.5.2015 20:08
Ano, taky je pro mne schůdnější zatím si koupit mezikroužky do 2 tisíc, než dát na jednou 15 tisíc třeba za něj. makro objektiv, nebo kupovat adaptér a k tomu ten objektiv. Podstatně levnější jsou mezikroužky od Viltrox mj. proto, že za cenu do 2 tisíc dostanu dva, kdežto od Fujifilm jen 1 a to přes 2 tisíce :) Půjdu stopro do Viltrox :) Jinak květiny asi fotím ráda, protože jsem povoláním vyučená zahradnice, takže tam někde uvnitř si kompenzuji právě to, že mi zahradničení chybí :D Gratuluju ke kvetoucí zahradě a ať Vám štěstí i zahrádka jen kvete :D Simulace filmu je určitě dobrý nápad, když není pak čas sedět u pc :) Máte pravdu s tím, že nejlepší je mít objektiv co umí zaostřovat on min.vzdáleností po nekonečno :) Mě nikdy nepláchnul ten hmyz a když najdu si jiný obtížný hmyz :D Děkuji moc za vzácné rady Sonanelly
David H (225)|18.5.2015 20:15
[QUOTE=Hanibal Kanibal;37888]Zkusím to nějak shrnout. Makropředsádka zhoršuje kresbu. Mezikroužky jsou určitě lepší volbou. Nejlepší je každopádně špičkový makro objektiv. Nejde jen o zvětšení, ale i o kvalitu kresby a minimum optických vad. Vzhledem k tvým nárokům bych se nad tím zamyslel. Starší špičkový Nikon se dá koupit za opravdu rozumné peníze. Pár Kč - myšleno samozřejmě vzhledem k ceně nových objektivů.[/QUOTE]

Proboha jaký starší špičkový Nikon? Je sice pravda, že tělo by se mělo vybírat s ohledem na dostupné objektivy, ale s makropředsádkou nebo mezikroužky to bude jistě pokrok oproti kompaktu. Už se těším na fotky :)
Sonanelly (73)|18.5.2015 20:17
[QUOTE=Hanibal Kanibal;37888]Zkusím to nějak shrnout. Makropředsádka zhoršuje kresbu. Mezikroužky jsou určitě lepší volbou. Nejlepší je každopádně špičkový makro objektiv. Nejde jen o zvětšení, ale i o kvalitu kresby a minimum optických vad. Vzhledem k tvým nárokům bych se nad tím zamyslel. Starší špičkový Nikon se dá koupit za opravdu rozumné peníze. Pár Kč - myšleno samozřejmě vzhledem k ceně nových objektivů.[/QUOTE

Ano to je právě to, mám větší nároky, ale menší peníze :D Nicméně mám velkou nedůvěru kupovat si sama bez někoho kdo to umí zhodnotit(překontrolovat), věci z druhé ruky. Nejsem tak bohatá, abych si mohla kupovat levné věci :) A bohužel fakt nikoho, komu bych mohla věřit co se týká nákupu fotograf. náčiní neznám :) Ale děkuju moc, za zvážení to určitě stojí. S.