Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
Komentáře od mlsný amatér (4)
Tak tohle už tu také bylo. ­(Pentax K­-01­). Ale proč mršit tělo, když je mnohem jednodušší, dodat k němu adaptér? Navíc menší potřebná vzdálenost objektivu od čipu zjednodušuje konstrukci zejména širokoúhlých objektivů.
Odpovědět0  1
Ten legrační šášula mne dost pobavil, když kdysi napsal blábol o zoufalé ergonomii u fotomobilů. Zřejmě toho o tom, co je vlastně fotomobil a k čemu všemu je určen, moc neví, ale to mne u něj nepřekvapuje. Ono to bývá tak, že čím větší trouba, tím agresivněji se chová.
Odpovědět1  2
Dokonce i Nikonu už došlo, že DSLR je slepá ulice a to už je co říci. Jenže Canon to vzal, tak říkajíc, od podlahy a k Rkovým tělům přidává, jako bonus, adaptér pro DSLR skla, což považuji za vstřícné gesto těm, kteří by rádi nové tělo, ale nechtějí se loučit s původním zasklením. Teď je ještě otázka, Jestli ta nová skla budou lepší, než ta původní. ­(Canon je jediný, kdo nabízí 5 x zvětšující makro objektiv.)
Odpovědět4  3
Ono když si do počítadla natáhneš Linux a Gimp, tak tě SW nebude stát vůbec nic. A obměna, doplňování, modernizace? Proč? To jako, jakožto správný zákazník, nakoupíš šunt, za dva roky nakoupíš o něco lepší šunt, za další dva roky zase o něco lepší šunt a t. d.? Sorry, ale tohle dělá jedině vůl. Když už investuji do nějaké technologie, pořídím si to, o čem vím, že mi bude kvalitně sloužit minimálně deset až patnáct let bez toho, že bych to měnil jako fusekle, jen proto, že někdo vyrobil něco nového. Mám v počítač, který jsem sii pořídil v době, kdy nastoupil W 7 a v něm W 7 Ultimate a Photoshop 6. A jsem si naprosto jist, že mi to vše bude výborně sloužit ještě v době, kdy už po W­(shit­) 10 neštěkne ani pes. Totéž s tiskárnou. Mám pro každou barvu v zásobě přes litr inkoustu, takže když originální kazety zmizí z trhu, bude mi to jedno, protože jsem si k ní pořídil tankové zásobníky.
Odpovědět0  4
Profík udělá kvalitní fotku i s mobilem, Břídil nic nezmůže ani s vybavením za miliony.
Odpovědět3  4
Spíš ty nemáš argumenty. Nejsem sá, koho by ty tvé ,,výhody­" zajímaly. Takže se buď pochlap a spusť, nebo zavři fekál a šoupej nohama.
Odpovědět1  3
Photoshop to umí a fotky v 16 bitovém módu zpracová bez problémů.
Odpovědět0  3
A dodnes neskončil. Takže, když zkusíme sečíst náklady: Kromě foťáku, kde to může kolísat od 30.000 výš, je potřeba počítač, s dostatečně velkým displejem, čili od 40.000 výš, O. S. na úrovni aspoň Professional, ­( kolem 10.000­), Photoshop, nebo jiný, stejně kvalitní, takže, pokud nepůjdu do Gimpu, který je zdarma, tak dalších 15 ­- 20.000, Fototiskárnu ­(A3+ od 19.000 Kč výš­) takže celkem lehce nad 80.000 Kč, foťák nepočítaje. Spotřební materiál je ta nejmenší položka; kdo umí, sežene ho za pár šupů, ­(kdo neumí, musí používat předražené originály­). Takže přechod na digitál, pokud chci být samostatný a nezávislý na fotolabech, je dost drahý, i když jde o jednorázovou investici, která se, pokud fotím opravdu soustavně, brzy vrátí.
Odpovědět1  3
Hloupá nula? Hezky ses pokřtil. A jen hlupák se sníží k nadávkám, když mu dojdou argumenty. Dodnes jsi nikomu nevysvětlil, jaké výhody má DSLR proti CsC. Ono se těžko něco hledá, když není co.
Odpovědět3  3
Když fotíš v barevném prostoru sRGB do JPGu s maximální kompresí, tak se bez toho středoformátu opravdu neobejdeš. Já fotím do Adobe RGB do RAWu a s max. rozlišením, které Oly M1 umí, takže z foťáku mi leze ORF 18 MB na snímek s d.p.i. 400 což odpovídá rozměru obrázku 30 x 40 cm. Takže A trojky mi lezou přímo z foťáku, navíc s 16 bity na kanál, čili nemusím provádět žádné kotrmelce abych získal kvalitní snímek. Jediný drobný problém je v tom, že když takovýto obrázek uložím do TIFFu, vyšplhá se datový objem na 200 MB na snímek, ale s tím se počítá. Další problémek je v tom, že takovéto obrázky s běžným počítadlem a W 10 Home zpracovávat nejde.
Odpovědět1  3
Ono je to relativní. Do mé tiskárny­( Epson stylus Photo R 2000­), stojí originální kazeta ­(je jich tam 9­), dnes přes čtyři stovky. Jenže když jsem pro ni sehnal tankové zásobníky a alternativní inkousty, ­(celkem za 2300 Kč­), vyjde mne těch 15 ml, co bylo v originál kazetě na cca 13 Kč. Jeden fotolesklý papír A3 mám za 2,50, takže tisknout na A3 pro mne není nijak drahé. Kvalitní MFT tělo ­(M 10­/III­) dostaneš už za 18.000, můžeš si k němu vybrat z více než 200 objektivů od různých výrobců, Adobe Photoshop 6 CS krabice mne vyšel na 16.000, ale to je jednorázová investice, stejně, jako počítač s W 7 Ultimate. Když to porovnám s dnešními cenami za výbavu temné komory a náklady na chemii, tak jsem vychechtaný a za vodou.
Odpovědět2  4
Podle toho, co tu píšeš jsi ten nichtsmachr leda tak ty. A myslíš si, že když sám umíš velký kulový, tak že druhý nemůže umět víc.
Odpovědět2  3
Digitálně jsem začal fotit v okamžiku, kdy se na trhu objevil Panasonic Lumix FZ 10. ­(kompakt s objektivem Vario Elmarit Leica a na karty o kapacitě jednotek GB­). Když jsem pak vytiskl první fotky, byl jsem překvapen jejich kvalitou. Jenže profíci v jakémkoli oboru jsou tvrdě konzervativní, čemuž se nelze divit, protože náklady na přechod na novou technologii a nároky na osvojení nových postupů jsou v jejich případě mnohem vyššía navíc je tu i nechuť opustit něco,co mají léty vypilované a na co už si zvykli. Takže zůstávají u zrcadlovek, protože za ta léta jsou s nimi sžití a zlostně vrčí, když zjistí, že soused, nebo známý, který léta fotil Prakticou, nebo Flexaretou a běhal do fotolabu, si pořídil jakousi digitální krabičku a tiskne si perfektní fotky na profesionální úrovni za pár šupů sám doma.
Odpovědět3  4
Malý snímač, ze kterého lze, když se to umí, vytáhnout perfektní fotky až 60 x 80 cm je možná malý rozměrem, ale rozhodně ne výkonem. Takže kdo potřebuje max. A 3 ­(30 x 40 cm­), tak mu tenhle ,,malý­" snímač bohatě postačí.
Odpovědět3  4
Než tohle, tak raději OM­-D M 10­/III. V ceně za tělo nebude tak velký rozdíl, rozměry stejné a kvalita snímků, včetně práce s přístrojem úplně jinde. MFT má jednu výhodu a sice obrovský sortiment skel, viz foto Škoda. Zadejte si Objektivy, zadejte MFT bajonet a budete jen zírat, kdo všechno a jaká skla se pro MFT vyrábějí.
Odpovědět0  2
Displej, ani hledáček to nemá, takže když s tím chceš fotit, musíš mít spuštěný a držet v jedné ruce mobil a v druhé tento nesmysl. Parametry nastavuješ na mobilu, kompozici a záběr na přídavné bedýnce. Opravdu super!
Odpovědět0  1
Když si vzpomenu, jak jsme kdysi dávno na průmce počítali rezonanční obvody a různá zapojení, vycházela různá hausnumera a kolik to stále času a práce! Třeba taková dolní propust se směrnicí 24 dB na oktávu. Dnes si spustím simulační program, zadám parametry a mám hotovo pohodlně za pár sekund a výsledky jsou 100% validní. Takže vývoj nových prototypů se zlevní a zrychlí, což je rozhodně dobrá zpráva.
Odpovědět4  1
70 ­- 300 mm za 18.000 by bylo slušné, nebýt nízké světelnosti; zejména ten konec je dost tragický. Kdyby to 4,5 mělo aspoň po celé délce.
Odpovědět1  5
A navíc, když jej chceš používat, musíš blbnout jak s touhle krabičkou, tak s mobilem současně! To je opravdu na palici, ale tahle blbost už má předchůdce, nedávno se na Aréně objevila jakási napodobenina Leicy. Inu, vypadá to, že blbost je stejně nakažlivá, jako koronavirus.
Odpovědět1  3
Politika byla, je a bude vždy svinstvo a obchodní politika zvlášť. Jenže na druhé straně práci vývojářů je nutno řádně zúročit, protože platy těchto nepostradatelných lidí prostě musí být nadprůměrné.
Odpovědět0  1
Vypadá to, že potíže jsou spíš s výrobními prostředky, než s vlastní konstrukcí. Jestli jsem na něco zvědav, tak na to, co z toho poleze, až to bude k mání.
Odpovědět0  1
Pokus si dnes u Škodů koupíš Canon R5, nebo R6, dostaneš v ceně těla i adaptér pro EF optiku, takže není co řešit. Pokud tvůj oblíbený objektiv nebude v řadě RF, použiješ EF sklo a nasadíš adaptér. Jinak řečeno: Pokud se ti DSLR Canon tělo znechutilo a chceš přejít na CSC, tak prostě jen koupíš CSC tělo a skla nemusíš vůbec řešit.
Odpovědět0  1
Což takhle barevný prostor Pro Photo? Zatím je k dispozici jen u několika středoformátů.
Odpovědět0  1
Takto si umírání opravdu nepředstavuji.
Odpovědět1  2
Potřebují vyprázdnit sklady. Jakmile jim díly pro DSLR dojdou, bude ze dne na den konec. Nikon pak možná udělá to, co už Canon udělal, totiž že vyrobí k CSC tělu adaptér pro DSLR skla. Canon už jde tak daleko, že ten adaptér přidá jako bonus, k každému prodanému tělu R5­/R6.
Odpovědět1  3
Asi ti uniklo, že oba už dělají bezzrcátka a Canon k řadě R přidává k tělům jako příslušenství plnohodnotné adaptéry pro veškerá svoje DSLR skla, Takže kdo z Cannonistů se bude chtít s DSLR rozloučit, tak prostě DSLR tělo zahodí, koupí R5­/R6 a jede bez problémů dál. Což je jasný signál: Zapomeňte na DSLR, je to mrtvá technologie.
Odpovědět1  3
Zato z tebe padají perly, svědčící jasně o tom, že tvoje technické vzdělání je na úrovni žížaly.
Odpovědět1  3
Praktica byla na film a s výhradně manuálním ostřením a nastavováním času a clony, v DSLR je elektronický senzor s občas ­(podle typu skla­) automatickým ostřením. a možností automatického nastavení času a clony to je jediný rozdíl mezi těmito dvěma systémy.
Odpovědět1  2
Fotograf je každý, kdo umí natočit foťák, nebo fotomobil objektivem k motivu a stisknout spoušť. Kvalita výstupu už je něco jiného. A tzv. profesionálové nemohou skousnout fakt, že to, co bylo dříve uměním a prací se dnes stává zábavou širokých vrstev, přičemž slušná technická kvalita výstupu je něco naprosto běžného.
Odpovědět1  3
To zám. když chybí argumenty, nastupují urážky. Jenže mě jsi ty i tvoje moudra totálně u zadku. A když si dnes půjdete ke Škodům koupit Canon EOS R5, nebo R6 ­(jen tělo­), dostanete k němu v ceně i adaptér na DSLR skla. Takže kdo se bude chtít cvakbedny zbavit, nemusí řešit nové zasklení, vyhodí, nebo do bazaru prodá zrcátkové tělo, koupí bezzrcátko a jede dál. Navíc ten adaptér je upraven tak, že je možno do něj vkládat filtry, takže libovolný filtr máte k dispozici pro všechna skla, bez ohledu na velikost filtrového závitu.
Odpovědět1  3
Zrcátkový svět už nemá kam kráčet. Došel na konec a všichni výrobci, kromě Pentaxu, to dobře vědí. Což na druhou stranu znamená, že Pentax teď může v klidu spát na vavřínech, protože zabedněnci, kteří se nechtějí učit nové věci a budou chtít za každou cenu novou DSLR budou mít jen jedinou volbu. Takže v budoucnu, než pařezové vyhynou, bude Pentax prodávat. Je otázka, jak dlouho mu to vydrží.A MFT vyrábí, kromě Olympusu, který bude MFT pod jiným názvem vyrábět dál, také Panasonic a ještě jednu ,,objevnou­" novinku: MFT objektivy Olyho a Panasu jsou vzájemně plně kompatibilní.
Odpovědět2  5
O moji mozkovou kapacitu se neboj. Spíš mám strach, že ty nemáš reálné argumenty. Ostatně, kdo dnes ještě vyrábí a prodává DSLR, kromě Pentaxu?!?
Odpovědět3  5
Za deset let už se, s výjimkou naprosto speciálních případů, bude fotit jen na mobily, protože vláčet ssebou metráky fotovybavení nebude nutné. A techniku nahradí umělá inteligence, která udělá ze sebehorší fotky přesně to, co bude fotografující chtít. Problém bude jen v tom, že někteří jedinci se nebudou chtít s touto technikou naučit zacházet a budou kolem sebe šířit ,,moudra­" na téma, jak jsou fotomobily špatné, oproti cvakbenám s chemickým filmem, nebo dokonce skleněnými deskami 9x12 cm. A když už jsme u toho staromilství, nebylo by na čase znovu vzkřísit daguerrotypii? Určitě by se, když to vezme do tlapek nějaký šikovný demagog, našlo dost Oslíčků otřes se, kteří by to zafinancovali.
Odpovědět1  6
Blue.sun.
Blb zůstane blbem a pařez pařezem. Až budu chtít páchat ,,umění­" ­(jako že nikdy­), nebudu k tomu používat fotoaparát, zejména takový, který precizně zobrazuje realitu i za nepříliš kvalitních světelných podmínek. A nevidím nejmenší důvod, proč platit nehorázné sumy za film a jedovaté chemikálie, přičemž po dokončení chemického procesu zjistím, že se jaksi nezadařilo, když stejné výsledky mi za zlomek nákladů a času zajistí Photoshop, přičemž mám celý proces neustále a plně pod kontrolou. A masochismus je duševní úchylka, nejen, když jde o fyzické mučení, ale i pokud jde o fotografii.
Odpovědět3  5
CSC mi umožňuje nejen prohlédnout si, jak objektiv zobrazí danou scénu, přičemž to, že při tom odebírám něco energie z baterie je až to úplně poslední, ale navíc mám, pokud je správně nastavený FW foťáku, že přesně to, co uvidím v EVF, nebo na displeji, bude po stisku spouště na kartě. Navíc mám naprostou jistotu, že pokud bude obrázek dokonale ostrý i v hledáčku, ­(na displeji­), bude dokonale ostrý i po uložení na kartu. O natáčení videa a průběžném ostření, kdy se DSLR mění v nedokonalé CSC už vůbec nemluvím.
Odpovědět4  5
Mohl bys být konkrétní a poučit nás, zaslepence, jaké obrovské výhody má DSLR proti CSC? Protože, majíc technické vzdělání, ať přemýšlím jak chci, pořád nikde žádné nevidím. A vím, o čem je řeč, fotil jsem Prakticou LLC od r. 1974 a v archivu mám několik set diapozitivů..
Odpovědět3  4
A proč nejsou žádné novinky? Protože už na této morálně mrtvé technologii není co vylepšovat a výhody CSC systémů jsou DSLR technologií naprosto nedosažitelné. jen blb jako ty to nedokáže pochopit. Když holt chybí technické vzdělání, tak je jakákoli argumentace jen házením hrachu na zeď.
Odpovědět3  4
Měl jsem na mysli výrobce, ne minusující idioty.
Odpovědět0  1
Už před mnoha lety jsem říkal, že digitální technika jednou zrcadlovky pohřbí. Jenže tenkrát jsem byl za kacíře a blbce. Dnes už i těm nejzarytějším staromilcům začíná pomalu docházet, že když je možno zaostřovat a měřit expozici přímo na ploe čipu, je zrcátko, nebo dálkoměr technický přežitek a tudíž není důvod je nadále kupovat. Jsem jen zvědav, kdy to dojde i managementu Pentaxu.
Odpovědět6  5
A zejména, když je to ,,klasická­" zrcadlovka. Važte si Pentaxu, brzy bude jediný, kdo bude DSLR vyrábět. všichni ostatní už pochopili, že tudy cesta nevede.
Odpovědět1  2
A stále a rychle přibývá těch, kteří neumějí nic udělat ani se dvěma mobily v ruce. Dostáváme se do stavu, kdy zařízení je chytřejší, než jeho majitel.
Odpovědět0  1
zatím marně hledám v portfoliu objektivů pro FF CSC něco, jako makro Canon. ­(zvětšení 5:1­), sice s adaptérem, ale Canon má aspoň ten jeden, ostatni max. 2x zvětšující Laowu.
Odpovědět0  1
Nedostatek přirozené inteligence už nebude problém. Co nebude v hlavě, bude v nějakém ,,chytrém­" zařízení. Raději ani nechci domýšlet, jak to bude v reálu vypadat.
Odpovědět0  1
Pokud si ve FW nastavíš špatné parametry, tak ti sebevětší výkon nepomůže. A specielně Oly umí perfektně ,,uzamykání­" zaostření pohybujícího se cíle a podporu panningu. U klasické DSLR se ostřicí mechanismus sklopením zrcátka vyřadí z činnosti, CSC umí zaostřovat na plochu čipu, čili naprosto přesně a kontinuálně, tedy i během expozice. a pičková stabilizace obrazu, navíc umějící spolupracovat i se stabilizovanými skly už je jen taková třešnička na dortu. M1 ­/II má na víc možnost sekvenčního rychlofocení, takže umí vyfotit i íp prolétající jablkem a můžeš si v té serii vybrat přesně ten nejvhodnější obrázek. ­(Kolik FF bedniček tuhle funkci má?)
Odpovědět1  4
Ještě by to chtělo uvést konkrétní případ, jak moc náročnou disciplinu Oly nezvládne. Pokud jde o rozměr fotografie, tak v pohodě 60 x 90 cm, pracovat lze i s ISO do 6 000, stabilizace v pěti osách a s některými dlouhými skly i duální, takže stativu na 99% situací netřeba, pořizovací náklady na max. 60% adekvátní FF výbavy, váha proti adekvátní FF poloviční. A pokud jde o zasklení, k dispozici jsou MFT skla pro Olyho i Panase, ­(plná kompatibilita­) a s použitím adaptéru i větina skel pro APS­-C, FF a dokonce i SF.
Odpovědět1  3
Takhle, t. j. s minimem zbytečných úředníků, by to mělo fungovat v celém světě, jenže co potom s těmi miliony nepoužitelných darmožroutů?
Odpovědět1  1
Duše už se dává jen do bezdušových gum, když by oprava byla příliš obtížná a to ještě jen velmi zřídka. A na nějakou ,,duši­" což je jen líbivé označení pro techniku, která není schopna zobrazit realitu, opravdu nejsem ani trochu zvědavý. Za normální pokládám to, že to, co uvidím v hledáčku, budu mít po stisku spouště na kartě přesně tak, jak to v tom hledáčku vidím. Všechno ostatní je jen nedokonalost techniky, pokud nejde o úmysl fotografa, ale na to tu dnes máme Photoshop.
Odpovědět2  4
EVF opravdu není jako OVF. Tam, kde OVF vidí jen tmu a pár šmouh, dá EVF jasný obraz a automatika zaostří. ­(OLY M 1,clona 2,8, čas 1 s, z ruky a ostrý obrázek.­)
Odpovědět2  4
A7 R IV mají u Škodů za ,,lidových­" 105.000 Kč za tělo. Když se k tomu připočte kvalitní sklo a příslušenství, ­(náhradní baterie, datové karty, nějaký ten filtr a brašna­), jsme rázem na více než čtvrt mega.
Odpovědět0  1
Dokud bude platit, že peníze =moc, tak se nic nezmění, bez ohledu na to, kolik revolucí kde proběhne. Protože taková revoluce bude znamenat jen to, že se vymění maňáskové, ale loutkovodiči zůstanou.
Odpovědět0  1
Pidalin:
Ale to se ohromně pleteš! Jakýkoli migrant se má po tom, co se dostane do Evropy, mnohem lépe, než kdyby zůstal doma. Doma by musel dělat aspoň něco a třel by bídu s nouzí. Tady jej neziskovky oblečou, dají mu mobil, kartu, na kterou si v kdejakém bankomatu může vybrat kolik chce, dostane byt a stravu a žádnou práci po něm nikdo nechce a když spáchá nějaký trestný čin, nic se mu nestane. ­(doma by ho nejspíš okamžitě zastřelili, nebo podřízli­).
Odpovědět0  1
Zejména, když většina populace má IQ tykve.
Odpovědět0  1
Neboj, jeden filosof, ­(už nevím který, ale to teď není podstatné­), prohlásil, že každá civilizace se v určitém stupni vývoje sama zničí. A když si přečteš závěr knihy V. Párala Milenci a vrazi, zjistíš, že na této planetě už k tomu několikrát došlo.
Odpovědět0  1
Kdo uteče, vyhraje. A je lepší být živý srab, než mrtvý hrdina, zejména, když přesila je drtivá.
Odpovědět0  1
Nejkrásnější a nejbohatší květy blbosti najdeš jen v USA. Ostatně jde o stát, přesněji řečeno federaci, který začal svoji historii genocidou původních obyvatel kontinentu, což je reálný a snadno doložitelný fakt.
Odpovědět0  1
Asi má na práci něco lepšího, než se hádat s blbci. Můj táta mi vždycky říkal: Proti větru čůrat nemůžeš a: Nevysiluj se bojem s tím, co nedokážeš ovlivnit. Pokud masově blbne celý svět, ­(kdopak to asi platí?­) je nejlepší se schovat a počkat, až to vyšumí. A ono to časem vyšumí, protože nic netrvá v světě věčně, ­(ani láska k jedný slečně­). Pak se sečtou způsobené škody a někdo jiný se pro změnu napakuje na jejich odstraňování, načež se objeví nějaká jiná módní vlna.
Odpovědět1  1
Nebude Olympus, bude Panasonic. Vzhledem ke 100% vzájemné kompatibilitě, no problem. A FF objektivy lze na MFT tělech používat, pokud budou redukce.
Odpovědět0  1
To, co je na libovolné krabici napsáno, tedy značka, je to poslední, na čem záleží. Důležitá je užitná hodnota a kvalita výstupu. Takže to, že něco se přestane vyrábět, je mi dokonale šumafuk. Krabici mám a fotím, až přestane, za X let, fungovat a nepůjde opravit, koupím něco jiného a je mi dokonale putna, jak se to bude jmenovat, pokud to bude CSC; DSLR už nikdy.
Odpovědět1  4
Cokoli, co se nasazuje na DSLR, lze, při použití vhodného adaptéru, nasadit na CsC. Opačně je to horší.
Odpovědět2  1
Na druhou stranu, když porovnáš parametry a ceny ostatních FF, tak to zas až tak strašné není a časem to možná i zlevní.
Odpovědět0  1
Kdyby nebyla, šlo by o slabě průměrný a celkem nezajímavý stroj.
Odpovědět3  2
Jsme svědky nejen epidemie koronaviru, ale také stejně masivní a rychle se šířící epidemie blbosti. Koronavirus možná časem dostaneme aspoň částečně pod kontrolu.
Odpovědět2  1
Stačí si vzpomenou na jistého Majkla, než se úplně rozpadl, byl skoro bílý. Jen bůh a svatý Václav vědí, jaká svinstva na sebe patlal a jaká další konzumoval. Jisté je jen to, že sice zbělal, ale dokonale si zničil zdraví.
Odpovědět0  2
Máš pravdu, člověk si zvykne i na to, že visí na šibenici. Jen už z toho jaksi nemá žádné potěšení. Ale každá generace je svého osudu a štěstí strůjcem a co si naše děti a vnuci udělají, to budou mít. Až jim, ­(možná někdy­), dojde, že si na..ali do bot, bude pozdě.
Odpovědět1  2
Milouš už je na druhé straně, ale chtěl bych se jeho věku dožít, současné dění ve světě je mi dokonale u zadku a čím déle budu brát důchod, tím spokojeněji budu odcházet. ­( To, co jsem zaplatil na daních mi stát teď hezky vrací, protože vlastní děti nemám, lěpe řečeno, o žádných nevím­).
Odpovědět2  1
Zemek:
Já jsem na tom věkově stejně, ale raději fotím kytky a motýly, tam něco tak nepodstatného, jako barva kůže, nehraje roli.
Odpovědět2  1
Je otázka, kdy i poslední zatvrzelí fandové DSLR přijdou na to, že CsC je lepší. A oni na to časem přijdou všichni, pokud do té doby nevyhynou. A dlouho to trvat nebude.
Odpovědět3  4
Kdysi dávno jsem také vlastnil Pentax K 01. Ostřil mizerně, trochu se to zlepšilo až po přehrátí FW, ale nic moc a absence hledáčku byla jen poslední kapka. Šel do kopru a místo něj nastoupil Oly M1. Kvalita fotek šla rapidně nahoru a veškeré problémy zmizely. A jakékoli DSLR bych už nechtěl ani kdyby mi platili. ­(DSLR skla přes adaptér na Olyho ano, tělo v žádném případě­). Ale když si Ricoh myslí, že s cvakbednami udělá díru do světa, budiž mu přáno, kdo chce kam, pomožme mu tam.
Odpovědět1  4
Jenže Panasonic už začal s FF, i když MFT u nich jede paralelně. Pokud jde o mne, tak s MFT naprostá spokojenost, když se fotí do RAWu a s maximem toho, co FW ­(Oly M1­) umožňuje, tak se dá udělat perfektní výstup až do A1 včetně i s amatérským vybavením. Takže FF už je pro běžnou potřebu zbytečně velké. Je jen potřeba, naučit se využívat výhod, které CsC s EVF má a mít kvalitní postprocesingové HW a SW vybavení.
Odpovědět0  2
No a co? Petrolejkou už dnes také nikdo nesvítí a omnibusy a koňka už také nejezdí. Na Slapy už jezdí jen parník Vltava a jízdné je letos tak nehorázně drahé, že si takový výlet rád odpustím. Takže jde jen o otázku vývoje. Co je zbytné a ještě předražené, to nepřežije.
Odpovědět0  2
A nakonec zmizí jen FF a zbude pár SF, určených jen pro speciální aplikace. Profesionální fotografové vyhynou, protože už je nikdo nebude potřebovat a všichni ostatní si pořídí fotomobily s umělou inteligencí, která obrázek domaluje a upraví podle přání fotografujícího, bez ohledu na to, co projde oblektivem.
Odpovědět0  2
Není důležité, s čím se počítá, nebo nepočítá, ale co si epidemie vynutí. Takže je lepší počítat s tím, že si ekonomika dá pauzu, než pak brečet nad tím, že virus si tu pauzu vynutil a nikdo na to nebyl připraven. A teď si představte, že v Německu vybuchne supervulkán, ­(Laacher see, má k tomu hezky nakročeno­) a celou Evropu, směrem od severovýchodu na jihovýchod pokryje minimálně 20 ­- 150 cm sopečného popela! ­(podle vzdálenosti, při posledním výbuchu před 13.000 lety spadlo v okolí kráteru 56 m popela a na východě Prahy to byla přes metr vysoká vrstva­). To už nebude o pauze, ale o totálním konci veškeré infrastruktury.
Odpovědět0  2
Ono je otázka, při tom, jak ,,jede­" vývoj foťáků v mobilech, co se bude v nejbližší budoucnosti prodávat dobře.
Odpovědět0  1
Když má foťák elektronický hledáček, je stavový displej jen zbytečný žrout proudu, zejména, když majitel potřebuje brýle. ­(na hledáčku mám dioptrickou korekci, takže do něj koukám bez brýlí, když potřebuji zkontrolovat stavový displej, musím začít koukat jinam a brýle si nasadit, pak je zase sundat a koukat do hledáčku ­- PROČ??? když mohu mít všechno pěkně pohromadě?
Odpovědět0  2
Fotím pro radost, ne na kšeft. Takže jsem si kdysi dávno pořídil Photoshop 6 CS a vše, co je za předplatné mi může být dokonale ukradené. Ta šestka umí perfektně vše, co potřebuji a dostatečně výkonný HW a W7 Ultimate to jistí.
Odpovědět4  2
Ano, pokud nejsou kupci, je jakýkoli vývoj jen ztrátou času a peněz. Takže nejdříve je nutno zjistit, o co je na trhu zájem a jaká cenová hladina je reálná a teprve pak je možno začít něco dělat.
Odpovědět4  2
Spát na vavřínech se nevyplácí. Kdysi dávno produkoval Nikon špičkové DSLR. Dnes už segment DSLR reálně skomírá, i když PRmani dělají závratné kotrmelce a v CSC segmentu proti současné konkurenci Nikon nic kvalitního a levného nemá, navíc profesionálním fotografováním už se skoro nikdo neuživí. Takže je na čase přehodit výhybky a přidat páru. Jen je potřeba pohlídat směr jízdy, aby se nezačalo couvat a pořádně odbrzdit.
Odpovědět4  2
Tohle má šanci udělat z MFT, nebo 1­" čipu, pokud jde o výsledky, dokonalý ekvivalent FF, nebo SF výstupu.
Odpovědět1  1
1­/ Většina mobilů je v reálu Made in China, bez ohledu na značku.
2­/ Čím ,,chytřejší­" je mobil, tím blbější bývá jeho uživatel, takže si povolí a postahuje kdejaké svinstvo a pak se jen diví.
Odpovědět1  1
Při tom, jak si dnes průměrný ovčan chrání své soukromí, ­(,,chytré­" mobily, sociální sítě, všemožné nakupovací aplikace, stopování Googlem a t. d.­), žádný velký problém.
Odpovědět1  1
MFT je rozumný kompromis mezi velikostí snímače, ­(stačí na perfektní fotky do formátu A1 včetně­) a cenou skel, která je ve většině případů poloviční, proti srovnatelným FF sklům. Dalším bonusem je to, že na MFT tělo lze při použití adaptérů nasadit prakticky všechna APS­-C, FF a SF skla, což opačně nejde a výsledky mohou být leckdy velmi zajímavé.
Odpovědět1  2
Já také ne. DSLR už je umírající záležitost.
Odpovědět4  5
Dělej to, jako já. Házej fotky na papír a kdo je chce, ať si je koupí.
Odpovědět0  1
Optický hledáček je světelný jen když je dost světla. Když je světla málo, je lepší EVF s aktivovanou jasovou automatikou.
Odpovědět1  2
Sobovi je jedno, k čemu je to určeno. Je to nové, velké, drahé, má to značkové logo a nikdo to nemá, ­(fotograf si to nekoupí a běžné publikum fotí na chytré mobily­). Takže pro snoba je právě toto to pravé ořechové.
Odpovědět1  2
Nojo, ale je to LEICA a na to bohatí snobové slyší. Že je to technická vykopávka pro ně není nijak podstatné. A přesně na tento segment trhu Leica míří.
Odpovědět1  1
A ona existuje nějaká země, kde cenzura neřádí? Na této planetě zaručeně ne.
Odpovědět0  1
MFT Nokton 42,5 mm­/0,95, jenže fotím hlavně makro a na to je hloubka ostrosti nechutně malá. Takže mi leží ve skříni a do terénu beru M­-zuiko digital 60­/2,8, který je určen hlavně pro makro a když potřebuji opravdu velkou hloubku ostrosti, nasadím zoom 40 ­-150­/ 2,8 se kterým se dá fotit makro ze vzdálenosti cca 90 cm, což je dobré na hmyz, který by si focení z několika cm líbit rozhodně nenechal.
Odpovědět0  1
Libovolný úředník a zdravý selský rozum jsou dvě naprosto neslučitelné věci. Důležité je, aby šiml často řehtal, protože čím víc řehtá, tím větší příděly sena bude mít. Ale nedej pánbůh, kdyby ho někdo chtěl zapřáhnout do povozu, aby byl aspoň občas nějak užitečný!
Odpovědět2  2
Takže by pro něj neměl být problém vylézt na vagon pod trolejí s napětím 25 kV ?!? Občas by, nejen umělci, měli hlavu používat také k přemýšlení.
Odpovědět1  2
Asi spíš to druhé. Dohadovat se s úředníky o čemkoli, je většinou jen ztráta času.
Odpovědět1  1
Já bych si pod pojmem ,,vysoce světelný­" představoval něco, co má méně, než 1, čili takových 0,95, jako u Voigtlanderů.
Odpovědět0  1
Každý výrobce přece úplně nejlépe ví, co jeho zákazníci potřebují. Takže: 1­/ budou to cpát úplně do všeho a 2­/ vypnout to nepůjde buď vůbec, nebo jen za tučný poplatek každý měsíc, jak je dnes obrovskou módou a ,,dobrým­" zvykem.
Odpovědět0  2
Já mám tu původní 12 ­- 40­/2,8 PRO a spokojenost.
Odpovědět0  1
Teď je otázka, jakým směrem se bude vývoj upírat. Zda se bude vylepšovat snímač, nebo ,,umělá inteligence­" která bude umět ty nedostatky kompenzovat. U mobilů je to jasné, tam vyhrála varianta B.
Odpovědět0  1
Přesně tak! A když se mi použitá clona nelíbí, zvýším­/snížím ISO, nebo čas. Není co řešit.
Odpovědět0  2
A proč bych to dělal? Když vím, že mám MFT tělo a MFT sklo, tak vím, co od toho mohu očekávat. Takže když budu chtít něco jiného, tak buď použiji jiné MFT sklo, nebo odpovídající FF. A mám výhodu v tom, že na MFT tělo mohu požívat FF a SF skla; opačně to nejde.
Odpovědět0  3
Nebavíme se o hloubce ostrosti, ale o expozici. A hloubka ostrosti je také závislá na konstrukci objektivu.
Odpovědět0  3
Takže když mi externí expozimetr řekne,že optimum je např. 100­/4, tak to bude platit. 1­/jen pro MFT, 2­/ jen pro FF, nebo 3­/ PRO OBOJE?!?, Samozřemě, pro oboje, jediný rozdíl bude v zobrazené ploše. Protože když nasadím FF objektiv na MFT tělo, zobrazí se na ploše snímače FF obraz, který bude ale ořízlý menší plochou čipu, takže výsledek bude stejný, jako když použiji MFT objektiv o dvojnásobné ohniskové vzdálenosti. Ale čas a clona zůstanou stejné.
Odpovědět0  3