Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix S 18mm F1.8

2.12.2022, Milan Šurkala, recenze
Panasonic Lumix S 18mm F1.8
Panasonic má už pěkně ucelenou nabídku kompaktních full frame objektivů se světelností F1,8. Poslední novinkou je Lumix S 18mm F1.8 (S-S18), který nabídne velmi širokoúhlý 100° záběr. My ho dnes otestuje na 24MPx fotoaparátu Lumix S5
V minulosti jsme otestovali už téměř kompletní nabídku kompaktních světelných objektivů Panasonicu, která nyní čítá 5 modelů. Dosud jsme tu měli S 85mm F1.8, S 50mm F1.8, S 35mm F1.8 a S 24mm F1.8. Dnes jsme do testu dostali nejširokoúhlejší model Lumix S 18mm F1.8 (S-S18). Ten jsme možná nejprve ani nečekali, protože nebyl v původní ohlášené čtveřici. Všech těchto 5 modelů nabízí stejné rozměry a víceméně i tvar (liší se akorát velikost přední čočky), mírně se pak liší i hmotností. Díky tomu mají být vhodné např. pro natáčení videa a gimbaly, kdy díky své jednotnosti nevyžadují výraznější přenastavování. Tato novinka vám ostatně nabídne 100° úhel záběru, což ji teoreticky pasuje také na výborný objektiv pro vlogging. Jaký tedy bude?
 
Panasonic Lumix S 18mm F1.8
 
Objektiv má tedy totožné rozměry jako ostatní modely této řady. Tvarově je poměrně jednoduchý se širokým zaostřovacím prstencem a stejně jako ostatní modely podporuje 67mm filtry.
 
Panasonic Lumix S 18mm F1.8
 
Zaostřovací prstenec se vyznačuje ideálně tuhým chodem. Je tedy krásně plynulý, přitom však dostatečně tuhý, takže ho omylem snadno neotočíte, ale zároveň jeho otáčení nečiní ani potíže. Jak už je u Panasoniců obvyklé, můžete si ve fotoaparátu nastavit lineární nebo nelineární vazbu. Zatímco lineární odpovídá rychlosti točení kroužku, u nelineárního je toto zesíleno (pomalejší je ještě více zpomaleno, naopak rychlejší otáčení změnu ještě více zrychluje). Uživatel také může nastavit rozsah mezi minimem a maximem na 90° až 360° po 30° krocích.
 
Panasonic Lumix S 18mm F1.8
 
Nepřekvapí použití kovového bajonetu. Máme zde také konstrukci odolnou vůči prachu, stříkající vodě nebo mrazům do -10 °C.
 
Panasonic Lumix S 18mm F1.8 na Lumix S5
 
K testu jsme dostali 24MPx full frame tělo Lumix S5. V jeho případě tu máme i mechanickou stabilizaci obrazu, která přijde vhod u fotek i u videa. V objektivu stabilizátor nenajdeme.
 
Panasonic Lumix S 18mm F1.8 na Lumix S5
 
K objektivu dostanete také sluneční clonu. Všimnout si také můžete přepínače AF/MF pro přepnutí autofokusu a manuálního ostření. U fotoaparátů Panasonic lze totéž provést přepínačem na těle přístroje. Tímto máme první seznámení objektivu za sebou a v dalších kapitolách se podíváme, jaký je při focení.
 
Technické specifikace objektivu
Název objektivu Panasonic Lumix S 18mm F1.8 (S-S18)
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 18 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 18 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) - / - / 100°
Světelnost objektivu F1,8
Rozsah clony F1,8 - 16
Konstrukce 13 optických členů ve 12 skupinách (3 asférické, 1 UED, 3 ED, 1 UHR)
Nejkratší ostřící vzdálenost 18 cm
Maximální zvětšení 0,2×
Počet lamel clony 9
Optická stabilizace ne
Rozměry 73,6×82 mm
Hmotnost 340 gramů
Závit pro filtry 67 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.