Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jak si vybrat fotomobil a jak jej správně používat?

6.2.2007, Irena Ševelová, článek
Ne v každé situaci máme u sebe digitální fotoaparát. K zachycení momentek může posloužit i mobilní telefon s integrovaným fotoaparátem. I když nemáte zrovna nejmodernější mobil, stačí si osvojit několik zásad pro dosažení relativně dobré kvality snímku.
Když před několika lety bylo poprvé možné pořídit fotky z mobilu, byla jejich kvalita velice špatná. Od té doby se mnohé změnilo. V současné době probíhá megapixelový závod, kdy se výrobci snaží přijít s novými telefony s co nejvyšším rozlišením snímače. Bohužel stejně rychlý posun není v kvalitě objektivů, která ještě stále nedosahuje vždy výborných kvalit. V budoucnosti se předpokládá, že pokud se trend nezmění, prodá se v roce 2010 jedna miliarda fotomobilů. Takže zatímco v minulosti byl fotomobil luxusní záležitostí, dnes je součástí téměř všech telefonů střední třídy.

Ale není fotomobil jako fotomobil. Některé modely mají zabudované fotoaparáty jen proto, že je to součástí dnešního moderního trendu, jiné jsou ale opravdu na kvalitní úrovni. Kouzlo je především ve stupni rozlišení, čím větší rozlišení, tím je samozřejmě vyšší i cena. Dnes se dají pořídit za relativně slušnou cenu i telefony s 2 Mpix rozlišením, což už je celkem slušné. Pokud se nebojíte investovat ještě více, můžete u modelů vyšší třídy najít i 5 Mpix rozlišení.

Teď tedy záleží, kolik do nového fotomobilu chcete investovat. Pokud částka nepřesáhne 5 000,- Kč a stačí Vám, když kvalita fotky bude dobrá pouze na posílání MMS, je nejlevnějším fotomobilem na trhu model LG B2100 (cca. 2 600,- Kč). Kvalita rozlišení fotek z tohoto mobilu je ale opravdu velmi špatná a jiné využití než pro multimediální zprávu nesnese. O něco kvalitnější je relativní novinka, stylové véčko LG KG240. (cca. 3 100,- až 4 000,- Kč). Fotografie z tohoto mobilu jsou i přes malé rozlišení relativně kvalitní, zvážíme-li zejména to, v jaké cenové kategorii se pohybujeme.

Nejlevnější Nokií, kterou si můžete pořídit s fotoaparátem, je Nokia 6020 (cca. 2 800,- až 3 200,- Kč). Ovšem ani zde nehledejte nějak mimořádnou kvalitu. Fotky pořízené z tohoto mobilu se budou hodit sotva na posílání MMS zpráv. O něco vyšší kvalitu naleznete u Nokie 6101 (cca. 4 200,- až 4 500,- Kč). Jestli Vám mohu doporučit, hlavně se vyhněte telefonu Sony Ericsson Z530i (cca 3 800,- až 4 500,- Kč). Dle mého názoru z výše uvedené nabídky fotoaparátů tento telefon dosahuje nejnižších kvalit. Za nejkvalitnější fotomobil v této cenové kategorii považuji Sony Ericsson K510i (cca. 3 900,- až 4 200,- Kč), který má už rozlišení 1,3 Mpix.

Pokud jste ochotni investovat do fotomobilu až 8 000,- Kč, můžete si vybírat už z kvalitnějších modelů. Některé z fotomobilů v této kategorii dokonce nabízí i funkci automatického ostření. Velmi oblíbeným fotomobilem v této kategorii je Sony Ericsson K750i (cca. 5 000,- až 5 800,- Kč) s rozlišením 2 Mpix, s automatickým zaostřením a dokonce s relativně širokými možnostmi v nabídce nastavení fotoaparátu. Pokud budete fotit s tímto mobilem za dobrého světla, můžete snímky použít i na tisk ve formátu 9 x 13 cm. Srovnatelný telefon je Beng-Siemens S88 (cca. 5 900,- až 6 900,- Kč). Ve stejné kategorii si můžete také vybrat Motorolu V3x (cca. 7 000,- Kč). Tímto telefonem pořídíte již slušné snímky, ale stejně bych z hlediska ceny a především kvality raději doporučila Sony Ericsson K750i.

V cenové kategorii do 10 000 Kč si už můžete být jisti, že pořídíte celkem slušný fotomobil, protože u těchto telefonů nenajdete žádný s rozlišením pod 2 Mpix. Oblíbeným telefonem je Samsung Z400 (cca. 9 700,- Kč). Jeho nevýhoda je, že nemá makro režim, takže s ním nelze fotit zblízka. Na druhé straně pokud fotíte z deseti metrů, můžete získat opravdu velmi kvalitní fotografii. Oblíbený je i telefon Sony Ericsson W810i (cca. 7 000,- až 8 600,- Kč). Tento fotomobil dokáže fotit s maximálním rozlišením 1632 x 1224, což je už velmi slušné.

Opravdovým šperkem jsou pak fotomobily s 3 Mpix rozlišením. Na našem trhu je takových ale opravdu málo. Za nejnižší cenu můžete pořídit Samsung D900 (cca. 9 400,- až 11 000,- Kč) s rozlišením 3,15 Mpix, s automatickým zaostřením. Ne o mnoho dražší, avšak kvalitou a nabídkou bohatší, je i fotomobil Sony Ericsson K800i (cca. 10 300,- až 11 200,- Kč), zde můžete využít automatické zaostření, stabilizaci obrazu, xenový blesk s červeně svítící diodou k osvícení scény a korekci červených očí. Třešničkou na dortu je už jen Nokie N73 (cca. 12 500,- až 13 900,- Kč). Fotoaparát má rozlišení 3,2 Mpix, automaticky zaostřuje a má optiku Carl Zeiss. Navíc může nabídnout i novou fotoaplikaci. I v automatickém režimu pořídíte velice kvalitní snímky, které mohou být dokonce jako náhrada levnějších kompaktních fotoaparátů. Pak tu máme ještě Nokii N93 (cca. 15 000,- až 22 500,- Kč), která jako první v České republice nabízí kombinaci fotoaparátu a videokamery.
Výběr fotomobilů je tedy opravdu bohatý. Kvalitu fotografií však můžete ještě ovlivnit pokud se budete vyhýbat nejčastějším problémům, které při focení mobilem vznikají.


Nejčastější problémy vznikající při focení mobilem


Mezi takové patří odstranění šumu z fotomobilu. Při fotografování temnější scény (např. večer nebo za nepříznivého počasí) dojde ke zvýšení jasového barevného šumu. Výsledkem je zhoršená kvalita fotografie, která připomíná zrnění. Pokud takto pořízenou fotografii pouze prohlížíte přímo v mobilním telefonu, nebude šum tolik výrazný, problém nastane, jakmile ji uložíte do PC. Vzniku jasového a barevného šumu však můžete předcházet už při samotném fotografování. Musíte se držet zásady, že čím více světla, tím méně šumu. Některé mobilní telefony jsou již vybaveny bleskem, svítidlem nebo režimem pro přítmí; pokud je tímto vybaven i Váš telefon, určitě jej vždy při focení v temnějším prostředí použijte. Pokud se vám nepodaří při fotografování šumu předejít, můžete jej následně odstranit v některém z počítačových programů.

Mohu vám doporučit využití programu Neat image. Považuji ho za špičku mezi programy na odstraňování šumu. Základní program Neat Image je ke stažení k nekomerční účelům zdarma. Můžete si ho stáhnout na adrese www.neatimage.com. Lze jej použít jako samostatnou aplikaci nebo např. jako plug-in ve Photoshopu. Prostřednictvím filtru můžete své fotky nechat vylepšit automaticky nebo je možné převzít manuální kontrolu nad odstraňováním šumu. Navíc obsluha tohoto programu je relativně jednoduchá. Nejdříve označíte oblast, kterou chcete zbavit šumu. Program Váš požadavek vezme na vědomí, odečte Vámi označenou část, tím ji odstraní a přitom zachová hrany a detaily. Pokud byste od tohoto programu očekávali ještě víc nebo ho chtěli použít k profesionálním účelům, můžete si stáhnout i jeho rozšířenou verzi, která je již placená.

Základní varianta Neat Image Home stojí 30 USD, rozšířenou verzi Neat Image Pro koupíte již za 60 USD. Tato rozšířená verze dokáže zpracovávat fotografie s 16bitovými barvovými kanály a neomezuje ji ani počet souborů v dávce. Ta nejdokonalejší verze se jmenuje Neat Image Pro + a stojí 75 USD. Součástí této verze je i plugin pro Adobe Photoshop. Neat Image, ať už se jedná o jakoukoliv verzi, je určen pro Windows, v budoucnu se pracuje na další verzi, která bude vhodná i pro Macintosh. Celý program pracuje jako univerzální filtr, který svými schopnostmi ovlivňuje kalibrační profily pro jednotlivé digitální fotoaparáty nebo skenery. Neat Image totiž umí také retušovat šum v naskenovaném filmu. Šum redukuje v několika úrovních, stejně jako zaostření, které je dostupné pro jednotlivé barvové/luminační složky fotografie. Podrobný návod a další informace jak správně využít Neat image se mimo jiné můžete dočíst i v jednom ze starších článků Digimanie: Úpravy fotografií v PC- 11 díl (autor Roman Pihan).

Určitě také nesmíte podcenit techniku zaostření. Ideální vzdálenost při fotografování vašeho objektu je jeden až dva metry. Optické čočky v mobilních telefonech jsou většinou širokoúhlé, proto lze obecně říci, že ideální vzdálenost je taková, aby objekt, který fotíte, zaplnil téměř celý displej mobilního telefonu. Nezapomeňte také na to, že na rozdíl od běžných fotoaparátů mobilní telefon reaguje při focení s malým zpožděním. Proto jakmile stisknete spoušť, ještě pár vteřin poté držte pevně ruku, aby výsledný snímek nebyl roztřesený. Musíte se smířit s tím, že přestože dnes jsou již mobilní telefony velmi moderní a zajistí vám kvalitní snímek, není to totéž jako digitální fotoaparát. Nezapomeňte také fotit „z očí do očí“. Fotografie z nadhledu nevypadají dobře.

Stejně jako při fotografování z fotoaparátu, i v tomto případě platí, že nedostatek, ale i přemíra světla, se může negativně odrazit na kvalitě snímku. Při nedostatku světla vznikne nežádoucí jasový šum, při jeho přemíře např. kvůli slunečnímu záření vzniká zase nežádoucí stín. Při focení se proto vždy snažte postavit tak, abyste měli slunce v zádech. Pokud to nebude možné a sluneční paprsky budou přicházet ze strany, zastiňte optiku mobilního telefonu dlaní. Při večerním focení za tmy je nutností, aby byl Váš telefon vybaven bleskem nebo tzv. přisvětlovací diodou. Pokud nemáte ve vašem mobilním telefonu zabudovaný blesk, můžete si dokoupit přídavný, který na mobil pouze při focení za tmy nasadíte. Pokud budete fotit večer, doporučuji, abyste byli vzdálení od objektu, který fotíte, nejméně jeden metr.

Zachytit konkrétní okamžik, např. dítě skákající přes kaluž, je problém i při focení z digitálního fotoaparátu, o to větší práce to bude při focení z mobilu. Některé moderní mobily nabízejí sekvenční tzv. sériové snímání, které tento problém řeší. Sériové snímání zajistí, že při zmáčknutí spouště mobilní fotoaparát pořídí automaticky hned několik snímků za sebou a vy můžete vybrat ten nejlepší. Tuto funkci má např. Sony Ericsson, Cyber Shot K 800i.

A snad ještě několik málo rad na závěr. Nejčastějším objektem fotografů jsou lidé. U fotomobilů to není jinak. Jenže právě focení portrétů lidí je u fotomobilů problém. Většina z nich totiž má širokoúhlý objektiv a ten se právě pro toto nehodí. Je pravda, že fotomobily mají také digitální zoom, ale ten kvalitu snímku v tomto případě nijak dramaticky nezvýší, dokonce po převzorkování ji i zhorší. Proto je lepší vůbec ho nepoužívat. Samozřejmě můžete tento handicap nahradit focením zblízka, ale to vůbec není nejlepší řešení, pokud k focení používáte fotomobil. Uvědomte si, že čím víc se ke svému objektu přiblížíte, tím méně z jeho portrétu zachytíte. Pokud chcete udělat pouze portrét, je lepší vyfotit polopostavu a udělat z ní výřez, ten zhotovíte v každém fotomobilu nebo také v počítači. Snažte se také mít co nejjednodušší pozadí, tak Váš objekt více vynikne.

Vývoj nelze zadržet, kvalita i cena fotomobilů bude čím dál tím více dostupnější. Dnes již existuje dokonce i první 10 Mpix fotomobil. Vyrobila ho firma Samsung, jedná se o model SCH-B600. Bohužel byl zatím uveden jen na korejský trh a i tam je slabě řečeno drahou záležitostí. Můžeme jen s nadšením očekávat, kam se novinky v oblasti fotomobilů posunou v budoucnosti.