Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

HP Photosmart M517 - projasněný pohled

14.7.2005, Petr Hájek, recenze: specifikace produktu
Na to, že se nám s postupem času i v nejlevnější třídě digitálních fotoaparátů - oblíbených kompaktech - začíná pomalu objevovat jako standardní rozlišení 4 - 5 Mpix, jsme si již zvykli. Výrobce ale naštěstí nutí neustálý kolotoč zlepšování svých produktů také k importování nejrůznějších moderních technologií. U dnes recenzovaného přístroje jde o technologii HP Adaptive Lightning slibující vyvážit na fotografii světlá a tmavá místa.
Pozn. Informační titulek každé fotografie se zobrazí po najetí myší.

Širokoúhlý záběr a Teleobjektiv

Automatika na denním světle volí spíše teplejší odstíny, ve skutečnosti byla zeleň méně do žluta. Zamlžení fotografií má původ čistě přírodní.


Širokoúhlý záběr Teleobjektiv

Makro

Makro můžeme s aparátem fotit od 10 cm.



Chromatická aberace

Jak je u této třídy fotoaparátů zvykem, chromatická aberace přítomna je. U snímků přiměřené velikosti není příliš viditelná, u těch zvlášť žádoucích užitvateli patrně nezbude nic jiného než ji odstranit svépomocí.


Chromatická aberace



Šumová tabulka

Fotoaparát nabízí rozsah citlivostí ISO 100 - 400 a v jednotlivých rozlišeních podává níže viditelné výsledky. Při nejvyšším ISO i rozlišení je šum již natolik patrný, že působí rušivě i při běžné velikosti snímku, s čistým svědomím mohu pro rozlišení 2576 x 1952 doporučit jen ISO nejnižší, tedy 100, pro ciltivost ISO 200 je hraničním rozlišením 2048 x 1536 a pro ISO 400 je ještě docela použitelné 1280 x 960.

Při focení na vyšší citlivost snímače tedy zvažte, zda patřičně nezredukovat rozlišení, protože se tím samozřejmě zredukuje i šum, nakonec, jistě se shodnem na faktu, že je lepší hladší fotka v 2048 x 1536 nežli zašumněnější v 2576 x 1952...



Kvalita a Rozlišení

Fotoaparát pro ukládání snímků nabízí celkem 5 kvalitativních stupňů, z toho 2 v nativním 5megapixelovém rozlišení CCD snímače.


Rozlišení a Kvalita - 2576 x 1952_5MP Best Rozlišení a Kvalita - 2576 x 1952_5MP

Rozlišení a Kvalita - 2048 x 1536_3MP Rozlišení a Kvalita - 1280 x 960_1MP
Rozlišení a Kvalita - 640 x 480_VGA

Korekce expozice

Automatika stran expozice předvedla dobrý výkon, dále je již jen na uživateli, zda použije korekci expozice a přednostně prokreslí oblohu či zeleň dole.


Korekce Expozice 0 EV
Korekce Expozice -0,5 EV Korekce Expozice +0,5 EV
Korekce Expozice -1,0 EV Korekce Expozice +1,0 EV
Korekce Expozice -2,0 EV_small Korekce Expozice +2,0 EV_small

Vyvážení bílé

První 3 snímky jsou foceny na slunečním světle, 2 dole pak v umělém osvětlení. Všechny presety byly foceny v příslušené světelné situaci. S vyvážením ani ostřením jsme neshledali vážnějších problémů, pouze při fotografování pod světlem zářivky měl autofokus menší problémy, které si vyžádaly několikeré opakování expozice.


Vyvážení bílé - Auto
Vyvážení bílé - Daylight Vyvážení bílé - Shade

Vyvážení bílé - Tungsten Vyvážení bílé - Fluorescent

Adaptive Lightning

Podívejme se, jak si vede společností HP hojně propagovaná technologie AL v praxi - situace se sluncem ozářenou záclonou a černým kufrem nepatří sice k typicky foceným scénám, pro zákaldní posouzení vlastností AL nám ale jistě bude stačit. Při pozorném pohledu na oba snímky zjistíme, že u pravého kousku digitál trochu stáhl přejasněné odlesky záclon a prosvětlil tmavé části kufru, tedy jinými slovy, zlepšil kresbu v problémových oblastech, což je jednoznačné pozitivum.

Mimochodem, technologie je to jistě přínosná, ovšem není pochopitelně všespasitelná a rozhodně není možné ji mít zapnutou neustále, jinak se vystavujete riziku pořízení některých snímků jakoby s nerealistickým osvětlením.


Adaptive Lightning Off Adaptive Lightning On

Videosekvence

Klepnutím na obrázek si můžete stáhnout testovací videosekvenci.