Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Brašny - přehled a popis typů

17.7.2008, Michal Učeň, článek
Při cestě do zahraničí je pro amatéra i profesionálního fotografa velice důležitou součástí výbavy brašna či pouzdro na fotoaparát a příslušenství. V dnešním článku se podíváme na jednotlivé typy fotobrašen od malých pouzder až po velkokapacitní kufry.
Pouzdro nebo brašnu, ať už v jakékoliv podobě, má prakticky každý fotograf. Nezáleží ani na tom, jestli se jedná o profesionála nebo o běžného uživatele s kompaktem. Fotoaparát totiž musíte v něčem přenášet, u kompaktů je to malé pouzdro, u zrcadlovek pak spíše brašny, batohy nebo i kufry. Ty pojmou jak větší přístroj, tak i nutné příslušenství k němu jako jsou objektivy, filtry, baterie, apod.


Typy brašen


V první části článku se podíváme na konkrétní typy, s kterými se můžete na trhu setkat a jak je většinou člení i výrobci. Popíšeme si jejich hlavní výhody a nevýhody a také na co a komu se vlastně hodí. V praxi rozlišujeme následující skupiny produktů:
  • pouzdra
  • pistolové brašny
  • ledvinky
  • ramenní brašny
  • batohy
  • vesty a opasky
  • kufry
  • silikonová pouzdra
  • podvodní pouzdra
  • pouzdra na objektivy
  • pouzdra na stativy

Pouzdra


První skupinou, s kterou se určitě setkal každý, jsou malá pouzdra. Používají se prakticky výhradně na kompaktní fotoaparáty (výjimečně i na ultrazoomy) a většinou neposkytují příliš prostor na další příslušenství. Při výběru je třeba dát si pozor na materiál, z kterého je pouzdro vyrobeno a samozřejmě také na zip, který je jednou z nejrizikovějších částí. Také je nutné si předem promyslet, jestli hodláte s fotoaparátem nosit i doplňky jako jsou baterie, kabel na propojení s počítačem atd.

Pouzdra bývají z různých materiálů, z nichž každý má své plusy a mínusy. Odolnost je například pozitivní stránkou pouzder s pevnou konstrukcí, ovšem ta zase nejsou až tak přizpůsobivá, aby se vešla třeba do kapsy. Naopak u měkkých látkových obalů nemůžete počítat s větší ochranou při pádu na zem.


- Pouzdro Case Logic EVA Compact Camera Case s pevnou konstrukcí -

Výrobců pouzder je nepřeberné množství a většinou je nabízejí i samotní výrobci fotoaparátů. Před koupí si nejlépe vezměte fotoaparát s sebou, aby bylo možné vyzkoušet, jak do pouzdra sedí. Při objednávce přes internet pak alespoň přístroj přeměřte a porovnejte s rozměry uvedené výrobcem. To vlastně platí i pro většinu následujích kategorií. Ceny pouzder závisí hlavně na materiálu, vesměs se ale pohybují v rozmezí 150 až 300 Kč.


- Pouzdro Hama Syscase II DF 20 z polytexu -


Pistolové brašny


Pro focení v terénu jsou velice oblíbené malé, tzv. pistolové brašny. V podstatě kopírují typický tvar zrcadlovek, které se v nich ukládají objektivem směrem dolů. I přesto, že se na první pohled zdají objemově malé, se toho do nich vejde relativně hodně. S dalším objektivem nebo bleskem asi nepočítejte, vše ostatní by se vám tam ale vejít mohlo. Příznivá je i cena, která se pohybuje kolem 500 Kč.


- Pistolová brašna Lowepro Cirrus TLZ 15 -

Ledvinky


Další typ je velmi podobný níže uvedeným ramenním brašnám, ovšem rozdílné je uchycení na těle fotografa. U tohoto typu jde v podstatě o větší ledvinku, která se připíná kolem pasu. Výhodou je zejména snadný přístup k příslušenství, ovšem při větší hmotnosti zase není její využití příliš praktické. Hodí se tedy zejména na kratší výlety, případně pro fotografy s méně objemnou a lehkou výbavou. Na trhu jich moc nenajdete, výrobci se totiž přiklání spíše k uchycení brašny na rameno. Příkladem je "ledvinka" od společnosti Tamrac z řady Velocity, která nabízí kombinaci uchycení kolem pasu i ramenní popruh.


- Tamrac Velocity 5x -

Ramenní brašny


Velice typický typ brašen jsou ty, které se nosí na rameni pomocí jednoho popruhu. Jejich velikost stačí i vybavenějším profesionálům a díky výztužím bývají i poměrně slušně odolné. Jejich nošení, obzvláště pak v případě bohaté a těžké výbavy, ale není zrovna žádný med. Jejich cena je už vyšší, ovšem záleží na konkrétním výrobci, materiálu a rozměrech.


- Ramenní brašna Lowepro Stealth Reporter D100 AW -


Batohy


Jeden z nejbezpečnějších a také nejpohodlnějších způsobů pro pohyb v terénu jsou speciální batohy pro fotografy. Jak vidíte níže na fotografii, vejde se toho do nich opravdu hodně a ještě zbývá místo pro doplňkovou výbavu, jakou může být oblečení nebo potraviny. Batohy ale nelze efektivně využívat tam, kde nemáte příliš prostoru a čas na složitější vybalování.


- Batoh Tamrac Adventure 10 -


Vesty a opasky


Vesty bývají často vidět u reportážní činnosti, jsou ale vhodnou výbavou třeba i do přírody. Jejich výhoda je hlavně v tom, že máte všechno potřebné příslušenství po ruce a můžete je velmi rychle vyměnit. Zároveň se příjemně nosí podobně jako batohy. Nevýhoda je však v tom, že většinou v základu nenabízejí uložení fotoaparátu. Ten tak budete muset stejně schovat do brašny a nebo v případě výrobce Lowepro zvolit některou z kompatibilních brašen. Cena základní vesty se konkrétně u níže zobrazeného modelu pohybuje kolem 1400 Kč.


- Vesta Lowepro S&F Shoulder Harness -

Opasky jsou prakticky to stejné jako vesty, jiné je ovšem uchycení (jak jinak než kolem pasu). Mají stejné výhody i nevýhody jako vesty. Opasek je ale velmi dobrým pomocníkem, protože není až tak viditelný jak vesta a vejde se na něj prakticky vše, co potřebujete - objektivy, baterie, filtry, paměťové karty. Je tak vhodným doplňkem i pro neprofesionální fotografy, kteří nechtějí vzbuzovat pozornost příliš viditelnou výbavou. Cena modelu níže je opět cca 1400 Kč.


- Opasek Lowepro S&F Deluxe Waistbelt -


Kufry


Pokud přepravujete svou soupravu třeba letadlem, určitě se vám hodí koupit speciální kufr. Samozřejmě je lepší si vše vzít do letadla, ale v případě větší výbavy je to nemožné. Kufry jsou mnohem odolnější než brašny a často se dají uzpůsobit na míru zákazníkovi. Příkladem mohou být plastové kufry od společnosti Peli. Nenechte se zmást plastovým materiálem, jedná se totiž o velmi kvalitní vodotěsné produkty. Hlavní nevýhoda kufrů je jejich špatná mobilita v terénu, ovšem tam si asi každý fotograf pořídí brašnu.


- Univerzální kufr Peli 1550 Case -


Silikonová pouzdra a ochranné pláště


Speciální kategorií ochrany fotoaparátu jsou silikonová pouzdra. Předním výrobcem je například společnost Made, která se však specializuje pouze na vybrané modely předních značek (především Canon a Nikon, ale i Olympus, Fuji a Sony). Pouzdro padne vždy jen na konkrétní model. Na trhu jsou dostupná i menší silikonová pouzdra na kompakty, ale to spíše výjimečně. Hlavní úlohou takového pouzdra, na rozdíl od typických brašen, není pohodlné přenášení, ale hlavně zvýšení odolnosti přímo v terénu. Fotoaparát je tak chráněn před nechtěným poškrábáním a třeba i menšími pády či údery.


- Silikonové pouzdro Canon 40D SLR Camera Armor -

Zajímavým doplňkem jsou i ochranné pláště, které kryjí fotoaparát a objektiv před nepříznivými vlivy počasí, zejména pak před deštěm. Jednou ze společností, která tyto pláště nabízejí, je Aquatech, která pláště vyrábí i v maskovaném provedení, které je vhodné při fotografování v přírodě.


- Ochranný plášť AquaTech SS-600 -


Podvodní pouzdra


Pokud byste rádi zkusili fotografování pod vodou, určitě se vám bude hodit speciální vodotěsné pouzdro. Na trhu je několik specializovaných firem jako již zmíněný Aquatech, většinou ale pouzdra nabízejí i samotní výrobci fotoaparátů. V praxi mohou výt pouzdra buď na míru konkrétnímu modelu, nebo univerzální. Cena se pak pohybuje různě, pro kompakty se jedná o poměrně levnou záležitost. Naopak profesionální modely do větší hloubky jsou pak velmi drahé a přijdou na několik tisíc.


- Podvodní pouzdro Olympus PT-042 pro fotoaparáty µ 1010 a µ 1020 -


Pouzdra na objektivy


Objektivy jsou citlivým doplňkem fotoaparátu, a tak se není co divit, že výrobci nabízejí speciální ochranu i pro ně. Jedná se o oválná pouzdra s výztuží, která mohou zabránit poškození při pádu na zem a chrání je proti škrábancům a otřesům. Můžete si je vzít s sebou do terénu a připnout například na opasek či vestu. Neuškodí však mít je v obalu, ikdyž jsou uloženy v brašně. Opět je nutné dávat si pozor na velikost a pečlivě zkontrolovat, pro jaké objektivy je pouzdro určené.


- Pouzdro na objektivy Lowepro Lens Case 4S -


Pouzdra na stativy


Také stativ by měl být chráněn pouzdrem. Jeho konstrukce je sice pevná, ovšem aby dobře sloužil, musí se o něj pečovat stejně jako o fotoaparát. Případné údery či pády totiž snadno způsobí, že už nebude úplně stabilní nebo u levnějších kusů přímo poškození některých plastových částí. Obaly jsou nabízeny někdy přímo se stativem, můžete si je koupit i zvlášť.


- Pouzdro na stativ B Fomei -