reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus XZ-1, kompakt snů od Olympusu

6.1.2011, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Olympus v poslední době zjednodušovala své kompakty jak jen to šlo. Nový model XZ-1 jde ale naštěstí jinou cestou, přináší 10MPx CCD čip a objektiv se 4× zoomem a světelností začínající na F1,8! Další profesionální kompakt na trhu.
Kompakty Olympus v posledních letech náročnější fotografy vůbec nezajímaly, neboť Olympus tyto fotoaparáty natolik zjednodušoval, že dokonce i z vlajkové lodi řady SP zmizelo manuální ovládání expozice. Tomu je však konec a Olympus patrně zpátky získá ztracené pozice. Pomoci by mu měl nový profikompakt XZ-1. Specifikace vypadají velmi zajímavě. Používá snímací čip z Panasonicu LX5, tedy 1/1,63" CCD senzor s 10 megapixely. Ten je stabilizovaný (výkon stabilizace údajně pouhopouhých 2 EV) a o zpracování obrazu se zde stará procesor TruePic V. Umí ukládat jak JPEGy, tak i formát RAW, videosekvence jsou v HD rozlišení 1280×720 pixelů při 30 snímcích za sekundu.



Hlavní chloubou by ale měl být objektiv, který překonává vše, co se v této třídě dnes prodává. Nabízí 4× zoom (více než Samsung EX1, Panasonic LX5 i Canon S95) v rozsahu od 28 do 112 milimetrů. Rovněž má rekordní světelnost F1,8 na nejširším a neméně tak vynikajících F2,5 na nejdelším ohnisku! Patrně tak průběhem světelnosti překoná i nynějšího rekordmana v podobě Samsungu EX1, který má F1,8-2,4 objektiv, nicméně jeho světelnost F2,4 je na 72mm ohnisku. Olympus má F2,5 až na 112 milimetrech, dá se tedy předpokládat, že XZ-1 bude mít na 72 mm lepší světelnost než F2,4. Objektiv i.Zuiko Digital se skládá z 11 optických elementů v 8 skupinách, šest povrchů je asférických!



Makro je možno snímat ze vzdálenosti jednoho centimetru, nechybí ani možnost manuálního ostření. Expozici má na starosti nejen automatika, můžete použít režim priority clony, času a plně manuální režim. Časy můžete nastavit od 1/2000 s až do 60 sekund (ve všech režimech PASM!), za což Olympus dostane pochvalu. Dokonce zde najdete bulb režim s až 16 minutami! Maximální hodnota clony by měla být F8, zabudován je i ND filtr. Citlivosti mohou nabývat hodnot ISO 100 až ISO 6400. K dispozici je korekce expozice (-2 EV až +2 EV) i expoziční bracketing s rozdíly expozic do 1,7 EV i bracketing vyvážení bílé. Sekvenční snímání nabízí rychlost 2 fps, ve speciálních módech i 7 fps a 15 fps. Fotoaparát podporuje poměry stran 4:3, 3:2, 16:9 a 6:6.

Okruží objektivu umožňuje volit některé parametry jako např. clonu. K dispozici je elektronická vodováha, interní vyskakovací blesk i patice pro externí blesk, přídavný elektronický hledáček, PenPAL (Bluetooth vysílač) nebo stereo mikrofon. Samozřejmě nesmí chybět šest uměleckých filtrů. Podporováno je dálkové drátové ovládání.



Vzadu najdete 3,0" OLED displej s rozlišením 614.000 bodů (patrně půjde o PenTile displej 640×480 pixelů, ale to není jisté). Přístroj má HDMI rozhraní. Rozměry činí 110,6×64,8×42,3 mm, hmotnost pak 275 gramů bez baterie a karty. Li-Ion akumulátor LI-50B má vydržet na pořízení 320 snímků. Interní paměť o kapacitě 55 MB lze rozšiřovat SD, SDHC a SDXC kartami. Prodej má začít už v lednu za cenu $499, bude v bílé nebo černé barvě. Vypadá to, že Olympus se trefil do toho, co fotografové od kompaktu této třídy čekají. Jak bude fotit, na to se snad podíváme v recenzi.

Zdroj: www.dpreview.com, www.olympus.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama