Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

PMA 2006: 7 zastavení s Nikonem

28.2.2006, Petr Hájek, aktualita
Na akci velikosti a významu PMA 2006 pochopitelně nemůže chybět ani společnost Nikon, která se zde prezentovala s celou řadou produktů, tak typickou pro zkušeného producenta digitální techniky i příslušenství, jímž Nikon bezesporu je. Dnes si povíme o kompaktních modelech Nikon CoolPix L2, L3, L4, S5, S6, P3 a P4.

Nikon Coolpix L2, L3 a L4

Náš malý výlet po novinkách Nikonu začneme u tria začátečnických kompaktů Nikon Coolpix L2, L3 a L4, jež se shodně pyšní objektivem Zoom-Nikkor s 3x optickým zoomem a univerzálním ohniskových rozsahem 38 - 116 mm (114 mm u Coolpixu L4), jedná se již o hodnoty přepočítané na 35 mm kinofilm. Naše trojice má stejně veliký snímací čip (1/2,5" CCD) a liší se v maximálním dostupném rozlišení, které je 6 Mpix pro Nikon Coolpix L2, 5,1 Mpix pro Nikon L3 a 4 Mpix pro Coolpix L4. Aparáty sdílí displej úhlopříčky 2" (u L2 + L3 má rozlišení 86 kPix, u L4 115 kPix), který se nám pomalu i u těch nejlevnějších z kompaktů stává standardem. Modely série L jsou napájeny dvojicí AA akumulátorů či baterií (s alkalickými články přežije L2 180 snímků, L3 200 snímků a L4 250 snímků), není tedy problém v nouzi kdekoliv na světě případně koupit náhradní baterie.

V posledních modelech Nikonu (a samozřejmě i zde) nalezneme zabudovanou funkci D-Lightning, která vytváří kopie snímků zhotovených v protisvětle resp. se scénou nedostatečně osvětlenou zábleskem a pokusí se následně provést automatické vyjasnění jejich podexponovaných částí, a to tak, že nedochází k ovlivnění správně exponovaných míst. Spoustě osob soustřeďujících se především na focení svých blízkých a přátel jistě přijde zajímavá i funkce Face-priority AF, což není nic jiného, nežli starý dobrý autofokus s prioritou obličeje, vlastně jakýsi systém snažící se najít na snímku primárně lidské tváře a na ty následně zaostřit. A jistě se neztratí ani funkce pro redukci jevu červených očí, a to přímo ve fotoaparátu. Kromě plné automatiky zařízením nechybí ani 15 scénických operačních režimů (včetně 4 s digitálním asistentem). Režim makro je u Coolpixu L2 a L3 dostupný od vzdálenosti 10 cm, u L4 pak již od 4 cm.

Vyvážení bílé lze ovlivnit nastavením 6 presetů či aktivací automatiky. Všechny tři nejnovější fotoaparáty série Coolpix L jsou kompatibilní s paměťovými kartami SD/MMC. Dodejme ještě, že aparáty mají malé množství flash paměti volné a k dispozici uživateli pro další snímky: 23 MB u přístrojů L2 a L3, resp. 10 MB u přístroje L4. Snímky lze z paměti kopírovat na kartu. Kromě statických fotografií zachytí tato trojice i video - L2 a L3 ozvučené a v rozlišeních 640 x 480 (30/15 fps), 320 x 240 (30/15 fps) či 160 x 120 (15 fps) obrazových bodů, L4 neozvučené a ve všech zmíněných rozlišeních pouze s 15 snímky za sekundu.

Aparáty připojíme k PC skrze USB kabel. Přístroje jsou dodávány včetně software Nikon PictureProject, který nabízí import, editaci a organizaci snímků, a podporuje množství zásuvných modulů pro větší rozšiřitelnost. Dosah vestavěného blesku je 0,3 - 3,0 m pro Nikony L2 a L3 či 0,4 - 3,0 m pro L4ku. Digitály Nikon Coolpix L2 a L3 mají rozměry 91 x 60,5 x 26 mm a váží 120 g (bez karty i baterií) a model Nikon Coolpix L4 má při rozměrech 86,5 x 60,5 x 34,5 mm váhu asi 115 g (opět bez ničeho). Uvedení těchto fotoaparátů na trh je plánováno na únor 2006.

Nikon Coolpix P3 a P4

Další zastávku uděláme u Nikonů P3 a P4. Jedná se o modely pro již trochu náročnějšího fotografa, který je ochoten připlatit si za vyšší rozlišení a funkce navíc. Oba aparáty jsou vybaveny 1/1,8" CCD snímačem a disponují rozlišením 8 Mpix, což znamená vynikající kvalitu 300 x 300 DPI i v případě A4 zvětšeniny. Podobně jako prve uvedená trojčata, i toto duo dostalo do vínku stájovou optiku Zoom-Nikkor (7 členů v 6 skupinách) s rozsahem ohnisek 7,5 - 26,3 mm (ekvivalent asi 36 - 126 mm u kinofilmu), světelností F2,7 - 5,3 a 3,5x optickým a 4x digitálním zoomem. Snímky lze fotit i s poměrem stran 3 : 2.

Díky 11bodovému AF (30 cm až nekonečno, makro od 4 cm) slibuje Nikon také skvěle zaostřené snímky i v případě, že žádaný objekt bude mimo střed scény. Zákazníci v poslední době stále častěji skloňují slovo "stabilizace," není tedy divu, že se jejich tužbám a požadavkům snaží výrobci aspoň trochu vyhovět. Konkrétně u Nikonů P3 a P4 tvůrci zabudovali 2módový systém stabilizace optiky Nikon VR, jež byl vyvinut sice původně pro jednooké zrcadlovky Nikon, nově ale i majitelům kompaktů umožňuje používat až o 3 EV delší časy. Ještě pár slov k oné 2módovosti - normální režim slouží k redukci záchvěvů při focení z ruky a mód druhý, aktivní, slibuje méně rozostřené snímky i v extrémních situacích typu focení z jedoucího vozidla atd.

Ostudu dvojici nedělá ani 2,5" displej (150 kPix) a integrovaný Wi-Fi modul (IEEE 802.11b/g) u Coolpixu P3 pro zkušené bezdrátové vlky, kteří tak budou moci odesílat snímky z karty rovnou do PC. Bezdrátová komunikace se vztahuje rovněž na oblast tisku – uživatelé mohou tisknout snímky bez použití kabelů na tiskárnách kompatibilních se standardem PictBridge. Snímací režimy novinek zahrnují: Auto (plně automatický režim), Programová automatika, Časová automatika, 9 pokročilých motivových programů (Portrét - Priorita zaostření na tvář, Portrét, Noční portrét, Krajina, Noční krajina, Západ slunce, Úsvit/Soumrak, Ohňostroj, Makro), 7 motivových programů (Párty/Interiér, Panoráma s asistencí, Pláž/sníh, Protisvětlo, Muzeum, Kopie, Sport), BSS (Volba nejlepšího snímku), Vkopírování data a Samospoušť (3 s, 10 s).

Oba jmenovaní mají k dispozici histogram, svedou sériové snímání rychlostí 1,8 fps a mají funkci 5 posledních snímků (snímá se tak dlouho, dokud neuvolníte spoušť, poté je 5 posledních snímků uloženo). Přístroje Coolpix P3 a P4 umožňují snadné pořízení ozvučených videosekvencí ve třech možných režimech (640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 pixelů), s frekvencí až 30 obr./s. K dispozici je rovněž režim časosběrného snímání, který ze snímků zhotovených pomocí funkce intervalového snímání vytvoří videosekvenci zrychleně reprodukující zaznamenaný dlouhodobě probíhající děj. Vyvážení bílé k dispozici opět automatické, v podobě 6 presetů nebo půjde použít manuální Point'n'Shoot.

Jako u řady L, i v těchto modelech nalezneme tří jmenované funkce: Face-priority AF, redukci červených očí ve fotoaparátu a Nikon D-Lighting (tato funkce slouží identicky jako u aparátů řady Nikon L k vylepšení podexponovaných snímků a snímků pořízených v silném protisvětle – vytváří kopie snímků, u kterých je provedeno vyjasnění podexponovaných částí obrazu, aniž by byly ovlivněny správně exponované části obrazu). Blesk obou má dosah od 0,4 do 4,0 m. Stejně jako všechny ostatní fotoaparáty série COOLPIX se i modely P3 a P4 dodávají včetně programu Nikon PictureProject., který je nyní distribuován včetně aplikace Wireless Camera Setup Utility umožňující jednoduchou konfiguraci fotoaparátu Nikon P3 pro bezdrátový provoz. Aparáty pohání LiIon akumulátor Nikon EN-EL5, který má zvládnout až 200 fotografií na jedno nabití. I tyto modely připojíme k PC s pomocí USB kabelu. Velikost interní paměti je u obou uvedených 23 MB. Uvedení fotoaparátů rozměrů 92 x 61 x 31 mm a váhy 170 g (bez ničeho) na trh je plánováno na únor a březen 2006.

Nikon Coolpix S5 a S6

O této dvojici jsme na Digimanii již hovořili před několika dny, více se o obou dozvíte zde.