www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty: listopad 2018

Doporučené fotoaparáty: listopad 2018
, , návod
Pokud vybíráte nový fotoaparát, může být dost těžké se v nabídce kompaktů, CSC fotoaparátů a zrcadlovek vůbec vyznat. Proto je zde náš pravidelný průvodce, který vás nasměruje k tomu nejlepšímu, co lze v jednotlivých kategoriích sehnat.
K oblíbeným
reklama
Třída CSC fotoaparátů zatím není tak populární, jak by si výrobci přáli, nicméně je to jediná z kategorií fotoaparátů, která prodejně neklesá. Nabídka začíná být čím dál zajímavější. Zejména v posledních měsících se dramaticky rozšířila nabídka full frame CSC fotoaparátů.


Panasonic Lumix GX80 - recenze


CSC fotoaparát Panasonic Lumix GX80 je výrazně levnější alternativou k Lumixu GX8. Má sice starší 16MPx Micro Four Thirds snímač, nicméně ten je stále slušný a je zde mechanicky stabilizovaný. Fotoaparát tak nabídne duální stabilizaci obrazu (v těle i objektivu zároveň). Čip nemá AA filtr, což zvyšuje ostrost a detailnost snímků. Dovoluje pořizovat vysoce kvalitní stabilizované 4K videosekvence, u kterých je možné nastavovat expozici a využívat i perfektního dotykového displeje pro výběr AF bodů. Dotykové ovládání je možné využívat i pro nastavování parametrů v menu. Stinnou stránkou je menší grip a méně jisté držení přístroje.


Panasonic Lumix GX80


Fotoaparát je dodáván v setu s vynikajícím 12-32mm objektivem, který má sice malý zoom a průměrnou světelnost, ale poskytuje excelentní optické výkony. Fotoaparát má i velký elektronický hledáček, z něhož se ale u fotografií využívá relativně malá plocha. Přístroj je velmi rychlý, má sekvenční snímání s rychlostí až 8 fps (10 fps s elektronickou závěrkou), samozřejmě nechybí ani Wi-Fi. Pokud chcete vyřešit některé z nedostatků G80 (absence portu pro externí mikrofon, voděodolnosti a podobně), je tu pro vás i novější model Lumix G80, jemuž se věnujeme níže. V rámci akce na G80, která potrvá do 15. prosince, můžete k fotoaparátu získat zdarma náhradní akumulátor a 5 letou záruku zdarma.
 
Naopak, pokud chcete ušetřit, je tu pro vás odlehčená verze Lumix GX800. GX80 seženete za vynikajících 11,5 tisíce Kč v setu s 12-32mm objektivem (sleva 2500 Kč + výše zmíněná akce). Panasonic Lumix G80 - recenze


CSC fotoaparát Lumix G80 je jedním z nejlepších CSC na trhu co se týče poměru ceny a výkonu. Nabízí se totiž s poměrně univerzálním a opticky slušným 12-60mm objektivem, který má širokoúhlý začátek, rozumný zoom, lehce nadprůměrné schopnosti makra, a to vše za relativně malý příplatek. Kvalita obrazu je na 4/3" snímač dobrá, v JPEGu to ale rozhodně chce stáhnout odšumování na minimum. Ve výchozím nastavení je totiž odšumování příliš silné a hodně patlá obraz.


Panasonic Lumix G80


Fotoaparát potěší i velmi dobrými 4K videosekvencemi, je jen nutné počítat s tím, že autofokus je při natáčení videa poněkud lenivější. U fotografií je ale velmi rychlý a přesný, nemluvě o rozsáhlých možnostech polohování AF bodů včetně možností snadného výběru bodu pomocí dotykového displeje a nadprůměrně dobré ostření i v noci. Celkově potěší rozsáhlé možnosti konfigurace ovládání, velmi dobrý a velký elektronický hledáček a obecně nadprůměrná ergonomie. Vynikající je i duální stabilizace obrazu, byť ta měla ve videu problémy s panningem, které částečně řešil nový firmware a hluk stabilizace pak řešila ještě další verze.

Velmi překvapivá je i vysoce nadprůměrná kapacita RAW bufferu, za kterou by se nemusely stydět ani násobně dražší zrcadlovky. Fotoaparát je i odolný vůči nepříznivému počasí a z výbavy by bylo dobré zmínit i 4:2:2 HDMI výstup a vstup pro externí mikrofon. Samotné tělo je k dispozici za excelentních 18.000 Kč a i s 12-60mm objektivem je cena skvělých 23 tisíc Kč. S ultrazoomem 14-140mm se pak cena vyšplhá na 28 tisíc Kč nebo více. V akci do poloviny prosince dostanete zdarma objektiv Lumix 25mm F1.7, druhý akumulátor a 5letou záruku.Sony a6000 (ILCE-6000) - recenze


Model Sony a6000 (ILCE-6000) nahradil před lety starší úspěšný NEX-6 a pořád je v prodeji. Má 24MPx CMOS snímač, který nabídne možnost hybridního ostření, jenž má být jedno z nejrychlejších na světě. Je pravda, že je hodně rychlé, docela by se ale hodilo, kdyby fotoaparát měl dotykový displej. Potěší i elektronickým hledáčkem, byť proti NEX-6 se trochu zhoršil a má snížené rozlišení na 1,44 milionu bodů, nechybí ani výklopný LCD displej.


Sony a6000 ILCE-6000


Fotoaparát je vybaven novým procesorem BIONZ X. Samozřejmostí jsou funkce jako HDR, Sweep Panorama, najdete zde i Wi-Fi (dost omezené a komplikované) s NFC. Potěší rychlé sekvenční snímání, relativně velký buffer a bohaté možnosti nastavení expozice u fotografií i u videa. Zde ale musíte počítat s opravdu divně umístěným tlačítkem pro nahrávání. Za tělo zaplatíte 12.000 Kč s DPH, set s 16-50mm objektivem je pak zhruba 13 - 15,5 tisíc Kč s DPH.

Kdo chce šetřit, může koupit verzi A5100 bez hledáčku. Za tělo přístroje zaplatíte jen 9.000 až 10.000 Kč s DPH, set obsahující 16-50mm objektiv pak vyjde na 10-13,5 tisíce Kč. V tomto případě dostanete i dotykový displej.
 
 

Panasonic Lumix GH5 - recenze


Fotoaparát Panasonic Lumix GH5 míří hodně vysoko a v podstatě jde o profesionální videokameru v podobě fotoaparátu. Na fotografie vám vystačí klidně levnější model G80, nicméně ve videu nemá GH5 konkurenci. Její 4/3" snímač s 20 megapixely umí natáčet 4K a dokonce i 6K video (to ale neumí při poměru stran 16:9). K tomu se můžete těšit na Full HD při 60 snímcích za sekundu a v případě zpomaleného videa až při 180 fps. Počítejte však s tím, že u zpomaleného videa nefunguje autofokus a nenahrává se zvuk.


Panasonic Lumix GH5


Autofokus je nicméně asi jedinou výraznou slabinou přístroje. Zatímco DFD ostření je naprosto excelentní u fotografií, u videa je hodně lenivé a nezřídka nezvládá rychlejší pohyby. Pro profesionální natáčení se ale hodí možnost přednastavit si roviny ostrosti (softwarový follow focus systém). Lumix GH5 nabídne velké množství různých vstupů i výstupů, zde se snad na nic nezapomnělo. Potěší i snadná ovladatelnost, konfigurovatelnost a rychlost přístroje. Vedle spousty konfigurovatelných tlačítek je tu totiž i dotykový displej.

Cena se může zdát být hodně vysoká, ono 49 tisíc za M4/3 tělo zní hrozivě, nicméně v této ceně jen těžko seženete něco, co by nabízelo tak rozsáhlé možnosti natáčení videa v profesionální kvalitě s tak širokou podporou příslušenství. Dá se sehnat s několika setovými objektivy, např. univerzálním 12-60mm F3.5-5.6 nebo světelnějším Leica 12-60mm F2.8-4.0. Do 15. prosince nabízí Panasonic objektivy Lumix 42,5mm F1.7 OIS, Lumix 25mm F1.7 a 5letou záruku zdarma.
 
Pokud vás zajímají lepší výkony za horšího světla, má tu Panasonic novější model Lumix GH5S. Má jen 12MPx rozlišení a přidal např. Cinema 4K video při 60p a zpomalené Full HD video zlepšil ze 180 fps až na 240 fps. Naopak přišel o mechanickou stabilizaci obrazu. To už se ale bavíme o cenách 65 tisíc Kč za tělo.


 

Fujifilm X-T20 - recenze


Velmi zajímavým počinem Fujifilmu je model X-T20. Ten přebírá spoustu funkcí z high-endového modelu X-T2, nicméně při relativně malých ústupcích je k dispozici za podstatně zajímavější částky. Novinkou je zde 24MPx APS-C snímač s velmi dobrou kvalitou obrazu nejen v RAWu, ale také v JPEGu. Velmi dobrý je i hybridní autofokus, byť ten má i své rezervy. Rychle doostřuje, nicméně je důležité jej správně nastavit, aby nedělal neplechu. Odpustit si nicméně budete muset zvýšenou odolnost a smířit se musíte také s menším zvětšením hledáčku.


Fujifilm X-T20


Vedle mechanické závěrky nabídne i elektronickou, takže jsou podporovány extrémně krátké časy až do 1/32000 sekundy. Sekvenční snímání je rovněž velmi rychlé, už s tou mechanickou se můžete těšit na 8 fps, s elektronickou dokonce na 14 fps. Buffer sice není obrovský, ale jeho kapacita je dost slušná. Potěší i 4K videosekvence a dokonce je tu 2,5mm jack pro připojení externího mikrofonu. X-T20 má i dotykovou obrazovku, ta má ale omezené možnosti ovládání. Tělo se obvykle prodává za 23 tisíc, set se 15-45m nebo 16-50mm objektivem za 25-26 tisíc a s 18-55mm objektivem pak za 30 tisíc. Do 10. ledna 2019 běží na fotoaparát cashback, který vám vrátí 2600 Kč.


 

Panasonic Lumix G9 - recenze

 
CSC fotoaparát Panasonic Lumix G9 je jakýmsi druhým vrcholem nabídky tohoto výrobce, který je však proti modelu GH5 více zaměřen na fotografie. Má 20MPx snímač s mechanickou stabilizací, která nabídne naprosto neuvěřitelný účinek (s širokoúhlými objektivy lze fotit několikasekundové expozice z ruky). Nový je také multiexpoziční režim s až 80MPx rozlišením. Ten nabídne mnohem lepší detaily i nižší šum. Ostatně i zpracování obrazu je hodně na úrovni a lepší, než byste od 4/3" čipu čekali.
 
Panasonic Lumix G9
 
Tím ale pozitiva zdaleka nekončí. Máme zde podporu 4K/60p videa, nicméně proti GH5 chybí Cinema 4K a spoustu profesionálních vstupů. Stále je však k dispozici např. jack pro externí mikrofon. Potěší i přítomnost zpomaleného Full HD videa až při 180 fps. Zajímavostí je i sekvenční snímání s rychlostí až 60 fps v plném rozlišení. DFD ostření je velmi rychlé, ale v některých případech umí být i nepřesné.
 
Fotoaparát nabídne téměř nekonečné možnosti nastavení expozice i ostření, perfektně lze také konfigurovat samotné ovládání fotoaparátu, čemuž dopomáhá i plně polohovatelný dotykový displej. Výborný je také obrovský elektronický hledáček. K dispozici jsou dva sloty pro paměťové karty (včetně podpory UHS-II) a vodě odolná konstrukce. Fotoaparát je také vybaven stavovým displejem na horní straně. Panasonic nyní nabízí fotoaparát za 36.000 Kč. V rámci probíhající akce, která končí 15. prosince, dostanete zdarma objektiv Lumix 42,5mm F1.7 OIS, Lumix 25mm F1.7, battery grip DMW-BGG9 a 5letou záruku.
 
 
 

Sony a6300 (ILCE-6300) - recenze

 
Po příjemných slevách a zavedení atraktivních setů se dostalo i na Sony A6300 (ILCE-6300). Jde o dosti pokročilý APS-C přístroj s 24MPx APS-C CMOS senzorem a hybridním ostřením. Ten je schopen pořizovat snímky s nízkým šumem a vysokým dynamickým rozsahem. Potěší také nadprůměrně kvalitními 4K videosekvencemi (vznikají resamplováním z 6K videa). Také Full HD nabídne zajímavé schopnosti, což je v tomto případě 100fps snímání. Lze připojit i externí mikrofon, takže natáčení videa lze pojmout i docela profesionálně.
 
Sony A6300
 
Ocenit lze i rozsáhlé možnosti konfigurace fotoaparátu. Nepříjemným překvapením je zde displej bez dotykového ovládání. I přes velmi rychlý hardware jsou tu občas chvíle, kdy je fotoaparát poněkud pomalejší (např. ukládání na kartu). Tento model už má nástupce v podobě modelu A6500, který přináší např. mechanickou stabilizaci senzoru nebo dotykový displej.
 
Výrobce chce za tělo velmi příjemných 21 tisíc Kč, s 16-50mm objektivem si pak připravte 24 tisíc Kč. Tento objektiv je malý a skladný, na druhou stranu opticky dost nepřesvědčivý. To naopak neplatí pro nový set s 18-135mm objektivem, za který dáte 34 tisíc Kč. To už je opravdu výborná cena.
 
 
 

Panasonic Lumix GX9 - recenze

 
I když je Lumix GX9 takovým trochu schizofrenním fotoaparátem v nabídce Panasonicu (není to ani low-end, který má Panasonic dobře pokrytý, ale ani high-end), i tak má rozhodně co nabídnout. V podstatě se nijak zvlášť neliší od dalších modelů, takže tu najdete solidní 4/3" čip s 20 megapixely, velmi slušné rychlé ovládání s nekonečnými možnostmi konfigurace, výklopný polohovatelný a dotykový displej. Výklopný je dokonce i hledáček. Snad jen zapínání je takové dosti tuhé.
 
Panasonic Lumix GX9
 
Kvalita obrazu je slušná, k dispozici jsou i 4K videosekvence, ty ale trpí na větší ořez. Bohužel tu nenajdete zpomalené video. Tradičně potěší extrémně rychlé jednorázové ostření, které vysoce nadprůměrně pracuje i v noci. S průběžným zaostřováním je to však slabší. Ze slabších stránek můžeme zmínit ještě nepříliš vysokou výdrž na baterie. Za tělo fotoaparátu zaplatíte 19 tisíc Kč (sleva 1500 Kč) a pokud nevyžadujete malou velikost (s 12-32mm objektivem), doporučil bych univerzální set s 12-60mm objektivem za 24 tisíc Kč. Také zde běží akce do poloviny prosince, kdy dostanete zdarma objektiv Lumix 20mm F1.7, pouzdro s popruhem DMW-BCSK7 a 5letou záruku.
 
 
 

 

Olympus OM-D E-M1 Mark II

 
E-M1 Mark II od Olympusu je špičkový CSC přístroj. Sice má na první zdání vysokou cenu srovnatelnou s přístroji s mnohem větším senzorem, ale vynahrazuje to opravdu vysoce nadstandardními funkcemi, které si tuto cenu rozhodně ospravedlní. Najdete tu 20MPX 4/3" snímač, který podporuje velmi slušné fázové zaostřování a díky mechanismu stabilizace i multiexpoziční režim pro tvorbu 50MPx snímků v JPEGu a až 80MPx v RAWu. Stabilizace má opravdu excelentní účinek, který se dokonce u některých objektivů může zvýšit díky duální technologii. Nemálo lidí tvrdí, že z ruky dává např. 2sekundové expozice. Slyšel jsem i o dvouciferných číslech.
 
Olympus OM-D E-M1 Mark II
 
Fotoaparát je velmi odolný, takže mu nevadí ani horší zacházení a nepříznivé klimatické podmínky. V režimu AF-S umí dosáhnout až 60 fps a k dispozici je mechanická i elektronická závěrka. Fotoaparát jde použít i pro natáčení vysoce kvalitního DCI 4K videa při 24 fps. K dispozici jsou i nižší rozlišení UHD 4K nebo Full HD. Chválena je opět stabilizace obrazu, která je výborná nejen u fotografií, ale také u videa.
 
Dobrý je také polohovatelný displej a solidní elektronický hledáček, potěší také dvojice SD slotů a rozumná výdrž na baterie. Jednou z mála stinných stránek je často zmiňováno komplikované menu, kdy chvíli trvá, než přijdete na to, jak se vlastně fotoaparát ovládá (co se kde v menu nastavuje). Cena těla je obvykle 45.000 Kč, s objektivem 12-40mm F2.8 se pak dostává na 64.000 Kč s DPH. Až do 15. ledna 2019 běží cashback, který vrací 5200 Kč za tělo a velmi příjemné bonusy jsou i na vybrané objektivy.
 
 

Panasonic Lumix GX800

 
I když je Panasonic Lumix GX800 základem CSC nabídky u Panasonicu, jde o poměrně schopný přístroj za skvělou cenu. Nabídne starší 16MPx 4/3" snímač, nicméně i tak zde najdete podporu rychlého DFD ostření s vysokou citlivostí už od -4 EV a podporu 4K videosekvencí, díky čemuž je možné využít i tradiční 4K Photo režimy.
 
Panasonic Lumix GX800
 
Fotoaparát podporuje expoziční časy již od velmi krátké 1/16000 sekundy s elektronickou závěrkou, nicméně s tou mechanickou lze začít až od 1/500 sekundy. Stinnou stránkou je malá baterie a nižší výdrž. Potěší i výklopný displej (o 180° dopředu), který je dotykový. Fotoaparát se prodává s velmi povedeným 12-32mm objektivem za příznivou cenu 10.000 Kč s DPH. Mrkl bych se nicméně i na model GX80, který není o moc dražší a navíc jsou k němu zajímavé dárky.
 
 
 

Olympus OM-D E-M5 Mark II

 
Velmi dobrým fotoaparátem je také Olympus OM-D E-M5 Mark II. Zástupce Micro Four Thirds fotoaparátů střední třídy nabídne efektivní rozlišení 16 megapixelů, což je na dnešní dobu trochu málo (spousta MFT fotoaparátů už má 20 MPx), nicméně kvalita obrazu je stále velmi dobrá. Hodně potěší mechanická stabilizace. Díky velmi dobrému účinku stabilizace je možné z ruky fotit až překvapivě dlouhé časy, takže u statických snímků to dovolí jít mnohem níže s ISO citlivostí než u spousty jiných přístrojů s větším senzorem.
 
Olympus OM-D E-M5 Mark II
 
Systém stabilizace dovoluje také použít multiexpozici, která vytvoří 40MPx JPEG nebo dokonce 64MPX RAW snímky. Každopádně už z podstaty funkce je lepší použít stativ a nefotit dynamické scény. Zpracování je výborné, možnosti ovládání a jeho nastavení takřka nekonečné. Mnozí jsou až nabídkou nastavení zaskočeni a ztrácí se tu.
 
Na dnešní dobu už trochu zamrzí jen Full HD video, které samo o sobě není přehnaně detailní, nicméně v ostatních ohledech je E-M5 Mark II hodně pokročilým fotoaparátem pro video. Je zde např. All-Intra záznam nebo nekomprimovaný HDMI výstup. Má výborný hledáček, bezdrátové funkce a bohatý rozsah expozičních nastavení. Použít je možné i plně elektronickou závěrku. Cena těla fotoaparátu je 25 tisíc Kč. Na fotoaparát a vybrané objektivy platí do poloviny ledna cashback akce. Za tělo např. dostanete 2600 Kč.
 
 

Fujifilm X-E3

 
Dosti povedeným fotoaparátem je také Fujifilm X-E3, který je jakousi skladnější variantou modelu X-T20. Najdete zde rovněž 24MPx APS-C snímač, který dokáže produkovat snímky s nízkým šumem a vysokým dynamickým rozsahem, velmi dobré jsou už i JPEGy. Pokud jde o ovládání, zde Fujifilm tradičně trochu kulhá, některé prvky jsou výborné, ale některé by mohly být více dotažené (např. dotykový displej lze používat jen pro některé funkce, joystick občas nereaguje a některá tlačítka se špatně mačkají).
 
Fujifilm X-E3
 
Hledáček má rozlišení 2,36 milionu bodů a rozumnou velikost (jsou ale i větší), k dispozici je i možnost natáčet 4K/30p videosekvence a připojit externí mikrofon. Slabinou jsou některé vlastnosti autofokusu, především ostření za špatného světla a průběžné zaostřovaní. Jednorázové ostření za solidního světla je naopak výborné. Rychlé je i sekvenční snímání, zejména pokud je použita elektronická závěrka (14 fps). Za tělo chce Fujifilm 23 tisíc Kč. K dispozici je několik setů, máme zde XF18-55mm (32 tisíc) nebo malý pevný 23mm F2 (30 tisíc). Do 10. ledna můžete využít akce cashback, která za tělo nebo sety vrací 2600 Kč, v případě setu s XF 18-55mm objektivem je ale částka zvýšena až na 5200 Kč.
 
 
  
Do dubna 2018 jsme doporučovali Panasonic Lumix GH4

 

Panasonic Lumix GH4 - recenze na DPreview


Lumix GH4 je někdejší vlajkovou lodí Micro Four Thirds systému od společnosti Panasonic. Má větší tělo, které zlepšuje ergonomii i při použití větších a těžších objektivů. Najdete tu 16MPx 4/3" Live MOS snímač se slušnou kvalitou obrazu (vzhledem ke své velikosti) a je schopen natáčet 4K videosekvence. Ostatně celý fotoaparát je zaměřen z velké části na natáčení kvalitního videa, čemuž odpovídá i velké množství různých vstupů a výstupů.

Nechybí plně polohovatelný displej, rychlé DFD ostření (simulace fázového ostření pomocí výpočtu fáze ze dvou kontrastně vyfocených snímků), výborný je i elektronický hledáček. Pokud jde o cenu, počítejte s cenovkou 20 tisíc za tělo ve výprodeji.

 
reklama
Nejnovější články
Leica představila objektiv Summilux-M 90mm f/1.5 ASPH Leica představila objektiv Summilux-M 90mm f/1.5 ASPH
Novým objektivem ve výrobním programu společnosti Leica je dlouho očekávaný světelný portrétní objektiv Summilux-M 90mm f/1.5 ASPH pro M-Mount. Počítejte však s tím, že bude stát jak nové malé auto.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fotobanka Shutterstock už fotografům vyplatila 1 mld. USD Fotobanka Shutterstock už fotografům vyplatila 1 mld. USD
Fotobanka Shutterstock patří k největším ve svém oboru a nyní slaví velký milník. Od roku 2004 totiž fotografům na provizích vyplatila více než jednu miliardu dolarů. Za prvních 11 měsíců letošního roku to bylo přes 145 milionů.
11.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF
Sony vylepšilo své snímače s Quad Bayerovou barevnou maskou o novou technologii 2×2 On-Chip Lens (OCL). Ta zvětšuje mikročočky nad pixely, které pokrývají 2×2 pixely, což má mít výhody zejména pro autofokus.
10.12.2019, aktualita, Milan Šurkala55 komentářů
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
9.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář