Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Další osmimegapixel, tentokrát od Nikonu

11.2.2004, Marek Kuřina, aktualita
Jestliže jsem nedávno na Digimanii psali, že u malých kapesních kompaktů začíná být standardem šestimegapixelové rozlišení, tak u elektronických zrcadlovek asi bude letos běžné vybavení už osmimegapixelovým snímačem. Celou blížící se vlnu v této kategorii spustila společnost Sony se svým modelem DSC-F828, který má velmi podobné parametry jako čerstvá novinka od Nikonu – Coolpix 8700. Doufejme, že tento přímý konkurenční boj se odrazí především na ceně obou fotopřístrojů.
Na modelu Coolpix 8700 není ovšem zajímavý jenom CCD snímač, ale také použitá optická soustava. Objektiv Zoom-Nikkor s rozsahem ohniskových vzdáleností 8,9 – 71,2 mm (v přepočtu 35 – 280 milimetrů) je složený ze 14 čoček v deseti skupinách a dvou optických členů z ED skel (skla s extrémně nízkým rozptylem světla). Světelnost se pohybuje v celém rozsahu zoomu od F2,8 do F4,2, což je překvapivě pouze průměr - při maximálním ohnisku se dosahuje relativně nízké světelnosti. Tento osminásobný optický zoom lze ještě doplnit o maximálně čtyřnásobné přiblížení digitální. V Makro režimu se dá snímat s modelem již od tří centimetrů, běžně ostří model od padesáti centimetrů. Při ostření používá tento Nikon pětibodový autofokus s možností přisvícení (pro přesné zaostřování za horších světelných podmínek) , k dispozici je i průběžné doostřování. Zaostřovat lze s modelem pochopitelně i manuálně.

Pokud se podíváme blíže na zmíněný 2/3 palcový CCD snímač, tak ten obsahuje 8,31 milionů buněk, z toho je efektivně využitelných přibližně osm milionů obrazových elementů. Proto s tímto modelem pořídíte fotografie s maximálním rozlišením 3264 x 2448 bodů. V Menu potom objevíte ještě sedm dalších nižších rozlišení. Citlivost snímače se pohybuje v rozsahu od 50 pouze do 400 ISO. Alespoň osmistovka by novince jistě slušela více. Snímky se ukládají ve formátech RAW, TIFF a JPEG na paměťové karty typu CompactFlash I nebo II, použít se dá i Microdrive. Tento fotopřístroj je vybaven čtyřmi expozičními režimy: kromě automatického režimu také režimem s clonovou prioritou, s prioritou času a také plně manuálním expozičním režimem, který poskytuje nejvyšší stupeň kontroly nad expozicí. Při fotografování vám pomůže "udělat" ideální snímek také dvanáct přednastavených scénických programů.


Coolpix 8700 ovšem také disponuje celou řadou zajímavých funkcí, jako je například funkce BSS (Best Shot Selektor - funkce volby nejostřejšího snímku), AE-BSS (funkce volby nejlépe exponovaného snímku), redukce šumu nebo regulace sytosti barev. K dispozici je také funkce "5 shot buffer", zaznamenávající ze série expozic posledních pět snímků po uvolnění tlačítka spouště. V sekvenčním režimu můžete nasnímat pět fotografií v nejvyšším rozlišení za sebou maximální rychlostí 2,5 snímku za sekundu. Rychlost závěrky se pohybuje od 1/4000 do 8 sekund, ovšem v režimu bulb lze exponovat až deset minut. Model je také vybaven záznamem ozvučených videosekvencí (v rozlišeních 640 x 480 a 320 x 240 při rychlostech 30 respektive 15 snímků za sekundu, které jsou ovšem časově omezeny) a časosběrným snímáním, které je ideální pro záznam dlouhodobých dějů.

Na zadní straně Coolpixu 8700 najdete výklopný LCD zobrazovač s úhlopříčkou 1,8 palců. Při zaměřování vybrané scenérie můžete použít i elektronický hledáček EVF, který má vysoké rozlišení 235 tisíc pixelů. Nově zobrazitelná mřížka na LCD zobrazovači slouží jako pomůcka pro dosažení optimální kompozice obrazu a v reálném čase zobrazovaný histogram poskytuje zase informace pro nastavení optimálních expozičních parametrů snímku. Model je dodáván včetně akumulátoru a nabíječky, AV kabelu, USB kabelu a softwarového balíku Nikon View. Fotopřístroj je také kompatibilní s širokým spektrem volitelného příslušenství, včetně širokoúhlých, tele, a fish-eye předsádkových objektivů. K dispozici je i sluneční clona umožňující nasazení optických filtrů. Sáňky pro upevnění příslušenství 8700 dovolují využít početnou skupinu externích blesků Nikon Speedlight. Vestavěný blesk modelu nabízí tyto režimy: automatickou aktivaci blesku, trvale vypnutý blesku, předblesk proti červeným očím, trvale zapnutý blesk a noční portrét (synchronizace blesku s dlouhými časy závěrky). Dosah vestavěného blesku je při širokoúhlém snímání těsně přes 4 metry.


Co se týká designu, tak novinka vychází z předcházející elektronické zrcadlovky Coolpix 5700, a přestože se jedná o zrcadlovku, tak její rozměry 113 x 105 x 78 milimetrů i hmotnost 480 gramů (bez li-ion akumulátoru) naznačují, že nejde o robustní model, spíše naopak (také díky použití lehké hořčíkové slitiny

)

. Jediné, co jsme objevili jako anachronismus u takto moderního, navíc osmimegapixelového fotopřístroje, je vybavení pouze pomalejším USB rozhraním 1.1. Výrobce asi předpokládá, že majitel takto kvalitního modelu bude určitě i vlastníkem čtečky karet.

Novinka by se měla objevit na trhu již koncem tohoto měsíce za necelých tisíc dolarů.

Specifikace:

Nikon Coolpix 8700
  • Snímač: 8,31 milionů obrazových elementů
  • Objektiv: 8x optický, 4x digitální zoom
  • Paměťové médium: CF I/II, Microdrive
  • LCD displej: 1,8 palcový TFT barevný, rozlišení 134 000 pixelů
  • Rozměry: 113 x 105 x 78 milimetrů
  • Hmotnost: 480 gramů
  • Cena: 999 dolarů