Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotoexpedice Namibie 2007

23.10.2006, Jaroslav Kopečný, aktualita
Současná doba je plná workshopů, setkání a různých akcí pro fotografy. Většinou jde o stále stejná témata a místem konání je Česká republika. Občas si ale někdo troufne vybočit z řady jako např. Jana Vaňourková, která se rozhodla uspořádat expedici do Namibie.
Janu Vaňourkovou by pravidelní čtenáři Digimanie měli již znát, a to ze začátku října, kdy jsme upozornili na její fotografickou výstavu Čas snění v brněnské Olympii. Nyní přišla tato fotografka a cestovatelka původem z Brna s nápadem uspořádat fotoexpedici do africké Namibie. Její znalosti a zkušenosti už samy o sobě garantují perfektně připravený itinerář a témata. Jana Vaňourková, která nyní žije v Holandsku, procestovala více než 56 zemí celého světa a jen v Asii strávila nonstop dlouhé tři roky.





Fotoexpedice Namibie 2007 je 16-ti denní mezinárodní akcí, které se zůčastní fotografové z různých koutů světa. Název této fotoexpedice byl doplněn o dvě magická slůvka Tsoa Tsoa, která v řeči křováků znamenají "na počátku". Expedici vedle Jany povede také její mažel Paul Algra, který je rodilým Holanďanem.

Namibie, rozlehlá a pustá země plná nevšedních krás, je původně německá kolonie na jihu Afriky. Na západě, v poušti Namib Desert, roste nejdéle žijící rostlina na světě - Welwitschia Mirabilis, která se dožívá se až 2000 let. Namib Desert je nejstarší pouštní lokalitou na zemi a najdete zde nejvyšší písečné duny s výškou okolo 300 m. V této poušti žijí druhy živočichů, kterí se přizpůsobili životu v prostředí bez srážek a vodu si umějí destilovat z mlhy, která vane nad pouští od Atlantického Oceánu. U břehů oceánu žije 60% ze všech afrických plameňáků. Těží se zde diamanty, největší bohatství Namibie. Na východě se rozléhá poušt Kalahari, kde dosud žije nejstarší kmen naší planety - Křováci. Na velké rozloze žije minimální počet lidí a jejich život je úzce spjat s přírodou. Kromě několika městeček zde neexistuje příjem televize a z farmy k nejbližšímu sousedovi to může být desítky až stovky kilometrů.





Počet členů expedice je maximálně 6 dvojic, každá dvojice si bude řídit svůj terénní vůz. Přes polovinu trasy, cca 1500 km, se pojede po neasfaltovaných cestách. Paul, zkušený řidič 4x4, bude nápomocen při osvojení specifik jízdy v terénu. Každý den bude dost času na fotografování. Expedice může být výjimečná a zároveň pro někoho náročná ještě z jednoho důvodu - společnou řečí všech účastníků bude angličtina.

První den dojde ve Windhoeku, hlavním městě Namibie, k vyzvednutí terénního vozidla a seznámení se s ním. První týden je koncipován jako fotoSAFARI divoké zvěře na severu země, druhý týden pak bude obnášet fotografování pouští Kalahari a Namib. Fotografování v obou pouštích bude okořeněno vstupem na privátní pozemky a tudíž možností fotografování míst, kam se běžný smrtelník nedostane. Každý bude mít příležitost seznímit se s místními obyvateli a fotografovat také děti - opět záležitost, která nemusí být bez přátelské domluvy vždy zrovna bezpečná. Cestovatelé vědí, o čem je řeč.





V programu expedice nenajdete žádný spěch či stres - ráno a večer bude dostatek času na fotografování východů a západů slunce. Během cesty bude několik večerů lekce fotografie, kompozice a ukázky nafocených snímků účatníků. Fotograf by s sebou měl mít kromě fotoaparátu také stativ, teleobjektiv na focení divoké zvěře a širokoůhlý objektiv na krajinářské snímky pouště. Vhodná je externí paměť a laptop, ovšem toto samozřejmě není podmínkou.

Organizátoři doporučují očkování proti hepatitidě. Naproti tomu antimalarkia nejsou nutná - v době expedice začíná v Namibii zima.

Po dvě noci je ubytování naplánováno v luxusních chatách, dvě noci jsou plánovány v kempu, zbytek nocí pak v bungalovech, chatkách, ranči a tříhvězdičkovém hotelu. Nejzajímavější bude pr našince patrně ubytování v kempu, které proběhne formou stanů na střechách terénních vozů.

A blížíme se k závěru - ceně expedice. Ta byla stanovena na 3.250€ na osobu a zahrnuje ubytování po dvou, snídaně, obědy, večeře, vstupy do národních parků, 4x4 terénní vůz včetně kempového vybavení a pojištění a lekce fotografie. V ceně naopak není zahrnut let do Windhoeku, benzín, pití a vízum.

Bližší informace mohou případní zájemci získat přímo na kontaktu:

Jana Vaňourková a Paul Algra
N. Ruyskade 13
1399 GR, Muiderberg
Nederland
Tel.: +31-294-264683

Zdroj: Jana Vaňourková