Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony DCR-DVD505E - diamant s nočním viděním

17.5.2006, , Ivo Martinka, recenze
Do redakce se nám dostala high-endová novinka od Sony, která již z parametrů naznačuje, že máme co dočinění s úplnou špičkou v oblasti amatérských videokamer. Podíváme se na její klady a zápory, otestujeme ji standardními i nestandardními postupy a na závěr se s ní s těžkým srdcem a se slzou v oku rozloučíme.
Kapitoly článku:
  1. Sony DCR-DVD505E - diamant s nočním viděním
  2. Menu, příslušenství, specifikace
  3. Testy fotografií
  4. Testy videa
  5. Závěr
Že se nám do rukou dostal opravdu povedený a funkcemi nabouchaný model je zřejmé již z úvodu pod titulkem. Stejně jako posledně recenzovaný model, má i tento klasicky oblý bok znamenající záznam na 8 cm DVD média. Kamera dominuje nejen většími rozměry, které jakoby popírají nutnost minimalizace, ale také s tím související hmotností - s příslušenstvím věru 630 gramů. Stejně dominantní je také obří objektiv a ještě větší LCD displej s nápisem 4.0 MEGA PIXELS. Co se týče materiálu, kamera by se dala rozdělit na dvě části - stříbrná část je převážně z kovu, černá pak z plastu. Celkově to utváří velmi líbivý dojem. Pod tímto kovoplastem nalezneme CMOS snímač, který se v poslední době usadil spíše v oblasti digitálních zrcadlovek. S rozměry 8,5 mm (1/3") se jedná opravdu o giganta a tak rozlišení 4 Mpix (2304 x 1728 pixelů pro 4:3, 2304 x 1296 pro 16:9) není nikterak překvapivé. Skutečný režim 16:9 jen podtrhuje výjimečnost 505 a pohladí po srdci každého milovníka širokoúhlých záběrů.



kráska při testování
pro zvětšení klikněte

Objektiv je starý známý Carl Zeiss 5.1 - 51 mm s desetinásobným zvětšením, ovšem tentokráte s jedním velkým zmatkem v ohniscích. Pokud bychom měli věřit anglickému manuálu (český jsme bohužel v balení nenalezli) či českému webu Sony, dospěli bychom u videa k hodnotám 37,9 mm až 445 mm u klasiky, případně 41,3 mm až 485 mm u 16:9. U fotografií je to 37 mm až 370 mm a v širokoúhlém případě 40,4 mm až 404 mm. Jak si jistě každý průměrný matematik všiml, tak video nemá s 10x optickým zoomem nic společného. V manuálu je u 16:9 režimu poznámka, že ohnisko je rozdílné díky jinému počtu aktivních pixelů, tzn. jinému rozměru čipu. Poměr 16:9 má menší úhlopříčku než 4:3 a tím se nutně musí u totožného objektivu prodloužit ohnisko. Pokud vyjdeme z naší nepodložené teorie, dojdeme k závěru, že je pravděpodobně chyba na straně manuálu a hodnoty by měly být proto následující:

Ikona Odkaz na databázi
4:3
16:9
video [mm]
40,4 - 404
41,3 - 485
foto [mm]
37 - 370
37,9 - 445

K ohniskům snad jen doplňme, že kamera má 30 mm závit pro příslušenství typu širokoúhlých a tele předsádek, jejichž Sony nabízí opravdu nepřeberné množství. Nejkratší ostřící vzdálenost výrobce neudává a tak jsme odkázáni na testy, kde kamera mírně zaostala za očekáváním. Světelnost objektivu začíná na solidních F1.8 a končí na F2.9. Optickou část uzavírá elektronická stabilizace, která také kvůli velkému čipu obraz ustaluje na jedničku.



i pohled zezadu jí na kráse neubírá
pro zvětšení klikněte

Barevný hledáček s 123.200 pixely lze sice vyklopit, ovšem povytáhnout nejde ani o milimetr. Na obranu přístroje však jedním dechem dodáváme, že nám práce s hledáčkem i přes tento handicap nedělala žádné potíže. Rozměry hledáčku výrobce neuvádí, my jsme naměřili nějakých 12 mm v úhlopříčce. Pod hledáčkem se nachází jezdec pro dioptrickou korekci a také slot pro paměťovou kartu Memory Stick Duo. Zde bych chtěl výrobci důrazně vytknout absenci této karty v základním příslušenství. Podle našeho názoru by videokamera při ceně kolem 30.000,- Kč mohla mít MS Duo v základu a nenutit tak zákazníka shánět kartu v hodnotě tisíců korun. Nehledě na její minimální kompatibilitu a tím pádem malou použitelnost v jiných přístrojích.

Rozporuplnou reakci vyvolá také dotekový LCD displej s úctyhodnou úhlopříčkou 89 mm (3,5") a 221.200 pixely. Na první pohled velmi efektivní ovládání postupně ztrácí na lesku a v konečném důsledku se nám zastesklo po nějakém pákovém ovladači umístěným přímo na displeji. Obrazovka je po prvním dni testování nepříjemně ohmataná a je potřeba ji co chvíli čistit. Pokud však pomineme dotekové ovládání, displej je prostě parádní - velké rozměry a přijatelná čitelnost i při slunci v zádech, toť hlavní devize pořizování v exteriéru. Pod displejem najdeme na těle kamery zapínání módu Easy, přepínání režimů 4:3 a 16:9, USB konektor a konečně tlačítko pro zobrazení kompletního infa a ovládacích tlačítek na displeji. Na dolním okraji obrazovky jsou také umístěny tlačítka pro začátek/konec záznamu, pomalý zoom/ruční ostření.



9 cm LCD s českým menu
pro zvětšení klikněte

Kamera disponuje několika expozičními režimy, mmj. portrét, pláž a sníh, krajina, západ slunce, měsíc, noční a super noční režim, jejichž ukázky nemohou v testech chybět. V Nočním režimu se totiž aktivuje infračervené zařízení a kamera tak "vidí" i v absolutní tmě. Trošku zarážející je absence sportovního režimu, neboť kamera neumožňuje manuální nastavení času či clony. Vyvážení bílé je víceméně běžné - auto, interiér, exteriér, ruční nastavení. Taktéž rychlost závěrky v rozmezí 1/3 sec až 1/425 sec je pro videosekvence dostatečná. S tím také souvisí funkce "plynulé pomalé nahrávání", kdy scénu o maximální délce 3 sec natáhne do plynule se pohybujícího filmu o délce 11 sec a vytvoří tím efekt zpomaleného záběru. Dají se tím vytvořit efektivní záběry (viz testy videa).


pohled zezadu
pro zvětšení klikněte
pohled z vrchu
pro zvětšení klikněte

Ovládací prvky videokamery jsou rozsety po celém přístroji s tím, že většina se jich soustřeďuje v zadní ovládací části. Přístroj se do chodu uvádí otočným kolečkem přičemž krytka objektivu se tím automaticky otevře. U této automatiky jsme však narazili na jednu maličkost - krytka se otevře pokaždé, i když chceme třeba jen prohlížet pořízené záznamy. Taktéž přepínání mezi foto/video a přehrávání/nahrávání není úplně na nejvyšší úrovni. Holt stále je co zlepšovat. Mírného zlepšení by se také mohlo dočkat ovládání zoomu, jehož páčka je jednak malá a navíc při pohodlném držení přístroje dosedá přesně na místo mezi prvním a druhým článkem ukazováku.

Kamera disponuje řadou digitálních efektů jak pro videa, tak i pro fotografie. Dalšími zajímavostmi jsou bezesporu 2/5ti kanálové audio, samospoušť, české menu, ostření na zvolený bod, bodové měření světla, nastavení citlivosti mikrofonu, nastavení jasu a barev jak pro LCD, tak i pro hledáček, automatická změna letního/zimního času, osobní nastavení menu. Zkrátka jde o funkcemi nabouchaný přístroj.