reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Doporučené fotoaparáty: prosinec 2019

, , návod
Doporučené fotoaparáty: prosinec 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Doporučené fotoaparáty: prosinec 2019
Třída CSC fotoaparátů zatím není tak populární, jak by si výrobci přáli, nicméně je to jediná z kategorií fotoaparátů, která prodejně neklesá. Nabídka je čím dál zajímavější. Zejména v posledních měsících se navíc dramaticky rozšířila nabídka full frame CSC fotoaparátů.


Panasonic Lumix GX80 - recenze


CSC fotoaparát Panasonic Lumix GX80 má sice starší 16MPx Micro Four Thirds snímač, nicméně ten je stále slušný a je zde mechanicky stabilizovaný. Fotoaparát tak nabídne duální stabilizaci obrazu (v těle i objektivu zároveň). Čip nemá AA filtr, což zvyšuje ostrost a detailnost snímků. Dovoluje pořizovat vysoce kvalitní stabilizované 4K videosekvence, u kterých je možné nastavovat expozici a využívat i perfektního dotykového displeje pro výběr AF bodů. Dotykové ovládání je možné využívat i pro nastavování parametrů v menu. Stinnou stránkou je menší grip a méně jisté držení přístroje.


Panasonic Lumix GX80


Fotoaparát je dodáván v setu s vynikajícím 12-32mm objektivem, který má sice malý zoom a průměrnou světelnost, ale poskytuje excelentní optické výkony. Fotoaparát má i velký elektronický hledáček, z něhož se ale u fotografií využívá relativně malá plocha. Přístroj je velmi rychlý, má sekvenční snímání s rychlostí až 8 fps (10 fps s elektronickou závěrkou), samozřejmě nechybí ani Wi-Fi. Pokud chcete vyřešit některé z nedostatků GX80 (absence portu pro externí mikrofon, voděodolnosti a podobně), je tu pro vás i o něco novější model Lumix G80, jemuž se věnujeme níže. GX80 s 12-32mm objektivem vyjde na 10.000 Kč s DPH.Panasonic Lumix G80 - recenze


CSC fotoaparát Lumix G80 je jedním z nejlepších CSC na trhu co se týče poměru ceny a výkonu. Nabízí se totiž s poměrně univerzálním a opticky slušným 12-60mm objektivem, který má širokoúhlý začátek, rozumný zoom, lehce nadprůměrné schopnosti makra, a to vše za relativně malý příplatek. Kvalita obrazu je na 4/3" snímač dobrá, v JPEGu to ale rozhodně chce stáhnout odšumování na minimum. Ve výchozím nastavení je totiž odšumování příliš silné a hodně patlá obraz.


Panasonic Lumix G80


Fotoaparát potěší i velmi dobrými 4K videosekvencemi, je jen nutné počítat s tím, že autofokus je při natáčení videa poněkud lenivější. U fotografií je ale velmi rychlý a přesný, nemluvě o rozsáhlých možnostech polohování AF bodů včetně možností snadného výběru bodu pomocí dotykového displeje a nadprůměrně dobrém ostření i v noci. Celkově potěší rozsáhlé možnosti konfigurace ovládání, velmi dobrý a velký elektronický hledáček a obecně nadprůměrná ergonomie. Vynikající je i duální stabilizace obrazu.

Velmi překvapivá je i vysoce nadprůměrná kapacita RAW bufferu, za kterou by se nemusely stydět ani násobně dražší zrcadlovky. Fotoaparát je i odolný vůči nepříznivému počasí a z výbavy by bylo dobré zmínit i 4:2:2 HDMI výstup a vstup pro externí mikrofon. Samotné tělo je k dispozici za excelentních 13.000 Kč a i s 12-60mm objektivem je cena skvělých 15,5 tisíce Kč.

Společnost Panasonic představila i novější model Lumix G90. Ten je např. odolný, má lepší 20MPx senzor, podporu V-Log2 záznamu a další detaily. V tomto případě ale cena začíná na mnohem vyšších 26 tisících Kč, dnes ale obvykle s dárkem v podobě objektivu Lumix 25mm F1.7.
 


Sony a6000 (ILCE-6000) - recenze


Model Sony a6000 (ILCE-6000) je už hodně starý fotoaparát, nicméně je pořád v prodeji a díky nízké ceně má stále smysl. Má 24MPx CMOS snímač, který nabídne možnost hybridního ostření, které je solidně rychlé. Docela by se hodilo, kdyby fotoaparát měl dotykový displej, je však alespoň výklopný. Potěší i elektronickým hledáčkem, byť proti původnímu NEX-6 se trochu zhoršil a má snížené rozlišení na 1,44 milionu bodů..


Sony a6000 ILCE-6000


Fotoaparát je vybaven procesorem BIONZ X. Samozřejmostí jsou funkce jako HDR, Sweep Panorama, najdete zde i Wi-Fi (dost omezené a komplikované) s NFC. Potěší rychlé sekvenční snímání, relativně velký buffer a bohaté možnosti nastavení expozice u fotografií i u videa. Zde ale musíte počítat s opravdu divně umístěným tlačítkem pro nahrávání. Ceny jsou roztodivné, ale lze sehnat tělo za 12.000 Kč s DPH a set s 16-50mm objektivem obvykle za 13.000 Kč.

Kdo chce šetřit, může koupit verzi A5100 bez hledáčku, ale také bez kolečka fotografických režimů. Spoustu nastavení tak musíte provádět přes hlavní menu přístroje, takže přístroj je vhodný spíše pro ty, kteří si s fotoaparátem nechtějí moc hrát. Za tělo přístroje zaplatíte 8.000 Kč s DPH, set obsahující 16-50mm objektiv pak vyjde na 10 tisíc Kč (opětovná sleva 1500 Kč). V tomto případě dostanete i dotykový displej.
 
 

Panasonic Lumix GH5 - recenze


Fotoaparát Panasonic Lumix GH5 míří hodně vysoko a v podstatě jde o profesionální videokameru v podobě fotoaparátu. Na fotografie vám vystačí klidně levnější model G80, nicméně ve videu nemá GH5 konkurenci. Její 4/3" snímač s 20 megapixely umí natáčet 4K a dokonce i 6K video (to ale neumí při poměru stran 16:9). K tomu se můžete těšit na Full HD při 60 fps a v případě zpomaleného videa až při 180 fps. Počítejte však s tím, že u zpomaleného videa nefunguje autofokus a nenahrává se zvuk.


Panasonic Lumix GH5


Autofokus je nicméně asi jedinou výraznou slabinou přístroje. Zatímco DFD ostření je naprosto excelentní u fotografií, u videa je lenivé a nezřídka nezvládá rychlejší pohyby (nové firmwary to ale postupně vylepšují). Pro profesionální natáčení se hodí možnost přednastavit si roviny ostrosti (softwarový follow focus systém). Lumix GH5 nabídne velké množství různých vstupů i výstupů, zde se snad na nic nezapomnělo. Potěší i snadná ovladatelnost, konfigurovatelnost a rychlost přístroje. Vedle spousty konfigurovatelných tlačítek je tu totiž i dotykový displej.

Cena se může zdát být hodně vysoká, ono 39 tisíc za M4/3 tělo zní jako dost vysoká, nicméně v této ceně jen těžko seženete něco, co by nabízelo tak rozsáhlé možnosti natáčení videa v profesionální kvalitě s tak širokou podporou příslušenství. Dá se sehnat s několika setovými objektivy, např. univerzálním 12-60mm F3.5-5.6 nebo světelnějším Leica 12-60mm F2.8-4.0.
 
Pokud vás zajímají lepší výkony za horšího světla, má tu Panasonic novější model Lumix GH5S. Má jen 12MPx rozlišení a přidal např. Cinema 4K video při 60p a zpomalené Full HD video zlepšil ze 180 fps až na 240 fps. Naopak přišel o mechanickou stabilizaci obrazu. To už se ale bavíme o cenách 57,5 tisíce Kč za tělo.


 

Fujifilm X-T20 - recenze


Velmi zajímavým počinem Fujifilmu je model X-T20. Ten přebírá spoustu funkcí z high-endového modelu X-T2, nicméně při relativně malých ústupcích je k dispozici za podstatně zajímavější částky. Je zde 24MPx APS-C snímač s velmi dobrou kvalitou obrazu nejen v RAWu, ale také v JPEGu. Velmi dobrý je i hybridní autofokus, byť ten má i své rezervy. Rychle doostřuje, nicméně je důležité jej správně nastavit, aby nedělal neplechu. Odpustit si nicméně budete muset zvýšenou odolnost a smířit se musíte také s menším zvětšením hledáčku.


Fujifilm X-T20


Vedle mechanické závěrky nabídne i elektronickou, takže jsou podporovány extrémně krátké časy až do 1/32000 sekundy. Sekvenční snímání je rovněž velmi rychlé, už s tou mechanickou se můžete těšit na 8 fps, s elektronickou dokonce na 14 fps. Buffer sice není obrovský, ale jeho kapacita je přesto slušná. Potěší i 4K videosekvence a dokonce je tu 2,5mm jack pro připojení externího mikrofonu. X-T20 má i dotykovou obrazovku, ta má ale omezené možnosti ovládání. Tělo se obvykle prodává za 18 tisíc, set se 15-45mm je za 20 tisíc, s 16-50mm objektivem za podstatně vyšších 25-26 tisíc a s 18-55mm objektivem pak opět za 20 tisíc, což je vynikající částka. Na fotoaparát běží cashback akce, která vrací 2600 Kč.

Nástupce v případě modelu X-T30 má nový 26MPx snímač, který zvládá i 4K s 10bitovou barevnou hloubku. Slibuje také 20fps sekvenční snímání.
 

 

Panasonic Lumix G9 - recenze

 
CSC fotoaparát Panasonic Lumix G9 je jakýmsi druhým vrcholem nabídky tohoto výrobce, který je však proti modelu GH5 více zaměřen na fotografie. Má 20MPx snímač s mechanickou stabilizací, která nabídne opravdu velmi dobrý účinek (s širokoúhlými objektivy lze fotit několikasekundové expozice z ruky). Nový je také multiexpoziční režim s až 80MPx rozlišením. Ten nabídne mnohem lepší detaily i nižší šum. Ostatně i zpracování obrazu je hodně na úrovni a lepší, než byste od 4/3" čipu čekali.
 
Panasonic Lumix G9
 
Tím ale pozitiva zdaleka nekončí. Máme zde podporu 4K/60p videa, nicméně proti GH5 chybí Cinema 4K a spoustu profesionálních vstupů. Stále je však k dispozici např. jack pro externí mikrofon. Potěší i přítomnost zpomaleného Full HD videa až při 180 fps. Zajímavostí je i sekvenční snímání s rychlostí až 60 fps v plném rozlišení. DFD ostření je velmi rychlé, ale v některých případech umí být i nepřesné.
 
Fotoaparát nabídne téměř nekonečné možnosti nastavení expozice i ostření, perfektně lze také konfigurovat samotné ovládání fotoaparátu, čemuž dopomáhá i plně polohovatelný dotykový displej. Výborný je také obrovský elektronický hledáček. K dispozici jsou dva sloty pro paměťové karty (včetně podpory UHS-II) a vodě odolná konstrukce. Fotoaparát je také vybaven stavovým displejem na horní straně. Panasonic nyní nabízí fotoaparát za 28.500 Kč. Více lze doporučit set s univerzálním objektivem Panasonic 12-60mm za 34.000 Kč. Také zde lze sehnat fotoaparát s dárkem v podobě Lumixu 25mm F1.7 (dárek jak k tělu, tak i k setu).
 
 
 

Sony a6300 (ILCE-6300) - recenze / A6400

 
Sony A6300 (ILCE-6300) je dosti pokročilý APS-C přístroj s 24MPx APS-C CMOS senzorem a hybridním ostřením. Ten je schopen pořizovat snímky s nízkým šumem a vysokým dynamickým rozsahem. Potěší také nadprůměrně kvalitními 4K videosekvencemi (vznikají resamplováním z 6K videa). Také Full HD nabídne zajímavé schopnosti, což je v tomto případě 100fps snímání. Lze připojit i externí mikrofon, takže natáčení videa lze pojmout i docela profesionálně.
 
Sony A6300
 
Ocenit lze i rozsáhlé možnosti konfigurace fotoaparátu. Nepříjemným překvapením je zde displej bez dotykového ovládání. I přes velmi rychlý hardware jsou tu občas chvíle, kdy je fotoaparát poněkud pomalejší (např. ukládání na kartu). Tento model už má nástupce v podobě modelu A6500, který přináší např. mechanickou stabilizaci senzoru nebo dotykový displej, a dalšího modelu A6600. Výrobce chce za set s 16-50mm objektivem 24 tisíc Kč. Tento objektiv je malý a skladný, na druhou stranu opticky dost nepřesvědčivý.
 
Další novinkou je model A6400, který přináší např. o 180° otočný displej, který je dotykový. Také má mít nejrychlejší AF na světě, stejně jako modelu A6300 mu ale chybí stabilizace. Slušný je i set A6400 s 18-135mm objektivem, který je za 34-37 tisíc Kč. Navíc jde o opticky kvalitní objektiv, nicméně ještě před měsícem byl tento set o 7000 Kč levnější.
 
 
 

Panasonic Lumix GX9 - recenze

 
I když je Lumix GX9 takovým trochu schizofrenním fotoaparátem v nabídce Panasonicu (není to ani low-end, který má Panasonic dobře pokrytý, ale ani high-end), i tak má rozhodně co nabídnout. V podstatě se nijak zvlášť neliší od dalších modelů, takže tu najdete solidní 4/3" čip s 20 megapixely, velmi slušné rychlé ovládání s nekonečnými možnostmi konfigurace, výklopný polohovatelný a dotykový displej. Výklopný je dokonce i hledáček. Snad jen zapínání je takové dosti tuhé.
 
Panasonic Lumix GX9
 
Kvalita obrazu je slušná, k dispozici jsou i 4K videosekvence, ty ale trpí na větší ořez. Bohužel tu nenajdete zpomalené video. Tradičně potěší extrémně rychlé jednorázové ostření, které vysoce nadprůměrně pracuje i v noci. S průběžným zaostřováním je to však slabší. Ze slabších stránek můžeme zmínit ještě nepříliš vysokou výdrž na baterie. Za tělo fotoaparátu i set s 12-32mm objektivem zaplatíte 14,5 tisíce Kč, osobně bych pak koukal po univerzálním setu s 12-60mm objektivem, za něj chce Panasonic 20 až 22 tisíc Kč.
 
 
 

Olympus OM-D E-M1 Mark II - recenze

 
E-M1 Mark II od Olympusu je špičkový CSC přístroj. Sice má na první zdání vysokou cenu srovnatelnou s přístroji s mnohem větším senzorem, ale vynahrazuje to opravdu vysoce nadstandardními funkcemi, které si tuto cenu rozhodně ospravedlní. Najdete tu 20MPx 4/3" snímač, který podporuje slušné fázové zaostřování a díky mechanismu stabilizace i multiexpoziční režim pro tvorbu 50MPx snímků v JPEGu a až 80MPx v RAWu. Stabilizace má opravdu excelentní účinek, který se dokonce u některých objektivů může zvýšit díky duální technologii. Několikasekundové expozice opravdu nejsou problém.
 
Olympus OM-D E-M1 Mark II
 
Fotoaparát je velmi odolný, takže mu nevadí ani horší zacházení a nepříznivé klimatické podmínky. V režimu AF-S umí dosáhnout až 60 fps a k dispozici je mechanická i elektronická závěrka. Fotoaparát jde použít i pro natáčení vysoce kvalitního DCI 4K videa při 24 fps. K dispozici jsou i nižší rozlišení UHD 4K nebo Full HD. Chválím opět stabilizace obrazu, která je výborná nejen u fotografií, ale také u videa. Některé objektivy Olympusu jsou navíc optimalizovány na natáčení videa s velmi hladkým zoomem.
 
Dobrý je také polohovatelný displej a solidní elektronický hledáček, potěší také dvojice SD slotů a rozumná výdrž na baterie. Jednou z mála stinných stránek je často zmiňováno komplikované menu, kdy chvíli trvá, než přijdete na to, jak se vlastně fotoaparát ovládá (co se kde v menu nastavuje). Cena těla je obvykle 45.000 Kč, s objektivem 12-40mm F2.8 se pak dostává na 64.000 Kč s DPH, nyní ale běží akce, při které vám bude při nákupu odečteno 8000 Kč. Vzhledem k tomu, že si Olympus drží tuto cenu už hodně dlouho, zatímco konkurence zlevňuje, přestává být OM-D E-M1 Mark II tak zajímavou volbou.
 
 
 

 
  

Olympus OM-D E-M5 Mark II / OM-D E-M5 Mark III

 
Velmi dobrým fotoaparátem je také Olympus OM-D E-M5 Mark II. Zástupce Micro Four Thirds fotoaparátů střední třídy nabídne efektivní rozlišení 16 megapixelů, což je na dnešní dobu trochu málo (spousta MFT fotoaparátů už má 20 MPx), nicméně kvalita obrazu je stále velmi dobrá. Hodně potěší mechanická stabilizace. Díky velmi dobrému účinku stabilizace je možné z ruky fotit až překvapivě dlouhé časy, takže u statických snímků to dovolí jít mnohem níže s ISO citlivostí než u spousty jiných přístrojů s větším senzorem.
 
Olympus OM-D E-M5 Mark II
 
Systém stabilizace dovoluje také použít multiexpozici, která vytvoří 40MPx JPEG nebo dokonce 64MPX RAW snímky. Každopádně už z podstaty funkce je lepší použít stativ a nefotit dynamické scény. Zpracování je výborné, možnosti ovládání a jeho nastavení takřka nekonečné. Mnozí jsou až nabídkou nastavení zaskočeni a ztrácí se tu.
 
Na dnešní dobu už trochu zamrzí jen Full HD video, které samo o sobě není přehnaně detailní, nicméně v ostatních ohledech je E-M5 Mark II hodně pokročilým fotoaparátem pro video. Je zde např. All-Intra záznam nebo nekomprimovaný HDMI výstup. Má výborný hledáček, bezdrátové funkce a bohatý rozsah expozičních nastavení. Použít je možné i plně elektronickou závěrku. Cena těla fotoaparátu klesla z 25 tisíc Kč na pouhých 17 tisíc Kč, tedy 8000 Kč levněji, a ještě k tomu navíc dostanete i objektiv 14-150mm II a 45mm F1.8!
 
Objevil se také nový OM-D E-M5 Mark III, který přináší 20MPx senzor, o 0,5 EV účinnější stabilizaci, přidává i fázové ostření na čipu s vynikající citlivostí od -6 EV, zrychlilo se i sekvenční snímání a najdeme zde i podporu Cinema 4K 24p a UHD 4K 30p videa, přibylo také zpomalené 120p Full HD video. Cena je 31.500 Kč, což před měsícem byla ve srovnání s E-M5 II velmi dobrá cena, po jeho slevách ale už o tak výhodnou nabídku nejde.
 
 
 

Fujifilm X-E3

 
Dosti povedeným fotoaparátem je také Fujifilm X-E3, který je jakousi skladnější variantou modelu X-T20. Najdete zde rovněž 24MPx APS-C snímač, který dokáže produkovat snímky s nízkým šumem a vysokým dynamickým rozsahem, velmi dobré jsou už i JPEGy. Pokud jde o ovládání, zde Fujifilm tradičně trochu kulhá, některé prvky jsou výborné, ale některé by mohly být více dotažené (např. dotykový displej lze používat jen pro některé funkce, joystick občas nereaguje a některá tlačítka se špatně mačkají).
 
Fujifilm X-E3
 
Hledáček má rozlišení 2,36 milionu bodů a rozumnou velikost (jsou ale i větší), k dispozici je i možnost natáčet 4K/30p videosekvence a připojit externí mikrofon. Slabinou jsou některé vlastnosti autofokusu, především ostření za špatného světla a průběžné zaostřovaní. Jednorázové ostření za solidního světla je naopak výborné. Rychlé je i sekvenční snímání, zejména pokud je použita elektronická závěrka (14 fps). Za tělo chce Fujifilm 22 tisíc Kč. K dispozici je několik setů, máme zde XF18-55mm (26-33 tisíc) nebo malý pevný 23mm F2 (26-30 tisíc).
 
 
 
Do července 2019 jsme doporučovali Panasonic Lumix GX800
 

Panasonic Lumix GX800

 
I když je Panasonic Lumix GX800 základem CSC nabídky u Panasonicu, jde o poměrně schopný přístroj za skvělou cenu. Nabídne starší 16MPx 4/3" snímač, nicméně i tak zde najdete podporu rychlého DFD ostření s vysokou citlivostí už od -4 EV a podporu 4K videosekvencí, díky čemuž je možné využít i tradiční 4K Photo režimy.
 
Panasonic Lumix GX800
 
Fotoaparát podporuje expoziční časy již od velmi krátké 1/16000 sekundy s elektronickou závěrkou, nicméně s tou mechanickou lze začít až od 1/500 sekundy. Stinnou stránkou je malá baterie a nižší výdrž. Potěší i výklopný displej (o 180° dopředu), který je dotykový. Fotoaparát se prodává s velmi povedeným 12-32mm objektivem za příznivou cenu 8.000 Kč s DPH. Podíval bych se nicméně i na model GX80, který není o moc dražší (viz začátek kapitoly).
 
 

 
 
reklama