Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot W510: červený základ

17.3.2011, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na přístroj Sony Cyber-shot W510. Jde o jeden z nejlevnějších kompaktů značky Sony. Nabízí 4× optický zoom se širokoúhlým 26mm ohniskem a snímač s rozlišením 12 megapixelů. Jak si povede?

Digitální šum


V Cyber-shotu W510 najdeme malý 1/2,3" Super HAD CCD snímač s rozlišením 12 megapixelů, což je na dnešní poměry docela nízká hodnota. Jak ale víme, nižší pixelová hustota je předpoklad nižšího šumu, takže fotografie by mohly být naopak na dnešní poměry dobré. Uvidíme, jak si W510 povede v tomto testu.


ISO 80


Na nejnižší citlivosti není šum vůbec patrný, ale může za to poněkud agresivnější zpracování obrazu, což si můžete všimnout na roztřepených liniích.


ISO 100


ISO 100 má třepání linií trochu silnější, vidět to lze zejména na červených písmenech.


ISO 200


Citlivost ISO 200 dále zesiluje odšumování, vidíme i doostřování obrazu způsobující ustřelené pixely na některých hranách. Snímky jsou použitelné, ale mohly být lepší.


ISO 400


Citlivost ISO 400 nemá moc smysl používat, odšumování nabralo takovou sílu, že kresba značně zmizela. Původně jsem myslel, že bylo jen špatně zaostřeno, ale ani po několika pokusech jsem lepší fotku nedostal.


ISO 800


Další navýšení citlivosti jen zdůrazní rozmazání obrazu, výrazně klesá i barevnost.


ISO 1600


ISO 1600 přidává ještě silnější závoj, přes který se původní kresba dá jen odhadovat.


ISO 3200


Nejvyšší citlivost ISO 3200 už nemá ani barvy, ani detaily. Jen nějak v náznaku se dá odhadovat, co kde bylo. S odšumováním to Sony u W510 zbytečně přehnalo.


ISO 80



ISO 100

ISO 200



ISO 400

ISO 800



ISO 1600

ISO 3200

Už na citlivosti ISO 80 je patrné velmi silné odšumování a degradace detailů. Rovněž si můžete všimnout silnějšího doostřování, dost nepříjemné strategie, kterou používá např. i Nikon. Do citlivosti ISO 200 jsou výsledky ještě použitelné, ale nad tuto hranici je odšumování už přepísknuté a detaily v podstatě nejsou.


Protisvětlo


Snímání v protisvětle je náročný úkol jak pro snímací čip, tak i pro objektiv.


expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 80, ohnisko 26 mm, klikněte pro zvětšení


Krajina je poněkud tmavší, ale vypadá to lépe, než kdyby byl snímek přeexponovaný. Je fajn, že zde nenajdete chromatickou aberaci, větvičky jsou poměrně ostré, v rozích se však ostrost ztrácí. Ve stínech je přijatelná kresba, nicméně odšumování by nemuselo být tak agresivní. Odlesky na tomto snímku nejsou.


expoziční čas 1/200 s, clona F11, citlivost ISO 80, ohnisko 53 mm, klikněte pro zvětšení


Objektiv nicméně proti odleskům není příliš dobře chráněn a takto barevný flek nemusí být zas až tak těžké získat (na druhou stranu je nutné říci, že takto těžké testovací podmínky jsem při této scéně ještě s jiným kompaktem neabsolvoval). Tuto scénu jsem vyfotil ještě jednou, jak uvidíte v tradiční kapitole Standardní scéna.


expoziční čas 1/1000 s, clona F8, citlivost ISO 80, ohnisko 26 mm, bez DRO



expoziční čas 1/1000 s, clona F8, citlivost ISO 80, ohnisko 26 mm, s DRO STD



expoziční čas 1/1000 s, clona F8, citlivost ISO 80, ohnisko 26 mm, s DRO PLUS


Fotoaparát má funkci DRO pro prosvětlování stínů. Tato funkce pracuje kupodivu docela dobře, přestože jde opravdu jen o prosvětlení, žádné expoziční hodnoty se nemění. Dokonce i šum v prosvětlených částech lze považovat za přijatelný. Většina snímků v recenzi je s nastavením DRO STD.


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.