reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Doporučené fotoaparáty: prosinec 2015

, , návod
Doporučené fotoaparáty: prosinec 2015
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Doporučené fotoaparáty: prosinec 2015
Třída CSC fotoaparátů zatím není tak populární, jak by si výrobci přáli, podíl stoupá jen pomalu, občas i klesá. Nabídka ale začíná být čím dál zajímavější.


Olympus OM-D E-M5 - recenze / OM-D E-M10


Olympus OM-D E-M5 prošel naším testem a opravdu nás nadchnul. OLED displej je výklopný, k jistějšímu držení pomáhá lehký grip, výborný je i elektronický hledáček. Novinkou je také snímač s rozlišením 16 megapixelů, který má výrazně nižší šum než u 12MPx předchůdců. Ani dynamický rozsah není vůbec špatný. Slabší jsou ale Full HD videosekvence, autofokus by mohl být trochu jemnější a s nynější verzí firmwaru dochází k nepříjemným jasovým skokům v obraze nemluvě o zvláštních digitálních artefaktech v AVCHD.


Olympus OM-D E-M5


Ocenit je třeba 5osou mechanickou stabilizaci, která funguje se všemi objektivy a je opravdu hodně účinná. K dispozici je i rychlé sekvenční snímání a vysoká odolnost fotoaparátu vůči nepříznivým podmínkám (voděodolnost, prachuvzdornost). Podporovány jsou i bezdrátové blesky, rozhodně tedy nejde o žádné ořezávátko. Jak je už u nových Olympusů zvykem, i E-M5 má opravdu bleskurychlý autofokus. Potěší i velmi bohatá nabídka objektivů nejen od Olympusu, ale také od Panasonicu. Za 18 - 20 tisíc můžete mít E-M5 i s 12-50mm objektivem, který má vynikající makro. To je opravdu velmi výhodná nabídka, ale jde už jen o poslední kusy a příští měsíc tento fotoaparát už asi vypadne z přehledu. Už před nějakou dobou se objevil nástupce OM-D E-M5 Mark II, který hodně zapracoval na videu, přinesl také 40MPx multiexpoziční režim, ale cena těla činí 28 tisíc Kč (sleva 3000 Kč v některých obchodech).

Olympus prodává i pokročilejší variantu OM-D E-M1, opět za 28 tisíc Kč (sleva 3000 Kč). Naopak levnější variantou je výprodejový OM-D E-M10, která má jen 3osou mechanickou stabilizaci a tělo je k dispozici za vynikajících 11 tisíc korun. Se 14-42mm objektivem stojí 14 tisíc a 14-42mm powerzoomem pak 17 tisíc. Stále se dá výhodně sehnat i duální set se 14-42mm a 40-150mm telezoomem za 17 tisíc korun. Nechybí dokonce ani možnost dostat jej se 14-150mm ultrazoomem za 22 tisíc (+1000 Kč).
 
 
 

Fujifilm X-E2 (recenze na Fujifilm X-E1


Poněkud netradčiním CSC fotoaparátem je Fujifilm X-E1 a jeho nástupce X-E2. Ten vzal pojem "retro" opravdu doslova, netýká se tak jen vzhledu, ale i ovládání. Expoziční čas volíte kolečkem, clonu na objektivu. Vzdal se jakýchkoli scénických režimů a snaží se více hrát na manuální i stylovou notu. Velkou pochvalu si zaslouží 16MPx X-Trans snímač s velmi dobrými obrazovými výsledky co do šumu i dynamického rozsahu.

Vynikající je i elektronický hledáček. Počítejte však i s některými neduhy, např. videosekvence nepatří k těm nejkvalitnějším. Model X-E2 je vybaven hybridním autofokusem i Wi-Fi připojením. Fujifilm spustil akci, a tak můžete mít set s 18-55mm objektivem a XC 50-230mm ultrazoomem za 27 tisíc. Za 33,5 tisíce můžete mít set s 35mm F1.4 objektivem, to ale vzhledem k ceně objektivu není nijak výhodný set (takřka stejná cena jako kdybyste je kupovali zvlášť).
 
 
 

Panasonic Lumix G6 - recenze


Lumix G6 je nástupcem modelu Lumix G5, přináší ale mnoho užitečných věcí navíc a docela dost se blíží téměř dvakrát tak dražšímu modelu Lumix GH3. Zapracovalo se zejména na videosekvencích, takže tu najdete progresivní Full HD video 1080p60, podporu externího mikrofonu, time-lapse záznamu, stop-animation videa a mnoho dalšího. Např. si tu našla cestu i Wi-Fi a dotykový plně otočný displej nemluvě o velmi bohatých možnostech konfigurace ovládání.


Panasonic Lumix G6


Fotoaparát dále podporuje bezdrátové blesky, je velmi rychlý, má i velký elektronický OLED hledáček. Nevýhodou je však proti modelu GH3 použití staršího snímače (z modelu GH2), který o něco více šumí a především jeho omezený dynamický rozsah ve světlech moc nepotěší. Další nevýhodou je nízká výdrž na baterie a trochu zvláštní podání zelené barvy v JPEGu, což je ale typický problém většiny fotoaparátů značky Panasonic. Na set se základním 14-42mm objektivem si připravte 14 tisíc (+1000 Kč), k sehnání jsou už jen poslední kusy. Na jaře totiž přišla nová verze Lumix G7, která podporuje 4K video.
 
 
 

Panasonic Lumix GX7 - recenze


Fotoaparát Panasonic Lumix GX7 nás v recenzi více než jen potěšil. Jeho 16MPx MOS snímač nabízí velmi dobrou kvalitu obrazu a nadprůměrné FullHD videosekvence dokonce při 50 progresivních snímcích za sekundu. A zde se objevuje v podstatě jen jediný problém přístroje, a to absence zdířky pro externí mikrofon (ten interní není moc kvalitní). Potěší velmi dobrá rychlost přístroje, solidní ergonomie a polohovatelný elektronický hledáček s velmi vysokým rozlišením.

Lumix GX7 je vybaven mechanickou stabilizací, díky čemuž může stabilizovat jakýkoli objektiv, účinek stabilizace ale není moc vysoký (každopádně lepší než nic a objektivy s optickou stabilizací použijí svou stabilizaci). Chválím také velmi vysokou citlivost ostření při špatném světle, možnost použití elektronické závěrky s naprosto tichým chodem, bezdrátové připojení Wi-Fi a mnoho dalších vymožeností. Nejen s příchodem nového modelu GX8 se ceny doslova brutálně snížily. Tělo nyní stojí 13,5 tisíce (dalších 1500 Kč dolů), se základním objektivem 14-42mm se cena dostává na 15 tisíc a s velmi dobrým 20mm F1,7 pancakem je pak 18 tisíc.
 
 
 

Fujifilm X-M1 - recenze / X-A2


CSC fotoaparát Fujifilm X-M1 je zajímavým stylovým přístrojem. Rozhodně nepatří k nejlevnějším CSC fotoaparátům a nemá sice ani extrémně dobrý poměr ceny a výkonu, ale rozhodně patří k tomu lepšímu. Za vše může velmi dobrý APS-C X-Trans CMOS snímač s rozlišením 16 megapixelů, který nabídne solidní detaily a opravdu velmi nízkou míru šumu.


Fujifilm X-M1


Setový objektiv XC 16-50mm 1:3.5-5.6 OIS navíc patří rozhodně ve své třídě k tomu nejlepšímu. Hezky kreslí a má jen velmi málo vad. Na fotoaparátu lze ocenit velmi zajímavý focus peaking, polohovatelný displej, poměrně dobrou Wi-Fi, velký buffer a několik dalších detailů. Na druhou stranu je nutné upozornit na místy nelogické ovládání (řazení položek v menu je obrácené - od největšího k nejmenšímu a ne naopak), jen průměrné video (průměrně kvalitní, navíc bez možnosti nastavení) a zvláštní měření expozice a především clonění. Samotné tělo je ale už za 10 - 11 tisíc (pokud jej tedy ještě někde seženete).

Fujifilm prodává i levnější variantu X-A2, která má klasickou Bayreovu masku na snímači, stojí 14 tisíc s 16-50mm objektivem.
 
 
 

Olympus PEN E-PL5 - recenze


CSC fotoaparát Olympus PEN E-PL5 je dnes už dosti levný, a proto jej určitě můžeme doporučit. Je vybaven velmi slušným 16MPx Live MOS snímačem, který s ohledem na svou velikost potěší docela nízkým šumem i slušným dynamickým rozsahem. Fotoaparát je hodně svižný, dobře ovladatelný, nabídne obrovské množství nastavení.


Olympus PEN E-PL5


Velmi rychle ostří, má solidní automatiku a setový 14-42mm II R objektiv není úplně nejhorší. V neposlední řadě je dobře, že fotoaparát má výklopný displej, i když ten je širokoúhlý a pro 4:3 snímky má tedy nevhodný poměr stran. Jedinou větší nevýhodou je mechanická stabilizace obrazu, která je dosti slabá a při použití objektivů Olympus tak získáte jen mírný stabilizační účinek. Určitě lze doporučit duální set se 14-42mm a 40-150mm objektivem. Důvod je jednoduchý. Tento set se dá dnes sehnat za pouhých 11 tisíc korun, což je naprosto skvělá nabídka, byť minulý měsíc byla cena ještě o 1000 Kč nižší. Nově se dá sehnat za 17 tisíc se 14-150mm II ultrazoomem.

Olympus nedávno představil nový model PEN E-PL7, ten ale mnoho novinek nepřináší. Jednou z nich je např. o 180° otočný displej. Cena je v setu ale výrazně vyšší větší a prozatím to za to nestojí. Smysl má spíše tehdy, když kupujete jen tělo (za 10 tisíc) a už máte objektivy z předchozích Micro 4/3 fotoaparátů.
 
 Sony a6000 (ILCE-6000) - recenze na DPreview


Model Sony a6000 (ILCE-6000) nahradil starší úspěšný NEX-6. Zatím neprošel naším testem, je však obecně považován za dosti povedený přístroj. Má 24MPx CMOS snímač, který nabídne možnost hybridního ostření, jenž má být nejrychlejší na světe. Potěší i elektronickým hledáčkem, byť proti NEX-6 se trochu zhoršil a má snížené rozlišení na 1,44 milionu bodů, nechybí ani výklopný LCD displej.


Sony a6000 ILCE-6000


Fotoaparát je vybaven novým procesorem BIONZ X. Samozřejmostí jsou funkce jako HDR, Sweep Panorama, najdete zde i Wi-Fi s NFC. Za tělo zaplatíte 15.000 Kč s DPH, set s 16-50mm objektivem pak zhruba 19.000 Kč s DPH. Kdo chce trochu šetřit, může koupit verzi A5100 bez hledáčku. Tam jsou všechny ceny o 3000 Kč nižší než u A6000.
 
 
 

Panasonic Lumix GH4 - recenze na DPreview


Lumix GH4 je vlajkovou lodí Micro Four Thirds systému od společnosti Panasonic. Má větší tělo, které zlepšuje ergonomii i při použití větších a těžších objektivů. Najdete tu 16MPx 4/3" Live MOS snímač se slušnou kvalitou obrazu (vzhledem ke své velikosti) a je schopen natáčet 4K videosekvence. Ostatně celý fotoaparát je zaměřen z velké části na natáčení kvalitního videa, čemuž odpovídá i velké množství různých vstupů a výstupů.

Nechybí plně polohovatelný displej, rychlé DFD ostření (simulace fázového ostření pomocí výpočtu fáze ze dvou kontrastně vyfocených snímků), výborný je i elektronický hledáček. Pokud jde o cenu, počítejte s cenovkou 36 tisíc za tělom 50 tisíc za set se 14-140mm objektivem a od 60 tisíc za set s objektivem 12-35mm. Nově je k dispozici verze Lumix GH4R s rozšířenými možnostmi natáčení videa. Za poplatek je tento nový firmware (a s ním i nové funkce) k dispozici i pro původní GH4.
 
 
 

Fujifilm X-Pro1 (recenze na DPreview)


Fotoaparát Fujifilm X-Pro1 je už celkem dědeček, ale přesto si zaslouží doporučení, neboť vnitřně odpovídá i mnohem novějším Fujifilm X fotoaparátům, s nimiž sdílí např. stejný senzor. Jeho cena v průběhu času spadla na méně než polovinu, a protože Fujifilm je společnost, která je loajální vůči svým zákazníkům a neustále vylepšuje své produkty pomocí nových firmwarů místo zběsilého uvádění "nových" modelů, podařilo se odstranit také většinu neduhů fotoaparátu.


Fujifilm X-Pro1


Ten nabídne 16MPx APS-C X-Trans CMOS snímač s rozlišením 16 megapixelů a opravdu výbornou kvalitou obrazu. Zajímavý je také hybridní hledáček kombinující optický průhledový a elektronický. Nyní je k dispozici v akčním setu s 18mm F2 a 27mm F2.8 objektivem za 25 tisíc Kč, tělo lze sehnat dokonce za 15-17 tisíc.
 
 
 

Fujifilm X-T10


CSC fotoaparát Fujifilm X-T10 je lehce ořezanou verzí modelu X-T1 za velmi příznivou cenu. Fotoaparát přišel např. o voděodolnost, jeho elektronický hledáček nemá tak dobré zvětšení a přišel o kolečko pro nastavování ISO citlivostí. Jinak ale vše dobré zůstalo, takže se můžete těšit na vysoce kvalitní fotografie z 16MPx APS-C X-Trans CMOS senzoru.


Fujifilm X-T10


Fujifilm zapracoval i na autofokusu, který je nyní svižnější. Mnoho lidí může oslovit i zajímavý retro design. Za tělo zaplatíte 20 tisíc korun, v setu s 16-50mm II objektivem je za 23 tisíc, když k tomu přidáte ještě 50-230mm telezoom do duálního setu, dostanete se na 28 tisíc Kč. Set s objektivem 18-55mm F2.8-4.0 je pak k mání za 30 tisíc. Nově je k dispozici také set s XF 18-135mm objektivem za 33 tisíc Kč.
 
 
 

Olympus OM-D E-M10 Mark II (recenze na DPreview)


Nový Olympus OM-D E-M10 Mark II nahradil starší model E-M10 a přinesl několik velmi užitečných vychytávek. Zatímco zůstal známý 16MPx 4/3" senzor, přibyla zde mnohem účinnější 5osá mechanická stabilizace a potěší i možnost natáčet 1080p60 Full HD videosekvence. Další novinkou je podpora 4K time-lapse. Fotoaparát dostal i elektronickou závěrku, díky čemuž je možné vyhnout se roztřesení snímku pohybem závěrky.

Jak je už dnes zvykem, najdete tu bezdrátové připojení Wi-Fi. Kvalita obrazu je slušná (vzhledem k velikosti senzoru), Micro 4/3 systém také může oslovit bohatou nabídkou objektivů jak od Olympusu, tak i Panasonicu. E-M10 Mark II má také vyšší rozlišení hledáčku než E-M10 a hledáček je rovněž o trochu větší. Samotné tělo vás vyjde na slušných 17 tisíc, za set se 14-42mm objektivem dáte 20 tisíc a se 14-42mm powerzoomem si připravte 23 tisíc. Pokud k posledně zmíněnému setu přidáte ještě 40-150mm telezoom, jste na 25 tisících. Případně lze koupit set se 14-150mm objektivem za 28 tisíc.
 
 
 
Do září 2015 jsme doporučovali Samsung NX3000

Samsung NX3000 - recenze


Fotoaparát Samsung NX3000 patří k levnějším CSC fotoaparátům, které nepřesvědčí ani tak výkonem jako dobrý poměrem ceny a výkonu. Za cenu okolo 8 - 9 tisíc Kč s DPH totiž dostanete fotoaparát, malý externí blesk, nový setový šrokoúhlý powerzoom objektiv Samsung 16-50mm F3.5-5.6 ED OIS a plnou verzi Adobe Lightroom.


Samsung NX3000


Těšit se můžete na Wi-Fi, velmi bohaté možnosti nastavení expozice i expoziční automatiky, rychlé ostření, snadné focení selfie fotografií díky výklopnému displeji. Naopak vás ale nepotěší delší prodlevy a malý buffer (procesor se výkonem zrovna nepřetrhne), odšumované RAWy a slabší autofokus u videa. Fotoaparát nicméně v kompaktním a lehkém balení nabídne hodně slušnou kvalitu fotografií (byť ne při vyšších citlivostech). Je nutné připomenout, že Samsung skončil s prodejem fotoaparátů v ČR, a tak další příslušenství jako objektivy budete muset časem shánět v zahraničí (např. v Německu).
 


Do července 2015 jsme doporučovali Samsung NX mini

Samsung NX mini - recenze


Fotoaparát Samsung NX mini boduje především svou cenou. Za 4000 Kč dostanete set s 9mm F3,5 pancake objektivem a ještě i plnou verzi Adobe Lightroom 5, s 9-27mm zoomovým objektivem a externím bleskem se už velmi těžko shání. Vevnitř se skrývá 1" snímač s rozlišením 20 megapixelů, který na nižších citlivostech dává pěkný obraz. Na vyšších je to horší, protože fotoaparát moc agresivně odšumuje (a i "vypnuté" odšumování není vypnuté, ale dost nepříjemné a týká se to bohužel i RAWu). Takže používat lze tak do ISO 800, což je konečná.

Full HD video je jen základní (1080p30) s průměrnou kvalitou a i ergonomie ovládání místy trochu pokulhává. Dotykový displej je ale výborný pro nastavování ostřících bodů a díky možnosti otočit jej o 180° nabídne snadné focení selfie fotografií. Nabídka objektivů je zatím dost chudá, což ale většině uživatelů této třídy asi moc vadit ani nebude. Ti spíše ocení excelentní výdrž na baterii, možnost nabíjet ji kabelem od smartphonu, bezdrátovou Wi-Fi a NFC. Za danou cenu je to jednoduše nejlépe fotící fotoaparát na trhu.
 


Do července 2015 jsme doporučovali Panasonic Lumix GH3

Panasonic Lumix GH3 - recenze


Lumix GH3 je jedním z nejdražších, ale také nejlepších fotoaparátů systému Micro Four Thirds. Tento fotoaparát chce být plnohodnotným fotoaparátem od fotografických výkonů, přes výbavu až po ergonomii, a tak má klasickou velikost těla, jakou známe z APS-C přístrojů. Je tedy větší a těžší, tělo nabídne základní voděodolnost. Uvnitř najdete 16MPx 4/3" Live MOS snímač, který je vzhledem ke své velikosti a rozlišení opravdu více než slušný a snese srovnání i s běžnými APS-C snímači (na ty nejlepší ale logicky nemá).


Panasonic Lumix GH3


Zejména v RAWu dokážete dostat velmi dobré snímky, potěší bleskurychlé ostření, vysoká rychlost přístroje, snadná ovladatelnost. Naprosto vynikající jsou Full HD videosekvence díky kvalitě i bohatým možnostem nastavení. Jen pro záznam tu najdete tři různé formáty v mnoha snímkovacích frekvencích, je možné nastavovat expozici, použít externí mikrofon, záznam All-Intra a mnoho dalšího. Lumix GH3 snadno zastoupí i profesionální videokameru. V neposlední řadě tu najdete elektronický hledáček s velmi vysokým rozlišením (ale malou úhlopříčkou), polohovatelný displej, bohaté možnosti nastavení expozice a bracketingů.

S fotoaparátem si opravdu vyhrajete. Stinnými stránkami jsou snad jen silné odšumování (lze potlačit nebo fotit do RAWu) a náchylnost k přepalům v JPEGu. Za tělo nyní zaplatíte okolo 20-24 tisíc Kč, se 12-35mm F2.8 objektivem se pak dostanete na 35-40 tisíc.
 


Do června 2015 jsme doporučovali Samsung NX30


Samsung NX30 - recenze


CSC fotoaparát Samsung NX30 nás v recenzi dost potěšil. Samsung zapracoval na některých chybách předchůdců a dále zvýšil své schopnosti. Přesto je třeba koupi trochu zvážit. Fotoaparát se dramaticky zrychlil, hybridní autofokus je opravdu extrémně rychlý, ale bohužel není vždy úplně přesný. Zůstala i nemožnost úpravy některých (ale rozhodně ne všech!) parametrů při ukládání na kartu. Významně lepší je ergonomie ovládání, naprosto vynikající je obrovský polohovací elektronický hledáček a potěší i výklopný displej.


Samsung NX30


Možnosti nastavení expozičních časů jsou téměř nekonečné včetně bohaté možnosti konfigurace automatického nastavování ISO citlivosti. Je zde i velmi dobře fungující Wi-Fi s možností dálkového ovládání. APS-C snímač s rozlišením 20 megapixelů dnes patří spíše jen k průměru, ale ze svého rozlišení dokáže vykouzlit opravdu hodně velké množství detailů. Set s 18-55mm setovým objektivem obvykle vyjde na 16 tisíc.
 


Do května 2015 jsme doporučovali Olympus PEN E-PM2

Olympus PEN E-PM2 (recenze na DPreview)


PEN E-PM2 je příjemný malý CSC fotoaparát, který nabídne slušný 16MPx Live MOS senzor se 4/3" úhlopříčkou. Ten poskytuje kvalitní obraz a základní setový objektiv 14-42mm R na tom také není špatně.


Olympus PEN E-PM2


Velkou výhodou fotoaparátu je kromě malých rozměrů hlavně cena. Set se 14-42mm R objektivem stojí 6.000 až 7.500 Kč s DPH, což je velmi pěkná cena.
 
 
reklama