www.digimanie.cz
>
>
>

Doporučené fotoaparáty: červen 2021

Doporučené fotoaparáty: červen 2021
, , článek
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
K oblíbeným
reklama
Třída CSC fotoaparátů jedinou z kategorií fotoaparátů, která prodejně dramaticky neklesá (spíše stagnuje, resp. na rozdíl od ostatních klesá jen pomalu). Nabídka je čím dál zajímavější. Pokud jde o full frame CSC fotoaparáty, těm se budeme věnovat v následující kapitole.


Panasonic Lumix G80 - recenze


CSC fotoaparát Lumix G80 je jedním z nejlepších CSC na trhu co se týče poměru ceny a výkonu. Nabízí se totiž s poměrně univerzálním a opticky slušným 12-60mm objektivem, který má širokoúhlý začátek, rozumný zoom, lehce nadprůměrné schopnosti makra, a to vše za relativně malý příplatek. Kvalita obrazu je na 4/3" snímač dobrá navzdory jeho věku, v JPEGu to ale rozhodně chce stáhnout odšumování na minimum. Ve výchozím nastavení je totiž odšumování příliš silné a hodně patlá obraz.


Panasonic Lumix G80


Fotoaparát potěší i velmi dobrými 4K videosekvencemi, je jen nutné počítat s tím, že autofokus je při natáčení videa poněkud lenivější. U fotografií je ale velmi rychlý a přesný, nemluvě o rozsáhlých možnostech polohování AF bodů včetně možností snadného výběru bodu pomocí dotykového displeje a nadprůměrně dobrém ostření i v noci. Celkově potěší rozsáhlé možnosti konfigurace ovládání, velmi dobrý a velký elektronický hledáček a obecně nadprůměrná ergonomie. Vynikající je i duální stabilizace obrazu.

Velmi překvapivá je i vysoce nadprůměrná kapacita RAW bufferu, za kterou by se nemusely stydět ani násobně dražší zrcadlovky. Fotoaparát je i odolný vůči nepříznivému počasí a z výbavy by bylo dobré zmínit i 4:2:2 HDMI výstup a vstup pro externí mikrofon. Samotné tělo je k dispozici obvykle od 14.500 Kč, s 12-60mm objektivem je cena okolo 20 tisíc Kč.

Společnost Panasonic má v nabídce i novější model Lumix G90. Ten je např. odolný, má lepší 20MPx senzor, podporu V-Log2 záznamu, 4K 30p videa a další detaily. V tomto případě ale cena začíná na vyšších 22 tisíc Kč. I za takové peníze je to dosti zajímavá volba.
 

 

Panasonic Lumix GH5 - recenze


Fotoaparát Panasonic Lumix GH5 míří hodně vysoko a v podstatě jde o profesionální videokameru v podobě fotoaparátu. Na fotografie vám vystačí klidně levnější modely G80/G90, nicméně ve videu nemá GH5 konkurenci (pokud nevyžaduje plně profesionální přístroj pro video, doporučil bych spíše G9). 4/3" snímač s 20 megapixely umí natáčet 4K a dokonce i 6K video (to ale neumí při poměru stran 16:9). K tomu se můžete těšit na Full HD při 60 fps a v případě zpomaleného videa až při 180 fps. Počítejte však s tím, že u zpomaleného videa nefunguje autofokus a nenahrává se zvuk.


Panasonic Lumix GH5


Autofokus je nicméně asi jedinou výraznou slabinou přístroje. Zatímco DFD ostření je naprosto excelentní u fotografií, u videa je lenivé a nezřídka nezvládá rychlejší pohyby (nové firmwary to ale postupně vylepšují). Pro profesionální natáčení se hodí možnost přednastavit si roviny ostrosti (softwarový follow focus systém). Lumix GH5 nabídne velké množství různých vstupů i výstupů, zde se snad na nic nezapomnělo. Potěší i snadná ovladatelnost, konfigurovatelnost a rychlost přístroje. Vedle spousty konfigurovatelných tlačítek je tu totiž i dotykový displej.

Cena se může zdát být hodně vysoká, ono 36 tisíc za M4/3 tělo nezní zrovna příznivě, nicméně v této ceně jen těžko seženete něco, co by nabízelo tak rozsáhlé možnosti natáčení videa v profesionální kvalitě s tak širokou podporou příslušenství (i když poslední dobou se tomu hodně blíží full frame modely jako Lumix S1 a S5). Dá se sehnat s několika setovými objektivy, např. univerzálním 12-60mm F3.5-5.6 nebo světelnějším Leica 12-60mm F2.8-4.0. Jak ale již bylo řečeno, nemáte-li vyloženě profesionální choutky, klidně si vystačíte s levnějšími modely (např. Lumix G9).
 
Pokud vás zajímají lepší výkony za horšího světla, má tu Panasonic novější model Lumix GH5S. Má jen 12MPx rozlišení a přidal např. Cinema 4K video při 60p a zpomalené Full HD video zlepšil ze 180 fps až na 240 fps. Naopak přišel o mechanickou stabilizaci obrazu. To už se ale bavíme o cenách 48 tisíc Kč za tělo.

Slušelo by se ještě říci, že se představil i aktualizovaný model Lumix GH5 II. Ten přináší např. V-Log L v ceně, výkonnější 6,5EV mechanickou stabilizaci, 10bitový 60p záznam i na kartu, u VFR videa (např. slow-motion) je možné zaostřovat pomocí AF před zahájením natáčení, zvýšilo se i rozlišení displeje, obnovovací frekvence hledáčku a byla přidána možnost přímého streamování. Tento model vyjde na 45 tisíc Kč za tělo.
 

 
 

Panasonic Lumix G9 - recenze

 
CSC fotoaparát Panasonic Lumix G9 je jakýmsi druhým vrcholem nabídky tohoto výrobce, který je však proti modelu GH5 více zaměřen na fotografie. Má 20MPx snímač s mechanickou stabilizací, která nabídne opravdu velmi dobrý účinek (s širokoúhlými objektivy lze fotit několikasekundové expozice z ruky). Nový je také multiexpoziční režim s až 80MPx rozlišením. Ten nabídne mnohem lepší detaily i nižší šum. Ostatně i zpracování obrazu je hodně na úrovni a lepší, než byste od 4/3" čipu čekali.
 
Panasonic Lumix G9
 
Tím ale pozitiva zdaleka nekončí. Máme zde podporu 4K/60p videa, nicméně proti GH5 chybí Cinema 4K a spoustu profesionálních vstupů. Stále je však k dispozici např. jack pro externí mikrofon. Potěší i přítomnost zpomaleného Full HD videa až při 180 fps. Zajímavostí je i sekvenční snímání s rychlostí až 60 fps v plném rozlišení. DFD ostření je velmi rychlé, ale v některých případech umí být i nepřesné.
 
Fotoaparát nabídne téměř nekonečné možnosti nastavení expozice i ostření, perfektně lze také konfigurovat samotné ovládání fotoaparátu, čemuž dopomáhá i plně polohovatelný dotykový displej. Výborný je také obrovský elektronický hledáček. K dispozici jsou dva sloty pro paměťové karty (včetně podpory UHS-II) a vodě odolná konstrukce. Fotoaparát je také vybaven stavovým displejem na horní straně. Panasonic nyní nabízí fotoaparát standardně od 28 tisíc Kč. Více lze doporučit set s univerzálním objektivem Panasonic 12-60mm, případně Leica 12-60mm.
 
 
 

Sony A6400 (ILCE-6400)

 
Sony A6400 (ILCE-6400) je dosti pokročilý APS-C přístroj s 24MPx APS-C CMOS senzorem a hybridním ostřením. Ten je schopen pořizovat snímky s nízkým šumem a vysokým dynamickým rozsahem. Potěší také nadprůměrně kvalitními 4K videosekvencemi (vznikají resamplováním z 6K videa). Také Full HD nabídne zajímavé schopnosti, což je v tomto případě 100fps snímání. Lze připojit i externí mikrofon, takže natáčení videa lze pojmout i docela profesionálně.
 
Sony A6300
 
Ocenit lze i rozsáhlé možnosti konfigurace fotoaparátu. Oproti minulému modelu A6300 tu máme i o 180° otočný displej a dotykovým ovládáním. I přes velmi rychlý hardware jsou tu občas chvíle, kdy je fotoaparát poněkud pomalejší (např. ukládání na kartu). Tento model už má nástupce v podobě modelu A6500, který přináší např. mechanickou stabilizaci senzoru, a dalšího modelu A6600 (tyto modely jsou ale velmi drahé).
 
Slušný je zejména set A6400 s 18-135mm objektivem, který je ale obtížně k sehnání. Jde o opticky kvalitní objektiv a naopak bych A6400 asi nekupoval se základním setovým objektivem 16-50mm.
 
 
 

Panasonic Lumix GX9 - recenze

 
Lumix GX9 se v podstatě nijak zvlášť neliší od dalších modelů, takže tu najdete solidní 4/3" čip s 20 megapixely, velmi slušné rychlé ovládání s nekonečnými možnostmi konfigurace, výklopný polohovatelný a dotykový displej. Výklopný je dokonce i hledáček. Snad jen zapínání je takové dosti tuhé.
 
Panasonic Lumix GX9
 
Kvalita obrazu je slušná, k dispozici jsou i 4K videosekvence, ty ale trpí na větší ořez. Bohužel tu nenajdete zpomalené video. Tradičně potěší extrémně rychlé jednorázové ostření, které vysoce nadprůměrně pracuje i v noci. S průběžným zaostřováním je to však slabší. Ze slabších stránek můžeme zmínit ještě nepříliš vysokou výdrž na baterie. Za set s 12-32mm objektivem zaplatíte od 14 tisíc a s univerzálním 12-60mm pak vyjde na 18 tisíc a více. Pokud vám nejde o rozměry, cílil bych spíše na druhý set. Můžete ho mít i s ultrazoomem 14-140mm za 25 tisíc.
 
 
 

Olympus OM-D E-M1 Mark II - recenze

 
E-M1 Mark II od Olympusu je špičkový CSC přístroj. Sice má na první zdání vysokou cenu srovnatelnou s přístroji s mnohem větším senzorem, ale vynahrazuje to opravdu vysoce nadstandardními funkcemi, které si tuto cenu rozhodně ospravedlní. Najdete tu 20MPx 4/3" snímač, který podporuje slušné fázové zaostřování a díky mechanismu stabilizace i multiexpoziční režim pro tvorbu 50MPx snímků v JPEGu a až 80MPx v RAWu. Stabilizace má opravdu excelentní účinek, který se dokonce u některých objektivů může zvýšit díky duální technologii. Několikasekundové expozice opravdu nejsou problém.
 
Olympus OM-D E-M1 Mark II
 
Fotoaparát je velmi odolný, takže mu nevadí ani horší zacházení a nepříznivé klimatické podmínky. V režimu AF-S umí dosáhnout až 60 fps a k dispozici je mechanická i elektronická závěrka. Fotoaparát jde použít i pro natáčení vysoce kvalitního DCI 4K videa při 24 fps. K dispozici jsou i nižší rozlišení UHD 4K nebo Full HD. Chválím opět stabilizaci obrazu, která je výborná nejen u fotografií, ale také u videa. Některé objektivy Olympusu jsou navíc optimalizovány na natáčení videa s velmi hladkým zoomem.
 
Dobrý je také polohovatelný displej a solidní elektronický hledáček, potěší také dvojice SD slotů a rozumná výdrž na baterie. Jednou z mála stinných stránek je často zmiňováno komplikované menu, kdy chvíli trvá, než přijdete na to, jak se vlastně fotoaparát ovládá (co se kde v menu nastavuje). Cena těla bohužel skočila zpětvyšší hodnoty). Samotné tělo je sice hodně drahé, ale docela zajímavé jsou některé sety, to ale záleží od prodejce. Např. s 12-100mm je už od 45 tisíc (samotný objektiv stojí 35 tisíc), velmi působivá je i cena setu 12-40mm, ten se dá (když pohledáte) najít za 32500 Kč.
 
Před nějakou dobou se představil nástupce OM-D E-M1 Mark III, ale především předvánoční akcí. Novinka má např. Live ND, ještě lepší stabilizaci, OM-Log400 záznam a další vychytávky. To si už ale na tělo musíte připravit 43 tisíc Kč, nicméně máme tu i cashback, který vrací 5200 Kč.
 
 
 

 

Fujifilm X-S10

 
Velmi slušně vychází v recenzích fotoaparát Fujifilm X-S10. Oceňováno je poměrně slušné ovládání a držení, kterému by i přesto slušelo i nějaké to další konfigurovatelné tlačítko navíc nebo lépe doladěné dotykové ovládání. Ovace sklízí fotoaparát za svůj 26MPx senzor a kvalitu obrazu. Ta je nadprůměrná a potěší i mechanická stabilizace senzoru, což usnadňuje focení statických scén za špatného světla. Máme tu fázový autofokus, ale průběžné ostření se sledováním bohužel nedosahuje standardu konkurence.
 
Fujifilm X-S10
 
Máme tu Cinema 4K video maximálně při 30 fps, na kartu je bohužel maximem jen 4:2:0 v 8 bitech (nicméně umí např. F-Log). Přes HDMI ale zvládá i 4:2:2 a 10bitovou hloubku. Navíc jde o převzorkování z 6K záznamu. Potěší i Full HD slow-motion video při 240 fps. Tělo je většinou za 27 tisíc, set s objektivem XC 15-45mm za 30 tisíc, s 18-55mm objektivem pak za 38 tisíc a 16-80mm verzí za 40 tisíc.
 

 
Do března jsme doporučovali Fujifilm X-E3
 

Fujifilm X-E3

 
Dosti povedeným fotoaparátem je také Fujifilm X-E3, který je jakousi skladnější variantou staršího modelu X-T20. Najdete zde rovněž 24MPx APS-C snímač, který dokáže produkovat snímky s nízkým šumem a vysokým dynamickým rozsahem, velmi dobré jsou už i JPEGy. Pokud jde o ovládání, zde Fujifilm tradičně trochu kulhá, některé prvky jsou výborné, ale některé by mohly být více dotažené (např. dotykový displej lze používat jen pro některé funkce, joystick občas nereaguje a některá tlačítka se špatně mačkají).
 
Fujifilm X-E3
 
Hledáček má rozlišení 2,36 milionu bodů a rozumnou velikost (jsou ale i větší), k dispozici je i možnost natáčet 4K/30p videosekvence a připojit externí mikrofon. Slabinou jsou některé vlastnosti autofokusu, především ostření za špatného světla a průběžné zaostřovaní. Jednorázové ostření za solidního světla je naopak výborné. Rychlé je i sekvenční snímání, zejména pokud je použita elektronická závěrka (14 fps). Za set s 18-55mm objektivem chce Fujifilm 16 tisíc Kč, což je naprosto excelentní nabídka (samotný objektiv stojí 20,5 tisíce).
 
 

 
Do března jsme doporučovali Olympus OM-D E-M10 Mark II
 

Olympus OM-D E-M10 Mark II - recenze

 
Občas se najdou velmi zajímavé akce na starší fotoaparáty, což je i důvod, proč tu nyní máme Olympus OM-D E-M10 Mark II. Ve zkratce lze říci, že je to Micro Four Thirds fotoaparát se stabilizovaným 16MPx snímačem. Stabilizace není zázračná, ale ty 3 EV vám přidá, což není na škodu. Počítejte maximálně jen s Full HD videosekvencemi a nepříliš spolehlivým kontrastním autofokusem.
 
Olympus OM-D E-M10 Mark II
 
Má však takřka nekonečné možnosti konfigurace ovládání, výklopný polohovatelný displej a celkově jde o poměrně slušný přístroj. Zásadní je ale jeho cena. Se základním setovým objektivem 14-42mm je solidní, pokud se vám povede ho sehnat do 10 tisíc Kč. Kdo však pohledá, najde ho v setu s portrétním objektivem 45mm F1.8 za 11000 Kč, což je výborná cena. Když si vezmete cenu objektivu, dostáváte tak fotoaparát za cenu low-endového kompaktu.
 
 

 
reklama
Nejnovější články
Corning Gorilla Glass with DX přichází pro fotoaparáty telefonů Corning Gorilla Glass with DX přichází pro fotoaparáty telefonů
Mobilní telefony dnes mají několik fotoaparátů a jejich objektivy je potřeba chránit před poškrábáním. Corning přichází se sklem Gorilla Glass with DX, které přináší vysokou odolnost i vysokou propustnost světla.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Islandský hotel nabízí letenky a ubytování za fotografie s polární září Islandský hotel nabízí letenky a ubytování za fotografie s polární září
Islandský hotel Rangá si připravil zajímavou akci The Night Shift: Lights Catchers Wanted. Nabízí letenky a několikatýdenní ubytování fotografovi, který pro něj nafotí snímky a natočí videa s polární září pro propagační účely.
23.7.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Pergear 60mm f/2.8 Ultra-Macro přináší zvětšení 2:1 Pergear 60mm f/2.8 Ultra-Macro přináší zvětšení 2:1
Pergear uvedl na trh další zajímavý objektiv. Je jím model 60mm f/2.8 Ultra-Macro 2x a jak už napovídá název, nabídne nadprůměrné 2× zvětšení. Dostupný bude prozatím pro 4 CSC bajonety s APS-C senzory a menšími.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Tamron oznamuje vývoj ultrazoomu 18-300mm pro APS-C CSC Tamron oznamuje vývoj ultrazoomu 18-300mm pro APS-C CSC
Společnost Tamron oznámila, že chystá nový ultrazoomový objektiv pro dva APS-C CSC systémy. Konkrétně jde o objektiv 18-300mm a bajonety Sony E a Fujifilm X. Těšit se tak můžeme na velkorysý 16,6× zoom.
22.7.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Nové slow-motion kamery Phantom: TMX5010 nabídne až 1,16 milionu FPS Nové slow-motion kamery Phantom: TMX5010 nabídne až 1,16 milionu FPS
Vision Research představuje dvě nové vysokorychlostní kamery, které patří do nižších tříd. Jde o Phantom T3610 a TMX 5010. Obě umí HD rozlišení v desítkách tisíc snímků za sekundu a v nižších rozlišeních se pohybují dokonce kolem milionu.
21.7.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů